Calgary Kennel & Obedience Club
Sunday, May 8, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Fri-1)
Friday, May 06 (Obedience Fri-2)
Saturday, May 07 (Obedience Sat-3)
Saturday, May 07 (Obedience Sat-4)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-5)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-6)
Monday, May 09 (Obedience Mon-7)
Monday, May 09 (Obedience Mon-8)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Fri-1)
Friday, May 06 (Rally Fri-2)
Saturday, May 07 (Rally Sat-3)
Saturday, May 07 (Rally Sat-4)
Sunday, May 08 (Rally Sun-5)
Sunday, May 08 (Rally Sun-6)
Monday, May 09 (Rally Mon-7)
Monday, May 09 (Rally Mon-8)



Results courtesy of:

-- Tammy Sawatzky --
MPIG Ch. Mystksand Firestarter
"Ember"
Breeder/Owner: Tammy Sawatzky, Mystksand German Shepherds


Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Doberman Pinscher  
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 408 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Setter (English)  
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
Points: 303
Best Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
German Shepherd Dog   Mystksand I Put A Spell On You
Best Baby Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Australian Shepherd   WR Aussies Coffee To Go Graceland
Best Veteran In Show
Judge: Shawn Nichols
Retriever (Chesapeake Bay)  
Ch Ches-Shores Spotted Eagle
Best Brace In Show
Judge: Shawn Nichols
Welsh Corgi (Pembroke) 
Lillemor Ingleborough Fell & Welsh Corgi (Pembroke) 
Lillemor Snowdon Peak








Group 1 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   50
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   49
Group 3rd   GCh Shaboo'n Finnibone's Iron Man   Spaniel (Irish Water)   37
Group 4th   
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   36
BPIG    Beswin Ynot Aim For The Stars   Spaniel (English Springer)   5
Best Baby Puppy In Group   
Duchess du Pimbina
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Veteran In Group   
Ch Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DuValin Jersey Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
DuValin Jersey Boy

Open Dog Class
1st DuValin Jersey Boy


4-6 Month Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
Ch Firepoint Got A Good Thing Going On

Select Bitch
Ch Firepoint Good Bones


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 11 pts (5-4-1-2)
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Ch Auburnmist Toodaloo

Best Of Winners: (5-4-1-2)
Nadina's Just Stickn To My Story

Best Puppy In Breed
Nadina's Just Stickn To My Story

Select Bitch
Ch Nadina's Forever Faithful


Winners Bitch: (5-4-1-2)
Auburnmist Just Jeannie

Reserve Winners Bitch
Nadina's Joyful Escapades

12-18 Month Bitch Class
1st Nadina's Joyful Escapades

Canadian Bred Bitch Class
1st Quilasun A Star In The Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auburnmist Just Jeannie

Open Bitch Class
1st Brandegold Dreamin In The Breeze



Winners Dog: (2-2-1-2)
Mayhemfarms A Star Is Born

Reserve Winners Dog
Danrich's Crash Tested To Compass

Junior Puppy Dog Class
1st Danrich's Crash Tested To Compass

12-18 Month Dog Class
1st Mayhemfarms A Star Is Born


Winners Bitch: (2-2-1-2)
KodAnnas Can't Help Falling N Love With You

Reserve Winners Bitch
Cambridge's Lone Piper

Senior Puppy Bitch Class
1st KodAnnas Can't Help Falling N Love With You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cambridge's Lone Piper

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Caltansis Mike Trouts Honour

Best Of Opposite Sex
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Best Puppy In Breed
Readyfor Eastbound N Down To Torlan


Winners Dog: (2-2-0-1)
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Reserve Winners Dog
Readyfor Everything Roaring Ripley

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor Everything Roaring Ripley

Open Dog Class
1st Woodcreek's Ray Of Sunshine


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Reserve Winners Bitch
Readyfor Eastbound N Down To Torlan

Junior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Eastbound N Down To Torlan

12-18 Month Bitch Class
1st Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh KLAD Samamari Shut Up And Drive

Best Of Opposite Sex
Canrick's Black Diamond


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Nonnies Anson's Valley Girl

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Nonnies Anson's Valley Girl

Best Puppy In Breed
Sherlock's Dark Secret


Winners Dog: (2-3-1-0)
Winauby's Zulu Warrior

Reserve Winners Dog
Winauby's Asked And Answered

12-18 Month Dog Class
1st Winauby's Asked And Answered

Open Dog Class
1st Winauby's Zulu Warrior


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Nonnies Anson's Valley Girl

Reserve Winners Bitch
Sherlock's Dark Secret

Senior Puppy Bitch Class
1st Sherlock's Dark Secret
2nd Sherlock's Dirty Little Secret

Canadian Bred Bitch Class
1st Nonnies Anson's Valley Girl

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-2-2-0)
Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Ramblewood Fire It Up

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Aim For The Stars


Winners Dog: (2-2-2-0)
Beswin Ynot Aim For The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Beswin Ynot Aim For The Stars

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shaboo'n Finnibone's Iron Man



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Of Opposite Sex
Carnmellis Yorkshire Rose

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue

Best Puppy In Breed
Carnmellis Yorkshire Rose

Select Dog
Ch Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Carnmellis Yorkshire Rose

Reserve Winners Bitch
Koping Custom Fit Fairy Tale

Senior Puppy Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose

Open Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale





Group 2 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   38
Group 2nd   
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes
  Greyhound   36
Group 3rd   
Ch Tarrango's Telling Tales
  Whippet   35
Group 4th   
Ch Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   30
BPIG   
Stonedach's Miracle Man
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   4
Best Baby Puppy In Group    Bearvalley's Neo Brown Bear   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Brace In Group   
Lahhabeh's Hauntingly Familiar
  Saluki   0
Best Brace In Group    Lahhabeh's Temptation   Saluki   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Mijkelh Bayamo

Best Of Opposite Sex
Intisar Red Dawn

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mijkelh Bayamo

Select Dog
Ch Pahlavi Affirmed


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mijkelh Bayamo

Open Dog Class
1st Mijkelh Bayamo


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Intisar Red Dawn

Reserve Winners Bitch
Azari's Black Pearl

Open Bitch Class
1st Intisar Red Dawn
2nd Azari's Black Pearl

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Waskasoo's Victory Dance

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Jaxson Xprecious Dream

Best Puppy In Breed
Jaxson Xprecious Dream


Winners Dog: (1-1-1-0)
Jaxson Xprecious Dream

Open Dog Class
1st Jaxson Xprecious Dream


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Waskasoo's Victory Dance

12-18 Month Bitch Class
1st Waskasoo's Victory Dance

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
Era Of An Artisan Performance Rendition

Best Of Opposite Sex
Ch Zvezda Kovaleni Takesha II

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Era Of An Artisan Performance Rendition

Best Puppy In Breed
Stardax Go Your Own Way

Select Dog
GCh Viverville Fire Show

Select Bitch
GCh Stardax Just What I Needed


Winners Dog: (2-3-2-3)
Stardax Go Your Own Way

Reserve Winners Dog
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Junior Puppy Dog Class
1st Stardax Go Your Own Way

12-18 Month Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante


Winners Bitch: (2-3-2-3)
Era Of An Artisan Performance Rendition

Reserve Winners Bitch
Blackpoint RHK Winry Sparkle

12-18 Month Bitch Class
1st Anlit Rilayns Ishida

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpoint RHK Winry Sparkle

Open Bitch Class
1st Era Of An Artisan Performance Rendition

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stonedach's Miracle Man

Best Of Opposite Sex
Chilcotin's Pink River

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stonedach's Miracle Man

Best Puppy In Breed
Stonedach's Miracle Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stonedach's Miracle Man

Junior Puppy Dog Class
1st Stonedach's Miracle Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chilcotin's Pink River

Senior Puppy Bitch Class
1st Chilcotin's Pink River

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
Matsutakes Time Justified


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Lean On Me At Asgardian



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Canadian Bred Bitch Class
1st Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocklake Rhymer Skedaddle

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dal Rood Dunelms Lad Hal Of Course


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dal Rood Dunelms Lad Hal Of Course

12-18 Month Dog Class
1st Dal Rood Dunelms Lad Hal Of Course


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Best Of Opposite Sex
Haefen Phaeton Kingsley

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Select Dog
Ch Lahhabeh's Temptation

Select Bitch
Ch Lahhabeh's Hauntingly Familiar


Winners Dog: (1-2-1-1)
Haefen Phaeton Kingsley

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Reserve Winners Bitch
Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

12-18 Month Bitch Class
1st Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Open Bitch Class
1st Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Tarrango's Telling Tales

Best Puppy In Breed
Counterpoint Pandora's Box

Select Bitch
Ch Counterpoint Perfect Circle



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Tarrango Lynallan Standing Ovation

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Pandora's Box

Senior Puppy Bitch Class
1st Counterpoint Pandora's Box

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango Lynallan Standing Ovation





Group 3 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   104
Group 2nd   
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   92
Group 3rd   
GChB Tybrushe's Livin The High Life
  Boxer   77
Group 4th    Newalba's Ben Grimm   Bullmastiff   68
BPIG   
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond
  Rottweiler   12
Best Baby Puppy In Group   
Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds
  Mastiff   0
Best Veteran In Group   GCh Titanbear Quidi Vdi   Newfoundland   0
Best Brace In Group   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Strong And Soft

Best Of Opposite Sex
Haori Giving Grace

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Aracari's Tick Tock Tannenbaum

Select Dog
GCh Empire's Original Gangster


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Haori Giving Grace

Reserve Winners Bitch
Denali & Aracari's Fly Away Home

12-18 Month Bitch Class
1st Denali & Aracari's Fly Away Home

Open Bitch Class
1st Haori Giving Grace

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Taolan's Everybody Knows



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Taolan's Everybody Knows

Reserve Winners Bitch
Taolan Quest Blue Skies

12-18 Month Bitch Class
1st Taolan's Everybody Knows

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taolan Quest Blue Skies

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 14 pts (2-5-4-4)
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
Ch Nitroberner's Fire Fox

Best Of Winners: (2-5-4-4)
Creo's Everlasting Hope, Esme

Best Puppy In Breed
Creo's Everlasting Hope, Esme

Select Dog
GCh Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
GCh Tailspins The One And Only


Winners Dog: (2-5-4-4)
Talvi's Benevolent Giant

Reserve Winners Dog
Creo's Everest High In The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant
2nd Creo's Everest High In The Sky

4-6 Month Dog Class
1st Creo's Hidden Tresure


Winners Bitch: (2-5-4-4)
Creo's Everlasting Hope, Esme

Reserve Winners Bitch
Creo's Bring It On

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Everlasting Hope, Esme

Senior Puppy Bitch Class
1st Susa's Blue Mt Katarina

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Bring It On
2nd Doubledutch's Leia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Susa's Ivanova

4-6 Month Bitch Class
1st Creo's Good Golly Miss Molly

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

4-6 Month Bitch Class
2nd Delagrea's Easy Come Easy Go

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChB Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Martini's Destiny

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Martini's Destiny

Best Puppy In Breed
Newalba N Novera's Full Circle

Select Bitch
Ch Falconhurst Plainly Speaking For Donoway


Winners Dog: (3-4-1-1)
Martini's Splash Of Jax

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Full Circle

Junior Puppy Dog Class
1st Zaizoe's God Of Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Newalba N Novera's Full Circle

Open Dog Class
1st Martini's Splash Of Jax


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Martini's Destiny

Reserve Winners Bitch
Tybrushe's Synchronicity

12-18 Month Bitch Class
1st Martini's Destiny
2nd Hitt's Notorious Rumurs

Open Bitch Class
1st Tybrushe's Synchronicity
2nd Newalba's See Me In A Crown

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Newalba's Ben Grimm


Winners Dog: (2-0-0-0)
Newalba's Ben Grimm

Reserve Winners Dog
Bolder's Almeida Pandemos

12-18 Month Dog Class
1st Newalba's Ben Grimm

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bolder's Almeida Pandemos


Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Akiak Qimmiq Nutka

Best Of Opposite Sex
Akiak Qimmiq Pikatti

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Akiak Qimmiq Nutka

Best Puppy In Breed
Akiak Qimmiq Nutka


Winners Dog: (3-3-0-0)
Akiak Qimmiq Nutka

Reserve Winners Dog
Akiak Qimmiq Pakak

Senior Puppy Dog Class
1st Akiak Qimmiq Pakak

12-18 Month Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Togo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Akiak Qimmiq Nutka


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Akiak Qimmiq Pikatti

Reserve Winners Bitch
Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Senior Puppy Bitch Class
1st Akiak Qimmiq Pikatti

12-18 Month Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Canadian Bred Bitch Class
1st Arcticice Qimmiq Lilium

4-6 Month Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiq Yuka

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Island Reigns Elusive Gold

Best Of Opposite Sex
Prairie Creek's Purple Rain

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Island Reigns Elusive Gold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Island Reigns Elusive Gold

Open Dog Class
1st Island Reigns Elusive Gold


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prairie Creek's Purple Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 11 pts (4-5-1-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Winners: (4-5-1-2)
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Best Puppy In Breed
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Select Bitch
Ch Baystar Shayera She's A Cupcake


Winners Dog: (4-5-1-2)
Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Reserve Winners Dog
Outlaws High Voltage

Junior Puppy Dog Class
1st Outlaws High Voltage
2nd Cassels Once You Go Red

Senior Puppy Dog Class
1st Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Canadian Bred Dog Class
1st Dbella's Revenge On The Sea


Winners Bitch: (4-5-1-2)
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Reserve Winners Bitch
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Senior Puppy Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra

12-18 Month Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Open Bitch Class
1st Aurora's Fifth Element
2nd dBella's 'Ello Poppet

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Cilka's Resurrect The Architect

Best Of Opposite Sex
Ch ATG's Not In My Nature

Best Of Winners: (1-1-2-2)
OVD Under The Radar V Meraki

Select Dog
Ch Livesky's After Party In Vegas

Select Bitch
GCh Daynakin N EBD First Date Fate


Winners Dog: (1-1-2-2)
Cupar's Benjamin Franklin Pierce

12-18 Month Dog Class
1st Cupar's Benjamin Franklin Pierce


Winners Bitch: (1-1-2-2)
OVD Under The Radar V Meraki

Open Bitch Class
1st OVD Under The Radar V Meraki

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Rohmoivan Evita

Best Of Opposite Sex
Ch Silverado De La Fortea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Crooks Mastinos Yolandi

Best Puppy In Breed
Crooks Mastinos Angel Of Death



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Crooks Mastinos Yolandi

Reserve Winners Bitch
Crooks Mastinos Foxy Brown

Junior Puppy Bitch Class
1st Crooks Mastinos Angel Of Death

12-18 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Yolandi
2nd Crooks Mastinos Foxy Brown

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Disoranto Fairytale Princess

Best Puppy In Breed
Disoranto Fairytale Princess


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Disoranto Fairytale Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Disoranto Fairytale Princess

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Baywood Penny For Your Thoughts

Best Of Opposite Sex
Ch Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Baywood Penny For Your Thoughts

Best Puppy In Breed
Baywood Nauti By Nature


Winners Dog: (2-2-1-0)
Baywood Dash Ta Fame

Reserve Winners Dog
Baywood Nauti By Nature

Junior Puppy Dog Class
1st Baywood Nauti By Nature

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Baywood Dash Ta Fame


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Baywood Penny For Your Thoughts

Reserve Winners Bitch
Armada's Little Red Hoot

12-18 Month Bitch Class
1st Baywood Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Armada's Little Red Hoot

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Easy On The Eyes

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Wathaman's Easy On The Eyes

Best Puppy In Breed
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Select Dog
GCh Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Select Bitch
Ch Wathaman's Easy On The Shotz


Winners Dog: (1-2-3-1)
Tierney's Going 0 To 200

12-18 Month Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Regalbears Boone V Shadow Mtn

Best Of Opposite Sex
Pizgloria's Adah

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Pizgloria's Adah

Select Dog
Ch Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Select Bitch
Ch Desertwind's Cloud9 Albertasky


Winners Dog: (1-1-2-1)
DesertWind's Cliff Pizgloria

Open Dog Class
1st DesertWind's Cliff Pizgloria


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Pizgloria's Adah

Canadian Bred Bitch Class
1st Pizgloria's Adah

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch Winterpeg's Winx

Best Of Opposite Sex
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Snowlegend Elegant Sami

Best Puppy In Breed
World Lucky Dogs Adel

Select Bitch
Ch Winterpeg's Teija


Winners Dog: (1-3-1-2)
Snowlegend Deja Vu

Open Dog Class
1st Snowlegend Deja Vu


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Snowlegend Elegant Sami

Reserve Winners Bitch
World Lucky Dogs Adel

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Elegant Sami

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Diamond Reya Sunshine

Open Bitch Class
1st World Lucky Dogs Adel

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Jury's The Verdict Is In On Jenko

Best Of Opposite Sex
Asgardian's Let'Em Gossip

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Jury's The Verdict Is In On Jenko


Winners Dog: (2-1-0-0)
Jury's The Verdict Is In On Jenko

Reserve Winners Dog
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

12-18 Month Dog Class
1st Jury's The Verdict Is In On Jenko

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asgardian's Easter Egg-Stravaganza


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Asgardian's Let'Em Gossip

Canadian Bred Bitch Class
1st Asgardian's Let'Em Gossip

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 12 pts (3-5-3-2)
Ch Kuvuk's Decended From Royalty

Best Of Opposite Sex
GCh Debalys Kick Start My Heart

Best Of Winners: (3-5-3-2)
Aurorabaltos Emma Louise

Best Puppy In Breed
Aurorabaltos Emma Louise

Select Dog
GChB Debalys Christmas Caper

Select Bitch
Ch Debalys Spring Fling


Winners Dog: (3-5-3-2)
Debalys Doesn't Do Fear

Reserve Winners Dog
Kuvuk's Top Gun With Excallibur

12-18 Month Dog Class
1st Debalys Doesn't Do Fear

Open Dog Class
1st Whirlwind's Miracle From Ashes

4-6 Month Dog Class
1st Whirlwind's Stormy Seas

Veteran Male
Ch Echoing Wind's Take It All





Group 4 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   41
Group 2nd   
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off
  American Staffordshire Terrier   40
Group 3rd   
GChB Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   33
Group 4th   
GCh Lochraven Glenecho Clearly Karma
  Scottish Terrier   31
BPIG   
Ch Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   1
Best Baby Puppy In Group    Zealous N Lammergeier First In Queue   Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group    Tequila's Brown Eye Girl   Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Best Puppy In Breed
Brea's Champagne Bleuz



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Reserve Winners Bitch
Brea's Champagne Bleuz

Canadian Bred Bitch Class
1st Brea's Champagne Bleuz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brea's Champagne N Candlelight




Winners Bitch: (0-2-2-3)
FLK Jolt

Reserve Winners Bitch
Chargers Trailblazing All I Need Is Roses

Junior Puppy Bitch Class
1st Chargers Trailblazing All I Need Is Roses

12-18 Month Bitch Class
1st FLK Jolt

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Acebreeders Mischeif Managed



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Zealous Blueberry Crumble

Best Of Opposite Sex
Rikar's Legend Of Cèdre

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Zealous Blueberry Crumble

Best Puppy In Breed
Zealous Blueberry Crumble

Select Dog
GCh Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (3-4-1-0)
Rikar's Legend Of Cèdre

Reserve Winners Dog
Ketschup King Psi Mysteria

Junior Puppy Dog Class
1st Rikar's Legend Of Cèdre
2nd Ketschup King Psi Mysteria

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Holgergunn's Sure Fyred Up

4-6 Month Dog Class
1st Zealous N Lammergeier First In Queue


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Zealous Blueberry Crumble

Reserve Winners Bitch
Zoda's Explosion Of Pickles

Junior Puppy Bitch Class
1st Zealous Blueberry Crumble

Senior Puppy Bitch Class
1st Castle Guard Sparkling Pink Splash
2nd Castle Guard Runa Strong

12-18 Month Bitch Class
1st Zoda's Explosion Of Pickles

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amarantine's Valiant Raider



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
McGuinness Dressed With Pepper

Best Puppy In Breed
McGuinness Dressed With Pepper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
McGuinness Dressed With Pepper

Junior Puppy Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Hazel

Best Puppy In Breed
Ch Takala Trails Hazel



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blueve's First Edition



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Slodki Sorbet Mysia Zaglada

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Harley Quinn

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Ravenclaw Barkley

Best Puppy In Breed
Boldheart's Harley Quinn

Select Dog
Ch Westham's Born This Way


Winners Dog: (1-2-2-0)
Ravenclaw Barkley

Open Dog Class
1st Ravenclaw Barkley


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Boldheart's Harley Quinn

Reserve Winners Bitch
Boldheart's Pixie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Harley Quinn

Open Bitch Class
1st Boldheart's Pixie

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Clarity’s Storm On The Turnpike

Best Puppy In Breed
Clarity’s Storm On The Turnpike



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Clarity’s Storm On The Turnpike

Reserve Winners Bitch
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Junior Puppy Bitch Class
1st Clarity’s Storm On The Turnpike

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Jersey Shore Snookie

Open Bitch Class
1st Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Minuteman Kara Zor-El



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Minuteman Kara Zor-El

Reserve Winners Bitch
Vakkerview's

12-18 Month Bitch Class
1st Vakkerview's

Canadian Bred Bitch Class
1st Bowsers Stardust City Rag

Open Bitch Class
1st Minuteman Kara Zor-El
2nd Bowsers Shelter From The Storm

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lochraven Glenecho Clearly Karma



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Tyrone Kir Royale

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Mercury Rising

Select Bitch
Ch Tyrone Bahama Breeze



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Tequila's Brown Eye Girl


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tequila's Brown Eye Girl

Open Bitch Class
1st Tequila's Brown Eye Girl





Group 5 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   41
Group 2nd   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   36
Group 3rd   
Ch Pastel's Web Of Lies
  Chihuahua (Long Coat)   29
Group 4th   
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   28
BPIG    Xoe Eleki's Harvest Moon   Pug   4
Best Baby Puppy In Group   
Firesprite High Flyer
  Pomeranian   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pastel's Web Of Lies



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Shantel's Exquisite Angele

Best Puppy In Breed
Crestars WhatZapp HL

Select Dog
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Shantel's Exquisite Angele

Reserve Winners Bitch
Shantel's Evening Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Crestars WhatZapp HL

12-18 Month Bitch Class
1st Shantel's Exquisite Angele
2nd Shantel's Evening Star

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellamy's Pocket Change

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Lorwin's Blue Blood

Best Puppy In Breed
Lorwin's Blue Blood


Winners Dog: (2-4-1-0)
Lorwin's Blue Blood

Reserve Winners Dog
Seda's Shooting Star

Senior Puppy Dog Class
1st Lorwin's Blue Blood

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Seda's Shooting Star


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Reserve Winners Bitch
Luckystryke Havii I'm A Believer

Junior Puppy Bitch Class
1st Seda's Choose Your Own Path

Senior Puppy Bitch Class
1st Luckystryke's Haviv You Talkin Tome
2nd LorWin's Hazard Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Luckystryke Havii I'm A Believer

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Never Say Never



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Prestwick's Never Say Never

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Pretty In Pink

12-18 Month Bitch Class
1st Prestwick's Pretty In Pink
2nd Magic's Fire And Ice
3rd Prestwick's Lady On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Never Say Never

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Puppy In Breed
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Firesprite You're So Vain

Best Of Opposite Sex
Ch Geezava's Saks Fifth Avenue

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Firesprite You're So Vain

Best Puppy In Breed
Tofini Take A Piece Of My Heart


Winners Dog: (2-3-1-0)
Tofini Take A Piece Of My Heart

Reserve Winners Dog
Moira's Maestro

Junior Puppy Dog Class
1st Tofini Take A Piece Of My Heart
2nd Moira's Maestro


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Firesprite You're So Vain

Reserve Winners Bitch
Tofini Not Really A Waitress

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

Canadian Bred Bitch Class
1st Firesprite You're So Vain

Open Bitch Class
1st Terramarie's Fendi

4-6 Month Bitch Class
1st Firesprite High Flyer
2nd Tofini Can't Believe It's Not Butters

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Midori's Mind Your P's N Q's

Best Of Opposite Sex
Houseopaws You're So Fine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Midori's Mind Your P's N Q's

Best Puppy In Breed
Midori's Mind Your P's N Q's


Winners Dog: (1-1-0-0)
Houseopaws You're So Fine

Junior Puppy Dog Class
1st Houseopaws You're So Fine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Midori's Mind Your P's N Q's

Senior Puppy Bitch Class
1st Midori's Mind Your P's N Q's

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Xoe Eleki's Heir Apparent

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Puppy In Breed
Xoe Eleki's Harvest Moon


Winners Dog: (2-3-1-0)
Xoe Eleki's Harvest Moon

Reserve Winners Dog
Xoe's Superstition

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe Eleki's Harvest Moon

Open Dog Class
1st Xoe's Superstition


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Xoe Eleki's Heir Apparent

Reserve Winners Bitch
Diabolbric's Warrior Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Diabolbric's Warrior Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe's Off With Their Heads

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Xoe Eleki's Heir Apparent

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Artemus Tessier Just In Time

Best Of Opposite Sex
Artemus A Winter's Tale

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

Best Puppy In Breed
Artemus A Winter's Tale


Winners Dog: (1-1-1-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

Open Dog Class
1st Annevan Salem V Scion Of Lore


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Artemus A Winter's Tale

Senior Puppy Bitch Class
1st Artemus A Winter's Tale

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Kentauro Alfa Whiskey Ginger

Best Of Opposite Sex
Triores Botta Bing Botta Boom

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Kentauro Alfa Whiskey Ginger

Best Puppy In Breed
Triore On The Fast Track


Winners Dog: (1-4-0-0)
Triores Botta Bing Botta Boom

Junior Puppy Dog Class
1st Triores Botta Bing Botta Boom


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Kentauro Alfa Whiskey Ginger

Reserve Winners Bitch
Zoey Crystal Of The York

Junior Puppy Bitch Class
1st Triores Bing It On

Senior Puppy Bitch Class
1st Triore On The Fast Track

Open Bitch Class
1st Kentauro Alfa Whiskey Ginger
2nd Zoey Crystal Of The York





Group 6 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Balcsi King Mars
  Chow Chow   63
Group 2nd   
GCh Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   58
Group 3rd   
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   46
Group 4th   
Ch Bromley Rock's Master And Commander
  Boston Terrier   43
BPIG   
Ch Balcsi King Mars
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BFF's You Are My Everything
  French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Best Brace In Group    Admiraal With A Cherry On Top   Keeshond   0
Best Brace In Group    Admiraal's Pennies From Heaven   Keeshond   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Best Puppy In Breed
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Opposite Sex
Roxburys Queen Matlida Of Maddison Nobles

Best Puppy In Breed
Ch Bromley Rock's Master And Commander



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Roxburys Queen Matlida Of Maddison Nobles

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Tsunami

Junior Puppy Bitch Class
1st Klee Ellen Keep On Dancing

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Tsunami

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Roxburys Queen Matlida Of Maddison Nobles

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Sampson Honorbul Of The Tivoli Bulls

Best Of Opposite Sex
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Chowridge Quantum Scarlett

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Chowridge Quantum Scarlett

Best Puppy In Breed
Ch Balcsi King Mars

Select Dog
Ch Chowridge Stan The Man


Winners Dog: (1-2-2-0)
Chowridge U R Not Just Eye Candy

Senior Puppy Dog Class
1st Chowridge U R Not Just Eye Candy

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Ch Milo's Out On A Limb

Best Of Opposite Sex
GChB Milo's Here Comes Freddie

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Milo's Happy Daze

Best Puppy In Breed
Ch Milo's Out On A Limb

Select Bitch
GChB Winterspear Atari Dreams


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Milo's Happy Daze

Reserve Winners Bitch
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Junior Puppy Bitch Class
1st SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Senior Puppy Bitch Class
1st R Dals Dazzlin' Pippa

Canadian Bred Bitch Class
1st Echoview N Yensid Blue Suede Shoes

Open Bitch Class
1st Milo's Happy Daze

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
BFF's Xena Warrior Princess

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Aracari's Pablo Pomodoro

Select Dog
GCh Flamant Franco Allegretto

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Puppy In Breed
Bonden's Klompen Pickwick Club


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bonden's Klompen Pickwick Club

Junior Puppy Dog Class
1st Bonden's Klompen Pickwick Club


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Reserve Winners Bitch
Admiraal With A Cherry On Top

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Open Bitch Class
1st Admiraal With A Cherry On Top

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Mrang Belcourt Besom



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mrang Belcourt Besom

Reserve Winners Bitch
Keja Pawsatively Penelope

12-18 Month Bitch Class
1st Keja Pawsatively Penelope

Open Bitch Class
1st Mrang Belcourt Besom

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (4-5-2-1)
GChB Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Ch Esprit Redrum Redrum Redrum

Best Of Winners: (4-5-2-1)
Afterglow Angel Gabriel

Best Puppy In Breed
Aviator's I'm Still Standing

Select Dog
GCh Seransil Singular Sensation


Winners Dog: (4-5-2-1)
Afterglow Angel Gabriel

Reserve Winners Dog
Crystalton Chikoda Take A Bow

Junior Puppy Dog Class
1st Crystalton Chikoda Take A Bow

Senior Puppy Dog Class
1st Topiary Lucca Of The North

Open Dog Class
1st Afterglow Angel Gabriel
2nd Seransil Edge Of Glory

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Opposite Sex
Timberfox's Chamber Of Secrets

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Timberfox's Chamber Of Secrets

Best Puppy In Breed
Timberfox's Chamber Of Secrets


Winners Dog: (1-2-0-1)
Timberfox's Chamber Of Secrets

Junior Puppy Dog Class
1st Timberfox's Chamber Of Secrets

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo

Best Of Opposite Sex
Sunnyside Sky Jump

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Intuition Born To Be Tough At Sunside

Best Puppy In Breed
Intuition Born To Be Tough At Sunside


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sunnyside Sky Jump

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunnyside Sky Jump

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley

Best Puppy In Breed
Meadowpark's Devoted Ranchman


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Best Of Opposite Sex
Adominos Gunpowder

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Best Puppy In Breed
Adominos Gunpowder


Winners Dog: (1-1-0-0)
Adominos Gunpowder

Junior Puppy Dog Class
1st Adominos Gunpowder


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wonderland Itar Omakahte (Stand)

Best Puppy In Breed
Wonderland Itar Omakahte (Stand)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wonderland Itar Omakahte (Stand)

Junior Puppy Dog Class
1st Wonderland Itar Omakahte (Stand)




Group 7 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   65
Group 2nd   
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell
  Beauceron   58
Group 3rd   
Ch Sixx Belles Til Midnite In Memphis
  Australian Shepherd   57
Group 4th   
GChB Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   46
BPIG    Mystksand I Put A Spell On You   German Shepherd Dog   8
Best Baby Puppy In Group    WR Aussies Coffee To Go Graceland   Australian Shepherd   0
Best Brace In Group   
Lillemor Snowdon Peak
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Brace In Group   
Lillemor Ingleborough Fell
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life

Best Puppy In Breed
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Clearwater Djanga's Rhythm Of Life

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 10 pts (4-5-1-1)
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Best Of Opposite Sex
Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills

Best Of Winners: (4-5-1-1)
Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills

Best Puppy In Breed
Adelyn Prairie Sky

Select Dog
Ch Saffire's Here Comes The Sun


Winners Bitch: (4-5-1-1)
Adelyn Prairie Sky

Reserve Winners Bitch
Incognito Star Snow Winner

Junior Puppy Bitch Class
1st Saffire's Play Mia Love Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Graceland's Walk The Talk
2nd Sheep's Kin Heard The Beat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adelyn Prairie Sky

Open Bitch Class
1st Incognito Star Snow Winner

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel

Best Of Opposite Sex
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Best Puppy In Breed
Sheiling Spirit Waving To Rhosown



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Synecdockes Xia Jubilations

Best Of Opposite Sex
Uniquity's Guitar Gently Weeps

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Synecdockes Xia Jubilations


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Synecdockes Xia Jubilations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Synecdockes Xia Jubilations

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Best Of Opposite Sex
Outburst Goddess Of War

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Best Puppy In Breed
Outburst Shine At Kiltaire


Winners Dog: (1-2-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Junior Puppy Dog Class
1st Outburst Shine At Kiltaire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Outburst Goddess Of War

Reserve Winners Bitch
Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Junior Puppy Bitch Class
1st Outburst Goddess Of War

12-18 Month Bitch Class
1st Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Charvell's Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Islands In The Stream

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Prairiepine Tamaron's Genesis

Best Puppy In Breed
Prairiepine Tamaron's Genesis


Winners Dog: (2-2-1-0)
Prairiepine Tamaron's Genesis

Reserve Winners Dog
Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Senior Puppy Dog Class
1st Prairiepine Tamaron's Genesis

12-18 Month Dog Class
1st Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Orical Outback Adventure



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Mystksand I Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Mystksand I Put A Spell On You

Select Bitch
Ch Mystksand Trick Or Treat Luckystryke



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Mystksand I Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
Billyjo's Back To Black El Shaddai

Junior Puppy Bitch Class
1st Billyjo's Back To Black El Shaddai

Senior Puppy Bitch Class
1st Mystksand I Put A Spell On You

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kyon's Fredens Prins

Best Of Opposite Sex
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Open Bitch Class
1st Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Island Bound Our Gal Pippa

Best Puppy In Breed
Coatlicue's Hot August Night

Select Bitch
Tasiahills First Bloom


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 13 pts (4-7-2-1)
Ch Cassbar Keystone Decadence

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp

Best Of Winners: (4-7-2-1)
Emmys Happy Hour At Strattonhill

Best Puppy In Breed
Zesta Play Or Get Played

Select Dog
GCh Zesta Step Up


Winners Dog: (4-7-2-1)
Emmys Happy Hour At Strattonhill

Reserve Winners Dog
Shadland Chromatic

12-18 Month Dog Class
1st Emmys Happy Hour At Strattonhill

Canadian Bred Dog Class
1st Shadland Chromatic

Open Dog Class
1st Zesta Ray Of Sunshine
2nd Surona's Let's Dance

4-6 Month Dog Class
1st Keystone Fancy Like

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sanddigger PD Oh Dark Thirty

Best Of Opposite Sex
Bluetrix Ruby May Dance

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sanddigger PD Oh Dark Thirty


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bluetrix Ruby May Dance

Reserve Winners Bitch
Bluetrix May Show No Mercy

12-18 Month Bitch Class
1st Bluetrix Ruby May Dance
2nd Bluetrix May Show No Mercy

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Ch Khaskova's Second Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Redrose's Amazing Grace

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Lillemor Snowdon Peak

Best Puppy In Breed
Lillemor Snowdon Peak


Winners Dog: (2-5-1-1)
Lillemor Snowdon Peak

Reserve Winners Dog
Lillemor Ingleborough Fell

Senior Puppy Dog Class
1st Lillemor Ingleborough Fell

Canadian Bred Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By