Victoria City Kennel Club
Saturday, July 15, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Points: 374 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Havanese  
GChEx Oeste's Askin For Kisses
Points: 337
Best Puppy In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Poodle (Standard)  Ch Tees Me Spice Girl
Best Veteran In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Best Altered In Show
Judge: Ekarat Sangkunakup
Doberman Pinscher  
Ch Gentry's Mad Max








Group 1 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Upcountry's Perpetual Motion
  Vizsla (Smooth)   162
Group 2nd   
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   146
Group 3rd   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   145
Group 4th    Mykiss Grab Shell, Dude   Retriever (Labrador)   132
BPIG    Hoya Z Talchejow   Vizsla (Wire-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   0
Group 1st (Altered)   Ch Blacklace Syrah's True Myth   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lagotto Hill Anginetti




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 12 pts (4-3-5-1)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Ch Gowrielea's Balmaha

Best Of Winners: (4-3-5-1)
Westbrook's Red

Best Puppy In Breed
Westbrook's Red

Select Dog
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold


Winners Bitch: (4-3-5-1)
Sharella's I'll Do It For You

Reserve Winners Bitch
Tashora Grand Finale

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Sharella's I'll Do It For You
2nd Myriosa's My Love, My Life


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Towerpoint Westward Bound

Best Of Opposite Sex
Aerislunam Stella Coeli

Select Bitch
Ch Caniscaeli Sinfonia Allegria



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aerislunam Stella Coeli

12-18 Month Bitch Class
1st Aerislunam Stella Coeli


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Islandview Wild At Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Islandview Wild At Heart

Open Dog Class
1st Islandview Wild At Heart



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Elcazador Hot Topic

Best Of Opposite Sex
Ch Cantabria Justify

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Elcazador Hot Topic

Best Puppy In Breed
Elcazador Hot Topic


Winners Dog: (1-3-1-0)
Elcazador Highest Score

Senior Puppy Dog Class
1st Elcazador Highest Score


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Elcazador Hot Topic

Reserve Winners Bitch
Cantabria Lochsong

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Hot Topic
2nd Cantabria Lochsong

Open Bitch Class
1st Cantabria Annie Laurie


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keypoint's My What A Guy That Gaston




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
Hoya Z Talchejow

Best Of Opposite Sex
Firmstone's Karak

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Hoya Z Talchejow

Best Puppy In Breed
Hoya Z Talchejow

Select Dog
Ch Capa von Haus Schladern

Select Bitch
Ch Zoldmali Ilka


Winners Dog: (1-2-2-3)
Firmstone's Karak

Junior Puppy Dog Class
1st Firmstone's Karak


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Hoya Z Talchejow

Reserve Winners Bitch
Firmstone's Aruna

Senior Puppy Bitch Class
1st Hoya Z Talchejow
2nd Acorn Acres Kujenga

Open Bitch Class
1st Firmstone's Aruna
2nd Zoldmali Dinamit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GChG RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Target's Fire N Ice

Best Puppy In Breed
Bartland's Fully Loaded

Select Dog
Bartland's Fully Loaded

Select Bitch
GCh Bartland's Moonlight Sonata


Winners Dog: (1-2-2-3)
Greyghost's Fuzzy Fireball

Open Dog Class
1st Greyghost's Fuzzy Fireball


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Target's Fire N Ice

Reserve Winners Bitch
Greyghost's Quintessentially Fuzzy

Junior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Greyghost's Quintessentially Fuzzy


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   26
Group 2nd   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   25
Group 3rd   Ch Polo's Crown Me King   Afghan Hound   24
Group 4th   
Ch Puff The Magic Wyndragon
  Rhodesian Ridgeback   22
BPIG   Ch Polo's Crown Me King   Afghan Hound   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Polo's Crown Me King

Best Puppy In Breed
Ch Polo's Crown Me King


Winners Dog: (1-0-1-0)
Polo's The Royal Advisor

Senior Puppy Dog Class
1st Polo's The Royal Advisor



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flying High Colibri


Winners Dog: (1-0-0-0)
Flying High Colibri

Open Dog Class
1st Flying High Colibri



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lemonladies Queensland

Best Puppy In Breed
Ch Lemonladies Queensland



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wynfield Meriadoc One Moment In Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynfield Meriadoc One Moment In Time


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Watercolour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Watercolour

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Watercolour


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Of Opposite Sex
Phenomenal Femme Fatal

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Phenomenal Pharaoh King

Best Puppy In Breed
Phenomenal Pharaoh King

Select Dog
GCh Couture's Thain Of The Shire


Winners Dog: (1-1-2-0)
Phenomenal Pharaoh King

Junior Puppy Dog Class
1st Phenomenal Pharaoh King


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Phenomenal Femme Fatal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Phenomenal Femme Fatal


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Best Puppy In Breed
Donachies Hogmanay



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Reserve Winners Bitch
Donachies Blue Moon Of Scota

Senior Puppy Bitch Class
1st Donachies Hogmanay

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Blue Moon Of Scota


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stellar With Love From California



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stellar With Love From California

12-18 Month Bitch Class
1st Stellar With Love From California


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Puff The Magic Wyndragon

Best Of Opposite Sex
Ch Coso's Miss Coco Morning Star

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Puff The Magic Wyndragon

Best Puppy In Breed
Ch Coso's Miss Coco Morning Star

Select Dog
GChS Habi Nago Manwe


Winners Dog: (1-2-1-1)
Puff The Magic Wyndragon

Open Dog Class
1st Puff The Magic Wyndragon


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Coso's Spirit Of Shona

Reserve Winners Bitch
Coso's Ama La Vita

Senior Puppy Bitch Class
1st Coso's Ama La Vita

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coso's Spirit Of Shona


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Open Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go



Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Counterpoint Let's Get This Party Started

Reserve Winners Bitch
Donachie's Celtic Song of Nine

12-18 Month Bitch Class
1st Counterpoint Let's Get This Party Started

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Stone Of Destiny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donachie's Celtic Song of Nine


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   36
Group 2nd   
GChB Gentry N Salieri Coco Martini
  Doberman Pinscher   35
Group 3rd   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   30
Group 4th   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   27
BPIG    Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man   Great Dane   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Group 1st (Altered)   
Ch Gentry's Mad Max
  Doberman Pinscher   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 5 pts (2-0-1-3)
GCh Tailspins Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Ch Seaberns Starseeker

Best Puppy In Breed
High Oaks Break The Ice

Select Bitch
GCh Taplac's Lean On Me Misty


Winners Dog: (2-0-1-3)
Bayberns Give Me S'More Love

Reserve Winners Dog
High Oaks Break The Ice

Junior Puppy Dog Class
1st High Oaks Break The Ice

Open Dog Class
1st Bayberns Give Me S'More Love



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Ch Banbury's Sexy's Back In Black

Select Bitch
Banbury's Justified




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GChB Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Ch Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Best Puppy In Breed
Ch Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Select Bitch
GChB ConnQuest Girl Gone Bad


Veteran Male
Ch Gentry's Mad Max



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Briza From Gardens Heart

Best Puppy In Breed
Cerasi Got Nothing To Hide



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Cerasi Got Nothing To Hide

Reserve Winners Bitch
Dyremose Diamond Collection Tesla

Senior Puppy Bitch Class
1st Cerasi Got Nothing To Hide

Open Bitch Class
1st Dyremose Diamond Collection Tesla


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-2-1-2)
Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man

Best Of Opposite Sex
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Best Puppy In Breed
Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Prince Charming


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Prince Charming

Open Dog Class
1st CR Prince Charming



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki

Best Of Opposite Sex
Ch Whoosh Robel Icy Moonglow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Debeau's Thunder Wengel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Debeau's Thunder Wengel

Canadian Bred Dog Class
1st Debeau's Thunder Wengel



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive

Best Of Opposite Sex
Ch Sancha's Elevated Proof For Samoden

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive

Best Puppy In Breed
Ch Sancha's Falkor's Solo Flight

Select Dog
Ch Sancha's Falkor's Solo Flight


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Reserve Winners Bitch
Sancha's Cafe Au Lait

Senior Puppy Bitch Class
1st Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Open Bitch Class
1st Sancha's Cafe Au Lait


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Almazy Anabara Sirius Star

Best Of Opposite Sex
Sancha D'Tsarshadow Masked Phantom

Select Bitch
GCh Almazy Anabara Tania Fairy Princess



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   19
Group 2nd   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   11
Group 3rd   
GCh Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   10
Group 4th   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   9
BPIG    Takala Trails P!nk Glitter In The Air   Airedale Terrier   N/A
Best Veteran In Group   Ch Mysticgold's Hear Me Roar   West Highland White Terrier   0
Group 1st (Altered)    Mysticgold's Holly Bree   West Highland White Terrier   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (4-2-2-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Best Puppy In Breed
Takala Trails P!nk Glitter In The Air



Winners Bitch: (4-2-2-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Reserve Winners Bitch
Indus A Fish Called Wanda

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails P!nk Glitter In The Air

12-18 Month Bitch Class
1st Indus Aoife

Open Bitch Class
1st Indus A Fish Called Wanda


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lucas (Estonia)




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Chuffed To Bits



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Distaff All In

Canadian Bred Bitch Class
1st Distaff All In


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Brodwin Aka Electra

Best Of Winners: (4-2-2-0)
Elvis Devil In Disguise

Best Puppy In Breed
Brodwin Aka Electra

Select Dog
Ch Mysticgold's Hear Me Roar


Winners Bitch: (4-2-2-0)
Brodwin Aka Electra

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's Thyme After Thyme

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysticgold's Thyme After Thyme

Senior Puppy Bitch Class
1st Brodwin Aka Electra


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   37
Group 2nd   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   28
Group 3rd   
Ch Sightnscent Dont Speak
  Miniature Pinscher   25
Group 4th   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   23
BPIG   
Russianique Tinker Toy At Marpointe
  Russkiy Toy   N/A
Best Veteran In Group   
GCh MistyTrails Effie Trinket
  Havanese   0
Group 1st (Altered)   
Havadahl Brewno Mars Bar
  Havanese   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wynneira Kavik Gadars Eskies

Best Of Opposite Sex
Ch Wynneiras Moonlight On The River

Best Puppy In Breed
Ch Wynneiras Moonlight On The River




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lyn's Sir Thomas At Lemoge




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Mountainview Pippin At Ablewood

Select Bitch
Schneeflocke Vom Kaninchengarten



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mountainview Pippin At Ablewood

12-18 Month Bitch Class
1st Mountainview Pippin At Ablewood


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Winners: (1-3-3-2)
MistyTrails Bageera's Raksha

Best Puppy In Breed
MistyTrails Bageera's Raksha

Select Dog
Ch Pandabear's Astro

Select Bitch
Ch Pandabear's Willow


Winners Dog: (1-3-3-2)
Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Canadian Bred Dog Class
1st Salida Del Sol Havadahl HugoBoss


Winners Bitch: (1-3-3-2)
MistyTrails Bageera's Raksha

Reserve Winners Bitch
Havadahl China Doll

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Bageera's Raksha
2nd Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Havadahl China Doll

Veteran Female
GCh MistyTrails Effie Trinket


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Best Puppy In Breed
Spoildrotten Sealegends Snow Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten Sealegends Snow Princess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Flinters Angel Kiss

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Flinters Angel Kiss

Best Puppy In Breed
Flinters Angel Kiss

Select Dog
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Dog: (2-1-2-0)
Riesa's Martini On The Rocks

Reserve Winners Dog
Flinters Steal A Kiss

Junior Puppy Dog Class
1st Riesa's Martini On The Rocks
2nd Flinters Steal A Kiss


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Flinters Angel Kiss

Junior Puppy Bitch Class
1st Flinters Angel Kiss


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ven-Mar Araunah Versace


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ven-Mar Araunah Versace

Open Dog Class
1st Ven-Mar Araunah Versace



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Select Dog
Ch Furrycreek's Feel Like Flying




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Koehl's Ice Ice Baby

Best Puppy In Breed
Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Koehl's Ice Ice Baby

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Snow Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Snow Angel

Open Bitch Class
1st Koehl's Ice Ice Baby


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Hyclass Summer Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful

Best Puppy In Breed
Hyclass Summer Love


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hyclass Summer Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Summer Love


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-0)
Russianique Tinker Toy At Marpointe

Best Of Opposite Sex
Love Story Wonderful Toy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Russianique Tinker Toy At Marpointe

Best Puppy In Breed
Russianique Tinker Toy At Marpointe


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Standing Ovation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Sky's The Limit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Standing Ovation

Senior Puppy Dog Class
1st Spoildrotten's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Sky's The Limit


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   33
Group 2nd   
GCh Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   32
Group 3rd   
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   27
Group 4th   
Ch Sealegends Magical Midnight Dance
  Shih Tzu   23
BPIG   Ch Tees Me Spice Girl   Poodle (Standard)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Danzn Starz Magical Ruby Slippers
  Schipperke   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynneiras Made For Me'


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin's Sound Of Music

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Waylin N Havasu's Moon Landing

Select Dog
GChB Waylin's Tony The Tiger


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sevenmoons Star Of Anise




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso

Best Of Opposite Sex
GCh Archibulls Living Blossom

Best Puppy In Breed
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso



Winners Bitch: (0-2-1-1)
BFF's Whiskey Lullaby

Reserve Winners Bitch
Carpe Diem Bulldog Nicki

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's Whiskey Lullaby

Senior Puppy Bitch Class
1st Carpe Diem Bulldog Nicki


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Best Puppy In Breed
Beaukees Pursuit Of Perfection

Select Bitch
Ch Beaukees Killer Cruise



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Pursuit Of Perfection


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ripleys Radiance

Best Of Opposite Sex
Ripleys Image In Gold

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ripleys Radiance

Best Puppy In Breed
Ripleys Radiance


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ripleys Image In Gold

Reserve Winners Dog
Ripleys Remedy For Love

Senior Puppy Dog Class
1st Ripleys Remedy For Love

12-18 Month Dog Class
1st Ripleys Image In Gold


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ripleys Radiance

Senior Puppy Bitch Class
1st Ripleys Radiance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Of Opposite Sex
Ch Tees Me Spice Girl

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Gardenpath Inspiration

Best Puppy In Breed
Ch Tees Me Spice Girl


Winners Dog: (1-2-1-1)
Gardenpath Inspiration

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Inspiration


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Amazing Jolene Beyond Compare

Reserve Winners Bitch
Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Junior Puppy Bitch Class
1st Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amazing Jolene Beyond Compare


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Select Dog
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Sealegends Magical Midnight Dance

Best Of Opposite Sex
Sealegend's Angel's Trumpet

Select Dog
GChB Sealegends Moonlight Magic



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sealegend's Angel's Trumpet

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trekhond's King Of The Road

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Rhonda Silveira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rallentando Raven
  Bearded Collie   55
Group 2nd   
GChB Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   36
Group 3rd   
GCh Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   32
Group 4th   
GChB Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   31
BPIG    Briarpatch Heart Will Tell   Bearded Collie   N/A
Best Veteran In Group   Ch Coastalview Litle Mis Sunshine   Shetland Sheepdog   0
Group 1st (Altered)    Lasair's Foot Loose   Shetland Sheepdog   0
Group 2nd (Altered)   Ch Foxlair Opportunity Knocks At Myrtlehill   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Regina Bryant

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Tanasi's Copy Cat

Select Bitch
GCh MountainAsh Sugar And Spice



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Tanasi's Copy Cat

Reserve Winners Bitch
MountainAsh Cross My Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st MountainAsh Cross My Heart

Open Bitch Class
1st Tanasi's Copy Cat
2nd MountainAsh Put A Spell On You


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 18 pts (3-8-4-4)
Ch Rallentando Raven

Best Of Opposite Sex
Ch McCrystal Forever Timeless

Best Of Winners: (3-8-4-4)
Briarpatch Heart Will Tell

Best Puppy In Breed
Briarpatch Heart Will Tell

Select Dog
Ch Kaboodle Soulmate For Strathearn

Select Bitch
GCh Kelkary's Melt My Heart


Winners Dog: (3-8-4-4)
Strathearn's Enduring Tradition

Reserve Winners Dog
Cameron's Maple Leaf Forever

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Strathearn's Enduring Tradition
2nd Alom Vazquez

Open Dog Class
1st Cameron's Maple Leaf Forever


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Phelony In Progress Du Roi Givre




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Regina Bryant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Puppy In Breed
Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Joy-A-Len's Orange Blossom Special


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina

Open Bitch Class
1st Beardsanbrow's Sandrina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence


Winners Dog: (1-0-1-0)
Caradilis Alpine Expedition

Open Dog Class
1st Caradilis Alpine Expedition



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Rhonda Silveira

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Kohlein's Karly

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kohlein's Henninger


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kohlein's Henninger

Open Dog Class
1st Kohlein's Henninger


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Regina Bryant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Renaissance Farms Little Shelby Cobra



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 11 pts (3-6-1-2)
Ch Coastalviews Just Call Me Baby

Best Of Opposite Sex
Tresta Bait And Switch

Best Of Winners: (3-6-1-2)
Tresta Bait And Switch

Best Puppy In Breed
Tresta Bait And Switch

Select Dog
Ch Cincerlee's Revival

Select Bitch
Ch Amberlyn's Music And Lyrics


Winners Dog: (3-6-1-2)
Tresta Bait And Switch

Reserve Winners Dog
Tresta Renoir

Junior Puppy Dog Class
1st Tresta Bait And Switch

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee Prince Of The Universe

Open Dog Class
1st Tresta Renoir


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Regina Bryant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Curig Dream In Colour




Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By