Halifax Kennel Club
Saturday, September 5, 2015



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Sylvia Barkey
Australian Shepherd  
Ch Copperridge's Win Advisory
Points: 162 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sylvia Barkey
Bullmastiff  
Ch Maribelle's Get On Your Boots
Best Puppy In Show
Judge: Sylvia Barkey
Dalmatian  
Onsengeltje Secret Endeavour
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sylvia Barkey
French Bulldog   Dewkists Lil Black Dress








Group 1 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   53
Group 2nd   
GCh Eagertrieve Onarock Rendezvous
  Retriever (Labrador)   44
Group 3rd   
GCh Plaisance Queen Isleen
  Setter (English)   28
Group 4th   
Ch Clussexx Red Carpet Affair At Corteo
  Spaniel (Welsh Springer)   26
BPIG   
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Legacyk Cool Morning Mist   Pointer (German Short-Haired)   0





Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 10 pts (4-4-1-2)
GCh Huntlane Kountry Moon

Best Of Opposite Sex
Fishercreeks Now You See Me

Best Of Winners: (4-4-1-2)
Fishercreeks Now You See Me

Best Puppy In Breed
Altair Johnny B Goode

Select Dog
GCh Rowansgaard Paint It Black

Select Bitch
GCh Eagletarn Duenorth Glory Days


Winners Dog: (4-4-1-2)
Fishercreeks Now You See Me

Reserve Winners Dog
Butterblac Time Step

Junior Puppy Dog Class
1st Altair Johnny B Goode

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fishercreeks Now You See Me

Open Dog Class
1st Butterblac Time Step
2nd Prairielight Shamrock For Luck


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
Goldiva's Pied Piper

Best Puppy In Breed
Fourkay's Ray Of Sunshyne



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 15 pts (4-4-3-5)
GCh Eagertrieve Onarock Rendezvous

Best Of Opposite Sex
GCh Madabout's Treble Maker

Best Of Winners: (4-4-3-5)
Kindspirit Begins Home

Best Puppy In Breed
Everwood's Paint It Black

Select Dog
Ch Wildbrook's Seahawk

Select Bitch
Ch Loyal Labradors Leighra Laced With Promise


Winners Dog: (4-4-3-5)
Onarock's Mr. Tea

Reserve Winners Dog
Kindspirit In The Beginning

12-18 Month Dog Class
1st Startop's Camlab Bochephus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Onarock's Mr. Tea
2nd Kindspirit In The Beginning

Open Dog Class
1st Huntsdown Gabriel

3-6 Month Dog Class
1st Onarock's Dark Echo


Winners Bitch: (4-4-3-5)
Kindspirit Begins Home

Reserve Winners Bitch
Everwood's Paint It Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Everwood's Paint It Black
2nd Wildbrook's Heartbreaker

12-18 Month Bitch Class
1st Doukare Summers Wish

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kindspirit Begins Home

3-6 Month Bitch Class
1st Madabout Naiad Dear Prudence


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

Best Puppy In Breed
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Plaisance Queen Isleen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wingset's Dream On

12-18 Month Bitch Class
1st Wingset's Dream On


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew

Best Of Opposite Sex
Whidbey's Sweet Marjoram

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Casmir's Lv Treasure Island

Best Puppy In Breed
Casmir's Whats Your Name Little Girl

Select Dog
Ch Tricklecreek On The Rocks


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Whidbey's Sweet Marjoram

Reserve Winners Bitch
Casmir's Whats Your Name Little Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Casmir's Whats Your Name Little Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Whidbey's Powdered Sugar BTrue

Open Bitch Class
1st Whidbey's Sweet Marjoram
2nd Whidbey's Kit Kat Extra Crispy

3-6 Month Bitch Class
1st Jazzin's Duchess of York


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waternymph Duart January Jones



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waternymph Duart January Jones

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymph Duart January Jones


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Freedoms Spirit of the Storm at Seabreez N Wcksfrd




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Clussexx Red Carpet Affair At Corteo

Best Of Opposite Sex
Clussexx Premiere Dame de Corteo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Clussexx Premiere Dame de Corteo

Open Bitch Class
1st Clussexx Premiere Dame de Corteo

3-6 Month Bitch Class
1st Don's Cirque du Soleil


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS

Best Of Opposite Sex
Akar's Atlantic Red Fern

Best Puppy In Breed
Akar's Atlantic Red Fern



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Akar's Atlantic Red Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Akar's Atlantic Red Fern


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zoldmali Moka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

Open Bitch Class
1st Zoldmali Moka


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   17
Group 2nd   
Ch Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   13
Group 3rd   
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   8
Group 4th   
Raydachs Firefly SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   7
BPIG   
Raydachs Firefly SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wasenshi's Girl on Fire




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch TG Rock Paper Scissors Lizard Spock




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kishniga's Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Justart Poetry To Windspirit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kishniga's Diamonds Are Forever

Best Puppy In Breed
Justart Poetry To Windspirit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Junior Puppy Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kishniga's Diamonds Are Forever

Open Bitch Class
1st Kishniga's Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Raydachs Firefly SW

Best Puppy In Breed
Raydachs Firefly SW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Raydachs Firefly SW

Open Bitch Class
1st Raydachs Firefly SW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kan Trace All I Do Is Win



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kan Trace All I Do Is Win

Open Bitch Class
1st Kan Trace All I Do Is Win


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock Mobukhosi Black Onyx

Select Dog
Ch Mshindaji's Bulletproof

Select Bitch
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Doonabrig McCartney's Ballad

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Whippoorwill Person Of Intrest

Best Puppy In Breed
Doonabrig McCartney's Ballad


Winners Dog: (2-1-0-1)
Doonabrig McCartney's Ballad

Reserve Winners Dog
Dreamwindz Eros Jesse James

Junior Puppy Dog Class
1st Doonabrig McCartney's Ballad

Open Dog Class
1st Dreamwindz Eros Jesse James


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Whippoorwill Person Of Intrest

Open Bitch Class
1st Whippoorwill Person Of Intrest


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Maribelle's Get On Your Boots
  Bullmastiff   28
Group 2nd   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   24
Group 3rd   
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come
  Doberman Pinscher   20
Group 4th   
Ch Gabriel von der Maburg
  Bernese Mountain Dog   19
BPIG   
La Rose DeVersailles
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Champagne Ginger Rogers
  Schnauzer (Standard)   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Excel Shu-ku's Yama No Keikoku


Winners Dog: (1-0-0-0)
Excel Shu-ku's Yama No Keikoku

12-18 Month Dog Class
1st Excel Shu-ku's Yama No Keikoku



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Gabriel von der Maburg

Best Of Opposite Sex
Myramountain Sweet Style Swiss

Best Puppy In Breed
Myramountain Sweet Style Swiss



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Myramountain Sweet Style Swiss

Reserve Winners Bitch
Myramountain Jindi Brie

Senior Puppy Bitch Class
1st Myramountain Sweet Style Swiss
2nd Myramountain Jindi Brie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Cinnrhee's Bet'n On The River

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt


Winners Dog: (1-1-1-1)
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt

12-18 Month Dog Class
1st Tiamats Cruzn Beyond The Flirt


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Top Hat's Irresistible Marder

Open Bitch Class
1st Top Hat's Irresistible Marder


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Maribelle's Get On Your Boots

Best Of Opposite Sex
La Rose DeVersailles

Best Puppy In Breed
La Rose DeVersailles

Select Dog
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn



Winners Bitch: (0-1-3-0)
La Rose DeVersailles

Junior Puppy Bitch Class
1st La Rose DeVersailles


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse

Open Dog Class
1st Credi Del Ecousse



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Riverwest Bojangles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Puppy In Breed
Riverwest Becca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Britlinblues Walking On Sunshine

Best Puppy In Breed
Britlinblue Dancin In The Moonlite


Winners Dog: (2-0-1-1)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Reserve Winners Dog
Britlinblues Catch on Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Britlinblue Dancin In The Moonlite

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Britlinblues Catch on Fire



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Threeponds You've Got Mail @ Seabreeze



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goldwater's Penelope



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goldwater's Penelope

Open Bitch Class
1st Goldwater's Penelope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
GCh Dushanbe's Let It Snow

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Dushanbe's What's the Scoop

Best Puppy In Breed
Dushanbe's What's the Scoop


Winners Dog: (2-1-1-1)
Dushanbe's What's the Scoop

Reserve Winners Dog
Summerhills World Series

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's What's the Scoop

12-18 Month Dog Class
1st Summerhills World Series


Winners Bitch: (2-1-1-1)
O'Blako's Desert Angel

Open Bitch Class
1st O'Blako's Desert Angel


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mitchells Midnight Run

Best Of Opposite Sex
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mitchells Midnight Run

Best Puppy In Breed
Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Junior Puppy Dog Class
1st Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mitchells Midnight Run

Open Bitch Class
1st Mitchells Midnight Run


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Regalridge Amelia Airedale III
  Airedale Terrier   10
Group 2nd   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   9
Group 3rd    Ellerker's Kinky Boots   Schnauzer (Miniature)   8
Group 4th   
Keepsake Abegweit Willie
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
BPIG    Ellerker's Kinky Boots   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ellerker's What If   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III

Open Bitch Class
1st Regalridge Amelia Airedale III


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

12-18 Month Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan

Best Of Opposite Sex
Brightrain's Irish Eyes

Best Puppy In Breed
Brightrain's Irish Eyes



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Brightrain's Irish Eyes

Reserve Winners Bitch
Brightrain's Country Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Brightrain's Irish Eyes
2nd Brightrain's Country Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Pandora's Box


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lochlomond's This Magic Moment



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lochlomond's This Magic Moment

Open Bitch Class
1st Lochlomond's This Magic Moment


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Caudlewood Scotiafox By Design


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Kinky Boots

Best Puppy In Breed
Ellerker's Kinky Boots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ellerker's Kinky Boots

Junior Puppy Bitch Class
1st Ellerker's Kinky Boots

3-6 Month Bitch Class
1st Ellerker's What If


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Best Puppy In Breed
Keepsake Abegweit Willie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Senior Puppy Dog Class
1st Keepsake Abegweit Willie



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   15
Group 2nd   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   14
Group 3rd   
Ch Damascusroad Diamond At Franca
  Pomeranian   13
Group 4th   
GCh Cheristar's It's In His Kiss
  Miniature Pinscher   11
BPIG    Passionpaps Breaking Bad   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kinduhaven Lucy's Full O Sugar   Papillon   0
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Gliding On The Clouds N'Co

Best Of Opposite Sex
Zhen's Three Ring Circus


Winners Dog: (1-0-0-1)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cheristar's It's In His Kiss

Best Of Opposite Sex
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Kinduhaven's Sugar'N Sass

Best Of Opposite Sex
Passionpaps Breaking Bad

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Passionpaps Breaking Bad

Best Puppy In Breed
Passionpaps Breaking Bad


Winners Dog: (1-2-0-1)
Passionpaps Breaking Bad

Senior Puppy Dog Class
1st Passionpaps Breaking Bad


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Maribeso Castel Full O' Devil

Reserve Winners Bitch
Maribeso All About That Bass

Canadian Bred Bitch Class
1st Maribeso Castel Full O' Devil

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maribeso All About That Bass

3-6 Month Bitch Class
1st Kinduhaven Lucy's Full O Sugar


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Damascusroad Diamond At Franca

Select Dog
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial

Best Of Opposite Sex
Calisa Crimson Crush

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial


Winners Dog: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial

Open Dog Class
1st Calisa Crimson Imperial


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Crush

Open Bitch Class
1st Calisa Crimson Crush


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   18
Group 2nd   
Ch Klompen's Double Bubble
  Keeshond   17
Group 3rd   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   7
Group 4th   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   4
BPIG   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dewkists Lil Black Dress   French Bulldog   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bramley's Big Bad Leroy Brown




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje Secret Admirer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Secret Endeavour


Winners Dog: (1-2-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Junior Puppy Dog Class
1st Onsengeltje Secret Endeavour


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Onsengeltje Secret Admirer

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Infinite

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Secret Admirer
2nd Onsengeltje Infinite


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daulokkes Flora Danica



3-6 Month Bitch Class
1st Dewkists Lil Black Dress


Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Desjardin's Let's Go Kyro



Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   15
Group 2nd   
Ch Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   9
Group 3rd   
Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   8
Group 4th   
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby
  Briard   7
BPIG    Talisker's Appalachian Outlaw   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Grandgables No Time To Chill   Shetland Sheepdog   0
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away



3-6 Month Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Novacoast EZ To Love


Winners Dog: (2-3-1-0)
Novacoast Ez On The Eyes

Reserve Winners Dog
Garrison's Fortunate One

Junior Puppy Dog Class
1st Novacoast Ez On The Eyes

Senior Puppy Dog Class
1st Garrison's Fortunate One

3-6 Month Dog Class
1st Risingstar's Take Two


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Novacoast EZ To Love

Reserve Winners Bitch
Sheep's Kin Forever Rewritten

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast EZ To Love
2nd Novacoast EZ to Infatuate

Canadian Bred Bitch Class
1st Sheep's Kin Forever Rewritten


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Best Puppy In Breed
Dreamfetcher Spring in Winter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

12-18 Month Dog Class
1st Stonepillar's Steel Grey



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Duruisseau Ben

Select Dog
Ch Feoras Fierce Commotion


Winners Dog: (1-0-2-0)
Duruisseau Ben

12-18 Month Dog Class
1st Duruisseau Ben



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Talisker's Appalachian Outlaw

Best Puppy In Breed
Talisker's Appalachian Outlaw


Winners Dog: (2-0-0-0)
Talisker's Appalachian Outlaw

Reserve Winners Dog
Talisker's Ray Of Light

Junior Puppy Dog Class
1st Talisker's Appalachian Outlaw

Open Dog Class
1st Talisker's Ray Of Light

3-6 Month Dog Class
1st Grandgables No Time To Chill



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By