Lady Slipper Kennel Club
Saturday, July 20, 2019 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, July 20 (Show # 1)
Saturday, July 20 (Show # 2)
Sunday, July 21 (Show # 3)
Sunday, July 21 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Amanda Oatway --
CH IslandGems Dream Girl
"Tootsie"
Owner: Amanda and Cecil Oatway
Handler: Nicole Feltham
IslandGems Toy Fox Terriers – Look for us on Facebook


Best In Show
Judge: Karsten Kaemling
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Karsten Kaemling
Akita  
GCh Triumf Sibiri Magnat
Points: 120
Best Puppy In Show
Judge: Karsten Kaemling
Airedale Terrier   Hollytroy's Dixie Wynn
Best Baby Puppy In Show
Judge: Karsten Kaemling
Great Dane   Rau's Song Of Ice And Fire V Casabali
Best Altered In Show
Judge: Karsten Kaemling
Shih Tzu  
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne








Group 1 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Nikmor's Don't Let Me Down
  Retriever (Golden)   32
Group 2nd   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   25
Group 3rd   Ch DesBattures Neige Dubourgroyal   Griffon (Wire-Haired Pointing)   23
Group 4th   
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme
  Spaniel (English Springer)   21
BPIG    Bluestone Femme Fetail   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bitagold Cardshark At Mermaid
  Retriever (Golden)   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch DesBattures Neige Dubourgroyal

Select Bitch
GChEx DuValin Cayenne



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch De Lombardie Nova Breezycreek

Best Of Opposite Sex
Tops Off To Breezycreek

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Breezycreek's Little Sure Shot

Best Puppy In Breed
Breezycreek's Little Sure Shot


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tops Off To Breezycreek


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Breezycreek's Little Sure Shot

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Nikmor's Don't Let Me Down

Best Of Opposite Sex
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Puppy In Breed
Nikmor's Feisty Heiress

Select Dog
GCh Quyen's Mystical Quintavis

Select Bitch
GCh Clitheroe's Bella Of Mermaid



Winners Bitch: (0-2-3-2)
Quyen's Mystical Libby

Reserve Winners Bitch
Nikmor's Feisty Heiress

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Sher-Mi 3C Huntsdown Biscotti

Best Puppy In Breed
Sher-Mi 3C Huntsdown Biscotti



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sher-Mi 3C Huntsdown Biscotti

Reserve Winners Bitch
Doukare's Harping On Summer

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Kare's Brandi

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kare's Brandi

Best Puppy In Breed
Kare's Brandi


Winners Dog: (1-2-1-0)
Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kare's Brandi

Reserve Winners Bitch
Cfyre's Song of the Phoenix

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Puppy In Breed
Triseter Celtic York Of Brodruggan


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Mandolin Wind



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Scottfree Stage Door Johnny

Select Dog
Ch Marsuvica's Colour Of Black



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Bluestone Femme Fetail

Best Of Opposite Sex
Bluestone Silver Wulff Tail

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bluestone Femme Fetail

Best Puppy In Breed
Bluestone Femme Fetail

Select Bitch
Ch Bluestone Fairy Tail


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bluestone Silver Wulff Tail


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bluestone Femme Fetail

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Best Puppy In Breed
Remme Ariel The Little Mermaid



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Remme's Sunset Sam

Reserve Winners Bitch
Remme Ariel The Little Mermaid

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Follyhills Winoka AfterTheRain

Best Of Opposite Sex
Trax Amazing Grace

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Trax Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Trax Amazing Grace


Winners Dog: (1-1-1-0)
Camelot's Zebulon Herne


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Trax Amazing Grace





Group 2 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   13
Group 2nd   
Ch Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   11
Group 3rd   
Admindac's Clear Finish MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   10
Group 4th   
Daghan Tiger Lilly At Admindac
  Whippet   8
BPIG   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Of Opposite Sex
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Best Puppy In Breed
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Admindac's Clear Finish MS



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Admindac's Clear Finish MS

Reserve Winners Bitch
Shamorra Cocokissed Admindac

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Damaris Dixie D'Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Graabine Little Bit O Chilli



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Daring In Dublin



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road

Best Of Opposite Sex
Ch Trumphill Totalchaos At Lutalo



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Daghan Tiger Lilly At Admindac

Best Of Opposite Sex
Ch McCartney's Always Lavish

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Always Lavish



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Daghan Tiger Lilly At Admindac

Reserve Winners Bitch
Admindac Zoro Succession W





Group 3 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   7
Group 2nd   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   6
Group 3rd   
Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   4
Group 4th   
Ch Snowlegend Aria Of Snowstar
  Samoyed   2
BPIG   
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rau's Song Of Ice And Fire V Casabali   Great Dane   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's This Must Be Magic



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Regnancy A Touch Of Class

Select Bitch
GCh ConnQuest Baby I'm A Star



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Regnancy A Touch Of Class

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TriLa's Workin The Strip



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Snowlegend Aria Of Snowstar

Best Puppy In Breed
Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy





Group 4 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   13
Group 2nd   Ch Regalridge Stand On Guard   Airedale Terrier   12
Group 3rd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   10
Group 4th   Ch Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   9
BPIG    Hollytroy's Dixie Wynn   Airedale Terrier   N/A
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Regalridge Stand On Guard

Best Of Opposite Sex
Hollytroy's Dixie Wynn

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Dixie Wynn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hollytroy's Dixie Wynn

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ryba's Skyfall



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ganymede's Europa



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Teddi of Gateway

Best Puppy In Breed
Upthecreek's Flights Of Fancy

Select Bitch
Ch Lochlomond Wee Babbling Brook



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Kilmaree's Destiny At Showme

Reserve Winners Bitch
Upthecreek's Flights Of Fancy

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Best Of Opposite Sex
Gleann Flashmob Stiubhard

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Best Puppy In Breed
Gleann Lovely Lolita


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ellerker's I'll Be Downtown



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   Ch Cherryflame Dream   Papillon   18
Group 2nd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   15
Group 3rd   
GCh Kalmadray's Son of Anarchy
  Pug   12
Group 4th    Nimiq's Swat Thirty David   Havanese   11
BPIG    Nimiq's Swat Thirty David   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    RNF's Sweet Miss Tanis   Chihuahua (Long Coat)   0




Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Gardine Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Scherzando Quantum

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Scherzando Quantum

Best Puppy In Breed
Scherzando Quantum


Winners Dog: (1-1-1-0)
Curlious Tldr


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Scherzando Quantum

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Nimiq's Swat Thirty David

Best Puppy In Breed
Nimiq's Swat Thirty David


Winners Dog: (2-0-0-0)
Nimiq's Swat Thirty David

Reserve Winners Dog
Little Wonder Jr At Hummingbird


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Cherryflame Dream

Best Of Opposite Sex
Pieridae Kildrummy Mama Mia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pieridae Kildrummy Mama Mia

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Mirror Image

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinecrest Oh What A Lucky Man

Best Puppy In Breed
Pinecrest Oh What A Lucky Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pinecrest Oh What A Lucky Man


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Best Of Opposite Sex
Annadeans Thackery Jinx

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Best Puppy In Breed
Annadeans Under The Mistletoe


Winners Dog: (1-2-0-0)
Annadeans Thackery Jinx


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Reserve Winners Bitch
Annadeans Island Christmas

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Of Opposite Sex
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Select Dog
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shanash's Rockstar In The Ring







Group 6 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
Onsengeltje White And Buttoned
  Dalmatian   17
Group 2nd   
Ch Chowridge From Me To U Suminka
  Chow Chow   16
Group 3rd   Ch Rickees Show Me The Ring   Keeshond   14
Group 4th   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   11
BPIG   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly


Winners Dog: (1-0-1-0)
Waylins Fiveoclock Uptown Funk


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluemount Muldoon Starburst

Best Puppy In Breed
Ch Bluemount Muldoon Starburst



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Chowridge From Me To U Suminka

Best Of Opposite Sex
Three Rivers Kiara Mesbeauchow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shore Georgia May McJagger

Best Of Opposite Sex
Briley's Who's The Boss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shore Georgia May McJagger

Best Puppy In Breed
Shore Georgia May McJagger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Briley's Who's The Boss


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shore Georgia May McJagger

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love

Best Of Opposite Sex
Windamirs O'Red Is The New Black


Winners Dog: (1-0-0-1)
Windamirs O'Red Is The New Black


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Rickees Show Me The Ring

Best Of Opposite Sex
Purrkees Hello Dolly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Keesridge Charmer At The Ocean


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keesridge Charmer At The Ocean


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Purrkees Hello Dolly

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Bloom's Pura Vida

Best Of Opposite Sex
Napoli Remy Martin De L'Eden

Best Puppy In Breed
Ch Bloom's Pura Vida


Winners Dog: (1-0-0-1)
Napoli Remy Martin De L'Eden


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha

Best Of Opposite Sex
Tsukime's Hanako At Akanami



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tsukime's Hanako At Akanami







Group 7 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   28
Group 2nd    Seawhisper Winsmore Limelight   Collie (Smooth)   20
Group 3rd   
Ch Agassiz N Austlyn Heading East
  Australian Cattle Dog   14
Group 4th   
Ch Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   12
BPIG    Kelbren Splash Of Berry   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cowboy's Locked And Loaded
  Australian Shepherd   0
Best Altered In Group    Dunroamin's Finally There   Australian Shepherd   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Opposite Sex
Agassiz's Go Way With Ya

Best Puppy In Breed
Agassiz's Go Way With Ya


Winners Dog: (1-0-0-1)
Agassiz's Go Way With Ya


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Ch Malka's Does He Love You

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Like A Rolling Stone Daouphars

Best Puppy In Breed
Ch Malka's Does He Love You

Select Dog
Ch Riomesa Thomas TST Blue Thunder

Select Bitch
Ch Amadore Raise Your Glass


Winners Dog: (1-3-2-2)
Like A Rolling Stone Daouphars


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Amadore Joy N Bliss

Reserve Winners Bitch
Amadore Another Round

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Seawhisper Winsmore Limelight

Best Of Opposite Sex
Chantry's Who's That Lady

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Seawhisper Winsmore Limelight

Select Dog
Ch Seawhisper Winsmore's Non-Stop


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Chantry's Who's That Lady

Reserve Winners Bitch
Feoras Medway's Brave & Merry

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Kohlein's Lourdes

Best Puppy In Breed
Ch Quymeras Dare To Live



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Du Domaine Porsha von Lousar

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Best Of Opposite Sex
Alta Double Denim

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Best Puppy In Breed
Alta Double Denim


Winners Dog: (2-1-0-0)
Alta Double Denim


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Brandamike Miss B Haven

Best Puppy In Breed
Kelbren Splash Of Berry



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Brandamike Miss B Haven

Reserve Winners Bitch
Kelbren Splash Of Berry

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By