Halifax Kennel Club
Monday, September 6, 2021 - Show-5



Related Results

Obedience

Saturday, September 04 (Obedience Trial-1)
Sunday, September 05 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, September 04 (Rally Trial-1)
Sunday, September 05 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Ed Wild
Beagle  
GCh Shillington Sweet Tooth
Points: 141 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ed Wild
Russell Terrier  
GCh D.B.F. Vintage Dior
Points: 118
Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Norwegian Elkhound   Daggarwood N Kingdom When Sparks Fly








Group 1 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   36
Group 2nd   
Ch Zion's Captain America
  Spaniel (American Cocker)   35
Group 3rd   
GCh Ambertru's I'll Call'm George
  Retriever (Golden)   29
Group 4th   
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea
  Spaniel (Sussex)   22
BPIG   Ch Broadways Call Me Pauley At Woodview   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Sir Sully Of Rosemoor


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
Ch Madabout's Call The Butcher

Best Of Opposite Sex
Ch Broadways Call Me Pauley At Woodview

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Bernfield's Out Of The Shadows

Best Puppy In Breed
Ch Broadways Call Me Pauley At Woodview

Select Dog
Ch Tybo's Just Breathe At Naiad


Winners Dog: (2-2-2-1)
Bernfield's Out Of The Shadows

Reserve Winners Dog
Moorbern's He's All That

Canadian Bred Dog Class
1st Moorbern's He's All That

Open Dog Class
1st Bernfield's Out Of The Shadows


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Camlab's Dancing With The Stars

Reserve Winners Bitch
Madabout's Apple Festival

12-18 Month Bitch Class
1st Camlab's Dancing With The Stars

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Madabout's Apple Festival

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Blue Ridge L R Overton Willow For Duckshore

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Star-Lord


Winners Dog: (1-0-0-1)
Roaneden's Star-Lord

12-18 Month Dog Class
1st Roaneden's Star-Lord


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Plaisance Princess Maia



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
Ch Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Nevaehlea's Halo Not Included

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Nevaehleas Le Grande Fromage

Select Dog
Ch Scottfree I'm A Rockstar


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Nevaehlea's Halo Not Included

Open Bitch Class
1st Nevaehlea's Halo Not Included

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clussexx Flying Ace



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Segre's Aim For The Moon

Best Of Opposite Sex
Remme's Walkabout In The Stars

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Segre's Aim For The Moon


Winners Dog: (1-3-0-0)
Segre's Aim For The Moon

Open Dog Class
1st Segre's Aim For The Moon


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Remme's Walkabout In The Stars

Reserve Winners Bitch
Remme's Klosmic Adventure

12-18 Month Bitch Class
1st Remme's Walkabout In The Stars
2nd Remme's Klosmic Adventure

Open Bitch Class
1st Bryden's Black Velvet

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Long Lane Helmsman Sent From Heaven

Best Of Opposite Sex
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Reserve Winners Bitch
Long Lane Dark & Stormy Night

12-18 Month Bitch Class
1st Long Lane Dark & Stormy Night

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Harbourpoint Eastern Stargazer

Best Puppy In Breed
Egerton's Voodoo Magic



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Egerton's Voodoo Magic

Reserve Winners Bitch
Harbourpoint's Moon Struck

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Voodoo Magic
2nd Harbourpoint's Moon Struck

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   22
Group 2nd   
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   17
Group 3rd   
Ch Bassetacres Man In The Mirror
  Basset Hound   15
Group 4th    Bretica's Stardust   Whippet   14
BPIG   
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Daggarwood N Kingdom When Sparks Fly   Norwegian Elkhound   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chenna Chasing Dragons



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bassetacres Man In The Mirror



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Shillington Sweet Tooth

Best Of Opposite Sex
Ch Gwencalon's Steeldust Line

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Shillington Seamstress For The Band

Best Puppy In Breed
Shillington Seamstress For The Band


Winners Dog: (1-2-1-1)
Shillington Sting Like A Bee

Junior Puppy Dog Class
1st Shillington Sting Like A Bee


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Shillington Seamstress For The Band

Reserve Winners Bitch
Shillington Stellar Attraction

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Seamstress For The Band

Open Bitch Class
1st Shillington Stellar Attraction

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Rabows Rebellion ML

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Er Dox Grace

Select Dog
Ch Er Dox The Boy Who Lived

Select Bitch
Ch Palakore's Doxieluv Amazn Grace


Winners Dog: (1-1-2-2)
Er Dox He Shoots He Scores

12-18 Month Dog Class
1st Er Dox He Shoots He Scores


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Er Dox Grace

Open Bitch Class
1st Er Dox Grace

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
GrandGables Wee Mr Fast Forward

Best Of Opposite Sex
GrandGables Ms Smiling Down On Us

Best Of Winners: (1-1-0-0)
GrandGables Wee Mr Fast Forward

Best Puppy In Breed
GrandGables Wee Mr Fast Forward


Winners Dog: (1-1-0-0)
GrandGables Wee Mr Fast Forward

Junior Puppy Dog Class
1st GrandGables Wee Mr Fast Forward


Winners Bitch: (1-1-0-0)
GrandGables Ms Smiling Down On Us

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st GrandGables Ms Smiling Down On Us

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Aviance Luna Caprese An Army Of One L

Best Of Opposite Sex
Ali'i Ak Ring Of Fire



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ali'i Ak Ring Of Fire

Reserve Winners Bitch
Telkel Game Set Match SL

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel Game Set Match SL

Open Bitch Class
1st Ali'i Ak Ring Of Fire

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch GrandCru Latour II



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beyond Yonder's Einstein


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beyond Yonder's Einstein

Open Dog Class
1st Beyond Yonder's Einstein


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kingdom's Arya of Winterfell


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bretica's Stardust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bretica's Stardust

Open Bitch Class
1st Bretica's Stardust





Group 3 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   18
Group 2nd   
Ch Tiamat's Lookin'Sexy In My High Heels
  Boxer   16
Group 3rd   
Ch SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   15
Group 4th   
Ch Novamals Dreams Set Sail
  Alaskan Malamute   13
BPIG   
Britlinblues When Blue Turns To Grey
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Michaudville Like A Rolling Stone   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Novamals Dreams Set Sail

Best Of Opposite Sex
Ch Novamals Autumn Uprising



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ans Enearian Viktorias Rose

Open Bitch Class
1st Ans Enearian Viktorias Rose

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli


Winners Dog: (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli

Open Dog Class
1st Michaudville Fait Accompli


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tiamat's Lookin'Sexy In My High Heels



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay

Select Dog
Ch Pine Ridge's Most Wanted



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Darkness And Light Art Of War

Best Of Opposite Sex
Nobody Does It Better Art Of War

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Darkness And Light Art Of War


Winners Dog: (1-1-0-0)
Darkness And Light Art Of War

12-18 Month Dog Class
1st Darkness And Light Art Of War


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nobody Does It Better Art Of War

12-18 Month Bitch Class
1st Nobody Does It Better Art Of War

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Britlinblues When Blue Turns To Grey

Best Puppy In Breed
Britlinblues When Blue Turns To Grey



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Britlinblues When Blue Turns To Grey

Junior Puppy Bitch Class
1st Britlinblues When Blue Turns To Grey

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Karleo's In Tune With Pyradigm



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Misztichol's Majestic Mystique



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Misztichol's Majestic Mystique

Open Bitch Class
1st Misztichol's Majestic Mystique

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Dushanbe's Daydream Believer

Best Of Opposite Sex
Lucerne's Purple Rain

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Dushanbe's Daydream Believer


Winners Dog: (2-2-0-0)
Dushanbe's Daydream Believer

Reserve Winners Dog
Lucerne's Blue Suede Shoes

12-18 Month Dog Class
1st Lucerne's Blue Suede Shoes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dushanbe's Daydream Believer


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Lucerne's Purple Rain

Reserve Winners Bitch
Snowshoe's Lasting Impression At Dushanbe

12-18 Month Bitch Class
1st Lucerne's Purple Rain

Open Bitch Class
1st Snowshoe's Lasting Impression At Dushanbe





Group 4 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh D.B.F. Vintage Dior
  Russell Terrier   10
Group 2nd   Ch Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint   Australian Terrier   9
Group 3rd   
GCh Westhams Little Ol Cowgirl
  Parson Russell Terrier   6
Group 4th   
Kincora's Qualicom Spirit
  Irish Terrier   3
BPIG   Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only   Australian Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Crombie's TJ Crawford   Cairn Terrier   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalridge Socially Distanced Murphy


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint

Best Of Opposite Sex
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only

Best Puppy In Breed
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Alinta Loch's All Time High For Ryba

Senior Puppy Bitch Class
1st Alinta Loch's All Time High For Ryba





Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit

Open Dog Class
1st Kincora's Qualicom Spirit


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Ch River Glenn Perfect Crime

Best Puppy In Breed
Caudlewood Seize The Day



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Caudlewood Seize The Day

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Seize The Day

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh D.B.F. Vintage Dior



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Whiteheather Skyehigh's Painted By Maud

Best Puppy In Breed
Whiteheather Skyehigh's Painted By Maud



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Whiteheather Skyehigh's Painted By Maud

Reserve Winners Bitch
Whiteheather By Leonardo

Senior Puppy Bitch Class
1st Whiteheather By Leonardo

Canadian Bred Bitch Class
1st Whiteheather Skyehigh's Painted By Maud





Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   10
Group 2nd   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   9
Group 3rd   
Ch Mightymites Dare To Dream!
  Miniature Pinscher   8
Group 4th   Ch Sigma Chi Aphrodite AtCuddleme   Cavalier King Charles Spaniel   7
BPIG   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kabecca Raindance Secret Keeper   Italian Greyhound   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Sigma Chi Aphrodite AtCuddleme

Select Bitch
Ch Falconcrest Sushine Serendipity



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sigma Chi's Liberty Bell

Open Bitch Class
1st Sigma Chi's Liberty Bell

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tanooki Suit Of Lore

Best Puppy In Breed
Ch Tanooki Suit Of Lore



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Folklore Infiniti Fire N Gold



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mightymites Dare To Dream!



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
PekeEasy Peanut Butter Cup



Winners Bitch: (0-1-0-0)
PekeEasy Peanut Butter Cup

12-18 Month Bitch Class
1st PekeEasy Peanut Butter Cup

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Citadel's Cool Breeze

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shave's In A Nutshell

Best Puppy In Breed
Shave's In A Nutshell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shave's In A Nutshell

Junior Puppy Bitch Class
1st Shave's In A Nutshell

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Depasquiet Blue Blaze Booth

Best Of Winners: (1-0-0-0)
Depasquiet Blue Blaze Booth


Winners Dog: (1-0-0-0)
Depasquiet Blue Blaze Booth

Senior Puppy Dog Class
1st Depasquiet Blue Blaze Booth






Group 6 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   12
Group 2nd   
GCh Wolfriver Taiho Koki
  Shiba Inu   11
Group 3rd   
Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   10
Group 4th   Ch Onsengeltje Secretly Chiming In   Dalmatian   9
BPIG   
Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aurei Velleris Faina   Poodle (Miniature)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje Secretly Chiming In

Best Puppy In Breed
Ch Onsengeltje Secretly Chiming In



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bluemount Green Shoots Of Spring

Best Puppy In Breed
Bluemount Green Shoots Of Spring


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Southcar's Stormwatcher At Bijzondere

Best Puppy In Breed
Southcar's Stormwatcher At Bijzondere



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Southcar's Stormwatcher At Bijzondere

Junior Puppy Bitch Class
1st Southcar's Stormwatcher At Bijzondere

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
LeeAnns Frico Pico



Winners Bitch: (0-3-0-0)
LeeAnns Frico Pico

Reserve Winners Bitch
Glow Leeann Star Light Spirit

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Leeann Star Light Spirit

Open Bitch Class
1st LeeAnns Frico Pico

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jempaws Healing Broken Hearts Mender

Best Of Opposite Sex
Jempaw's Lasya's Legacy Lives On Layla Jean

Best Puppy In Breed
Jempaws Healing Broken Hearts Mender

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trekhonds Captain Fantastic

Best Puppy In Breed
Trekhonds Captain Fantastic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trekhonds Captain Fantastic

Junior Puppy Dog Class
1st Trekhonds Captain Fantastic




Group 7 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   27
Group 2nd   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT
  Swedish Vallhund   26
Group 3rd   
Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   25
Group 4th   
Ch Riverryan Lady Of The Lakes
  German Shepherd Dog   24
BPIG   
Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reddenblu's Moonlight Marauder

Best Puppy In Breed
Reddenblu's Moonlight Marauder


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reddenblu's Moonlight Marauder

Senior Puppy Dog Class
1st Reddenblu's Moonlight Marauder


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
Riverside Ray Of Sunshine

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Riverside Snow Flurry

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Dreams N Aspirations


Winners Dog: (2-2-1-0)
Riverside Snow Flurry

Reserve Winners Dog
Wenlisa's Dreams N Aspirations

Junior Puppy Dog Class
1st Wenlisa's Dreams N Aspirations

Canadian Bred Dog Class
1st Riverside Snow Flurry


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Riverside Ray Of Sunshine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Riverside Ray Of Sunshine

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Stonepillar's Here I Am Quiche


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Texas Showdown


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Texas Showdown

Open Dog Class
1st Cardross Texas Showdown


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Cardross Emery Layne


Winners Dog: (3-0-0-0)
Cardross Emery Layne

Reserve Winners Dog
Cardross Back In Time To Seafoam

Junior Puppy Dog Class
1st Tercan 'N Zandria's Kiss This! At Cardross

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cardross Back In Time To Seafoam

Open Dog Class
1st Cardross Emery Layne


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Riverryan Lady Of The Lakes

Best Of Opposite Sex
Timberline's Master Thief

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Riverryan Lady Of The Lakes

Select Bitch
Ch Zeigen's Tessa V. Mowatt


Winners Dog: (1-2-0-1)
Timberline's Master Thief

Junior Puppy Dog Class
1st Timberline's Master Thief


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Riverryan Lady Of The Lakes

Reserve Winners Bitch
Atsel Hof Eipy

Open Bitch Class
1st Riverryan Lady Of The Lakes
2nd Atsel Hof Eipy

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Immerzu Ghostlight



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
GrandGables Took Me Bi Surprize

Best Of Opposite Sex
Shelhaven Elevate

Best Of Winners: (1-4-0-0)
GrandGables Took Me Bi Surprize

Best Puppy In Breed
GrandGables Took Me Bi Surprize


Winners Dog: (1-4-0-0)
Shelhaven Elevate

Open Dog Class
1st Shelhaven Elevate


Winners Bitch: (1-4-0-0)
GrandGables Took Me Bi Surprize

Reserve Winners Bitch
Wyndenfog's Mera Mera On The Wall

Junior Puppy Bitch Class
1st Wyndenfog's Mera Mera On The Wall
2nd Kelbren Island Time

Senior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Ballroom Blitz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st GrandGables Took Me Bi Surprize

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Stonecroft's Sea Scape

Best Of Opposite Sex
Curig Catch A Falling Star

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Curig Catch A Falling Star


Winners Dog: (1-2-0-1)
Curig Catch A Falling Star

12-18 Month Dog Class
1st Curig Catch A Falling Star


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Curig CuSithe Chardi Kala Vibe

Reserve Winners Bitch
Quanda's Plenty Of Fun For Beacor

12-18 Month Bitch Class
1st Curig CuSithe Chardi Kala Vibe

Open Bitch Class
1st Quanda's Plenty Of Fun For Beacor

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By