K-W Kennel Club
Monday, May 23, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
BIS CAN GCH / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Ron Mahon
Doberman Pinscher  
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 211 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ron Mahon
Beagle  
GChS Foxtail's Race To The Finish
Points: 165
Best Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Norwich Terrier   Ripcord's What A Feeling
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Old English Sheepdog   Loehr's Follow That Dream To Merrymops








Group 1 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   35
Group 2nd   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   25
Group 3rd   
GChS Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   23
Group 4th   
Ch Bow-K's Forever After
  Spaniel (American Cocker)   19
BPIG    Mar-K N Eon's Child Surprise   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Masonridge Jaunenoir Do Si Do   Retriever (Labrador)   0
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Duvalin Louisiana Blues




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Reserve Winners Bitch
Karpaten Irbis Wednesday

12-18 Month Bitch Class
1st Karpaten Irbis Wednesday

Open Bitch Class
1st Legacyk & Stannyfield's Top Shelf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 9 pts (2-5-3-0)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
Happy Acres Rising Tide

Best Of Winners: (2-5-3-0)
Happy Acres Rising Tide

Best Puppy In Breed
Happy Acres Rising Tide


Winners Bitch: (2-5-3-0)
Happy Acres Rising Tide

Reserve Winners Bitch
Bitagold Loves Pinkalicious

Junior Puppy Bitch Class
1st Blastem's Holy Water

Senior Puppy Bitch Class
1st Happy Acres Rising Tide
2nd Riverstone's No Wake Zone
3rd Monarch's Dreams Do Come True

12-18 Month Bitch Class
1st Bitagold Loves Pinkalicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Best Puppy In Breed
Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Reserve Winners Bitch
Stonemeadow's Finest Gryffindor

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Finest Gryffindor

Senior Puppy Bitch Class
1st Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

4-6 Month Bitch Class
1st Masonridge Jaunenoir Do Si Do


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Katyra Ignite The Fire

Best Puppy In Breed
GChG Roaneden's Shorelander

Select Dog
GChB Roaneden's Thunderstruck


Winners Dog: (1-0-2-0)
Katyra's Flying Space Cadet

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra's Flying Space Cadet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record

Best Puppy In Breed
Harbinger's Just For The Record


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record

Senior Puppy Dog Class
1st Harbinger's Just For The Record



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf

Best Of Opposite Sex
Carannagh's Mairead



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Carannagh's Mairead

12-18 Month Bitch Class
1st Carannagh's Mairead


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
Ch Bow-K's Forever After

Best Of Opposite Sex
Wynridge's Lady Marvel

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Wynridge's Lady Marvel

Best Puppy In Breed
Mar-K N Eon's Child Surprise

Select Dog
Ch Mar-K Hall Of Famer With Rexbon


Winners Dog: (1-4-2-0)
Blackgem's Party Madness

Senior Puppy Dog Class
1st Blackgem's Party Madness


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Wynridge's Lady Marvel

Reserve Winners Bitch
Rexbon Have A Lil Faith In Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Mar-K N Eon's Child Surprise

Senior Puppy Bitch Class
1st Blackgem's Party In The USA

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Lady Marvel

Open Bitch Class
1st Rexbon Have A Lil Faith In Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Best Puppy In Breed
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nonnies Dowtree Peppermint Patty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nonnies Dowtree Peppermint Patty

12-18 Month Bitch Class
1st Nonnies Dowtree Peppermint Patty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Opus One Vivace Varazs




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trademark's First Edition

Select Dog
Ch Wynder's It's In The Cards




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   10
Group 2nd   
GCh Altcar's Over The Lydiate
  Whippet   8
Group 3rd    Prelude Small Town Girl Brighthope MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   6
Group 4th   
Ch Foxtrot's C'est La Vie
  Rhodesian Ridgeback   5
BPIG   
Ch Foxtrot's C'est La Vie
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brighthope Hey Girlfriend MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lyrical's Let Me Tell You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross How U Doin


Winners Dog: (1-0-1-0)
TraJam Muckross How U Doin

Junior Puppy Dog Class
1st TraJam Muckross How U Doin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prelude Small Town Girl Brighthope MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Narnia Of Wolfholm

Best Of Opposite Sex
Wolfholms Notorious At Wolfglen 2nd

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Narnia Of Wolfholm


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Narnia Of Wolfholm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Narnia Of Wolfholm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Best Puppy In Breed
Foxtrot's C'est La Vie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxtrot's C'est La Vie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Altcar's Over The Lydiate

Best Puppy In Breed
Clandara's I Have A Vision



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Clandara's I Have A Vision

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara's I Have A Vision


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Shirley Bell Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   45
Group 2nd   
GChB Marqways Born Into Royalty
  Akita   38
Group 3rd   
GChB Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   34
Group 4th   
Ch Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   33
BPIG   
Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   0
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Marqways Born Into Royalty

Best Of Opposite Sex
Marqway's Queen Reigns Supreme

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Marqway's Creating Chaos

Best Puppy In Breed
Marqway's Creating Chaos


Winners Dog: (2-1-1-0)
Marqway's Creating Chaos

Reserve Winners Dog
Marqway's Heir Apparent

Junior Puppy Dog Class
1st Marqway's Creating Chaos

Open Dog Class
1st Marqway's Heir Apparent


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Marqway's Queen Reigns Supreme

Senior Puppy Bitch Class
1st Marqway's Queen Reigns Supreme


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ironpride's Daybreak

Best Puppy In Breed
Ironpride's Daybreak



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ironpride's Daybreak

Junior Puppy Bitch Class
1st Ironpride's Daybreak


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Knatchbull's Heart Of Gold


Winners Dog: (1-0-1-0)
Knatchbull's Heart Of Gold

12-18 Month Dog Class
1st Knatchbull's Heart Of Gold



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Dobereich's Wild Jasmine

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Gatehouse N Van Orman's Triple Sec

Best Puppy In Breed
Gatehouse Who Shot JR


Winners Dog: (2-3-1-1)
Gatehouse Who Shot JR

Reserve Winners Dog
Dobereich's Quest For The Ark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gatehouse Who Shot JR

Open Dog Class
1st Dobereich's Quest For The Ark


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Gatehouse N Van Orman's Triple Sec

Reserve Winners Bitch
Melrae's Bulletproof At Ignite

Junior Puppy Bitch Class
1st Cresswell's Final Say

Senior Puppy Bitch Class
1st Melrae's Bulletproof At Ignite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gatehouse N Van Orman's Triple Sec


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
GCh Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Skeenawhip Karma Beer

Select Bitch
Ch Cidwm's Forsaken Avenger


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Glenire Indie

Open Bitch Class
1st Glenire Indie

4-6 Month Bitch Class
1st Brynjulf Dont Look Now At Pyrview


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire

Best Of Opposite Sex
Hazelwood's Legacy Of Daisy

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire


Winners Dog: (2-1-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire

Reserve Winners Dog
Amedeo Del Fracasso

12-18 Month Dog Class
1st Amedeo Del Fracasso

Open Dog Class
1st Nottinghill's Dragon Fire


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Hazelwood's Legacy Of Daisy

Canadian Bred Bitch Class
1st Hazelwood's Legacy Of Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Claircreek All The Worlds A Stage

Best Of Opposite Sex
Claircreek Through The Looking Glass

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay

Best Puppy In Breed
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay


Winners Dog: (1-3-1-0)
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay

Junior Puppy Dog Class
1st Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cammcastle's Ima Steinway



4-6 Month Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Desertwind's King Of The Road V Orph

Best Puppy In Breed
Desertwind's King Of The Road V Orph



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Puppy In Breed
Kyser Bearrs Strike A Pose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyser Bearrs Strike A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Crusade Rock Crystal

Best Of Opposite Sex
Seneca's Dragon On Our Side

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Seneca's Dragon On Our Side

Best Puppy In Breed
Aloha Gloria Leones

Select Bitch
Ch Seneca's Fierce Little Dragon


Winners Dog: (2-2-1-3)
Seneca's Dragon On Our Side

Reserve Winners Dog
Bohemia Harper's Tale

12-18 Month Dog Class
1st Seneca's Dragon On Our Side
2nd Bohemia Harper's Tale


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Peppermill's Ice Ice Baby V Hidden Assets

Reserve Winners Bitch
Aloha Gloria Leones

Senior Puppy Bitch Class
1st Aloha Gloria Leones

12-18 Month Bitch Class
1st Peppermill's Ice Ice Baby V Hidden Assets


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   19
Group 2nd   
Ch Ispy Eons A Game Changer
  Bedlington Terrier   16
Group 3rd   
Clandara's Prize Fighter
  Staffordshire Bull Terrier   15
Group 4th   
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   14
BPIG    Ripcord's What A Feeling   Norwich Terrier   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Of Opposite Sex
Mintvalley Oban Lichti

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Puppy In Breed
Mintvalley Sweet Delight Willow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mintvalley Oban Lichti

Open Dog Class
1st Mintvalley Oban Lichti


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Open Bitch Class
1st Mintvalley Sweet Delight Willow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Eons A Game Changer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Best Puppy In Breed
Thunderally's Cracklin Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Cracklin Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy

12-18 Month Bitch Class
1st Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Thunder Dragon Ilunari




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ripcord's What A Feeling

Best Of Opposite Sex
Paradym Double Dare Ya

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ripcord's What A Feeling

Best Puppy In Breed
Ripcord's What A Feeling


Winners Dog: (1-1-0-0)
Paradym Double Dare Ya

Open Dog Class
1st Paradym Double Dare Ya


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ripcord's What A Feeling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ripcord's What A Feeling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Massawippi Mad Money

Best Puppy In Breed
Silvershadow Something Special



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Marwyn's If The Shoe Fits

Reserve Winners Bitch
Silvershadow Something Special

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Something Special

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Marwyn's If The Shoe Fits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Diamondjewel's Agent Opal

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel's Agent Opal

Select Bitch
GCh Sandywheat's Celtic Senorita



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Brown-Eyed Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clandara's Prize Fighter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clandara's Prize Fighter

Open Dog Class
1st Clandara's Prize Fighter



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera

Reserve Winners Bitch
Copperfields Snugglebug

Open Bitch Class
1st Quinta Od Guvernera
2nd Copperfields Snugglebug


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Deebet's Time To Bloom
  Toy Manchester Terrier   25
Group 2nd    Cullinan Crystal Edition   Pomeranian   24
Group 3rd   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   22
Group 4th   
GChB Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   18
BPIG    Cullinan Crystal Edition   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jewelcroft's Return On Investment
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Midsummers Circle Of Life

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Midsummer Day Tripper

Best Puppy In Breed
Barrington's Helene's Harper


Winners Dog: (3-2-1-0)
Midsummer Day Tripper

Reserve Winners Dog
Birchrun Dressed To Impress

Senior Puppy Dog Class
1st Birchrun Dressed To Impress

12-18 Month Dog Class
1st Midsummer Day Tripper

Open Dog Class
1st Midsummers Carefree Highway

4-6 Month Dog Class
1st Jewelcroft's Return On Investment


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Midsummers Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Barrington's Helene's Harper

Senior Puppy Bitch Class
1st Barrington's Helene's Harper

Open Bitch Class
1st Midsummers Circle Of Life

4-6 Month Bitch Class
1st Barrington's Sandpiper In Velaris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fancy Ever Gattaca Olyuti For Gentlewind

Best Of Opposite Sex
NV Valour's SassyTails Freyja

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fancy Ever Gattaca Olyuti For Gentlewind

Best Puppy In Breed
Fancy Ever Gattaca Olyuti For Gentlewind


Winners Bitch: (1-2-0-0)
NV Valour's SassyTails Freyja

Reserve Winners Bitch
Moon Harbour Stacy

Junior Puppy Bitch Class
1st NV Valour's SassyTails Freyja

Senior Puppy Bitch Class
1st Moon Harbour Stacy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You

Select Bitch
Ch Amistosa's More Precious Than Gold



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Twinkle's Positively Dreamy

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Positively Dreamy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Celtic Petit Verdot

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Celtic Petit Verdot

Best Puppy In Breed
Celtic Petit Verdot


Winners Dog: (1-2-1-0)
Celtic Charles Bronson

Open Dog Class
1st Celtic Charles Bronson


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Celtic Petit Verdot

Reserve Winners Bitch
Clandara's Love Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Celtic Petit Verdot

Open Bitch Class
1st Clandara's Love Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coverdale Salted Caramel At Midsummer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Winners Bitch: (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

12-18 Month Bitch Class
1st JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Pinkribbon's The Bees Knees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cullinan Crystal Edition

Best Of Opposite Sex
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cullinan Crystal Edition

Best Puppy In Breed
Cullinan Crystal Edition


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cullinan Crystal Edition

Junior Puppy Dog Class
1st Cullinan Crystal Edition


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Open Bitch Class
1st Tinyprints Dark N Beautiful Tan


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deebet's Time To Bloom



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deebet's Time To Bloom

Open Bitch Class
1st Deebet's Time To Bloom


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   48
Group 2nd   Ch Pinchou's Princess Buttercup   Chow Chow   37
Group 3rd   
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   35
Group 4th   
Ch Brightspot Beholder
  Dalmatian   34
BPIG   Ch Valmara's Song Of The Sea   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Best Puppy In Breed
Grindstones I'm Stewpendous


Winners Dog: (1-0-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grindstones I'm Stewpendous



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 11 pts (1-4-4-3)
GCh Pelee's Humphrey Go Bark

Best Of Opposite Sex
GCh Aislinn Just South Of Heaven

Best Of Winners: (1-4-4-3)
Bulldacious Rocyn's It's My Circus

Select Dog
GCh Jacib N Muir Trash Talkin Time

Select Bitch
Ch Starlight Princess Peaches


Winners Dog: (1-4-4-3)
Aislinn's Dirt Road Anthem

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Aislinn's Dirt Road Anthem


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Pinchou's Princess Buttercup



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pinchou's Roadrunner

Open Bitch Class
1st Pinchou's Roadrunner


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Brightspot Beholder

Best Of Opposite Sex
Suttella's Top Of The Hour

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Bella Luna

Best Puppy In Breed
Bella Luna

Select Bitch
Ch PaisleyPella Oh What A Save


Winners Dog: (1-1-0-2)
Suttella's Top Of The Hour

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Suttella's Top Of The Hour


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Bella Luna

Junior Puppy Bitch Class
1st Bella Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 10 pts (1-3-4-3)
GChB Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Best Of Opposite Sex
Ch Karendon's At Last

Best Of Winners: (1-3-4-3)
Bythebulls Arcee

Best Puppy In Breed
Ch Karendon's At Last

Select Dog
GCh Konigliche Hunka Burning Love

Select Bitch
GCh Bythebulls Princess Peach


Winners Dog: (1-3-4-3)
Karendon's Unforgettabull

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Karendon's Unforgettabull


Winners Bitch: (1-3-4-3)
Bythebulls Arcee

Reserve Winners Bitch
Karendon's Brise De Mer At Masino

12-18 Month Bitch Class
1st Konigliche Eltorro Si Idyllique

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's Brise De Mer At Masino

Open Bitch Class
1st Bythebulls Arcee

4-6 Month Bitch Class
1st Konigliche Joelle Du Ciel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Best Of Opposite Sex
Superlative's Skye's The Limit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Best Puppy In Breed
Superlative's Lion Hearted Leo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Superlative's Lion Hearted Leo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Superlative's Skye's The Limit

Canadian Bred Bitch Class
1st Superlative's Skye's The Limit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Bellefleet's Speed Trap

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Speed Trap

Select Bitch
Ch Hawkhill Sheza Ticket



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bellefleet's Speed Trap

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Speed Trap


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 5 pts (0-3-0-3)
GChB Amanda Miguel

Best Puppy In Breed
Ch Valmara's Song Of The Sea

Select Bitch
Ch Valmara's Song Of The Sea



Winners Bitch: (0-3-0-3)
Boucledamour Signet Forever And A Day

Reserve Winners Bitch
Mazinblue Bala Brasileira

Senior Puppy Bitch Class
1st Boucledamour Signet Forever And A Day

12-18 Month Bitch Class
1st Pristine's Hope Springs Eternal

Open Bitch Class
1st Mazinblue Bala Brasileira


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Schutzu's Finding Nemo

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Raven Song

Best Puppy In Breed
Schutzu's Raven Song



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Schutzu's Raven Song

Reserve Winners Bitch
Chariots Rising Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Schutzu's Pumpkin Spice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schutzu's Raven Song
2nd Chariots Rising Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Litomada's Every Loves




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Uretopia's Its Gonna Get Loud
  Australian Cattle Dog   23
Group 2nd   
Ch Bayberry's Afterglow
  Australian Shepherd   22
Group 3rd   
GCh Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   17
Group 4th   
Ch Tasiahills Royal Sir Galahad
  Old English Sheepdog   14
BPIG    Nitelatches Mandalorian   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Loehr's Follow That Dream To Merrymops   Old English Sheepdog   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Uretopia's Its Gonna Get Loud


4-6 Month Dog Class
1st Byeyo's Teller Of Tails



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Bayberry's Afterglow

Best Of Opposite Sex
GChB Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Best Puppy In Breed
Northbay Xsell's Down The Rabbit Hole


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Colwick's News Flash

Best Of Opposite Sex
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Kaymann's Tri'd To Be Blue

Best Puppy In Breed
Brookdale Rider To The Stars


Winners Dog: (2-1-1-1)
Brookdale Rider To The Stars

Reserve Winners Dog
Brookdale Saltzpyer

Senior Puppy Dog Class
1st Brookdale Rider To The Stars
2nd Brookdale Saltzpyer


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Kaymann's Tri'd To Be Blue

Open Bitch Class
1st Kaymann's Tri'd To Be Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Thistlebrae Faery Garden

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Faery Garden



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Thistlebrae Faery Garden

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Affair Of The Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Faery Garden

Canadian Bred Bitch Class
1st Thistlebrae Affair Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Timberline's Kickin Up Dust


Winners Dog: (1-0-0-0)
Timberline's Kickin Up Dust

Open Dog Class
1st Timberline's Kickin Up Dust



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keecams Follow Me To Macland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keecams Follow Me To Macland

12-18 Month Bitch Class
1st Keecams Follow Me To Macland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tasiahills Royal Sir Galahad



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChB Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Nitelatches Mandalorian

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Nitelatches Mandalorian

Best Puppy In Breed
Nitelatches Mandalorian


Winners Dog: (1-3-0-1)
Nitelatches Mandalorian

Junior Puppy Dog Class
1st Nitelatches Mandalorian


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Regaloake's Mirror Reflection

Reserve Winners Bitch
Nitelatches Fashion 'n Style

Junior Puppy Bitch Class
1st Nitelatches Fashion 'n Style

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Spirit Chaser

Open Bitch Class
1st Regaloake's Mirror Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Stonecroft's Sea Scape

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's Red Solo Pup

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wenlisa's Magic Show


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wenlisa's Red Solo Pup

Open Dog Class
1st Wenlisa's Red Solo Pup


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wenlisa's Magic Show

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Magic Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By