Nickel District Kennel Club
Friday, April 5, 2019 - Show #2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Lee Steeves
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 174 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Steeves
   Award Cancelled
Best Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Welsh Corgi (Pembroke)   Bredright Detective Murdoch
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Shetland Sheepdog   Regaloake's Kiwi








Group 1 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Water Lily
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 2nd   
Ch Baileymist Rhymes N Reasons
  Retriever (Golden)   27
Group 3rd   
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets
  Spaniel (American Cocker)   19
Group 4th   
Ch Madabout's Call The Doctor
  Retriever (Labrador)   18
BPIG   
Lentigo's Queen Of Hearts
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dreamstorie Archer OnTheRocks   Retriever (Golden)   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Northrock's Good Time Charlie

Best Of Opposite Sex
Northrock's Homegrown Honey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Northrock's Good Time Charlie


Winners Dog: (1-2-0-0)
Northrock's Good Time Charlie

Open Dog Class
1st Northrock's Good Time Charlie


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Northrock's Homegrown Honey

Reserve Winners Bitch
Northrock's Hello Dolly

12-18 Month Bitch Class
1st Northrock's Homegrown Honey

Open Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Baileymist Rhymes N Reasons

Best Of Opposite Sex
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Goldruls Off And Running

Best Puppy In Breed
Goldruls Off And Running


Winners Dog: (2-4-1-1)
Goldruls Off And Running

Reserve Winners Dog
Gowrielea's U Should B Dancing

Senior Puppy Dog Class
1st Goldruls Off And Running

Open Dog Class
1st Gowrielea's U Should B Dancing

3-6 Month Dog Class
1st Dreamstorie Archer OnTheRocks


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 9 pts (2-6-2-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Skazka's Whispering Willow

Best Of Winners: (2-6-2-0)
Rosebrook's Tuscan Sun

Best Puppy In Breed
Rosebrook's Tuscan Sun

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd


Winners Dog: (2-6-2-0)
Rosebrook's Tuscan Sun

Reserve Winners Dog
Skazka's Winning Ticket

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebrook's Tuscan Sun

12-18 Month Dog Class
1st Skazka's Winning Ticket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Roaneden's Water Lily

Best Of Opposite Sex
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Katyra's Nothing Beats Rook


Winners Dog: (2-0-1-1)
Katyra's Nothing Beats Rook

Reserve Winners Dog
Tollhaven Kindle

Senior Puppy Dog Class
1st Katyra's Nothing Beats Rook

12-18 Month Dog Class
1st Tollhaven Kindle



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lentigo's Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Reidwood Ahead By A Century

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lentigo's Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Lentigo's Queen Of Hearts


Winners Dog: (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Junior Puppy Dog Class
1st Reidwood Ahead By A Century


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lentigo's Queen Of Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Lentigo's Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trojh's Love At First Sight

Best Puppy In Breed
Trojh's Love At First Sight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trojh's Love At First Sight

Senior Puppy Bitch Class
1st Trojh's Love At First Sight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Heelmark Shikari Shoot For The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st    Award Cancelled      24
Group 2nd   
Ch Castlekeep's Endeavour
  Irish Wolfhound   22
Group 3rd   Ch Chetcote The Edge Of Glory   Dachshund (Miniature Long-Haired)   19
Group 4th   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   14
BPIG   Ch Chetcote The Edge Of Glory   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shetara's Innuendo
  Whippet   0



3-6 Month Dog Class
1st Mijkelh Monsoon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
GCh Ronaldo Queen's Hermelin

Select Dog
Ch Franbar's Limited Edition


3-6 Month Dog Class
1st Franbar's Rapper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Chetcote The Edge Of Glory



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Chetcote The Edge Of Glory

Reserve Winners Bitch
Keen N Palakore's I Love Ewe

Senior Puppy Bitch Class
1st Keen's Life's Lika Boxa Chocolts
2nd Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote The Edge Of Glory

Open Bitch Class
1st Keen N Palakore's I Love Ewe

3-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Candle In The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Best Puppy In Breed
Hunu By Dezign Brwr



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunu By Dezign Brwr

3-6 Month Bitch Class
1st Hunu Shine Bright With Freestyle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Castlekeep's Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Odenwolf's Sheila



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Odenwolf's Lady Grinning Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Odenwolf's Lady Grinning Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Opposite Sex
Ch Osiris Legally Blonde




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


3-6 Month Bitch Class
1st Angelridge Legend Ofmy Phoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
GCh Sporting Field Rocks At Shetara

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Shetara's Fame At Comar

Best Puppy In Breed
Shetara Ultimate Ladies Man

Select Bitch
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel


Winners Dog: (1-3-1-2)
Shetara Ultimate Ladies Man

Junior Puppy Dog Class
1st Shetara Ultimate Ladies Man

3-6 Month Dog Class
1st Shetara's Innuendo


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Shetara's Fame At Comar

Reserve Winners Bitch
Shetara's Beyond Beautiful

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Beyond Beautiful

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvercharm Satisfied With Tripletime At Comar

12-18 Month Bitch Class
1st Shetara's Fame At Comar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   19
Group 2nd   
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR
  Great Dane   18
Group 3rd   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   14
Group 4th   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   13
BPIG    Unicornhill Rise From The Ashs   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ironpride's Glitter Bomb   Alaskan Malamute   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom



3-6 Month Bitch Class
1st Ironpride's Glitter Bomb


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon

Best Of Opposite Sex
Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Honey Of Cream Iz Teremka

Best Puppy In Breed
Igneel The Dragon Iz Teremka


Winners Dog: (1-1-1-0)
Igneel The Dragon Iz Teremka

Junior Puppy Dog Class
1st Igneel The Dragon Iz Teremka


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Honey Of Cream Iz Teremka

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Honey Of Cream Iz Teremka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denshaw N Tybrushe Bodacious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Best Puppy In Breed
Zara Guardiana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Reserve Winners Bitch
Zara Guardiana

Junior Puppy Bitch Class
1st Zara Guardiana

12-18 Month Bitch Class
1st Personality Disorder Guardiana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fayek's Perfect Storm de Lumarion

Best Of Opposite Sex
Melrae's Imperial Lord

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fayek's Perfect Storm de Lumarion


Winners Dog: (1-1-0-0)
Melrae's Imperial Lord

Open Dog Class
1st Melrae's Imperial Lord


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR

Best Of Opposite Sex
Quicksilver's Blue Thor

Select Bitch
Ch Cheviot's Tsunami On The Rocks


Winners Dog: (2-0-0-2)
Quicksilver's Blue Thor

Reserve Winners Dog
Quicksilver's Blue Vidar

Canadian Bred Dog Class
1st Quicksilver's Blue Thor

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quicksilver's Blue Vidar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Rise From The Ashs

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Unicornhill Rise From The Ashs

Best Puppy In Breed
Unicornhill Rise From The Ashs

Select Bitch
Ch Highlander's Huskystar Halley


Winners Dog: (1-1-0-2)
Unicornhill Rise From The Ashs

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Rise From The Ashs


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Huskystars Canada Ice Crystal

12-18 Month Bitch Class
1st Huskystars Canada Ice Crystal


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ispy Deal Or No Deal
  Bedlington Terrier   12
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   11
Group 3rd    Pinehome's Lassy Coady   Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   7
BPIG    Pinehome's Lassy Coady   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)

Open Bitch Class
1st Lizzy (Castellanos/Castellanos)


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ispy Deal Or No Deal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled

Best Puppy In Breed
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled

Senior Puppy Dog Class
1st Bullyhill Moon Shark At Puzzled



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxheart's Tsarshadow Tornado




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Puppy In Breed
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Pinehome's Lassy Coady

Best Of Opposite Sex
Pinehome's Figgy Duff

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pinehome's Lassy Coady

Best Puppy In Breed
Pinehome's Lassy Coady

Select Bitch
GCh Keepsake Boreal Sea Clear


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pinehome's Figgy Duff

Junior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Figgy Duff


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pinehome's Lassy Coady

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Lassy Coady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Absolute's Nothing But A Good Time

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bimbo Von Fraud


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bimbo Von Fraud

Open Dog Class
1st Bimbo Von Fraud


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   36
Group 2nd   
GCh CurlyQ's Christmas Spirit
  Pug   20
Group 3rd   
Ch Romiche Toison D'Or
  Pekingese   19
Group 4th   
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL
  Chinese Crested   16
BPIG   
Ch Romiche Toison D'Or
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    HeartsDelites Rumour Has It   Havanese   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (3-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Reserve Winners Dog
Midsummer Lone Star

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer AllAbout The Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Midsummer Penney Back Lane

Open Dog Class
1st Midsummer Lone Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL

Best Of Opposite Sex
Ch Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Eve's Dotter

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Frosted Pebbles



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Eve's Dotter

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Eve's Dotter

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh's Frosted Pebbles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 15 pts (6-5-2-3)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Winners: (6-5-2-3)
That's Mendota Don't Let Him Go

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh Bramble Sweetbriar

Select Dog
GCh Pocopayasos' Heavy Duty Bugi

Select Bitch
Ch Weylinmarsh's A Lady To Di For


Winners Bitch: (6-5-2-3)
Ashstone's Magnifica At Delsol

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Magnifica At Delsol
2nd Weylinmarsh's Plata Esterlina

Senior Puppy Bitch Class
1st That's Not Purely Coincidence At Amyla

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh Bramble Sweetbriar

Open Bitch Class
1st Playlist My Own True Love Of Reverie

3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelites Rumour Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Claireli's Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Claireli's Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-0-0-0)
Claireli's Catch Me If You Can

Senior Puppy Dog Class
1st Claireli's Catch Me If You Can



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
GCh Rokila Gone Rogue

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Playboy Bunny

Best Of Winners: (4-2-2-0)
Algo's Dressed To Kill

Best Puppy In Breed
Rokila Riffraff Broke The Mold

Select Dog
GCh Jordannas Keep Me In Mind


Winners Dog: (4-2-2-0)
Algo's Dressed To Kill

Reserve Winners Dog
Rokila Riffraff Broke The Mold

Junior Puppy Dog Class
1st Algo's Dressed To Kill
2nd Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat

12-18 Month Dog Class
1st Heaven Sent D'Man To Algo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rokila Riffraff Broke The Mold


Winners Bitch: (4-2-2-0)
Heaven Sent Playboy Bunny

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Kenmoor Incantation

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Kenmoor Incantation

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Playboy Bunny

3-6 Month Bitch Class
1st Rokila's Spice It Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Romiche Toison D'Or

Best Of Opposite Sex
Romiche Temple Bell

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Romiche Toison D'Or

Best Puppy In Breed
Romiche Toison D'Or


Winners Dog: (1-2-0-0)
Romiche Toison D'Or

Open Dog Class
1st Romiche Toison D'Or


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Romiche Temple Bell

Reserve Winners Bitch
Romiche Temple Pagoda

Senior Puppy Bitch Class
1st Romiche Temple Bell
2nd Romiche Temple Pagoda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CurlyQ's Christmas Spirit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   7
Group 3rd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   5
Group 4th   
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   3
BPIG   
Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fullofbull's Winter Chill   French Bulldog   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Selectabull's Running Bear

Best Puppy In Breed
Selectabull's Running Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Selectabull's Running Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Selectabull's Running Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Bullmarket Eloise At The Plaza


3-6 Month Dog Class
1st Fullofbull's Winter Chill


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bullmarket Eloise At The Plaza

Canadian Bred Bitch Class
1st Bullmarket Eloise At The Plaza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marymay Bruno

Best Puppy In Breed
Marymay Bruno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marymay Bruno

Junior Puppy Dog Class
1st Marymay Bruno


3-6 Month Bitch Class
1st Newtonbears You're A Sunflower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Bloom's Pura Vida

Best Puppy In Breed
Bloom's Pura Vida


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Bloom's Pura Vida

Reserve Winners Bitch
Alaman's Show Me The Money

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Pura Vida

Senior Puppy Bitch Class
1st Alaman's Show Me The Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift


3-6 Month Dog Class
1st Wolfriver Taiho Koki



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   33
Group 2nd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   27
Group 3rd    Bredright Detective Murdoch   Welsh Corgi (Pembroke)   21
Group 4th   
Catalyst's Started With A Song
  Australian Cattle Dog   18
BPIG    Bredright Detective Murdoch   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Kiwi   Shetland Sheepdog   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Catalyst's Started With A Song

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Constant Cravings

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Catalyst's Started With A Song

Best Puppy In Breed
Catalyst's Started With A Song

Select Dog
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK


Winners Dog: (2-1-1-0)
Catalyst's Started With A Song

Reserve Winners Dog
Catalyst's Just Got Paid

Senior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song

Canadian Bred Dog Class
1st Catalyst's Just Got Paid


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Catalyst's Constant Cravings

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Constant Cravings


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Wenlisa's Because I Can

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Because I Can

Select Dog
Ch Highrails Big Time Cash


Winners Dog: (1-2-2-1)
Highrails Diversified Options

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Highrails Diversified Options


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Wenlisa's Because I Can

Reserve Winners Bitch
Limelite's Pop Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Because I Can
2nd Limelite's Pop Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Bellaclan Take The Cake

Best Of Opposite Sex
Ch Bordergem Midnight Star

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan

Best Puppy In Breed
Bordergem Moonlight Garden


Winners Dog: (3-3-1-1)
Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan

Reserve Winners Dog
Bellaclan Husslin Like My Daddy

Junior Puppy Dog Class
1st Bordergem Moonlight Garden

12-18 Month Dog Class
1st Bellaclan Husslin Like My Daddy

Open Dog Class
1st Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bannerstone's Autumn Splendour

Best Puppy In Breed
Bannerstone's Autumn Splendour


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bannerstone's Autumn Splendour

Junior Puppy Dog Class
1st Bannerstone's Autumn Splendour



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ch Sonoma's Holland Road V Timberline

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Margo Von Lumarion

Best Puppy In Breed
Nickelbasin Nico V Rivergreen

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald


Winners Dog: (2-1-1-2)
Nickelbasin Nico V Rivergreen

Reserve Winners Dog
Dupois Vom Rivergreen

Senior Puppy Dog Class
1st Nickelbasin Nico V Rivergreen

Open Dog Class
1st Dupois Vom Rivergreen


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Margo Von Lumarion

Open Bitch Class
1st Margo Von Lumarion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Redpine's Stormin Blue Streak

Best Of Opposite Sex
Rivermyst Seeker At Kindle

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Rivermyst Seeker At Kindle

Best Puppy In Breed
Rivermyst Seeker At Kindle


Winners Dog: (1-3-0-1)
Rivermyst Seeker At Kindle

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermyst Seeker At Kindle


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Redpine's Ready Set Go

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Revlon

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Revlon
2nd Rivermyst Sly N Sassy

Open Bitch Class
1st Redpine's Ready Set Go

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Kiwi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bredright Detective Murdoch

Best Of Opposite Sex
Bredright Canada Lake Louise

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bredright Detective Murdoch

Best Puppy In Breed
Bredright Detective Murdoch


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bredright Detective Murdoch

Reserve Winners Dog
Honeyfox Just Another Joe

Senior Puppy Dog Class
1st Bredright Detective Murdoch

Open Dog Class
1st Honeyfox Just Another Joe


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bredright Canada Lake Louise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Canada Lake Louise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By