Seaway Kennel Club
Sunday, May 8, 2016



Related Results


Results courtesy of:

-- Edgar Rojas --
Seaway Kennel Club Friday Show #2 Best in Show / Best Puppy in Show
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
Owner: Carolynne Issa
Breeder: Tara Leith
Handled by Edgar Rojas


Best In Show
Judge: Daniel Kwee
Siberian Husky  
GCh Unicornhill Story Telling
Points: 142 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Daniel Kwee
Norwich Terrier  Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light
Best Puppy In Show
Judge: Daniel Kwee
Portuguese Water Dog  
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
Best Baby Puppy In Show
Judge: Daniel Kwee
Scottish Terrier   Gryndlscot Holly








Group 1 - Daniel Kwee Top Dog
Points
Group 1st    Stormy C's Hot Mess   Retriever (Labrador)   20
Group 2nd   
Ch Grayvalley's Living The Dream
  Retriever (Golden)   13
Group 3rd   
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot
  Spaniel (Brittany)   6
Group 3rd    Blacmoor Puppy New Year   Retriever (Flat-Coated)   9
Group 4th   
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   5
BPIG   
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot
  Spaniel (Brittany)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katyra Disturbance InThe Force   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blacmoor Puppy New Year



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blacmoor Puppy New Year

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blacmoor Puppy New Year


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 6 pts (1-6-0-0)
Stormy C's Hot Mess

Best Of Opposite Sex
Casbar's Digger To Dizhong-Hai

Best Of Winners: (1-6-0-0)
Stormy C's Hot Mess

Best Puppy In Breed
Cedarbaylabs Muds Meadow


Winners Dog: (1-6-0-0)
Casbar's Digger To Dizhong-Hai

12-18 Month Dog Class
1st Casbar's Digger To Dizhong-Hai


Winners Bitch: (1-6-0-0)
Stormy C's Hot Mess

Reserve Winners Bitch
Casbar's What Dreams Are Made Of

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarbaylabs Muds Meadow
2nd Casbar's Sydney

12-18 Month Bitch Class
1st Oaksill Morning Moon
2nd Cedarbaylabs Mud's Marsh

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casbar's What Dreams Are Made Of

Open Bitch Class
1st Stormy C's Hot Mess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra

Best Of Opposite Sex
Oryxes Penchant 4 Fowl Feather

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Katyra You Missed A Spot

Best Puppy In Breed
Katyra You Missed A Spot


Winners Dog: (1-1-0-2)
Oryxes Penchant 4 Fowl Feather

Senior Puppy Dog Class
1st Oryxes Penchant 4 Fowl Feather

3-6 Month Dog Class
1st Katyra Disturbance InThe Force


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Katyra You Missed A Spot

Junior Puppy Bitch Class
1st Katyra You Missed A Spot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Artistic Impression



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Artistic Impression

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reidwood Artistic Impression


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Best Puppy In Breed
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot


Winners Dog: (1-0-0-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Senior Puppy Dog Class
1st RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Grandgables Wee Mr Zensational
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   26
Group 2nd   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   22
Group 3rd    Smylieridge's Mr Wilson   Basset Hound   20
Group 4th    Ridgeville's Bebe   Rhodesian Ridgeback   16
BPIG    Grandgables Lil Ms Fabulous   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Oryan's Sweet Saffron
  Basset Hound   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Candyland Dont You Remember

Best Of Opposite Sex
Charsada Go Above And Beyond

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Charsada Beyond Atlantis


Winners Dog: (1-2-1-0)
Charsada Beyond Atlantis

Open Dog Class
1st Charsada Beyond Atlantis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid

Select Dog
GCh Bushwacker Mercury Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Smylieridge's Mr Wilson

Best Of Opposite Sex
Bayowulfs N Howlhaven Mother Of All Dragons

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Smylieridge's Mr Wilson


Winners Dog: (1-3-0-0)
Smylieridge's Mr Wilson

12-18 Month Dog Class
1st Smylieridge's Mr Wilson

3-6 Month Dog Class
1st Oryan's Sir Thomas Flash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
Ch Erieau's Vintage Valentine

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhund Dasauto

Best Puppy In Breed
Erieau's Black Sabbath

Select Dog
Ch Erieau's Vintage Speed Racer


Winners Dog: (2-0-2-1)
Heavenlyhund Dasauto

Reserve Winners Dog
Erieau's Black Sabbath

Junior Puppy Dog Class
1st Erieau's Black Sabbath

12-18 Month Dog Class
1st Heavenlyhund Dasauto



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Zensational

Best Of Opposite Sex
Grandgables Lil Ms Fabulous

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Grandgables Lil Ms Fabulous

Best Puppy In Breed
Grandgables Lil Ms Fabulous


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Grandgables Lil Ms Fabulous

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Fabulous


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alicia Keys T.a. Mark Mass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alicia Keys T.a. Mark Mass

Open Bitch Class
1st Alicia Keys T.a. Mark Mass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pax Mundi Ares

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Ares


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pax Mundi Ares

Junior Puppy Dog Class
1st Pax Mundi Ares



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ridgeville's Bebe

Best Of Opposite Sex
Redstones The Bone Collector

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ridgeville's Bebe

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Bebe


Winners Dog: (1-3-0-0)
Redstones The Bone Collector

Senior Puppy Dog Class
1st Redstones The Bone Collector


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Ridgeville's Bebe

Reserve Winners Bitch
Ridgeville's Shades Of Cool

Junior Puppy Bitch Class
1st Ridgeville's Bebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Redstones A Streetcar Named Desire

Open Bitch Class
1st Ridgeville's Shades Of Cool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Vrymeer Cartier Halo

Best Puppy In Breed
McCartney's Star Line Up



Winners Bitch: (0-1-0-1)
McCartney's Star Line Up

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Star Line Up


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   15
Group 2nd   
Ch Cupar's Golden Ticket
  Great Dane   13
Group 3rd   
Ch Contessa's Not So Angel's Mason
  Cane Corso   12
Group 4th   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   11
BPIG   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kandersteg's Just Chillin V Adesa

Best Of Opposite Sex
Sawannah Soulbern



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sawannah Soulbern

Reserve Winners Bitch
Sallysvalley Heavens Breath

12-18 Month Bitch Class
1st Sallysvalley Heavens Breath

Open Bitch Class
1st Sawannah Soulbern


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cinnrhee's Midnight Summer Breeze



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Sioul's Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Nantom's High Octane

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Nantom's High Octane


Winners Dog: (1-2-0-1)
Nantom's High Octane

12-18 Month Dog Class
1st Nantom's High Octane


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Rauschund Artemis Over The New Moon

Reserve Winners Bitch
Nantom's Shooting Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nantom's Shooting Star

Open Bitch Class
1st Rauschund Artemis Over The New Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cupar's Golden Ticket




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Brixi Angels Akono

Best Of Opposite Sex
CR Quelle Surprise



Winners Bitch: (0-2-1-0)
CR Quelle Surprise

Reserve Winners Bitch
CR Once Upon A Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CR Quelle Surprise

Open Bitch Class
1st CR Once Upon A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Puppy In Breed
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowmist's Everyone's Oreo

12-18 Month Dog Class
1st Snowmist's Everyone's Oreo



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   22
Group 2nd    Billianbully Belligerent At Bobuddy   Bull Terrier   21
Group 3rd   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   18
Group 4th   
Ch Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod
  Rat Terrier   14
BPIG   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gryndlscot Holly   Scottish Terrier   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blue Rock The Dude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Billianbully Belligerent At Bobuddy

Best Of Opposite Sex
Magor Galactic Agent

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Billianbully Belligerent At Bobuddy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Magor Galactic Agent

Open Dog Class
1st Magor Galactic Agent

3-6 Month Dog Class
1st Amaize Supernova


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Omega's Angelo Dundee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Omega's Angelo Dundee

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Omega's Angelo Dundee



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Puppy In Breed
Julerr Ameretto Afiori


Winners Dog: (1-0-1-0)
Julerr Ameretto Afiori

Senior Puppy Dog Class
1st Julerr Ameretto Afiori



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff

Open Bitch Class
1st Cashelmara Glenariff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Moonshadows Dreamboat Annie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Moonshadows Cara

Reserve Winners Bitch
Moonshadow's Light Up The Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Moonshadows Cara
2nd Moonshadow's Light Up The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry

Best Of Opposite Sex
Foxlore Cinnamon Twist

Best Puppy In Breed
Ch Bliss Creek Wild About Harry



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Foxlore Cinnamon Twist

Reserve Winners Bitch
Happy Hart's Hugs And Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Porrigito Lara Croft

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxlore Cinnamon Twist

Open Bitch Class
1st Happy Hart's Hugs And Kisses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Puppy In Breed
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Foxbend Catch The Wave



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Best Of Opposite Sex
Pyxis Never Say Never

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Pyxis Never Say Never

Best Puppy In Breed
Raganrat Yamada 4givmyratitude


Winners Dog: (1-3-0-1)
Pyxis Never Say Never

12-18 Month Dog Class
1st Pyxis Never Say Never

3-6 Month Dog Class
1st Raganrat's Lawman Earp @Becbod


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Raganrat Yamada 4givmyratitude

Reserve Winners Bitch
Pyxis Magick In The Dark

Junior Puppy Bitch Class
1st Raganrat Yamada 4givmyratitude

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pyxis Magick In The Dark

Open Bitch Class
1st Kenann's Mirthreverence NBT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silvershadow Summer Eclipse

Best Puppy In Breed
Silvershadow Summer Eclipse



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silvershadow Summer Eclipse

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Summer Eclipse


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Gryndlscot Holly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Daniel Kwee Top Dog
Points
Group 1st   Ch Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   17
Group 2nd   
GCh Oz's Thunder And Rain
  Yorkshire Terrier   16
Group 3rd   
GCh Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   13
Group 4th   Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction   Pekingese   10
BPIG   Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction   Pekingese   N/A
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Midsummers Isle Of Skye Coral

Best Puppy In Breed
Midsummers Isle Of Skye Coral



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Midsummers Isle Of Skye Coral

Reserve Winners Bitch
Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Senior Puppy Bitch Class
1st Midsummers Isle Of Skye Coral


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heaven's From Dust Till Dawn

Best Puppy In Breed
South Fork's Stylish Fashion



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heaven's From Dust Till Dawn

Reserve Winners Bitch
South Fork's Stylish Fashion

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st South Fork's Stylish Fashion

Open Bitch Class
1st Heaven's From Dust Till Dawn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Accent Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
Accent Twinkle Little Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Accent Twinkle Little Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Accent Twinkle Little Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Noble's Ms. Razzle Dazzle

Best Of Opposite Sex
Mariboy Donlen's Lil Maverick

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Noble's Ms. Razzle Dazzle

Best Puppy In Breed
Cornsilks Forget Me Not


Winners Dog: (1-2-0-0)
Mariboy Donlen's Lil Maverick

Senior Puppy Dog Class
1st Mariboy Donlen's Lil Maverick


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Noble's Ms. Razzle Dazzle

Reserve Winners Bitch
Cornsilks Forget Me Not

Senior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Forget Me Not

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Noble's Ms. Razzle Dazzle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction

Best Puppy In Breed
Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Big Apple Bound

Best Of Opposite Sex
Ch Jimary's Sangria Kisses

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Big Apple Bound

Best Puppy In Breed
Ch Jimary's Sangria Kisses


Winners Dog: (1-2-0-1)
Big Apple Bound

Open Dog Class
1st Big Apple Bound


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Jimary's Cinnamon Kisses

Reserve Winners Bitch
Struttin With Bobby

Senior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Cinnamon Kisses

Open Bitch Class
1st Struttin With Bobby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Daniel Kwee

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain

Best Of Opposite Sex
Oz's Merriment And Mayhem



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Oz's Merriment And Mayhem

Reserve Winners Bitch
South Fork's Smart Move

Open Bitch Class
1st Oz's Merriment And Mayhem
2nd South Fork's Smart Move


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st    Lauris Lady Of Prose At Balfox   Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
Ch Beswicks Ring Of Gold
  Shih Tzu   21
Group 3rd    Mi-Pao's Cream Ambassador   Chow Chow   19
Group 4th   
Desiderata The Blond Assassin
  Lhasa Apso   13
BPIG    Lauris Lady Of Prose At Balfox   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rio's Morgan's Mystique   Chow Chow   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aldo's Martha My Dear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aldo's Martha My Dear

12-18 Month Bitch Class
1st Aldo's Martha My Dear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cherokee Legend Lorenzo

Best Of Opposite Sex
Topbrass Playing With The Queen Of Hearts

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cherokee Legend Lorenzo

Best Puppy In Breed
Topbrass Playing With The Queen Of Hearts


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cherokee Legend Lorenzo

Open Dog Class
1st Cherokee Legend Lorenzo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh TaiPan Palace Lucy Liu

Best Of Opposite Sex
Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Gumby's Jive Talking Underdog


Winners Dog: (1-1-1-1)
Gumby's Jive Talking Underdog

Junior Puppy Dog Class
1st Gumby's Jive Talking Underdog


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Gumby's Marvelous Underdog

Junior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Marvelous Underdog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 5 pts (4-2-0-0)
Mi-Pao's Cream Ambassador

Best Of Opposite Sex
Chowmania Californiapartygirl@Chumee

Best Of Winners: (4-2-0-0)
Mi-Pao's Cream Ambassador

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Ambassador


Winners Dog: (4-2-0-0)
Mi-Pao's Cream Ambassador

Reserve Winners Dog
Commitment's Holy Diver

Junior Puppy Dog Class
1st Mi-Pao's Cream Ambassador

12-18 Month Dog Class
1st Commitment's Holy Diver

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chum-ee's Treasured Edition

Open Dog Class
1st Gemini Rudy


Winners Bitch: (4-2-0-0)
Chowmania Californiapartygirl@Chumee

Reserve Winners Bitch
Chum-ee's Amazing Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Chowmania Californiapartygirl@Chumee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chum-ee's Amazing Grace

3-6 Month Bitch Class
1st Rio's Morgan's Mystique


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Robobull Fabelhaft Feel The Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Ottervalley Tryin Somethin New

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Robobull Fabelhaft Feel The Fire

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelhaft Feel The Fire


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ottervalley Bianca

Reserve Winners Bitch
Barknbwild's Ready Steady Go

12-18 Month Bitch Class
1st Ottervalley Bianca

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's Ready Steady Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Desiderata The Blond Assassin

Best Puppy In Breed
Desiderata The Blond Assassin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Desiderata The Blond Assassin

Senior Puppy Bitch Class
1st Desiderata The Blond Assassin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Best Puppy In Breed
Lauris Lady Of Prose At Balfox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Junior Puppy Bitch Class
1st Lauris Lady Of Prose At Balfox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Beswicks Ring Of Gold

Best Of Opposite Sex
Shente's Bella Bambina

Best Puppy In Breed
Shente's Bella Bambina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shente's Bella Bambina

Junior Puppy Bitch Class
1st Shente's Bella Bambina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreamcast Silmarillion



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreamcast Silmarillion

Reserve Winners Bitch
Tibroke's Tell All

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamcast Silmarillion

Open Bitch Class
1st Tibroke's Tell All


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Danga's Xenia-D
  Swedish Vallhund   14
Group 2nd   
Ch Szentmihalyi-Szabo Nemes
  Puli   13
Group 3rd    Runway Kiss My Grits   Australian Shepherd   12
Group 4th    Curig FaerieTale Mini Cooper   Welsh Corgi (Pembroke)   9
BPIG   
Chantryile Hallmark Towynridge
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Runway Kiss My Grits

Best Of Opposite Sex
GCh Pintado's Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-0-1-1)
ThundeRun Blackberry Buzz

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ThundeRun Blackberry Buzz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chantryile Hallmark Towynridge

Best Puppy In Breed
Chantryile Hallmark Towynridge



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chantryile Hallmark Towynridge

Reserve Winners Bitch
Asynior's Dream Keeper

Senior Puppy Bitch Class
1st Chantryile Hallmark Towynridge
2nd Asynior's Dream Keeper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Omega High Ambition

Best Puppy In Breed
Cadent's Back To The Future



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Omega High Ambition

Reserve Winners Bitch
Cadent's Back To The Future

Senior Puppy Bitch Class
1st Cadent's Back To The Future

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Omega High Ambition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lochstarr Moonshadows Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lochstarr Moonshadows Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Lochstarr Moonshadows Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szentmihalyi-Szabo Nemes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pinnacle Full Speed Ahead




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danga's Xenia-D




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Best Of Opposite Sex
FaerieTale Curig Ice Dancer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Best Puppy In Breed
FaerieTale Curig Never My Love


Winners Dog: (1-2-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

12-18 Month Dog Class
1st Curig FaerieTale Mini Cooper


Winners Bitch: (1-2-0-0)
FaerieTale Curig Ice Dancer

Reserve Winners Bitch
FaerieTale Curig Never My Love

Senior Puppy Bitch Class
1st FaerieTale Curig Never My Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st FaerieTale Curig Ice Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By