Nickel District Kennel Club
Sunday, April 7, 2019 - Show #5



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Branislav Rajic
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 165 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Branislav Rajic
Irish Wolfhound  
Ch Castlekeep's Endeavour
Points: 149
Best Puppy In Show
Judge: Branislav Rajic
Siberian Husky   Unicornhill Rise From The Ashs
Best Baby Puppy In Show
Judge: Branislav Rajic
Chinese Shar-Pei  
Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B








Group 1 - James Osborne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Water Lily
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   32
Group 2nd   
Ch Heelmark Shikari Shoot For The Moon
  Vizsla (Smooth-Haired)   28
Group 3rd   
Reidwood Ahead By A Century
  Setter (English)   27
Group 4th   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   25
BPIG   
Reidwood Ahead By A Century
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Starlings Plays To Krowninglry   Retriever (Golden)   0
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northrock's Hello Dolly



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northrock's Hello Dolly

Reserve Winners Bitch
Northrock's Homegrown Honey

12-18 Month Bitch Class
1st Northrock's Homegrown Honey

Open Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Kyon's Future Goals

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Gowrielea's U Should B Dancing

Best Puppy In Breed
Bitagold's Let Me Eat Cake

Select Bitch
GCh Baileymist Rhymes N Reasons


Winners Dog: (2-6-1-1)
Gowrielea's U Should B Dancing

Reserve Winners Dog
Goldruls Off And Running

Senior Puppy Dog Class
1st Goldruls Off And Running

Open Dog Class
1st Gowrielea's U Should B Dancing

3-6 Month Dog Class
1st Dreamstorie Archer OnTheRocks


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
Ch Skazka's Whispering Willow

Best Of Opposite Sex
Skazka's Winning Ticket

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Skazka's Winning Ticket

Best Puppy In Breed
Samphire Mascara

Select Dog
GCh Madabout's Call The Doctor


Winners Dog: (2-6-1-1)
Skazka's Winning Ticket

Reserve Winners Dog
Rosebrook's Tuscan Sun

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebrook's Tuscan Sun

12-18 Month Dog Class
1st Skazka's Winning Ticket


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Samphire Mascara

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Roea Perky

Junior Puppy Bitch Class
1st Skazka's Anne Of Green Gables
2nd Skazka's Queen Of Hearts Clara

Senior Puppy Bitch Class
1st Samphire Mascara
2nd Castilleja's Daisy At Skazka

Canadian Bred Bitch Class
1st Chablais Midnight Magic

Open Bitch Class
1st Wimberway's Roea Perky

3-6 Month Bitch Class
1st Samphire Little Black Dress
2nd Samphire Splash N Dash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Roaneden's Water Lily

Best Of Opposite Sex
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Katyra's Nothing Beats Rook


Winners Dog: (2-0-1-1)
Tollhaven Kindle

Reserve Winners Dog
Katyra's Nothing Beats Rook

Senior Puppy Dog Class
1st Katyra's Nothing Beats Rook

12-18 Month Dog Class
1st Tollhaven Kindle


3-6 Month Bitch Class
1st Kare's Brandi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Best Of Opposite Sex
Lentigo's Queen Of Hearts

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Best Puppy In Breed
Reidwood Ahead By A Century


Winners Dog: (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Junior Puppy Dog Class
1st Reidwood Ahead By A Century


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lentigo's Queen Of Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Lentigo's Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille

Open Dog Class
1st Cerise Ratatouille



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Osborne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heelmark Shikari Shoot For The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Branislav Rajic Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Castlekeep's Endeavour
  Irish Wolfhound   22
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   21
Group 3rd   
Ch Osiris Legally Blonde
  Pharaoh Hound   20
Group 4th   
GCh Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   18
BPIG   
Ch Chetcote The Edge Of Glory
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mijkelh Monsoon   Afghan Hound   0
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka


3-6 Month Dog Class
1st Mijkelh Monsoon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
GCh Ronaldo Queen's Hermelin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote The Edge Of Glory



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Best Puppy In Breed
Hunu By Dezign Brwr


3-6 Month Dog Class
1st Hunu A New Day With Freestyle


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunu By Dezign Brwr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

12-18 Month Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castlekeep's Endeavour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Osiris Legally Blonde

Best Of Opposite Sex
Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


3-6 Month Bitch Class
1st Angelridge Country Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
Shetara Ultimate Ladies Man

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Shetara's Fame At Comar

Best Puppy In Breed
Shetara Ultimate Ladies Man

Select Bitch
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel


Winners Dog: (1-3-0-3)
Shetara Ultimate Ladies Man

Junior Puppy Dog Class
1st Shetara Ultimate Ladies Man


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Shetara's Fame At Comar

Reserve Winners Bitch
Shetara's Beyond Beautiful

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Beyond Beautiful

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvercharm Satisfied With Tripletime At Comar

12-18 Month Bitch Class
1st Shetara's Fame At Comar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Igor Selimovic Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   16
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   15
Group 3rd   
GCh Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   14
Group 4th   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   13
BPIG    Unicornhill Rise From The Ashs   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ironpride's Glitter Bomb   Alaskan Malamute   0
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathryn Young

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom



3-6 Month Bitch Class
1st Ironpride's Glitter Bomb


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathryn Young

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denshaw N Tybrushe Bodacious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Best Puppy In Breed
Zara Guardiana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Reserve Winners Bitch
Zara Guardiana

Junior Puppy Bitch Class
1st Zara Guardiana

12-18 Month Bitch Class
1st Personality Disorder Guardiana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Tira Vento Chivas Regal

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Siryn V Vividdream

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Tira Vento Chivas Regal

Best Puppy In Breed
Dobereich's Siryn V Vividdream


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Dobereich's Siryn V Vividdream

Senior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Siryn V Vividdream

3-6 Month Bitch Class
1st Dobereich's Quite A Vivid Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR

Select Bitch
Ch Cheviot's Tsunami On The Rocks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathryn Young

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathryn Young

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathryn Young

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Rise From The Ashs

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Unicornhill Rise From The Ashs

Best Puppy In Breed
Unicornhill Rise From The Ashs


Winners Dog: (1-2-0-1)
Unicornhill Rise From The Ashs

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Rise From The Ashs

3-6 Month Dog Class
1st Snowmist Paco Kingdom Navjord


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Huskystars Canada Ice Crystal

Reserve Winners Bitch
Astylewye's Miss Daisy Duke

Junior Puppy Bitch Class
1st Astylewye's Miss Daisy Duke

12-18 Month Bitch Class
1st Huskystars Canada Ice Crystal


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Branislav Rajic Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   9
Group 2nd   
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   8
Group 3rd   
Ch Keepsake Boreal Sea Clear
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 4th    Lizzy (Castellanos/Castellanos)   Airedale Terrier   4
BPIG    Pinehome's Lassy Coady   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   0
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)

Open Bitch Class
1st Lizzy (Castellanos/Castellanos)


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Armirelli Show Leader



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Armirelli Show Leader

Open Bitch Class
1st Armirelli Show Leader


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st M&M Lamz The World Is Not Enough



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wimberway's Bt Kinder Surprise

Best Puppy In Breed
Wimberway's Bt Kinder Surprise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wimberway's Bt Kinder Surprise

Junior Puppy Bitch Class
1st Wimberway's Bt Kinder Surprise

3-6 Month Bitch Class
1st Foxrun Winter Harvest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled

Best Puppy In Breed
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled

Senior Puppy Dog Class
1st Bullyhill Moon Shark At Puzzled



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Keepsake Boreal Sea Clear

Best Of Opposite Sex
Pinehome's Figgy Duff

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pinehome's Lassy Coady

Best Puppy In Breed
Pinehome's Lassy Coady


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pinehome's Figgy Duff

Junior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Figgy Duff


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pinehome's Lassy Coady

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Lassy Coady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   36
Group 2nd   
Ch Romiche Temple Bell
  Pekingese   19
Group 3rd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   16
Group 4th   
GCh Jordannas Keep Me In Mind
  Papillon   15
BPIG   
Ch Romiche Temple Bell
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rokila's Spice It Up
  Papillon   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Midsummer Lone Star

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (3-0-0-0)
Midsummer Lone Star

Reserve Winners Dog
Midsummer Penney Back Lane

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer AllAbout The Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Midsummer Penney Back Lane

Open Dog Class
1st Midsummer Lone Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL

Best Of Opposite Sex
Ch Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Eve's Dotter

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Eve's Dotter



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Eve's Dotter

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Eve's Dotter

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh's Frosted Pebbles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Playboy Bunny

Best Of Winners: (4-2-2-0)
Heaven Sent Playboy Bunny

Best Puppy In Breed
Rokila Riffraff Broke The Mold

Select Dog
GCh Rokila Gone Rogue


Winners Dog: (4-2-2-0)
Rokila Riffraff Broke The Mold

Reserve Winners Dog
Heaven Sent D'Man To Algo

Junior Puppy Dog Class
1st Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat
2nd Algo's Dressed To Kill

12-18 Month Dog Class
1st Heaven Sent D'Man To Algo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rokila Riffraff Broke The Mold


Winners Bitch: (4-2-2-0)
Heaven Sent Playboy Bunny

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Kenmoor Incantation

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Kenmoor Incantation

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Playboy Bunny

3-6 Month Bitch Class
1st Rokila's Spice It Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Romiche Temple Bell

Best Of Opposite Sex
Romiche Toison D'Or

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Romiche Toison D'Or

Best Puppy In Breed
Ch Romiche Temple Bell


Winners Dog: (1-1-0-1)
Romiche Toison D'Or

Open Dog Class
1st Romiche Toison D'Or


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Romiche Temple Pagoda

Senior Puppy Bitch Class
1st Romiche Temple Pagoda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CurlyQ's Christmas Spirit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Branislav Rajic Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   9
Group 3rd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   8
Group 4th   
Marymay Bruno
  Japanese Spitz   7
BPIG    Alaman's Show Me The Money   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Selectabull's Running Bear

Best Of Opposite Sex
Ch Dragonfly Bays Riptide

Best Puppy In Breed
Selectabull's Running Bear


Winners Dog: (1-0-0-1)
Selectabull's Running Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Selectabull's Running Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eastonite Pippin Pop

Best Of Opposite Sex
Eastonite Zaman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eastonite Pippin Pop


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eastonite Zaman

Open Dog Class
1st Eastonite Zaman

3-6 Month Dog Class
1st Fullofbull's Winter Chill


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eastonite Pippin Pop

12-18 Month Bitch Class
1st Eastonite Pippin Pop


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marymay Bruno

Best Puppy In Breed
Marymay Bruno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marymay Bruno

Junior Puppy Dog Class
1st Marymay Bruno


3-6 Month Bitch Class
1st Newtonbears You're A Sunflower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Alaman's Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Alaman's Show Me The Money


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Alaman's Show Me The Money

Reserve Winners Bitch
Bloom's Pura Vida

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Pura Vida

Senior Puppy Bitch Class
1st Alaman's Show Me The Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Branislav Rajic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Igor Selimovic Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   29
Group 2nd   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   28
Group 3rd   Ch Redpine's Stormin Blue Streak   Shetland Sheepdog   22
Group 4th   
Ch Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan
  Border Collie   17
BPIG   
Rivermyst Seeker At Kindle
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Kiwi   Shetland Sheepdog   0
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Constant Cravings

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Catalyst's Started With A Song

Best Puppy In Breed
Catalyst's Started With A Song


Winners Dog: (1-1-1-0)
Catalyst's Started With A Song

Senior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Catalyst's Constant Cravings

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Constant Cravings


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Limelite's Pop Queen

Best Puppy In Breed
Limelite's Pop Queen

Select Dog
Ch Please Special Effect

Select Bitch
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Limelite's Pop Queen

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Because I Can

Senior Puppy Bitch Class
1st Limelite's Pop Queen
2nd Wenlisa's Because I Can


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Royal Heiress Of Shepstone

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Bellaclan Royal Heiress Of Shepstone

Best Puppy In Breed
Bellaclan Tartan Dream

Select Dog
Ch Bordergem Midnight Star

Select Bitch
Ch Bellaclan Take The Cake


Winners Dog: (1-3-2-1)
Bellaclan Husslin Like My Daddy

12-18 Month Dog Class
1st Bellaclan Husslin Like My Daddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 5 pts (3-0-1-2)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Puppy In Breed
Nickelbasin Nico V Rivergreen

Select Bitch
Ch Sonoma's Holland Road V Timberline



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Redpine's Stormin Blue Streak

Best Of Opposite Sex
Rivermyst Seeker At Kindle

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Rivermyst Seeker At Kindle

Best Puppy In Breed
Rivermyst Seeker At Kindle

Select Bitch
Ch Redpine's Ready Set Go


Winners Dog: (1-2-0-2)
Rivermyst Seeker At Kindle

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermyst Seeker At Kindle


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Regaloake's Revlon

Reserve Winners Bitch
Rivermyst Sly N Sassy

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Revlon
2nd Rivermyst Sly N Sassy

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Kiwi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Igor Selimovic

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Best Of Opposite Sex
Bredright Canada Lake Louise

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Best Puppy In Breed
Bredright Detective Murdoch


Winners Dog: (2-1-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Reserve Winners Dog
Bredright Detective Murdoch

Senior Puppy Dog Class
1st Bredright Detective Murdoch

Open Dog Class
1st Honeyfox Just Another Joe


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bredright Canada Lake Louise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Canada Lake Louise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By