Charlotte County Kennel Club
Saturday, September 18, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Charlotte County Kennel Club --


Best In Show
Judge: Michelle Scott
Pharaoh Hound  
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
Points: 228 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Boston Terrier  
Ch Invictus Boston Sancho Panza
Points: 200
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Welsh Corgi (Pembroke)  
Joska Heart And Harmonie
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
German Shepherd Dog   Tazzman's Walking On Sunshine








Group 1 - Dann Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Leaside's Blue Azalea
  Pointer (German Short-Haired)   47
Group 2nd   Ch Hiddenlane N Wilopnd Wingset Future Dream   Setter (English)   45
Group 3rd   
Ch Sarga Spuri Spicy Szilva
  Vizsla (Wire-Haired)   44
Group 4th   
GCh Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   43
BPIG   
Ch Leaside's Blue Azalea
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Auburnmist Harmonie Highland Gateway   Retriever (Golden)   0
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pageska's Ruby Berlin

Best Puppy In Breed
Pageska's Ruta



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pageska's Ruby Berlin

Reserve Winners Bitch
Pageska's Ruta

Senior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Ruta

Canadian Bred Bitch Class
1st Pageska's Ruby Berlin

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Leaside's Blue Azalea

Best Of Opposite Sex
GChB Leasides Dax

Best Puppy In Breed
Leaside's Blue Azalea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Leaside's Blue Azalea

Senior Puppy Bitch Class
1st Leaside's Blue Azalea

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Best Puppy In Breed
Chesacola's Tennessee Honey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Senior Puppy Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fieldday Austin Powers


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fieldday Austin Powers

Open Dog Class
1st Fieldday Austin Powers


Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Madabout's Call The Butcher

Best Of Opposite Sex
Kriscoland's Hazel

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Kriscoland's Hazel

Best Puppy In Breed
Madabout's Born To Run

Select Dog
Ch Tybo's Just Breathe At Naiad


Winners Dog: (1-2-2-1)
Madabout's Born To Run

Senior Puppy Dog Class
1st Madabout's Born To Run


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Kriscoland's Hazel

Reserve Winners Bitch
Madabout's Atlantic Tidal Pool

Open Bitch Class
1st Kriscoland's Hazel
2nd Madabout's Atlantic Tidal Pool

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Ch Blue Ridge L R Overton Willow For Duckshore


Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hiddenlane N Wilopnd Wingset Future Dream



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Zion's Victorious Daisy

Best Puppy In Breed
Zion's Centennial Rose By The Bay


4-6 Month Dog Class
1st Marsuvica's International Reach


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Zion's Centennial Rose By The Bay

Reserve Winners Bitch
Blackgem's Diamond In The Ruff

Junior Puppy Bitch Class
1st Zion's Centennial Rose By The Bay

Open Bitch Class
1st Blackgem's Diamond In The Ruff

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Cockerlea's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Ch Henley's Blow Out The Candles

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Casino Royal Of La Vie Magnifique

Best Puppy In Breed
GCh Cockerlea's Against All Odds


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cockerlea's The Heat Is On

Open Bitch Class
1st Cockerlea's The Heat Is On

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shore Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
Remme Ngton Steele For Shore

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shore Something To Talk About

Best Puppy In Breed
Shore Right As Reign


Winners Dog: (2-1-0-0)
Remme Ngton Steele For Shore

Reserve Winners Dog
Shore Right As Reign

Senior Puppy Dog Class
1st Shore Right As Reign

Open Dog Class
1st Remme Ngton Steele For Shore


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shore Something To Talk About

Open Bitch Class
1st Shore Something To Talk About

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Oliver Spark de l'Amadis

Best Of Opposite Sex
Bali du Nordet

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Oliver Spark de l'Amadis


Winners Dog: (2-1-0-0)
Oliver Spark de l'Amadis

Reserve Winners Dog
Tao Ghibli du Nordet

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oliver Spark de l'Amadis

Open Dog Class
1st Tao Ghibli du Nordet


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bali du Nordet

Open Bitch Class
1st Bali du Nordet

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Shikari She Be Fierce



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Deerrun's Moira Rose

Open Bitch Class
1st Deerrun's Moira Rose

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sarga Spuri Spicy Szilva



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   27
Group 2nd   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   26
Group 3rd   
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   23
Group 4th   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   22
BPIG   
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Feinouk Belle Starr
  Saluki   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sardula Aphra Gem Of Riverdance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Open Bitch Class
1st Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shillington Sweet Tooth

Best Puppy In Breed
Shillington Seamstress For The Band


4-6 Month Dog Class
1st Lemonladies Peter


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shillington Seamstress For The Band

Reserve Winners Bitch
Shillington Stellar Attraction

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Seamstress For The Band

Open Bitch Class
1st Shillington Stellar Attraction

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Rabows Rebellion ML

Best Of Opposite Sex
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Puppy In Breed
Er Dox When God Whispered Your Name

Select Bitch
Ch Er Dox Grace



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Admindacs Long Way Around

Reserve Winners Bitch
Er Dox When God Whispered Your Name

Senior Puppy Bitch Class
1st Er Dox When God Whispered Your Name

Open Bitch Class
1st Admindacs Long Way Around

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Ch Telkel Guess Who Is Coming SL

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Altadach Aston Martin SL

Best Puppy In Breed
Telkel I Put A Spell On You SL

Select Dog
Ch Aviance Luna Caprese An Army Of One L

Select Bitch
Ch Telkel Enjoy The Silence SL


Winners Dog: (1-4-2-2)
Altadach Aston Martin SL

Open Dog Class
1st Altadach Aston Martin SL


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Hundeleben Pistolera SL

Reserve Winners Bitch
Telkel Game Set Match SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel I Put A Spell On You SL

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel Game Set Match SL

Open Bitch Class
1st Hundeleben Pistolera SL
2nd Ali'i Ak Ring Of Fire

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Passport Are There Lines SS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Passport Are There Lines SS

Open Dog Class
1st Passport Are There Lines SS


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Daring In Dublin



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed


Winners Dog: (3-0-1-0)
Feinouk The Smiler

Reserve Winners Dog
Feinouk Storm Rider

Open Dog Class
1st Feinouk The Smiler
2nd Feinouk Storm Rider
3rd Fresco Aliuzija


4-6 Month Bitch Class
1st Feinouk Belle Starr

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Joska Forgetmenot Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Joska Forgetmenot Take A Chance On Me






Group 3 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   29
Group 2nd   
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song
  Boxer   26
Group 3rd   Ch Homeport Quay   Newfoundland   25
Group 4th   
Ch Nikita's New Holiday Tradition
  Samoyed   23
BPIG   
Ch Nikita's New Holiday Tradition
  Samoyed   1
Best Baby Puppy In Group   
Liberator's Good Vibrations
  Doberman Pinscher   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silverdream's There She Is


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
Ch Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Of Opposite Sex
Ch Belnois I Won't Let You Down

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Alpenspirit Wynn Wager

Best Puppy In Breed
Seawind Farm's Quintessential

Select Bitch
Ch Stockli's Fareyn


Winners Dog: (3-3-1-2)
Alpenspirit Wynn Wager

Reserve Winners Dog
Belnois On My Way

Junior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Ever Upward

Senior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Wynn Wager
2nd Belnois On My Way

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pine Ridge's Dream Big

Best Puppy In Breed
Pine Ridge's Dream Big



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pine Ridge's Dream Big

Reserve Winners Bitch
Pine Ridge's Party With Bacardi

Junior Puppy Bitch Class
1st Pine Ridge's Party With Bacardi

Senior Puppy Bitch Class
1st Pine Ridge's Dream Big

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Of Opposite Sex
GCh Liberator's Kodachrome

Select Bitch
GCh Outlaws Gracie Belle V Liberator


4-6 Month Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cidwm's Cumae Prophecy



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Homeport Quay



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Homeport Quay

Reserve Winners Bitch
Goldbear's Lighthouse For Homeport

Canadian Bred Bitch Class
1st Homeport Quay

Open Bitch Class
1st Goldbear's Lighthouse For Homeport

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau

Best Puppy In Breed
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Junior Puppy Bitch Class
1st Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Opposite Sex
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Nikita's Dancing Daisy At Roka

Best Puppy In Breed
Ch Nikita's New Holiday Tradition


Winners Dog: (1-2-1-1)
Vanderbilt's Tell It To The Judge

12-18 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Tell It To The Judge


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Nikita's Dancing Daisy At Roka

Reserve Winners Bitch
Nikita's Superlady At Supersammy

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikita's Superlady At Supersammy

Open Bitch Class
1st Nikita's Dancing Daisy At Roka

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Laskaroad's Ladinia Baila

Best Of Opposite Sex
Tundrafoot's Just Bychance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Laskaroad's Ladinia Baila


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tundrafoot's Just Bychance

Open Dog Class
1st Tundrafoot's Just Bychance


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Laskaroad's Ladinia Baila

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Laskaroad's Ladinia Baila





Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh D.B.F. Vintage Dior
  Russell Terrier   17
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   15
Group 3rd   Ch Esteban (Mora)   Kerry Blue Terrier   14
Group 4th   
Ch Ellerker's And So It Goes
  Schnauzer (Miniature)   13
BPIG    Upthecreek Is Sentimental   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ellerker's By The Light Of The Moon   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Upthecreek Is Sentimental

Best Puppy In Breed
Upthecreek Is Sentimental


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes

Open Dog Class
1st Finnabair Blue Suede Shoes


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Esteban (Mora)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Esteban (Mora)

Open Dog Class
1st Esteban (Mora)


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Szulik's Mister Olaf

Best Of Opposite Sex
Ch Moonshadows Paint It Black

Select Dog
Ch Thunder Dragon Ilunari



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl

Best Puppy In Breed
Newvista's Hey There Georgie Girl



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Foxbend How Sweet It Is

Reserve Winners Bitch
Newvista's Hey There Georgie Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Hey There Georgie Girl

Open Bitch Class
1st Foxbend How Sweet It Is

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh D.B.F. Vintage Dior



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Open Bitch Class
1st Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ellerker's And So It Goes



4-6 Month Bitch Class
1st Ellerker's By The Light Of The Moon

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wheatenbrook's Ace Of Diamonds


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Open Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun






Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   43
Group 2nd   Ch Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane   Toy Manchester Terrier   27
Group 3rd   
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave
  Papillon   24
Group 4th   Ch Chriscendo Cornerstone   Pomeranian   23
BPIG   
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave
  Papillon   2
Best Baby Puppy In Group   
Cassiopeia Spring Into Action
  Italian Greyhound   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari

Best Of Opposite Sex
Black Canary V. Tani Kazari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari

Open Dog Class
1st Bucky Barnes V. Tani Kazari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Black Canary V. Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Black Canary V. Tani Kazari

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 15 pts (2-9-2-3)
Ch Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's Hope For Whimsy

Best Of Winners: (2-9-2-3)
Mountainview Contessa At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
Whimsy Scarlett O'Hara

Select Dog
Ch Rivermead Real King Das

Select Bitch
Ch Falconcrest Sushine Serendipity


Winners Dog: (2-9-2-3)
Amitola Tyee Isha

Reserve Winners Dog
Mardigrais Brunswick Dancing In The Streets

12-18 Month Dog Class
1st Amitola Tyee Isha

Canadian Bred Dog Class
1st Mardigrais Brunswick Dancing In The Streets


Winners Bitch: (2-9-2-3)
Mountainview Contessa At Sigma Chi

Reserve Winners Bitch
Mardigrais Dark & Stormy

Junior Puppy Bitch Class
1st Whimsy The Iron Lady

Senior Puppy Bitch Class
1st Frostwood's Jazzy Wind Song

12-18 Month Bitch Class
1st Sigma Chi's Harvest Moon 2 Mardigrais

Canadian Bred Bitch Class
1st Embee Frostwood Star Charmer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mardigrais Dark & Stormy
2nd Whimsy Scarlett O'Hara
3rd Havadream Simply Irresistible

Open Bitch Class
1st Mountainview Contessa At Sigma Chi
2nd Sigma Chi's Liberty Bell

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Miso Miss Leading



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Miso Miss Leading

Reserve Winners Bitch
Miso Miss Fit

Canadian Bred Bitch Class
1st Miso Miss Leading
2nd Miso Miss Fit

Open Bitch Class
1st Rococo's Miso Light On My Feet

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Tanooki Suit Of Lore

Best Puppy In Breed
Ch Tanooki Suit Of Lore


Winners Dog: (2-0-1-0)
Mushroom Citizen Of Lore

Reserve Winners Dog
Koopa King Of Lore

Junior Puppy Dog Class
1st Mushroom Citizen Of Lore

Open Dog Class
1st Koopa King Of Lore


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Beauview Better By Design

Best Puppy In Breed
Harpersband Praise You


Winners Dog: (3-0-0-0)
Beauview Better By Design

Reserve Winners Dog
Harpersband Praise You

Junior Puppy Dog Class
1st Harpersband Praise You

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dashwood Seagryph Perfect Alibi

Open Dog Class
1st Beauview Better By Design


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Twinkle's Kahlua Lua

Best Of Opposite Sex
Seda's Young And Free At Sonrisas

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Twinkle's Kahlua Lua

Best Puppy In Breed
Twinkle's Kahlua Lua


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Twinkle's Kahlua Lua

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Effervescent Honey

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Kahlua Lua

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Effervescent Honey

Open Bitch Class
1st Almendares Pasja Cgn

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mightymites Dare To Dream!



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wildfire Catch The Tidal Wave

Best Puppy In Breed
Wildfire Catch The Tidal Wave



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wildfire Catch The Tidal Wave

Senior Puppy Bitch Class
1st Wildfire Catch The Tidal Wave

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Chriscendo Cornerstone

Best Puppy In Breed
Chriscendo Crazy Talk


Winners Dog: (1-0-1-0)
Chriscendo Crazy Talk

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Crazy Talk


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Duenna's Love Of Dance

Best Puppy In Breed
Duenna's Love Of Dance

Select Bitch
GCh IslandGems Dream Girl



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Duenna's Love Of Dance

Reserve Winners Bitch
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st Duenna's Love Of Dance
2nd IslandGems Glory Of Love

4-6 Month Bitch Class
1st IslandGems Dreams Come True

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane

Select Bitch
GCh Diventy's Fast And Furious



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Depasquiet Watch My Sweet Nugget

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkselite Slava

Best Puppy In Breed
Depasquiet Watch My Sweet Nugget



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Depasquiet Watch My Sweet Nugget

Reserve Winners Bitch
Shanash's Lil Bit Of Mischiefs

Canadian Bred Bitch Class
1st Depasquiet Watch My Sweet Nugget

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shanash's Lil Bit Of Mischiefs





Group 6 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Invictus Boston Sancho Panza
  Boston Terrier   21
Group 2nd   
Ch Goodspice Maclain Call Of The Wild Alpenspirit
  Tibetan Spaniel   20
Group 3rd   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   19
Group 4th   
GCh Tsukime's A Star Is Born
  Shiba Inu   18
BPIG    PaisleyPella Hitched A Ride To Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Cherokee Legend Catalina

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Tycoon

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Cherokee Legend Catalina

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Lotto

Select Dog
Ch Delenclos Kingfair Newton


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Cherokee Legend Catalina

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Lotto

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Lotto

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Catalina

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beshia's Ho Ming



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Martrav N Briley's Go With The Flow

Best Of Opposite Sex
Shore A Whole Lot Of Treble

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Martrav N Briley's Go With The Flow

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid I Got You Babe


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Shore A Whole Lot Of Treble

Open Bitch Class
1st Shore A Whole Lot Of Treble

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Daveren's Canadian Edition

Best Of Opposite Sex
GCh Rhapsody's Destined To Be Mine

Best Puppy In Breed
Ch Daveren's Canadian Edition


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Discover Fortune N Glory At Keesbrook


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Golbourne's Golden Phoenix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Golbourne's Golden Phoenix

Open Dog Class
1st Golbourne's Golden Phoenix


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belcourt Piper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belcourt Piper

Open Dog Class
1st Belcourt Piper


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Tsukime's A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Ch Supersammy's Inu Momoko

Select Bitch
Ch Supersammy's Inu Momoko



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Goodspice Maclain Call Of The Wild Alpenspirit





Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kraftbrewd Last Kick At The Can
  Australian Shepherd   38
Group 2nd   
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   29
Group 3rd   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT
  Swedish Vallhund   28
Group 4th   
Joska Heart And Harmonie
  Welsh Corgi (Pembroke)   27
BPIG   
Joska Heart And Harmonie
  Welsh Corgi (Pembroke)   4
Best Baby Puppy In Group    Tazzman's Walking On Sunshine   German Shepherd Dog   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Best Puppy In Breed
Ch Catalyst's Old Country Soul

Select Dog
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst's Whiskey In A Teacup

4-6 Month Bitch Class
1st Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
GCh Kraftbrewd Last Kick At The Can

Best Of Opposite Sex
Ch Saffire's Spellbound At Garrison

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Malka's Letting Go

Best Puppy In Breed
Springdream's Cheese Fries Gravy

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Select Bitch
Ch Risingstar's Totally Nova


Winners Dog: (1-3-3-2)
Sheep's Kin Solid Concerto

Open Dog Class
1st Sheep's Kin Solid Concerto


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Malka's Letting Go

Reserve Winners Bitch
Springdream's Cheese Fries Gravy

Junior Puppy Bitch Class
1st Springdream's Cheese Fries Gravy

12-18 Month Bitch Class
1st TBK's Penny Heartbreaker

Canadian Bred Bitch Class
1st Malka's Letting Go

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
Velane du Chemin des Sorcieres



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Velane du Chemin des Sorcieres

Open Bitch Class
1st Velane du Chemin des Sorcieres

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flow Fay du Truffe Noire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Flow Fay du Truffe Noire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Flow Fay du Truffe Noire

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Of Opposite Sex
Ch Omega's Divine Right

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cargisle Work Your Magic

Best Puppy In Breed
Cargisle Work Your Magic


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cargisle Work Your Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Omega Anjay's L'il Blue Gem

Open Bitch Class
1st Omega Anjay's L'il Blue Gem

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Back In Time To Seafoam


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Quymera's Awakening

Best Of Opposite Sex
Ch Lacomtesse Ailyn Vel

Best Puppy In Breed
Ch Quymera's Awakening


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tazzman's Sunshine At Midnight

Senior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Sunshine At Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Tazzman's Walking On Sunshine

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Wolfpenn's Sidekick With Lakeside

Best Of Opposite Sex
Roseridge's You Lift Me Up

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Wolfpenn's Sidekick With Lakeside


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Roseridge's You Lift Me Up

12-18 Month Bitch Class
1st Roseridge's You Lift Me Up

4-6 Month Bitch Class
1st Roseridge's Keeper Of The Keys

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Truespiriit Nikkilen Monet

Select Bitch
Ch Nikkilen Truespirt Fair Isle



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Truespiriit Nikkilen Monet

Reserve Winners Bitch
Chun Xia Dairy Queen Alice

12-18 Month Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit New Normal

Open Bitch Class
1st Truespiriit Nikkilen Monet
2nd Chun Xia Dairy Queen Alice

4-6 Month Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit Snow Princess

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kipperton Cheri Cheri Lady

Best Puppy In Breed
Kipperton Cheri Cheri Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kipperton Cheri Cheri Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Kipperton Cheri Cheri Lady

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Joska Heart And Harmonie

Best Of Opposite Sex
GCh Joska Free Style

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Joska Heart And Harmonie

Best Puppy In Breed
Joska Heart And Harmonie


Winners Dog: (1-3-1-0)
Fleur Rebelle Dance With Me

Open Dog Class
1st Fleur Rebelle Dance With Me


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Joska Heart And Harmonie

Reserve Winners Bitch
Mezzoo Joska Gabriella

Senior Puppy Bitch Class
1st Joska Heart And Harmonie

Open Bitch Class
1st Mezzoo Joska Gabriella
2nd Mistycor Evangelista

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By