Cornwall District Kennel Club
Sunday, September 3, 2023



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChG/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Julie Keenan
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Julie Keenan
Retriever (Labrador)  
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
Points: 197
Best Puppy In Show
Judge: Julie Keenan
   Award Cancelled
Best Baby Puppy In Show
Judge: Julie Keenan
Retriever (Labrador)   Tchesinkut's Mediangeles Master Mariner








Group 1 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   56
Group 2nd   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   48
Group 3rd   
Ch Perryglen's I'm A Wild Party
  Pointer   47
Group 4th   
GChB Stoney Lake Chillin Charlie
  Vizsla (Smooth)   46
BPIG    Award Cancelled      N/A
Best Baby Puppy In Group    Tchesinkut's Mediangeles Master Mariner   Retriever (Labrador)   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Northrock's Qua Patet Orbis

Best Of Opposite Sex
GCh Barbochos Jazz

Select Dog
GChS Treebeard's Open The Pod Doors



4-6 Month Bitch Class
1st Imhotep MC De La Vieillegarde

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Perryglen's I'm A Wild Party



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Readyfor Fire On All Cylinders At Pointdujour

Best Puppy In Breed
Dragonluck's Silver Maple Angel



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dragonluck's Silver Maple Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Dragonluck's Silver Maple Angel

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
GChB Annagh's Sceolan

Select Dog
GCh Annagh's Orion Nebula

Select Bitch
Ch Annagh's Roisin



Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 11 pts (3-3-2-4)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley

Best Of Opposite Sex
GCh Pemberley's Starlight Huntress

Best Of Winners: (3-3-2-4)
Award Cancelled

Best Puppy In Breed
Award Cancelled

Select Bitch
Ch Pemberley's Sydney Rose


Winners Dog: (3-3-2-4)
Kilara's Adventures In The Dark

Senior Puppy Dog Class
1st Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Award Cancelled

Open Dog Class
1st Kilara's Adventures In The Dark


Winners Bitch: (3-3-2-4)
Pemberley's Dawn Huntress

Reserve Winners Bitch
Pridemark's Vivid Dreams Of Bleu

Canadian Bred Bitch Class
1st Pemberley's Charmed By Moonlight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pemberley's Dawn Huntress

Open Bitch Class
1st Pridemark's Vivid Dreams Of Bleu

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trystyn's Living In A Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trystyn's Living In A Dream

Open Bitch Class
1st Trystyn's Living In A Dream

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Stoney Lake Chillin Charlie


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kihivas Sweet Child Of Mine

12-18 Month Dog Class
1st Kihivas Sweet Child Of Mine


Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Gramayre Leith Faerie Cheap Thrills

Best Of Opposite Sex
Stargazer Gramayre Lmfao

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stargazer Gramayre Lmfao

Best Puppy In Breed
Truwind N Quantrels Star Lord


Winners Dog: (1-1-1-0)
Truwind N Quantrels Star Lord

Junior Puppy Dog Class
1st Truwind N Quantrels Star Lord


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Stargazer Gramayre Lmfao

12-18 Month Bitch Class
1st Stargazer Gramayre Lmfao





Group 2 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   24
Group 2nd   
Ch Cariad's Isn't It Time
  Whippet   23
Group 3rd   
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn
  Irish Wolfhound   12
Group 4th   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   11
BPIG   
Ch Requiem N Dragorra's Cloud Strife
  Ibizan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cariad's Chuffed To Bits
  Whippet   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blackwing's Davina Valentine



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ctl Alt Del @ Freckashpeng



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Distingue Just A Little Spicy Chili

Best Of Opposite Sex
GChB Chetcote Sky Ryder At Moonbeam

Select Dog
GCh Palakore's Tune From Yesterday



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Distingue Pink Just Like A Pill

12-18 Month Bitch Class
1st Distingue Pink Just Like A Pill

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS

Open Bitch Class
1st Rhill's Ride The Iconic Wave MS

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Best Puppy In Breed
Ch Requiem N Dragorra's Cloud Strife



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Cataraqui Midnight Girl

Best Puppy In Breed
Ch Royalcityrr Alpha Dorothea

Select Bitch
Ch Mountainridge's Uluzambezi



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Cataraqui Midnight Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Cataraqui Midnight Girl

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 10 pts (1-3-1-6)
GChB Cariad's Isn't It Time

Best Of Opposite Sex
Ch Cariad's The Waiting Game

Best Of Winners: (1-3-1-6)
Cariad's Her Highness

Select Bitch
Ch Foxpolis Jamaica


Winners Dog: (1-3-1-6)
Shetara's Smart Dressed Man

12-18 Month Dog Class
1st Shetara's Smart Dressed Man

4-6 Month Dog Class
1st Cariad's Chuffed To Bits


Winners Bitch: (1-3-1-6)
Cariad's Her Highness

Reserve Winners Bitch
Mariki's Mynx At Comar

12-18 Month Bitch Class
1st Mariki's Mynx At Comar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cariad's Her Highness
2nd A.M.@Hitor Perfect Maiden Of Light





Group 3 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   42
Group 2nd   
GCh Snowmist's Zenith
  Siberian Husky   41
Group 3rd   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   29
Group 4th   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   20
BPIG   
Merkur's Mister Big
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glenfell's Amazing Electra Au Barka
  Eurasier   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ruthdales First Klas Centurion Gladiator



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
GCh Northernsong's Written In The Stars

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Secret Agent Man

Best Puppy In Breed
Tonomi's Secret Agent Man

Select Bitch
Ch Winterchill's Mystic Snowmoon


Winners Dog: (2-0-0-3)
Tonomi's Secret Agent Man

Reserve Winners Dog
Northernsong's Shaking Tree

Senior Puppy Dog Class
1st Tonomi's Secret Agent Man

12-18 Month Dog Class
1st Northernsong's Shaking Tree


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Creo's Sherman Five


Winners Dog: (2-0-0-0)
Creo's Sherman Five

Reserve Winners Dog
Bernova Reciprocity V Bernvonrust

Canadian Bred Dog Class
1st Creo's Sherman Five

Open Dog Class
1st Bernova Reciprocity V Bernvonrust


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GChB Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
GChB Chucky Little Bambi

Best Puppy In Breed
Ch Dajen's Sparking A New Flame

Select Dog
Ch Haltonhill's Show Me The Money

Select Bitch
Ch Dajen's Sparking A New Flame



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marconian'N Ridgetop Party Never Ends


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 8 pts (3-1-3-2)
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
GChB Jolydobes Liberty Lily

Best Of Winners: (3-1-3-2)
Whitcam's Deep In The South

Best Puppy In Breed
Ch Merkur's Mister Big

Select Dog
GCh Outlaws War Admiral V Liberator

Select Bitch
Ch Ignites HMCS Annapolis


Winners Dog: (3-1-3-2)
Bodyguard Khaos

Reserve Winners Dog
Midnightsky's Devoted To You

Junior Puppy Dog Class
1st Midnightsky's Devoted To You
2nd Big Red Freedom Fighter Von Guards

Open Dog Class
1st Bodyguard Khaos


Winners Bitch: (3-1-3-2)
Whitcam's Deep In The South

Senior Puppy Bitch Class
1st Whitcam's Deep In The South





4-6 Month Bitch Class
1st Glenfell's Amazing Electra Au Barka

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch CrownDane Gucci

Best Of Opposite Sex
Cupar's Blake Newday At Danaro

Best Puppy In Breed
Cupar's Blake Newday At Danaro



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cupar's Blake Newday At Danaro

Junior Puppy Bitch Class
1st Cupar's Blake Newday At Danaro

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ukulele Cavis Leonis

Best Of Opposite Sex
Disney Aurora Bory Cysterskie

Best Puppy In Breed
Disney Aurora Bory Cysterskie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Disney Aurora Bory Cysterskie

Junior Puppy Bitch Class
1st Disney Aurora Bory Cysterskie

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snowstar's Merry Sunshine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snowstar's Merry Sunshine

12-18 Month Bitch Class
1st Snowstar's Merry Sunshine

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 11 pts (2-3-2-5)
GChB Snowmist's Zenith

Best Of Opposite Sex
GCh Sherakan's White Walker

Best Of Winners: (2-3-2-5)
Snowmist's Audrey

Best Puppy In Breed
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Select Dog
GCh Sherakan's I Want It All

Select Bitch
Kannook Full Eclipse Born At Heska


Winners Bitch: (2-3-2-5)
Snowmist's Audrey

Reserve Winners Bitch
Kannook The Way Of Vikings Of North

12-18 Month Bitch Class
1st Snowmist's Audrey
2nd Debalys The Sequel At Chieko

Open Bitch Class
1st Kannook The Way Of Vikings Of North





Group 4 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   18
Group 2nd   
GCh Mazara's The Conductor
  Fox Terrier (Wire)   15
Group 3rd   
Ch Symphonie's One From The Heart
  Russell Terrier   14
Group 4th   
Keepsake's Dr Smoulder Bravestone
  Soft-Coated Wheaten Terrier   13
BPIG   
Keepsake's Dr Smoulder Bravestone
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Kana Haus Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Fairstone Struck With Awe

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ingle Valley Teddy Bear's Picnic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Fairstone Struck With Awe

12-18 Month Bitch Class
1st Fairstone Struck With Awe

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
GCh Ravencreek Aim For A Star

Select Dog
Ch Versaterre Owi Wan Kenobi



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bruno

Best Of Opposite Sex
Lola Montez

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bruno

Best Puppy In Breed
Bruno


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bruno

Junior Puppy Dog Class
1st Bruno


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lola Montez

Junior Puppy Bitch Class
1st Lola Montez

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mazara's The Conductor



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Inglewood's Rowan In The Deep



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Snowvalley Armand

Best Of Opposite Sex
Ch Snowvalley D'Mon Geraldine

Best Puppy In Breed
Snowvalley Armand


Winners Dog: (2-0-0-1)
Snowvalley Armand

Reserve Winners Dog
Venturi Snowvalley Alphonse

Junior Puppy Dog Class
1st Snowvalley Armand

12-18 Month Dog Class
1st Venturi Snowvalley Alphonse


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's One From The Heart



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Keepsake's Dr Smoulder Bravestone

Best Of Opposite Sex
Keepsake's Petal To The Medal

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Keepsake's Dr Smoulder Bravestone

Best Puppy In Breed
Keepsake's Dr Smoulder Bravestone


Winners Dog: (1-2-0-0)
Keepsake's Dr Smoulder Bravestone

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake's Dr Smoulder Bravestone


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Keepsake's Petal To The Medal

Reserve Winners Bitch
Keepsake's Funfetti

Junior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's Funfetti

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keepsake's Petal To The Medal

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn Stellar At Stargazer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn Stellar At Stargazer

Canadian Bred Bitch Class
1st Darwyn Stellar At Stargazer





Group 5 - Julie Keenan Top Dog
Points
Group 1st   
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   31
Group 2nd   Ch Pocket's Asti Spumante   Pug   28
Group 3rd   
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore
  Pomeranian   23
Group 4th    Cogie's Yur My Porsia   Chihuahua (Long Coat)   21
BPIG   
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heubergs Dyson Of Ember   Pug   0
Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Halcyonia Lady Mischief Maker

Best Puppy In Breed
Ultime Duchesse Fergie De Bettignies

Select Bitch
Ch Halcyonia Mischief's New Girl



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Ultime Duchesse Fergie De Bettignies

Junior Puppy Bitch Class
1st Ultime Duchesse Fergie De Bettignies

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia

Best Of Opposite Sex
Billy Rock's Macias

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia


Winners Dog: (1-1-0-0)
Billy Rock's Macias

Open Dog Class
1st Billy Rock's Macias


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Moongate's Little Trickster

Best Puppy In Breed
Applegarden Go Play Circus


Winners Dog: (1-0-1-0)
Applegarden Go Play Circus

Senior Puppy Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus


4-6 Month Bitch Class
1st Typecast Top Shelf At Cogie

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Best Puppy In Breed
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Junior Puppy Bitch Class
1st Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Circlecity Valentino



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
St Johns Wind In The Willows

Best Of Winners: (1-1-1-0)
St Johns Wind In The Willows


Winners Dog: (1-1-1-0)
St Johns Little Soldier Boy

Open Dog Class
1st St Johns Little Soldier Boy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
St Johns Wind In The Willows

Open Bitch Class
1st St Johns Wind In The Willows

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
Twinkle's Daring Carefree N Jolly



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Twinkle's Daring Carefree N Jolly

Reserve Winners Bitch
Almendares Wynter With Twinkle

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Daring Carefree N Jolly

Open Bitch Class
1st Almendares Wynter With Twinkle

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Belina Woz De La Chevrotiere

Best Of Opposite Sex
Ch Marchwind Riverport's Punte Bianche



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Belina Woz De La Chevrotiere

Open Bitch Class
1st Belina Woz De La Chevrotiere

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
All I Want Elnaja

Best Puppy In Breed
All I Want Elnaja


Winners Dog: (1-0-0-1)
All I Want Elnaja

Junior Puppy Dog Class
1st All I Want Elnaja


Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Mightymites Scooter

Best Of Opposite Sex
Ch Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Puppy In Breed
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Junior Puppy Bitch Class
1st Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore

Best Of Opposite Sex
BR Gladiator’s Shakira

Best Puppy In Breed
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore



Winners Bitch: (0-1-1-0)
BR Gladiator’s Shakira

Senior Puppy Bitch Class
1st BR Gladiator’s Shakira

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darling Mariella Iz Volzhskoy Serenady


Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Pocket's Asti Spumante

Best Of Opposite Sex
Northgate's Hyclass Bugaboo

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Northgate's Hyclass Bugaboo

Best Puppy In Breed
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Select Bitch
Ch Heroncrests Coco Chanel


Winners Dog: (1-2-1-1)
Heroncrests The One

Senior Puppy Dog Class
1st Heroncrests The One

4-6 Month Dog Class
1st Heubergs Dyson Of Ember


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Northgate's Hyclass Bugaboo

Reserve Winners Bitch
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Junior Puppy Bitch Class
1st Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

12-18 Month Bitch Class
1st Northgate's Hyclass Bugaboo

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - Julie Keenan Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   21
Group 2nd   
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz
  Bulldog   20
Group 3rd   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   19
Group 4th   
GCh Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   13
BPIG   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   N/A
Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's Optimism And Joy



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
GChB Masino's Petite Demone!

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Karendon's Ping Ping Panda

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Select Dog
Fox Canyons KC Chiefs Of Highwood


Winners Dog: (1-2-2-1)
Masino's Plein La Vue

Junior Puppy Dog Class
1st Masino's Plein La Vue


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Karendon's Ping Ping Panda

Reserve Winners Bitch
Masino's Attache Ta Tuque

Junior Puppy Bitch Class
1st Karendon's Ping Ping Panda
2nd Masino's Attache Ta Tuque

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Mrang Belcourt Ice Capades

Best Of Opposite Sex
GCh Boucledamour Jasmine Symbol Of Love

Best Puppy In Breed
Aviana Making Ripples With Elegance

Select Bitch
Ch Opus' U've Got A Friend In Mee



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Bellini I Am A Believer

Best Of Opposite Sex
Kushnivas Justafire

Best Puppy In Breed
Ch Bellini I Am A Believer

Select Bitch
GCh Theory Season's Diamond


Winners Dog: (1-0-0-2)
Kushnivas Justafire

Open Dog Class
1st Kushnivas Justafire


Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Tenseibou Gaia Bou

Best Of Opposite Sex
Tenseibou Tofu

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Tenseibou Gaia Bou

Select Bitch
Ch Innisfree Pika Bou


Winners Dog: (1-1-0-2)
Tenseibou Tofu

Canadian Bred Dog Class
1st Tenseibou Tofu


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Tenseibou Gaia Bou

Canadian Bred Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Julie Keenan Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   42
Group 2nd   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   40
Group 3rd   Ch Velvetfog Laureate Freestyle   Shetland Sheepdog   39
Group 4th    Woodside's Always Remember   German Shepherd Dog   31
BPIG    Woodside's Always Remember   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Queenly's Kona Latte
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Downriver Link

Best Puppy In Breed
Downriver Link



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Downriver Link

Senior Puppy Bitch Class
1st Downriver Link

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
GChB Mychazo Lost In The Wood



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eagle Valley Supersonic

Best Of Opposite Sex
Aaronarra Vroengard

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eagle Valley Supersonic

Best Puppy In Breed
Aaronarra Vroengard


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eagle Valley Supersonic

Open Dog Class
1st Eagle Valley Supersonic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aaronarra Vroengard

Junior Puppy Bitch Class
1st Aaronarra Vroengard

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beyond's Bad Decision

Best Puppy In Breed
Beyond's Bad Decision


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beyond's Bad Decision

Junior Puppy Dog Class
1st Beyond's Bad Decision


Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Galheights Go Dutton To Electric Peak

Best Of Opposite Sex
Galheights Grace Richardson

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Galheights Go Dutton To Electric Peak

Best Puppy In Breed
Galheights Go Dutton To Electric Peak


Winners Dog: (2-1-0-0)
Galheights Go Dutton To Electric Peak

Reserve Winners Dog
Jort Of Sjo-Who-Sji-Bib

Junior Puppy Dog Class
1st Galheights Go Dutton To Electric Peak

Open Dog Class
1st Jort Of Sjo-Who-Sji-Bib


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Galheights Grace Richardson

Junior Puppy Bitch Class
1st Galheights Grace Richardson

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Best Of Opposite Sex
Cove Run's Practical Magic

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Best Puppy In Breed
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Select Dog
Ch Ennismoor Dark Seas Of Eden


Winners Dog: (4-1-1-0)
Cove Run's Practical Magic

Reserve Winners Dog
Sealore's Legend Of Long John Silver

Junior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Coronation At Eden

Senior Puppy Dog Class
1st Caradilis Peanut Butter Cup

12-18 Month Dog Class
1st Sealore's Legend Of Long John Silver

Open Dog Class
1st Cove Run's Practical Magic


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Junior Puppy Bitch Class
1st Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chippenhooks Good Luck Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chippenhooks Good Luck Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chippenhooks Good Luck Charm

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Woodside's Always Remember

Best Puppy In Breed
Woodside's Always Remember


Winners Dog: (1-0-0-0)
Woodside's Always Remember

Senior Puppy Dog Class
1st Woodside's Always Remember


Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Chenard Debut De Temps Nouveau

Best Of Opposite Sex
Ch Chenard Mademoiselle Lotus

Best Puppy In Breed
Ch Chenard Debut De Temps Nouveau

Select Dog
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
Ch Velvetfog Laureate Freestyle

Best Of Opposite Sex
Laureate Sugar Plum

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Granite Whole Nine Yards

Best Puppy In Breed
Laureate Sugar Plum

Select Dog
Ch Melodaly Tempo

Select Bitch
Ch Orcades Sorcha Perpetuel Presence Of Light


Winners Dog: (2-1-2-3)
Granite Whole Nine Yards

Reserve Winners Dog
TLCs Elevation

Open Dog Class
1st Granite Whole Nine Yards
2nd TLCs Elevation


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Melodaly Jazzy Blues

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Jazzy Blues

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Best Of Opposite Sex
Loveshine China I Was Around

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Loveshine China I Was Around

Best Puppy In Breed
Loveshine China I Was Around

Select Dog
GCh Spock A Dream Is A Wish

Select Bitch
Ravinel The Enchantress


Winners Dog: (1-1-2-2)
Loveshine China I Was Around

Junior Puppy Dog Class
1st Loveshine China I Was Around


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Queenly's Shooting Star

Open Bitch Class
1st Queenly's Shooting Star

4-6 Month Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By