Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Saturday, July 14, 2018



Related Results


Results courtesy of:

-- Tannis Postma --
CH. Pekeapug's Black Force Awakens
"Rey"
Breeder: Tannis Postma - Pekeapug
Owners: Tannis Postma, Felicity Prideaux, Rhonda Bailey
BISS, MBPISS, MPBIS Aust Ch / Can GCh Pekeapug's Iwannahug Apuginoz x MBPIS GCh. Guivercelli Tabu
www.pekeapug.com


Best In Show
Judge: Aramis (Joy) Lim
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 390 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Aramis (Joy) Lim
Bulldog  
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
Points: 288
Best Puppy In Show
Judge: Aramis (Joy) Lim
Lakeland Terrier  
Ch Northcote Affirm Awestruck








Group 1 - Maribel Sy Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   58
Group 2nd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   57
Group 3rd   Ch Rhuzara's Ghost Rider   Setter (Irish)   48
Group 4th   
Prairie Crest's Orion
  Setter (English)   45
BPIG   
Splendid's Luminary
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo

Best Of Opposite Sex
Wulymuts Nutella

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wulymuts Newcastle Brown


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wulymuts Newcastle Brown


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wulymuts Nutella

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 9 pts (0-3-3-4)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
Ch Malhaven Ice On The Side

Best Puppy In Breed
Nuthatch's Diamond Girl

Select Dog
GCh Pipedream's Enough Said

Select Bitch
Ch Ambrosia-Amira Von Den Donau Wirbeln



Winners Bitch: (0-3-3-4)
Malhaven Scandalous Behavior

Reserve Winners Bitch
Aspenglow Pipedream Diditmyway

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 8 pts (1-2-6-0)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Bar None

Best Of Winners: (1-2-6-0)
Splendid's Luminary

Best Puppy In Breed
Splendid's Luminary

Select Dog
GCh Fyreglo's Don't Change A Thing


Winners Dog: (1-2-6-0)
Splendid's Luminary


Winners Bitch: (1-2-6-0)
Verdoro's Bar None

Reserve Winners Bitch
Hollykins Simply Marvelous

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Belladoras Beach Lovers Dream

Best Of Opposite Sex
Traynors Cherokee Chief

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Belladoras Beach Lovers Dream

Best Puppy In Breed
Belladoras Beach Lovers Dream


Winners Dog: (2-2-0-0)
Traynors Cherokee Chief

Reserve Winners Dog
Serendip Amanzi


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Belladoras Beach Lovers Dream

Reserve Winners Bitch
Labralaynes White Liar

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
GCh Tollwest Parnall Scout



Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairie Crest's Orion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairie Crest's Orion


Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Xenaran Journey To Sassenach



Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Rhuzara's Ghost Rider

Best Of Opposite Sex
Eltin's Persnickety Spice



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Eltin's Persnickety Spice

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Corjdct's Midnight Reckoning

Best Puppy In Breed
Corjdct's Midnight Reckoning



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Corjdct's Midnight Reckoning

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Prairiestorm Wren

Best Of Opposite Sex
GCh Kinwashkly Orion's Watcher

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Prairiestorm Wren

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Wren


Winners Dog: (1-4-2-2)
Kinwashkly Copperhead Road


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Prairiestorm Wren

Reserve Winners Bitch
Neumannsown Amigo Mustang Saly

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Of Opposite Sex
Coralyns Reflection On Ice

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Best Puppy In Breed
Coralyns Reflection On Ice


Winners Dog: (2-1-0-0)
Coralyns Reflection On Ice

Reserve Winners Dog
Winauby's Voice Of Reason


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Kayterra's CatchMeIfYouCan

Select Dog
GCh Bondir's Arthur Brun



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kayterra's CatchMeIfYouCan

Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Finnibone's Illusion Is Real



Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's Houdini Hudson



Judge: Maribel Sy

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather

Best Puppy In Breed
Breely Koping Magical Mystery Tour

Select Bitch
GChEx Koping Win'Weim Pink Flamingo



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Koping Win'Weim BirdsOfAFeather

Reserve Winners Bitch
Breely Koping Magical Mystery Tour





Group 2 - Aramis (Joy) Lim Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   33
Group 2nd   
GCh Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   28
Group 3rd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   25
Group 4th   
GCh Windrock Roadhouse Blues
  Greyhound   20
BPIG   
Ch Ethos No Ordinary Love
  Whippet   N/A
Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Deloubelle With Best Wishes



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Of Opposite Sex
GCh Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Summit Son Of A Preacher

Best Puppy In Breed
Summit Son Of A Preacher


Winners Dog: (1-2-1-1)
Summit Son Of A Preacher


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Summit Sweet Surrender

Reserve Winners Bitch
Summit Silent Reverie

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Taugo's Winterz Warrioress

Best Of Opposite Sex
Taugo's Raynbo Archer


Winners Dog: (1-0-0-1)
Taugo's Raynbo Archer


Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh InParadise Premier Performance

Best Of Opposite Sex
Era Of A Renaisance Movement

Best Puppy In Breed
Era Of A Renaisance Movement



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Era Of A Renaisance Movement

Reserve Winners Bitch
RHK Sillys Too Many Cinders

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Christofle Curtain Lights



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ironwill's Batgirl

Best Puppy In Breed
Ironwill's Batgirl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ironwill's Batgirl

Reserve Winners Bitch
Ironwill's Wonder Woman

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironwill's Ironman

Best Of Opposite Sex
Ironwill's Mystique

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironwill's Ironman

Best Puppy In Breed
Ironwill's Ironman


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ironwill's Ironman


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ironwill's Mystique

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Matsutakes Rhythm N Blues

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Wagswell's Nuclear Reaction

Best Puppy In Breed
Matsutakes Rhythm N Blues

Select Dog
Ch Tendrow This Time Around


Winners Dog: (1-2-2-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Matsutakes Rhythm N Blues

Reserve Winners Bitch
Matsutake's Temptation

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Windrock Roadhouse Blues



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Select Dog
Ch Amahte's Kilima Njaro



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Habi Nago Manwe



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shuureihou Go Fukasou



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GCh Dreamwindz Black Label Brut

Best Of Opposite Sex
GCh Ethos No Ordinary Love

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Counterpoint Johnny B Goode

Best Puppy In Breed
GCh Ethos No Ordinary Love

Select Dog
Ch Manorcourt Midnight Jasper

Select Bitch
GCh Brushwood Meant To Be


Winners Dog: (2-1-2-2)
Counterpoint Johnny B Goode

Reserve Winners Dog
Manorcourt's Vincent


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Dreamwindz Eye Of The Storm





Group 3 - Joseph Gregory Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   101
Group 2nd   
Ch Wathaman's X Prairiesky-Walker
  Rottweiler   71
Group 3rd   
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir
  Bullmastiff   62
Group 4th   
GCh Mojave's Gateway To Gold
  Doberman Pinscher   59
BPIG   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari

Best Puppy In Breed
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari


Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanekats Arie Only The Best

Best Puppy In Breed
Sanekats Arie Only The Best


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sanekats Arie Only The Best


Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
Ch Bamm-Bamm Von Sasaunna

Best Of Opposite Sex
Ch Greta Kiziakowa Zagroda

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Creo's Neon Moon

Best Puppy In Breed
Creo's Neon Moon

Select Bitch
GCh NitroBerner A Red Ruby


Winners Dog: (1-3-1-3)
Creo's Narrow Escape


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Creo's Neon Moon

Reserve Winners Bitch
Susa's Effervescent Memories

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 29 pts (6-8-9-7)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (6-8-9-7)
Donoway After Dark

Best Puppy In Breed
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Select Dog
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Select Bitch
GCh Tybrushe's All That Jazz


Winners Dog: (6-8-9-7)
Livin N Tybrushe's Burninbridges

Reserve Winners Dog
Denshaw N Tybrushe Bodacious


Winners Bitch: (6-8-9-7)
Donoway After Dark

Reserve Winners Bitch
Tienlung's Secret Treasure

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Of Opposite Sex
Kenterain N Newalba's Goldengem

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kenterain N Newalba's Goldengem


Winners Dog: (1-1-1-0)
Newalba's Weight Of The World


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kenterain N Newalba's Goldengem

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Arcticice Qimmiq Yuka

Select Dog
GCh Arcticice Qimmiq Xerox



Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Avitus' Baba Yaga

Best Of Opposite Sex
Red Rock Canyon's Giorgio At Larco

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Avitus' Baba Yaga


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Avitus' Baba Yaga

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 18 pts (3-4-5-7)
GCh Mojave's Gateway To Gold

Best Of Opposite Sex
GChEx Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Winners: (3-4-5-7)
Karlee's Kicking Up The Dust

Best Puppy In Breed
GChEx Janterra's Diamonds And Rust

Select Dog
Ch Gentry's Wild Wild West

Select Bitch
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob


Winners Dog: (3-4-5-7)
Liberty's Quinn

Reserve Winners Dog
Sensei Val Di Taro


Winners Bitch: (3-4-5-7)
Karlee's Kicking Up The Dust

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Bella On Heels

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 7 pts (0-2-4-2)
GCh Livesky's Living The Dream

Best Of Opposite Sex
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Puppy In Breed
Ch Daynakin N EBD First Date Fate

Select Dog
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Select Bitch
Ch Daynakin N EBD First Date Fate



Winners Bitch: (0-2-4-2)
Valbydane Prepare Tbstarstruck

Reserve Winners Bitch
ValbyDane Powers Of One

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Lizona's Austin Powers Groovy

Best Of Opposite Sex
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Lizona's Austin Powers Groovy

Best Puppy In Breed
Lizona's Austin Powers Groovy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Nautica's Reign Of The Ocean

Select Dog
Ch Adora's Errol Flynn



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Nautica's Reign Of The Ocean

Reserve Winners Bitch
Step By Step Del Basabura

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Puppy In Breed
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Asgardian's Jade Memoire

Best Puppy In Breed
Asgardian's Jade Memoire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Asgardian's Jade Memoire

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Judge: Joseph Gregory

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Nanook's Eternal Fire

Best Of Opposite Sex
Debalys Christmas Caper

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Kuvuk's Celestial Echo

Best Puppy In Breed
Ch Debalys Mistletoe Kisses

Select Bitch
Ch Debalys Mistletoe Kisses


Winners Dog: (2-3-0-2)
Debalys Christmas Caper

Reserve Winners Dog
Kuvuk's Harvest Moon


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Kuvuk's Celestial Echo

Reserve Winners Bitch
Nightshade Star Of The Galaxy





Group 4 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   34
Group 2nd   
Ch Beinnein's Beyond The Blue
  Scottish Terrier   30
Group 3rd   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   25
Group 4th   GCh Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   24
BPIG   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Select Dog
GCh Prairie Moon's Mega Man


Winners Dog: (1-0-2-0)
Bo Jangles vom Hause Manhartsberg


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Otley's When Lightning Strikes

Best Of Opposite Sex
Zealous Pinot Noir



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Zealous Pinot Noir

Reserve Winners Bitch
Middleshires Page Out Of History At Rikar

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Kingsmere Tenacious Timbit

Best Of Opposite Sex
Discus Berenica Domin-Jr

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kingsmere Tenacious Timbit

Best Puppy In Breed
Kingsmere Tenacious Timbit

Select Bitch
Ch Troll Dogs Fiorella


Winners Dog: (1-1-0-1)
Discus Berenica Domin-Jr


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Quarrydene's Wild At Heart



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxjar Moonstruck At Quissex



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come

Reserve Winners Bitch
Beinneins Sweet Dreams

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
Krisma's Iconic Idol

Select Dog
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul


Winners Dog: (1-1-2-0)
Krisma's Iconic Idol

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
GCh Northcote Affirm Awestruck



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Best Puppy In Breed
Dralion's Lead On McDuff



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Boldheart's Perfect Rebel

Best Puppy In Breed
Boldheart's Perfect Rebel



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Boldheart's Perfect Rebel

Reserve Winners Bitch
Boldheart's As You Are Westham

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mapherna's Cinder Elly

Best Puppy In Breed
Dreamaker Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mapherna's Cinder Elly

Reserve Winners Bitch
Dreamaker Wish Upon A Star

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Beinnein's Beyond The Blue

Best Of Opposite Sex
Rynara's What Dreams R Made Of

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ravenbouts Angus

Best Puppy In Breed
Rynara's What Dreams R Made Of


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ravenbouts Angus


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Rynara's What Dreams R Made Of

Reserve Winners Bitch
Stalwart's Caileigh At Sanden

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Best Puppy In Breed
Avalonis Illuminatrix



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In

Best Of Opposite Sex
CryCa's Gone With The Wind

Best Puppy In Breed
CryCa's Gone With The Wind



Winners Bitch: (0-1-1-0)
CryCa's Gone With The Wind





Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   69
Group 2nd   
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens
  Miniature Pinscher   54
Group 3rd   
Ch Crestars Blitzy Saylz HL
  Chinese Crested   53
Group 4th   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   43
BPIG   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Puppy In Breed
Kendallkastle True Grit

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw


Winners Dog: (1-0-3-0)
Kendallkastle True Grit


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Pastel's Pretty Little Liar

Best Of Opposite Sex
Pastels The Current

Best Puppy In Breed
Pastels The Current

Select Bitch
Ch Delrae's Princess Bubblegum


Winners Dog: (2-0-0-2)
Pastels The Current

Reserve Winners Dog
Linda's Timbit's Timmy


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Crosswind's Triple Threat

Best Of Opposite Sex
Pastel's Lush Life

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pastel's Lush Life


Winners Dog: (1-1-1-0)
Crosswind Guardianofthegalaxy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pastel's Lush Life

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
GCh Crestars Blitzy Saylz HL

Best Of Opposite Sex
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Firecrest N Calindi Lady Luck

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Glitterati

Select Dog
Ch Willowglyn Glitterati

Select Bitch
Ch WillowGlyn Glimmer On


Winners Dog: (1-4-2-3)
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Bitch: (1-4-2-3)
Firecrest N Calindi Lady Luck

Reserve Winners Bitch
Firecrest N Crestars Wild Card

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Hawks'n'Hooves Amelia Rose

Best Of Opposite Sex
Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Hawks'n'Hooves Amelia Rose

Best Puppy In Breed
Hawks'n'Hooves Amelia Rose


Winners Dog: (1-2-0-0)
Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hawks'n'Hooves Amelia Rose

Reserve Winners Bitch
Abella Joy Du Domaine De Polana

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roterr Griff Alisa

Best Puppy In Breed
Roterr Griff Alisa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roterr Griff Alisa

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Honor Let Your Light Shine

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Los Leyendas Rising From The Flames With Honor

Best Puppy In Breed
Adagio Seda Story Of Light


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Adagio Seda Story Of Light

Reserve Winners Bitch
HBH Don't Push My Buttons

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
La Plage Argos Karamel Sutra

Best Puppy In Breed
La Plage Argos Karamel Sutra



Winners Bitch: (0-1-0-0)
La Plage Argos Karamel Sutra

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lionheart Mi Shizuka

Best Puppy In Breed
Lionheart Mi Shizuka



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Lionheart Mi Shizuka

Reserve Winners Bitch
Lionheart Mi Shikibu

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Raeanne's Such A Lady

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
Ch Raeanne's Finishing Touch

Select Bitch
Ch Prestwick's Poster Girl


Winners Dog: (1-2-3-2)
Brevette Baccarat


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Raeanne's Such A Lady

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Lady Olivia

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Alexandroff Morgann Wolf

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Arvizu's La Patrona

Best Puppy In Breed
GCh Arwins Divinedream Wind Charm


Winners Dog: (2-2-0-1)
Alexandroff Morgann Wolf

Reserve Winners Dog
Uniques Tell Me No Lies


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Arvizu's La Patrona

Reserve Winners Bitch
Firesprite's Golden Girl

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 14 pts (3-5-7-0)
GCh Diabolbric's Rumour Of War

Best Of Opposite Sex
Del Sur Andalusi The Rumor Girl

Best Of Winners: (3-5-7-0)
Gibby's Cooper Of Heartland

Best Puppy In Breed
Festivals Soul Idris Elba

Select Dog
GCh Xoe-Eleki's Emerald City


Winners Dog: (3-5-7-0)
Gibby's Cooper Of Heartland

Reserve Winners Dog
Festivals Soul Idris Elba


Winners Bitch: (3-5-7-0)
Del Sur Andalusi The Rumor Girl

Reserve Winners Bitch
Barnes Meet Me In Montana

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Yorkhaven Zeppelin

Best Of Opposite Sex
Analese Of Ccseyanelee's

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Yorkhaven Zeppelin

Best Puppy In Breed
Yorkhouse Chantilly Lace

Select Dog
GCh Yorkhouse The Fallen Angel


Winners Dog: (2-2-1-0)
Yorkhaven Zeppelin

Reserve Winners Dog
Barron Crystal Of The York


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Analese Of Ccseyanelee's

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Chantilly Lace





Group 6 - Aramis (Joy) Lim Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   35
Group 2nd   
GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo
  Shiba Inu   32
Group 3rd   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   29
Group 4th   
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam
  Schipperke   27
BPIG   Ch High Five Baby By Gernada   French Bulldog   N/A
Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Danmar Buck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Danmar Buck


Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ka-Deysa's Klassic Kali



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Bronze Icons Elsa Astraea

Best Puppy In Breed
Bronze Icons Elsa Astraea



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bronze Icons Elsa Astraea

Reserve Winners Bitch
Casagrande's Kick The Dust Up

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Josol's Threads Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Pura Vida Djalo



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Pura Vida Djalo

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
Ch Echoviews Weavin Wicked Dreams

Best Of Opposite Sex
Echoviews Nu Celestial Opus

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Echoview N Heartspots Nu Hope

Best Puppy In Breed
GCh Milo's Here Comes Freddie

Select Dog
GCh Milo's Here Comes Freddie


Winners Dog: (1-5-3-1)
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Bitch: (1-5-3-1)
Echoviews Nu Celestial Opus

Reserve Winners Bitch
Milo's In Alta's Memory

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch High Five Baby By Gernada

Best Of Opposite Sex
Ch Incognito's Stir The Pot At Daystar

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Labralayne's Ruby Tuesday

Best Puppy In Breed
Ch High Five Baby By Gernada

Select Dog
GCh San Simon Bulls Ugo


Winners Dog: (2-1-2-2)
Mano Imperatorius Zoom Zoom

Reserve Winners Dog
Tonka VIII


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Labralayne's Ruby Tuesday

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Tees Me Reflection

Best Puppy In Breed
Tees Me Reflection



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tees Me Reflection

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Opposite Sex
Timberfox's Felonius Gru

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Timberfox's Minion Mayhem

Best Puppy In Breed
Timberfox's Minion Mayhem


Winners Dog: (1-1-0-1)
Timberfox's Felonius Gru


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Timberfox's Minion Mayhem

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Fire It Up MeadowPark



Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Judge: Aramis (Joy) Lim

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell

Best Of Opposite Sex
Cleopatra Caliente



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cleopatra Caliente



Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   54
Group 2nd   
GCh Crystal Winds Why Not?
  Australian Shepherd   49
Group 3rd   
GCh Peikkovuoren Vahca
  Finnish Lapphund   36
Group 4th   
Ch CoastalViews Avoca Berry Thyme
  Shetland Sheepdog   34
BPIG   
Ch Coastalviews Champagne On Ice
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 12 pts (6-5-1-1)
GCh Crystal Winds Why Not?

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Minty Fresh

Best Of Winners: (6-5-1-1)
Saffire's All Fired Up

Best Puppy In Breed
Saffire's All Fired Up


Winners Dog: (6-5-1-1)
Cruisin's One For The Money

Reserve Winners Dog
Cruisin's Fast 'n Furious


Winners Bitch: (6-5-1-1)
Saffire's All Fired Up

Reserve Winners Bitch
Somom's A Dash Of Ginger

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Motlikru-Buaidh Kryptonite

Best Of Opposite Sex
Ch Alistair's Xtremely Cute

Select Dog
Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eclipse House Of Cards



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eclipse House Of Cards

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Angelbrin's Juno

Best Puppy In Breed
Afterglow's Layla



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Afterglow's Layla

Reserve Winners Bitch
Afterglow's My Darlin Clementine

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Tallywood Transilience

Best Puppy In Breed
Tallywood Glendamar Celebrate



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tallywood Glendamar Celebrate

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Resplendence

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Peikkovuoren Vahca

Select Dog
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Select Bitch
GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silverspar's Still The One



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Klondiker



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 18 pts (3-10-2-4)
Ch CoastalViews Avoca Berry Thyme

Best Of Opposite Sex
GCh Strattonhill French Design

Best Of Winners: (3-10-2-4)
Linkridge Lady Slippers

Best Puppy In Breed
Coastalviews Champagne On Ice

Select Dog
GCh Prairiemist Innovation

Select Bitch
Coastalviews Champagne On Ice


Winners Dog: (3-10-2-4)
Linkridge Mini Cooper

Reserve Winners Dog
Bellarose Holly Bluff Ace Of Hearts


Winners Bitch: (3-10-2-4)
Linkridge Lady Slippers

Reserve Winners Bitch
Shadland Orange Blossom

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Legacy Legend's Genuine Magic At Crosswind


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Crosswind's Twinkling Lights

Best Puppy In Breed
Quanda Over A Mile To Khaskova



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By