Saskatoon Kennel & Obedience Club
Monday, September 2, 2019 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, August 30 (Show # 1)
Saturday, August 31 (Show # 2)
Sunday, September 01 (Show # 3)
Monday, September 02 (Show # 4)
Monday, September 02 (Show # 5)

Obedience

Friday, August 30 (Obedience Trial 1)
Friday, August 30 (Obedience Trial 2)
Saturday, August 31 (Obedience Trial 3)
Saturday, August 31 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Sunday, September 01 (Rally Trial 1)
Sunday, September 01 (Rally Trial 2)
Monday, September 02 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Diane Fast --
BIS RBIS GCH Ellemstra Unforgettable CA
"Natalie"
Owner: Diane Fast, Special "D" Dalmatians




-- Tammy Sawatzky --
Ch. Mystksand Despicable Me
"Kevin"
Breeder/Co-Owner: Tammy Sawatzky
Co-Owner: Melissa Prange


Best In Show
Judge: Rita Walker
Keeshond  
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
Points: 148 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rita Walker
Cairn Terrier  
Ch Pellinore's Wild Magic
Points: 128
Best Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Shetland Sheepdog  Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus
Best Veteran In Show
Judge: Rita Walker
Great Dane  
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
Best Altered In Show
Judge: Rita Walker
Papillon  
GCh Riff Raff's Ramblin Road








Group 1 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   28
Group 2nd   
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   26
Group 3rd   Ch Kenro's Crimson Southern Belle   Retriever (Golden)   25
Group 4th   
GCh Coralyns Reflection On Ice
  Spaniel (English Cocker)   21
BPIG   
Ch Avalor Fall-O The Sun
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Shotshell Victory Run

Select Bitch
Ch Shotshell Winter Wizard



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Prairielight Moonbeam

Best Of Opposite Sex
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Prairielight Viminal

Best Puppy In Breed
Quills Barefoot In The Grass

Select Bitch
Ch Prairielight Freyja


Winners Dog: (1-1-1-2)
Quills Barefoot In The Grass


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Prairielight Viminal

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Kenro's Crimson Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Avalor Fall-O The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Avalor Fall-O The Sun

Select Dog
GCh Avalors There Is A New Kid In Town



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
Ch Torngat Evenmist Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Ch Ekho's Picture Perfect

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Cambridge's Bonnie Blue

Best Puppy In Breed
Cambridge's Bonnie Blue

Select Bitch
Ch Cambridge's Yabba Dabba Doozie


Winners Dog: (1-3-1-3)
Cambridge's Frankly My Dear


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Cambridge's Bonnie Blue

Reserve Winners Bitch
Ekho's Party Girl

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Manitou Radiant Featherz

Best Puppy In Breed
Manitou Radiant Featherz



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Manitou Radiant Featherz

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Captiva I See Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Captiva I See Fire


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Select Dog
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coralyns Reflection On Ice



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Paradise Hidden Courage


Winners Dog: (1-0-0-0)
Paradise Hidden Courage


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Busy B's Tenacious D



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess







Group 2 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   13
Group 2nd   
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess
  Saluki   12
Group 3rd   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   10
Group 4th   
Ch Waskasoo's Second To None
  Beagle   7
BPIG    Counterpoint Life Of The Parti   Whippet   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daghan Dazzling Blue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daghan Dazzling Blue

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Waskasoo's Second To None

Best Of Opposite Sex
DragonPearl Asiago Pixie Dust



Winners Bitch: (0-1-1-0)
DragonPearl Asiago Pixie Dust

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fuimus's Absolutely Kosher



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Silverglen's Krickett

Best Of Opposite Sex
Silverglen's Lucifer

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silverglen's Lucifer


Winners Dog: (1-1-0-1)
Silverglen's Lucifer


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Silverglen's Mazikeen

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quiquen Magnetic North



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quiquen Magnetic North

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess

Select Bitch
GCh DeiConsorti Anythin But Cliche



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf

Best Of Opposite Sex
Counterpoint Life Of The Parti

Best Puppy In Breed
Counterpoint Life Of The Parti



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Counterpoint Life Of The Parti

Reserve Winners Bitch
Manorcourt's Gold Rush





Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Martini's Red Carpet Ready
  Boxer   22
Group 2nd   Ch Vanderbilt's Hallo Spaceboy   Samoyed   17
Group 3rd   
GCh Cassels Moonshine Whiskey
  Doberman Pinscher   16
Group 4th   
GCh Liveskys A Wish Ur Heart Makes
  Great Dane   12
BPIG   Ch Gallardo's Girls Like You   Boxer   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
  Great Dane   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tan-Ro Minoka Stellar



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Keikewabic's Sanekats Simba

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh NitroBerner's Coco Chanel



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Martini's Red Carpet Ready

Best Of Opposite Sex
Gallardo's Kronwalled

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Gallardo's Kite Like Girl

Best Puppy In Breed
Ch Gallardo's Girls Like You

Select Bitch
Ch Gallardo's Girls Like You


Winners Dog: (1-2-0-2)
Gallardo's Kronwalled


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Gallardo's Kite Like Girl

Reserve Winners Bitch
Breakout N Zaizoe's Spicy Hot

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Bolder's Special Addition

Best Of Opposite Sex
Ch Banbury's Billy The Kid

Select Bitch
Ch Kenterain N Newalba's Goldengem



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Opposite Sex
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob

Best Puppy In Breed
Cassels Southern Tennessee

Select Dog
Ch Regnancy's Always Siriusly Charming



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Cassels Southern Tennessee

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Liveskys A Wish Ur Heart Makes

Best Puppy In Breed
Livesky's Late For The Party



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Livesky's Late For The Party

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Rosethorn's Photograph



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rosethorn's Photograph

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's Hallo Spaceboy



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Histyle's Make It Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Histyle's Make It Rain

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sunuryk's Bakk To The Future







Group 4 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pellinore's Wild Magic
  Cairn Terrier   10
Group 2nd    Brynmill Beckett   West Highland White Terrier   7
Group 3rd   Ch Mysidekicks Mystique   Border Terrier   6
Group 4th    Tucks Hey Rey   Parson Russell Terrier   4
BPIG    Brynmill Beckett   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Mysidekicks Mystique

Select Bitch
GCh Versaterre Fetch It



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Pellinore's Wild Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Tarahill's Celtic Fire



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tarahill's Here Comes The Sun

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge

Best Puppy In Breed
Foxhollow Living On The Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Murdock's Phantom Power



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Kataxin's Dancing In The Sky

Best Puppy In Breed
Kataxin's Dancing In The Sky


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kataxin's Dancing In The Sky


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brynmill Beckett

Best Puppy In Breed
Brynmill Beckett



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brynmill Beckett





Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy
  Miniature Pinscher   24
Group 2nd   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   23
Group 3rd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   22
Group 4th   
GCh Riesa's Bizzy Bee V Riffraff
  Papillon   21
BPIG   Ch Willowglyn Embellished   Chinese Crested   N/A
Best Veteran In Group   Ch Dawnaquinn Helena Handbasket   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Altered In Group   
GCh Riff Raff's Ramblin Road
  Papillon   0




Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Willowglyn Embellished

Best Of Opposite Sex
Willowglyn Biscotti

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Willowglyn Biscotti

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Embellished


Winners Dog: (2-2-1-0)
Willowglyn Alchemy

Reserve Winners Dog
Firecrest A Girl's Best Friend


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Willowglyn Biscotti

Reserve Winners Bitch
Willowglyn Golden Halo

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jespersen's Heidi Surprise



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Specialty La Belle's Diva

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Entaya's Elated Griffin

Best Puppy In Breed
Entaya's Elated Griffin


Winners Dog: (1-1-1-1)
Entaya's Elated Griffin


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Loscompanero's Lullaby

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Riesa's Bizzy Bee V Riffraff

Best Of Opposite Sex
GCh Involo Come On Over

Best Puppy In Breed
Castels Xoimar


Winners Dog: (2-0-1-1)
Castels Xoimar

Reserve Winners Dog
Lissalana Southern Counte Alvero


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh NaDals Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Ch Nice & Outgoing Tw Kizoku

Best Puppy In Breed
Ch Nice & Outgoing Tw Kizoku



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Snocrest Suzie Q

Best Of Opposite Sex
Ch Fanci Newmont Jigsaw Puzzle

Select Bitch
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blanch-O's Call Me Master U Will

Best Puppy In Breed
Blanch-O's Call Me Master U Will


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blanch-O's Call Me Master U Will


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo


Winners Dog: (2-0-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo

Reserve Winners Dog
Castleford's Keep On Believing






Group 6 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   19
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   15
Group 3rd   
GCh Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   14
Group 4th   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   12
BPIG   Ch Elkridge Here Comes The Sun   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hpnotiq's Rough And Ready



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ellemstra Unforgettable

Best Puppy In Breed
Echoviews Nu Moon Rising



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Echoviews Nu Moon Rising

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Incognito's Stir The Pot At Daystar

Best Of Opposite Sex
Incognito's Bahama Mama

Best Puppy In Breed
Incognito's Bahama Mama

Select Dog
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Incognito's Bahama Mama

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Konalea's Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Newtonbears Echo From The Sky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Konalea's Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Dog: (1-2-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Konalea's Sky's The Limit

Reserve Winners Bitch
Marymay Berry

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Ms Moneypenny

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Admiraal's Ms Moneypenny

Best Puppy In Breed
Oskar Admiraal Lilou Of Bloom White


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Admiraal's Ms Moneypenny

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Petticoat Junction

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Lezerin's Cool Kid

Best Puppy In Breed
Staken Kandansk Trueloves Kiss



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Elkridge Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Elkridge Here Comes The Sun

Select Bitch
Ch Dilquin Vetset On My Mind



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet





Group 7 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   26
Group 2nd   
Picardiers Opportunity Knocks
  Berger Picard   17
Group 3rd   
Ch Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   16
Group 4th   Ch Oakleaf Bennie And The Jets   Welsh Corgi (Pembroke)   14
BPIG   Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ksenia's Gunpowder And Lead



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ksenia's Gunpowder And Lead

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Turbar's Minty Fresh

Best Of Opposite Sex
Ch Sheep's Kin Smokin' Gun



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Omniscient's Braveheart

Best Puppy In Breed
Omniscient's Braveheart


Winners Dog: (2-0-0-0)
Omniscient's Braveheart

Reserve Winners Dog
Omniscient Shades Of Ares


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Powerhouse's Black Cat Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Powerhouse's Black Cat Dust

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Charvell's I Walk The Line

Best Puppy In Breed
Charvell's I Walk The Line


Winners Dog: (1-0-0-0)
Charvell's I Walk The Line


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Woodside's Shenandoah

Best Puppy In Breed
Rihanna V Temar II

Select Bitch
GCh Woodside's Bella Jun



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Woodside's Shenandoah

Reserve Winners Bitch
Rihanna V Temar II

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moonbaby's Winter Storm

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Winter Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moonbaby's Winter Storm

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger

Select Dog
GCh Bluecaleb's Loving The Storm



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts (2-1-1-5)
Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus

Best Of Opposite Sex
GCh Cincerlee's Dedication

Best Of Winners: (2-1-1-5)
Ksara Whatever Willaby

Best Puppy In Breed
Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus

Select Bitch
Ch Cincerlee's Guilded Truffle


Winners Dog: (2-1-1-5)
Ksara Whatever Willaby

Reserve Winners Dog
Ksenia's Just In Time


Winners Bitch: (2-1-1-5)
Ksenia's Ane Of All Belles

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Oakleaf Bennie And The Jets

Best Of Opposite Sex
Redrose's Black Magic



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Redrose's Black Magic

Reserve Winners Bitch
Quanda's Oops A Daisy

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By