Lakes District Kennel Club
Sunday, May 6, 2018 - Show #6



Related Results

Conformation

Friday, May 04 (Show #1)
Friday, May 04 (Show #2)
Saturday, May 05 (Show #3)
Saturday, May 05 (Show #4)
Sunday, May 06 (Show #5)
Sunday, May 06 (Show #6)

Obedience

Saturday, May 05 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 05 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 06 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 06 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:


--Kim Klassen --
RBIS Ch Garroway's Livin' On The Edge
"Tyler"
Owners: Kim Klassen & Sylvia DaSilva
Handler: Kim Klassen


Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Doberman Pinscher  
GCh Legendale Addiction V Goldgrove
Points: 111 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Papillon  
GCh Marron's Seinfeld
Points: 90
Best Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
Pomeranian   Debonne's Ojibwe Grand Chief
Best Baby Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
  
Best Veteran In Show
Judge: Tim Doxtater
Barbet  
GChEx Treebeard's Galileo
Best Owner Handled In Show
Judge: Tim Doxtater
  








Group 1 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   28
Group 2nd   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   24
Group 3rd   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   23
Group 4th   
Tsunami's Cowgirl Logic
  Retriever (Chesapeake Bay)   22
BPIG    Monohaven's Bonbon Babette   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Glainddu's Bran The Blessed   Retriever (Flat-Coated)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tsunami's Cowgirl Logic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tsunami's Cowgirl Logic

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GCh Radford Bomerang

Best Of Opposite Sex
Ch Dyffryn's Bronte

Best Puppy In Breed
Fishercreeks War Admiral

Select Dog
Ch Dyffryn's Atrous

Select Bitch
GCh Radford Calleigh


Winners Dog: (1-0-2-2)
Fishercreeks War Admiral


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GCh Allsgold's Golden Rusty Nut

Best Of Opposite Sex
Kyon's Surfing The Comics

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Nadina's Easter Campfire Story


Winners Dog: (1-5-1-0)
Nadina's Easter Campfire Story


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Kyon's Surfing The Comics

Reserve Winners Bitch
Nadina's Easter Sunrise

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Chablais Dark Secret

Best Of Opposite Sex
Monohaven's Bonbon Babette

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Kermodei's Operation Rudder

Best Puppy In Breed
Monohaven's Bonbon Babette

Select Dog
GCh Kermodei's Odds In Your Favor


Winners Dog: (2-2-2-0)
Kermodei's Operation Rudder

Reserve Winners Dog
Westlane's Candyman


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Monohaven's Bonbon Babette

Reserve Winners Bitch
Tchesinkuts Witchy Woman

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Tollchester's Bright Eyes

Select Bitch
GCh Star Crowned Tollchester's Famous For Being Famous



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aurelia's King's Ransom

Best Of Opposite Sex
Ch Superhero Natasha Of Aurelia



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin

Best Of Opposite Sex
GCh Target's Green With Envy

Select Dog
GCh Ghostprints Destination Unknown

Select Bitch
GCh Leith Gramayre Helter Skelter







Group 2 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani
  Rhodesian Ridgeback   10
Group 2nd   
Ch Westarr Remember The Heroes
  Drever   6
Group 3rd   
Icatcher Aim High And Let Fly
  Whippet   5
Group 4th   
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   4
BPIG   
Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tamaridges RB's Sweet Retreat   Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   
GCh Home Grown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Owner Handled In Group   
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oranje Vahalah Naranj Midnight Tango


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Best Of Opposite Sex
RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Best Puppy In Breed
RHK Sillys Cinder Ella



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Reserve Winners Bitch
RHK Sillys Cinder Ella

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westarr Remember The Heroes



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani

Best Of Opposite Sex
Ch Tamaridges Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Foxtrot Priderock At Tamaridge

Select Dog
Ch Thornberry A Storm Is Brewing


Winners Dog: (1-0-2-1)
Foxtrot Priderock At Tamaridge


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Icatcher Aim High And Let Fly


Winners Dog: (1-0-0-0)
Icatcher Aim High And Let Fly






Group 3 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legendale Addiction V Goldgrove
  Doberman Pinscher   20
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   13
Group 3rd    Qualicums Go Big Or Go Home V Baar   Rottweiler   12
Group 4th   
Ch Snocrest's It's Good To Be Bad
  Siberian Husky   10
BPIG   
Ch Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Snowydreams Life OfTheParty
  Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   GCh Qualicums Electra V Tokosha   Rottweiler   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Arcticice Qimmiq Sakki
  Canadian Eskimo Dog   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Impact N Garroway Helluva Ride

Best Puppy In Breed
Impact N Garroway Helluva Ride

Select Dog
GCh Garroway's Livin' On The Edge


Winners Dog: (1-0-1-0)
Impact N Garroway Helluva Ride


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Arcticice Qimmiq Sakki

Best Of Opposite Sex
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq

Best Puppy In Breed
Arcticice Qimmiq Bide Siffleur



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Arcticice Qimmiq Bide Siffleur

Reserve Winners Bitch
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 6 pts (0-2-2-3)
GCh Legendale Addiction V Goldgrove

Best Of Opposite Sex
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Puppy In Breed
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
Ch Carpediem's Star Queen



Winners Bitch: (0-2-2-3)
Sharinway's Happy Hooker

Reserve Winners Bitch
Marienburgs The Mockingjay

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Eauchien's Quinta

Best Puppy In Breed
Eauchien's Kola



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eauchien's Kola

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Qualicums Go Big Or Go Home V Baar

Best Of Opposite Sex
GCh Qualicums Electra V Tokosha


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Snocrest's It's Good To Be Bad

Best Of Opposite Sex
Snowydreams Dance With Wolves



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Snowydreams Dance With Wolves

Reserve Winners Bitch
Winter Melody Nothing Just Trouble





Group 4 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   5
Group 2nd   Ch Kingsmere Rootn Redhot Riot   Bull Terrier (Miniature)   3
Group 3rd   
GCh Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   2
Group 4th   
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt
  Soft-Coated Wheaten Terrier   1
BPIG   
Ch Iz's Red Moon Rising
  Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kingsmere Rootn Redhot Riot



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grayfriar's Max

Best Of Opposite Sex
GCh Iz's Red Moon Rising

Best Puppy In Breed
GCh Iz's Red Moon Rising



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Empire Dreamaker Hot Tip



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt







Group 5 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   13
Group 2nd    Debonne's Ojibwe Grand Chief   Pomeranian   12
Group 3rd   
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams
  Pug   10
Group 4th    Linda's Hileigh Irresistible   Chihuahua (Long Coat)   5
BPIG    Debonne's Ojibwe Grand Chief   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dafawn's Dragon Slayer   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kibergos Let It Beme

Best Puppy In Breed
Kibergo Danish Pastry



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kibergos Let It Beme

Reserve Winners Bitch
Kibergo Danish Pastry

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Linda's Hileigh Irresistible

Best Of Opposite Sex
Vannassua's Tar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Linda's Hileigh Irresistible

Best Puppy In Breed
Linda's Hileigh Irresistible


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vannassua's Tar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Linda's Hileigh Irresistible

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Specialty Aruba's Gypsy

Best Puppy In Breed
Specialty Aruba's Gypsy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Specialty Aruba's Gypsy

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Best Puppy In Breed
Dilimbazi Pineapple Express



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marron's Seinfeld



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Debonne's Ojibwe Grand Chief

Best Puppy In Breed
Debonne's Ojibwe Grand Chief


Winners Dog: (2-0-0-0)
Debonne's Ojibwe Grand Chief

Reserve Winners Dog
Jan-Shar's Chic Magnet


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams

Best Of Opposite Sex
Vanfax's Sir Winston Black

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Vanfax's Sir Winston Black

Best Puppy In Breed
Caillet's Windwalker Moondust


Winners Dog: (1-3-0-1)
Vanfax's Sir Winston Black


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Windwalker's Mermaid Kisses

Reserve Winners Bitch
Caillet's Windwalker Moondust





Group 6 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso
  French Bulldog   8
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   3
Group 3rd    Cintara Birth Rite   Shiba Inu   2
Group 4th   GCh Soba Sugar N Spice Of Iroc   Bulldog   0
BPIG    Unabelle's Naughty By Nature   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cintara Kona   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   
GCh Iroc's Royal Flush
  Bulldog   0
Best Owner Handled In Group    Cintara Birth Rite   Shiba Inu   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Soba Sugar N Spice Of Iroc



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso

Best Of Opposite Sex
Ch Shambulla's Shut The Front Dora

Best Puppy In Breed
Ch Unabelle's Naughty By Nature



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Shambulla's Summer Lovin'

Reserve Winners Bitch
Unabelle's Hot Java

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cintara Birth Rite

Best Of Opposite Sex
Cintara Miss Con Jeannie Ality

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cintara Birth Rite


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cintara Birth Rite


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cintara Miss Con Jeannie Ality



Group 7 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shelgrande Westpointe Notable
  Shetland Sheepdog   21
Group 2nd    Lillemor Spirit Moonstone   Welsh Corgi (Pembroke)   9
Group 3rd    Breugel's Rambling Rose   Bouvier des Flandres   6
Group 4th    Meraki's Fancy Free At Vaan   Belgian Shepherd Dog   5
BPIG    Woodside's Baretta   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
GCh Lillemore Sir Confessor
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Shelgrande Westpointe Notable
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Breugel's Rambling Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Breugel's Rambling Rose

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Cloverlane's Cosmopolitan

Best Of Opposite Sex
Sunfarm's American Storm Of Marleesha

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Sunfarm's American Storm Of Marleesha

Best Puppy In Breed
Woodside's Baretta


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Woodside's Baretta

Reserve Winners Bitch
Fracesca Von Den Quellen

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koromandel Grat Kaos



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Koromandel Grat Kaos

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 11 pts (2-4-6-0)
GCh Shelgrande Westpointe Notable

Best Of Opposite Sex
Zesta So Fashionablu

Best Of Winners: (2-4-6-0)
Ivanlee Born To Ride

Best Puppy In Breed
Zesta So Fashionablu

Select Dog
Ch Firestar's Chances Are


Winners Dog: (2-4-6-0)
Ivanlee Born To Ride

Reserve Winners Dog
Zesta Puzzled Bi Blu


Winners Bitch: (2-4-6-0)
Zesta So Fashionablu

Reserve Winners Bitch
Zesta Pajama Party

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Lillemor Spirit Moonstone

Select Bitch
Ch Lillemor Dark Angel



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lillemor Spirit Moonstone

Reserve Winners Bitch
Lillemor Spicey Tiger Lilly

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By