Seaway Kennel Club
Saturday, May 4, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Can Ch Raylex Moda Chablis Kaleef OFA
"Brie"
Breeders: Lorys Fraccaro, Alana Decharette, Cindy Spencer Bartley
Owner: Lorys Fraccaro
Presented by Shelley Ford


Best In Show
Judge: Felipe Baeza Xacur
German Shepherd Dog  
GCh Cherpa's High Dollar Client
Points: 230 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Felipe Baeza Xacur
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 210
Best Puppy In Show
Judge: Felipe Baeza Xacur
French Bulldog  
GCh Nifty's Big Maple
Best Baby Puppy In Show
Judge: Felipe Baeza Xacur
Chihuahua (Short Coat)   Miso Sua Sponte
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Felipe Baeza Xacur
Shih Tzu  
Ch Souyen's Brass In Pocket








Group 1 - Felipe Baeza Xacur Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star
  Pointer (German Wire-Haired)   42
Group 2nd   
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy
  Retriever (Golden)   41
Group 3rd   
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker
  Retriever (Labrador)   35
Group 4th   
GCh Roaneden's Water Lily
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   29
BPIG    Reidwood A Lasting Impression   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Starlings Plays To Krowninglry   Retriever (Golden)   0
Best BBE In Group    Katyra Avatar Thingamajigger   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BourgRoyal Nature Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
BourgRoyal Nature Boy

Open Dog Class
1st BourgRoyal Nature Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
Shadowland Reaper At The Gates

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Shadowland Reaper At The Gates

Best Puppy In Breed
Shadowland Reaper At The Gates


Winners Dog: (2-1-1-1)
Shadowland Reaper At The Gates

Reserve Winners Dog
Legacyk's Country Legend

Junior Puppy Dog Class
1st Legacyk's Country Legend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shadowland Reaper At The Gates


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Aurora's Lunar Eclipse

Open Bitch Class
1st Aurora's Lunar Eclipse

3-6 Month Bitch Class
1st Whisperfield Malibu Bay Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Blacmoor Puppy New Year



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Butterblac's Flight Arrow

Open Bitch Class
1st Butterblac's Flight Arrow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Opposite Sex
Ch Baileymist Rhymes N Reasons

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Chestnut Cute To The Core

Select Dog
Ch Santiago de Himmelstein


Winners Dog: (1-2-2-1)
Chestnut Cute To The Core

Open Dog Class
1st Chestnut Cute To The Core


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Grayvalley My Heart Will Go On

Reserve Winners Bitch
Goldpaw's Favors Irish Cream

12-18 Month Bitch Class
1st Goldpaw's Favors Irish Cream

Open Bitch Class
1st Grayvalley My Heart Will Go On

3-6 Month Bitch Class
1st Starlings Plays To Krowninglry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Best Of Opposite Sex
Lynneville's Fat Mama

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Lynneville's Fat Mama

Best Puppy In Breed
Gaff Ravenheartstout Castlegar

Select Dog
Ch Asklars Pale Moon

Select Bitch
Ch Lynnerville Last Promise Fulfilled


Winners Dog: (2-1-2-1)
Gaff Ravenheartstout Castlegar

Reserve Winners Dog
Casbar's I'll Have Another

Junior Puppy Dog Class
1st Gaff Ravenheartstout Castlegar

Senior Puppy Dog Class
1st Casbar's I'll Have Another


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Lynneville's Fat Mama

12-18 Month Bitch Class
1st Lynneville's Fat Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 11 pts (4-4-1-3)
GCh Roaneden's Water Lily

Best Of Opposite Sex
Ch Dunfield's Show Me The Money Beekauz

Best Of Winners: (4-4-1-3)
Katyra Avatar Thingamajigger

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Liv'n To The Max

Select Bitch
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra


Winners Dog: (4-4-1-3)
Katyra Avatar Thingamajigger

Reserve Winners Dog
Pikkinokka's Ahoy Huckleberry

12-18 Month Dog Class
1st Pikkinokka's Ahoy Huckleberry
2nd Katyra All For One

Canadian Bred Dog Class
1st Kalmegess Once In A Blue Moon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra Avatar Thingamajigger

3-6 Month Dog Class
1st Trilliumview's Huey Blue


Winners Bitch: (4-4-1-3)
Kalmegess Pink Lady Rizzo

Reserve Winners Bitch
Katyra All Aboard

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Liv'n To The Max
2nd Hawks Nest First Class Flight To Redaero

12-18 Month Bitch Class
1st Katyra All Aboard

Canadian Bred Bitch Class
1st Kalmegess Pink Lady Rizzo

3-6 Month Bitch Class
1st Trilliumview's Herecomesthesun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry

Best Of Opposite Sex
Reidwood A Lasting Impression

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry

Best Puppy In Breed
Reidwood A Lasting Impression


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry

Open Dog Class
1st Fantail's English Gentry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reidwood A Lasting Impression

Senior Puppy Bitch Class
1st Reidwood A Lasting Impression


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windwood Northern X'plosion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windwood Northern X'plosion

Open Dog Class
1st Windwood Northern X'plosion



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Jaywyck 'n Madilane Sparkle Ntyme

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Jaywyck 'n Madilane Sparkle Ntyme


Winners Dog: (1-2-1-0)
Christycrest Topstar Clanagroe

Canadian Bred Dog Class
1st Christycrest Topstar Clanagroe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ferngolds Echo Of The Drum

Best Of Opposite Sex
Ferngold's Liberty Drum

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ferngolds Echo Of The Drum

Best Puppy In Breed
Ferngolds Echo Of The Drum


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ferngolds Echo Of The Drum

Senior Puppy Dog Class
1st Ferngolds Echo Of The Drum


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ferngold's Liberty Drum

Senior Puppy Bitch Class
1st Ferngold's Liberty Drum


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Pedro Armando Ramos Lang Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pax Mundi Ares   Greyhound   29
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   28
Group 3rd   
GCh Granvalero's Moon Struck SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
Group 4th    Risenshine Of First Avenue   Irish Wolfhound   23
BPIG    Goddess Turrean Of Curiann   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Three Little Bird's Grooving To The Music   Irish Wolfhound   0
Best BBE In Group   
GCh Granvalero's Moon Struck SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   0




3-6 Month Bitch Class
1st Dream A Little Dream Of Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia

Best Of Opposite Sex
Athena Queen Of Beauty



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Athena Queen Of Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Athena Queen Of Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger

Best Of Opposite Sex
Quirina V. Hollandheim

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger

Best Puppy In Breed
Prancer V. Hollandheim


Winners Dog: (2-2-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger

Reserve Winners Dog
Prancer V. Hollandheim

Junior Puppy Dog Class
1st Prancer V. Hollandheim

Open Dog Class
1st Rapscallion's Horizontal Merger


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Quirina V. Hollandheim

Reserve Winners Bitch
Rapscallion's Funny Money

Junior Puppy Bitch Class
1st Quirina V. Hollandheim

Open Bitch Class
1st Rapscallion's Funny Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
Ch Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Dreamhund's Life Of Riley

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote The Edge Of Glory

Select Dog
Ch Dreamhund's Sam The Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Grandgables Ms So Girlylicious

Select Bitch
Ch Chetcote Saucy Sensation



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Grandgables Ms So Girlylicious

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms So Girlylicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Granvalero's Moon Struck SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chilcotin's Blue Moon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chilcotin's Blue Moon

Reserve Winners Bitch
Canis Formula Bia Grandgables

12-18 Month Bitch Class
1st Chilcotin's Blue Moon
2nd Canis Formula Bia Grandgables


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pax Mundi Ares




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Risenshine Of First Avenue

Best Of Opposite Sex
Goddess Turrean Of Curiann

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Risenshine Of First Avenue

Best Puppy In Breed
Goddess Turrean Of Curiann

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


Winners Dog: (1-2-0-1)
Risenshine Of First Avenue

12-18 Month Dog Class
1st Risenshine Of First Avenue


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Goddess Turrean Of Curiann

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

Junior Puppy Bitch Class
1st Goddess Turrean Of Curiann

Open Bitch Class
1st Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

3-6 Month Bitch Class
1st Three Little Bird's Grooving To The Music


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arthayr B What The Deuce?

Best Of Opposite Sex
Arthayr B My Winter Goddess

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arthayr B What The Deuce?

Best Puppy In Breed
Arthayr B What The Deuce?


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arthayr B What The Deuce?

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Arthayr B What The Deuce?


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Junior Puppy Bitch Class
1st Arthayr B My Winter Goddess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Royalcityrr Circe Of Chisharo

Best Puppy In Breed
Royalcityrr Circe Of Chisharo

Select Dog
Ch Royalcityrr Primo Morpheus



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Royalcityrr Circe Of Chisharo

Reserve Winners Bitch
Royalcityrr Mshindaji's Nxy

Junior Puppy Bitch Class
1st Royalcityrr Circe Of Chisharo

Senior Puppy Bitch Class
1st Royalcityrr Mshindaji's Nxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Puppy In Breed
Shetara's Just Push Play

Select Bitch
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Shetara's Just Push Play

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Just Push Play


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Pedro Armando Ramos Lang Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Charbr's Tropical Breeze
  Portuguese Water Dog   42
Group 2nd   
GCh Knatchbull's Thin Blue Line
  Bullmastiff   35
Group 3rd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   29
Group 4th    Xelascon Edge Of Glory   Boxer   27
BPIG    Xelascon Edge Of Glory   Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Knatchbull's Kentucy Lola   Bullmastiff   0
Best BBE In Group   
Earhart A Match Made In Heaven
  Leonberger   0
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daomori Mistress A Marqway

Best Puppy In Breed
Daomori Mistress A Marqway



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daomori Mistress A Marqway

Junior Puppy Bitch Class
1st Daomori Mistress A Marqway


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Coyotelane Stompin' To The Top

Best Of Opposite Sex
Avatar Razzle V Shelbernese

Select Dog
Ch Kandersteg's Just Chillin V Adesa



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Avatar Razzle V Shelbernese

Open Bitch Class
1st Avatar Razzle V Shelbernese

3-6 Month Bitch Class
1st Alpenbliss Head To Tail Prada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Russianpride Sorbona

Best Of Opposite Sex
Medvezhya Staya Petr Velikiy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Russianpride Sorbona


Winners Dog: (1-1-0-0)
Medvezhya Staya Petr Velikiy

Open Dog Class
1st Medvezhya Staya Petr Velikiy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Russianpride Sorbona

12-18 Month Bitch Class
1st Russianpride Sorbona


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Xelascon Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Barquentine Splice The Main Brace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Xelascon Edge Of Glory

Best Puppy In Breed
Xelascon Edge Of Glory


Winners Dog: (1-1-0-0)
Xelascon Edge Of Glory

Senior Puppy Dog Class
1st Xelascon Edge Of Glory


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barquentine Splice The Main Brace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barquentine Splice The Main Brace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Knatchbull's Thin Blue Line

Best Of Opposite Sex
Ch Bramstoke's Next Chapter

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Knatchbull's Crimson King

Select Dog
Ch Knatchbull Need A Bigger Boat


Winners Dog: (2-1-2-1)
Knatchbull's Crimson King

Reserve Winners Dog
Knatchbull's Street Has No Name

Canadian Bred Dog Class
1st Knatchbull's Crimson King

Open Dog Class
1st Knatchbull's Street Has No Name


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Knatchbull Melody Of The Heart

Open Bitch Class
1st Knatchbull Melody Of The Heart

3-6 Month Bitch Class
1st Knatchbull's Kentucy Lola


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
GCh Phillmar Xena Warrior Princess

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Holmrun's Wizardry

Select Dog
Ch Oriol Hector De Grande Vinko


Winners Dog: (1-2-2-2)
Holmrun's Wizardry

Open Dog Class
1st Holmrun's Wizardry


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Bodyguard Carley

Reserve Winners Bitch
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

12-18 Month Bitch Class
1st Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Open Bitch Class
1st Bodyguard Carley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Naku's You Put A Spell On Me

Best Puppy In Breed
Naku's You Put A Spell On Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Earhart A Match Made In Heaven

Best Of Opposite Sex
Disguise's Double Encore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Earhart A Match Made In Heaven

Best Puppy In Breed
Disguise's Double Encore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Earhart A Match Made In Heaven

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Earhart A Match Made In Heaven

3-6 Month Dog Class
1st Earhart's Best Kept Secret


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Disguise's Double Encore

Senior Puppy Bitch Class
1st Disguise's Double Encore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Recurve Allusion Of Summerford

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win


Winners Dog: (1-0-0-1)
Recurve Allusion Of Summerford

12-18 Month Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GCh Charbr's Tropical Breeze

Best Of Opposite Sex
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Best Puppy In Breed
Bigbay Miguel Do Algarve

Select Bitch
GCh Pattedeau's Crown Jewel


Winners Dog: (1-2-1-3)
Bigbay Miguel Do Algarve

Junior Puppy Dog Class
1st Bigbay Miguel Do Algarve


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Reserve Winners Bitch
Chasinwaves Rising Star At Keevabay

Senior Puppy Bitch Class
1st Chasinwaves Rising Star At Keevabay

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bigbay Maggie Mae Macfarlane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyser Bearrs Game Changer

Best Puppy In Breed
Kyser Bearrs Game Changer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyser Bearrs Game Changer

Senior Puppy Dog Class
1st Kyser Bearrs Game Changer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Junior Puppy Dog Class
1st Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Junior Puppy Bitch Class
1st Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pedro Armando Ramos Lang

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Snowmist Paco Kingdom Navjord

Best Puppy In Breed
Snowmist Paco Kingdom Navjord


Winners Dog: (1-0-0-1)
Snowmist Paco Kingdom Navjord

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist Paco Kingdom Navjord



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   36
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   35
Group 3rd   Ch Amaize Supernova   Bull Terrier   34
Group 4th   
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   22
BPIG    Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Holly Of Bully Lake
  Bull Terrier (Miniature)   0
Best BBE In Group   
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)

Open Bitch Class
1st Lizzy (Castellanos/Castellanos)


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alesia Cooke

Best Of Breed: 11 pts (5-4-2-1)
Ch Amaize Supernova

Best Of Opposite Sex
Action Cosmic Kiss

Best Of Winners: (5-4-2-1)
Action Cosmic Kiss

Best Puppy In Breed
Llanwenarths Love To Amaize

Select Dog
Ch Actions Nocho II

Select Bitch
Ch Formula For A Power Filled Ginger


Winners Bitch: (5-4-2-1)
Action Cosmic Kiss

Reserve Winners Bitch
Malajo's Prima Diva

12-18 Month Bitch Class
1st Malajo's Prima Diva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Actions Formula For A Drama Princess

Open Bitch Class
1st Action Cosmic Kiss
2nd Emred Devil's Moon Of Bullayr

3-6 Month Bitch Class
1st Mayhem On A Hot Tin Roof
2nd Mayhem Hot Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alesia Cooke

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
Aldridge Its A Dundeel

Best Of Opposite Sex
Kingsmere The Divine Miss M

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Aldridge Its A Dundeel

Best Puppy In Breed
Clear Soul Bull El Bonito

Select Dog
Ch Jewels Samurai Kid


Winners Dog: (3-4-2-0)
Aldridge Its A Dundeel

Reserve Winners Dog
Hellion's Ronin Samuri

12-18 Month Dog Class
1st Aldridge Its A Dundeel
2nd Andrione Bulls Bandmaster

Open Dog Class
1st Hellion's Ronin Samuri


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Kingsmere The Divine Miss M

Reserve Winners Bitch
Clear Soul Bull El Bonito

Junior Puppy Bitch Class
1st Clear Soul Bull El Bonito

12-18 Month Bitch Class
1st Famous Cruella Friend Of Mine

Open Bitch Class
1st Kingsmere The Divine Miss M
2nd Axelbelle Khaleesi Stormborn

3-6 Month Bitch Class
1st Holly Of Bully Lake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Puppy In Breed
Kilmaree Torrance At Mistybrig


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig

Senior Puppy Dog Class
1st Kilmaree Torrance At Mistybrig



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Glahms Golden Aelwen

Best Of Opposite Sex
GCh Glahms Sargent Pepper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash

Best Of Opposite Sex
Thunder Dragon Ilunari

Best Puppy In Breed
Thunder Dragon Ilunari


Winners Dog: (1-0-0-1)
Thunder Dragon Ilunari

Junior Puppy Dog Class
1st Thunder Dragon Ilunari


3-6 Month Bitch Class
1st Moonshadows Ode To Liberty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexroth Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Rexroth Jelly Tot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexroth Jelly Tot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rexroth Jelly Tot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Of Opposite Sex
Ch Glenroslin's Glenallachie

Select Bitch
Ch Bodyguard Alice



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Blayloch Firecrackin' Scalawag

Open Bitch Class
1st Blayloch Firecrackin' Scalawag


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sandywheat's Celtic Senorita

Best Puppy In Breed
Sandywheat's Celtic Senorita



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sandywheat's Celtic Senorita

Senior Puppy Bitch Class
1st Sandywheat's Celtic Senorita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenroslin's Benriach


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glenroslin's Benriach

12-18 Month Dog Class
1st Glenroslin's Benriach



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Felipe Baeza Xacur Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   18
Group 2nd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   16
Group 3rd   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   13
Group 4th   
Ch Olivier's Everythings Comin Up Aces At Sugarlamb
  Pomeranian   12
BPIG   
Ch Olivier's Everythings Comin Up Aces At Sugarlamb
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Miso Sua Sponte   Chihuahua (Short Coat)   0
Best BBE In Group   Ch Diaquiris Indiana Jones   Pekingese   0
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer AllAbout The Journey



Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Miso Sua Sponte



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Select Dog
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi


Winners Dog: (1-0-2-1)
Twinkle's Little Star

Open Dog Class
1st Twinkle's Little Star

3-6 Month Dog Class
1st Sonrisas What A Kelev're Boy


3-6 Month Bitch Class
1st Pocopayasos SPF30


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rythm's Front Runner




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession


3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Mr Know It All



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Jimary's Ka Ching

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Terrifical Aztec Good


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Puppy In Breed
Terrifical Good Goddess


Winners Dog: (2-0-1-0)
Oz's Under Cover

Reserve Winners Dog
Oz's Party For Five

12-18 Month Dog Class
1st Oz's Under Cover

Open Dog Class
1st Oz's Party For Five



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   38
Group 2nd   Ch Cincere's We Hit The Jackpot With Padow   Chow Chow   33
Group 3rd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   24
Group 4th   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   21
BPIG   
GCh Nifty's Big Maple
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B   Chinese Shar-Pei   0
Best BBE In Group   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellissimo's O'Sole Mio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sassy's Darlin Dumplin

Best Puppy In Breed
Sassy's Darlin Dumplin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sassy's Darlin Dumplin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassy's Darlin Dumplin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bulldacious Blowin' Smoke

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Delenclos I Do

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bulldacious Blowin' Smoke

Best Puppy In Breed
Bulldacious Delenclos I Do


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bulldacious Blowin' Smoke

Reserve Winners Dog
Lakewinds Fire Within

Junior Puppy Dog Class
1st Lakewinds Fire Within

12-18 Month Dog Class
1st Bulldacious Blowin' Smoke


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bulldacious Delenclos I Do

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Delenclos I Do

3-6 Month Bitch Class
1st Topbrass Lush Getting Tipsy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Taipan Palace Double Dawg Dare

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Taipan Palace Double Dawg Dare


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC

Open Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC

3-6 Month Bitch Class
1st Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (3-3-3-0)
Ch Cincere's We Hit The Jackpot With Padow

Best Of Opposite Sex
Ky Ching's Girls Night Out

Best Of Winners: (3-3-3-0)
Cincere's Hurricane

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Yes Indeed

Select Dog
GChEx Commitment's Style In Play


Winners Dog: (3-3-3-0)
Cincere's Hurricane

Reserve Winners Dog
Mi-Pao's Yes Indeed

Junior Puppy Dog Class
1st Mi-Pao's Yes Indeed

Senior Puppy Dog Class
1st Chowridge Irresistible Shenshi

Open Dog Class
1st Cincere's Hurricane


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Ky Ching's Girls Night Out

Reserve Winners Bitch
Cincere's Tornado

Senior Puppy Bitch Class
1st Cincere's Tornado

12-18 Month Bitch Class
1st Ky Ching's Girls Night Out

Open Bitch Class
1st Mi-Pao's Red Genevieve

3-6 Month Bitch Class
1st Chowridge Lexi At Drgnslyer Tai


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Brightspot Macho Uno

Best Of Opposite Sex
Honeylane's Castle On A Cloud



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Honeylane's Castle On A Cloud

Open Bitch Class
1st Honeylane's Castle On A Cloud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Nifty's Big Maple

Best Of Opposite Sex
GCh San Simon Bulls Frodo

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Fabelhaft Robobull Black Opium

Best Puppy In Breed
GCh Nifty's Big Maple

Select Dog
Ch Bullmarket Fionn MacCool

Select Bitch
Ch Aristocrafts Samba In Da Reign


Winners Dog: (1-4-2-2)
Fabelhaft Robobull Black Opium

Junior Puppy Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Black Opium


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Foxmoor Petite Cherie Soleil

Reserve Winners Bitch
Bullmarket Eloise At The Plaza

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxmoor Petite Cherie Soleil

Senior Puppy Bitch Class
1st Barknbwild's Shitz N Giggles

Canadian Bred Bitch Class
1st Bullmarket Eloise At The Plaza

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stormins' Sweet Melody


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thalpet Marubi's Malificience

Best Puppy In Breed
Thalpet Marubi's Malificience



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thalpet Marubi's Malificience

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet Marubi's Malificience


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Magisterial's Check These Legs

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Sanvar's It's All About Spring

Best Puppy In Breed
Ch Ormar Foregone Conclusion

Select Bitch
Ch Ormar Foregone Conclusion


Winners Dog: (1-2-0-2)
Magisterial's Check These Legs

Junior Puppy Dog Class
1st Magisterial's Check These Legs


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Sanvar's It's All About Spring

Reserve Winners Bitch
Argentan Bibelot Think Of Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's It's All About Spring

12-18 Month Bitch Class
1st Argentan Bibelot Think Of Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket

Best Of Opposite Sex
Souyen's Social Superstar

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Souyen's Social Superstar

Best Puppy In Breed
Souyen's Social Superstar


Winners Dog: (1-1-0-1)
Souyen's Social Superstar

Junior Puppy Dog Class
1st Souyen's Social Superstar


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Queenly Kazkovyy Lev

Open Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Felipe Baeza Xacur Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
GCh Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   14
Group 3rd   
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan
  Border Collie   13
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   12
BPIG    Timberline's Bad Moon Rising   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Colwick's King Of Late Night   Collie (Smooth)   0
Best BBE In Group    Skyrunners Cal'lous Messenger   Australian Shepherd   0
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Northbay Xsell Electric Blue

Best Of Opposite Sex
Skyrunners Cal'lous Messenger

Select Dog
Ch Coralane's Eye Of The Storm



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Skyrunners Cal'lous Messenger

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyrunners Cal'lous Messenger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

12-18 Month Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Wyndlair Classique Envision

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brookdale Reminiscing

Best Puppy In Breed
Brookdale Reminiscing


Winners Dog: (1-1-1-0)
Brookdale Reminiscing

Junior Puppy Dog Class
1st Brookdale Reminiscing


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wyndlair Classique Envision

Open Bitch Class
1st Wyndlair Classique Envision


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Colwick's Cover Story


3-6 Month Dog Class
1st Colwick's King Of Late Night



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Timberline's Bad Moon Rising



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Nena Od Stojkovica

Reserve Winners Bitch
Timberline's Bad Moon Rising

Junior Puppy Bitch Class
1st Timberline's Bad Moon Rising
2nd Area Vom Team Kumils

Open Bitch Class
1st Nena Od Stojkovica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pikatti's Midnaeturosol Nonni

Best Puppy In Breed
Pikatti's Midnaeturosol Nonni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pikatti's Midnaeturosol Nonni

Senior Puppy Dog Class
1st Pikatti's Midnaeturosol Nonni



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Felipe Baeza Xacur

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stonehaven Grandgables Amore

Best Of Opposite Sex
Canami Buoy Rocker

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stonehaven Grandgables Amore

Best Puppy In Breed
Stonehaven Grandgables Amore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Canami Buoy Rocker

Open Dog Class
1st Canami Buoy Rocker


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stonehaven Grandgables Amore

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonehaven Grandgables Amore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By