Kingston & District Kennel Club
Saturday, June 16, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Pekingese  
Ch Pekehuis Shazam
Points: 162 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 149
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Counting Stars
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
Rhill's It Was Always You MS
Best Veteran In Show
Judge: Thomas Alexander
Australian Shepherd  Ch EweTurn Fortunate Discovery
Best Altered In Show
Judge: Thomas Alexander
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
Ch Danubleu Ms Star Fantasy
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Thomas Alexander
Pekingese   Taeplace Butterfly Kisses








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   39
Group 2nd   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   38
Group 3rd   
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   37
Group 4th   
GCh Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   35
BPIG   
GCh Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bonneterre Reo Gabby   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Bryden's Walk The Line
  Spaniel (English Springer)   0
Best BBE In Group    Madilane's Blame It On Love   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Treebeard's Barbetdeau Mirage



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northwind's Big Prairie Sky



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Best Of Opposite Sex
Char-Will's Tempestuous Storm

Best Puppy In Breed
Char-Will's Tempestuous Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Char-Will's Tempestuous Storm

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ambertru's Hot Rod

Best Of Opposite Sex
Ambertru's Fraid Nott

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Ambertru's Hot Rod

Select Bitch
Ch Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Winners Dog: (3-1-0-1)
Ambertru's Hot Rod

Reserve Winners Dog
Brackenridge's Anglo Saxon


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Ambertru's Fraid Nott

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
Ch Devonshires Pale Rider

Best Of Opposite Sex
Ch Highcaliber Labradale Dat Cute

Best Puppy In Breed
Ch Maktawae Late Knight Party

Select Dog
Ch Asa's Anywhere Whit You

Select Bitch
Ch Asa's Always On My Mind



Winners Bitch: (0-3-2-2)
Marynn Smiles And Whistles

Reserve Winners Bitch
Highcaliber Marynn Fancy Dat

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Dragonluck's Arri Stotle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dragonluck's Say Whiskey Jack

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Counting Stars


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dragonluck's Say Whiskey Jack


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dragonluck's Arri Stotle

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Harbinger's Forest Ranger

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Fanfare

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Harbinger's Forest Ranger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Harbinger's Forest Ranger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Harbinger's Fanfare

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Captiva's Time Is On My Side

Best Of Opposite Sex
Carannagh's Eimear Sinead

Best Puppy In Breed
Carannagh's Eimear Sinead

Select Dog
Ch Carannagh's Seamus



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Carannagh's Eimear Sinead

Reserve Winners Bitch
Clonageera Willow

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Madilane's Blame It On Love



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Madilane's Blame It On Love

Reserve Winners Bitch
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap

Best Of Opposite Sex
Nexus King In The North

Best Puppy In Breed
Nexus King In The North


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nexus King In The North


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Bonneterre Hoxsy Willow

Best Puppy In Breed
Bonneterre Miss Bianka



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Bonneterre Miss Bianka

Reserve Winners Bitch
Sanarchoak Carney

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rosewin Tyme To Pay The Pyper





Group 2 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Apolo Del Caroni
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   27
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   23
Group 3rd    Foxtrot's Ahead By A Century   Rhodesian Ridgeback   22
Group 4th   
Redgi Prado Prime
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   21
BPIG    Foxtrot's Ahead By A Century   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rhill's It Was Always You MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   GCh Halfahund's Double Dog Dare   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Altered In Group   
Ch Danubleu Ms Star Fantasy
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best BBE In Group   
RHill's Immortality MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Nor'Easter Sweet Baby James

Best Of Opposite Sex
Scentini Million Dollar Legacy

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Nor'Easter Sweet Baby James

Select Dog
Ch Curtisfarms On My Way


Winners Dog: (1-3-1-0)
Nor'Easter Sweet Baby James


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Scentini Million Dollar Legacy

Reserve Winners Bitch
Masonbranston Bringing Up Baby

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Helsinki Du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Mira-Belle du Clos Vremontois



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mira-Belle du Clos Vremontois

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Palakore's Let It Be Doxieluv

Best Of Opposite Sex
Palakore's Paperback Writer

Best Puppy In Breed
Ch Palakore's Let It Be Doxieluv



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Palakore's Paperback Writer

Reserve Winners Bitch
Egbar 'N Palakore Wildflower

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Best Of Opposite Sex
RHill's Immortality MS

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Best Puppy In Breed
RHill's Immortality MS


Winners Dog: (2-1-0-0)
Redgi Prado Prime

Reserve Winners Dog
Zimerbude Lezgin MS


Winners Bitch: (2-1-0-0)
RHill's Immortality MS

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Apolo Del Caroni

Best Of Opposite Sex
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Close To My Heart Yuka D'Vitaz


Winners Dog: (1-2-1-0)
Prelude's Very First Mars MW


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Reserve Winners Bitch
Clear Sky Tapeesa D'Vitaz

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Baileysong MacTire At Kaldaun

Best Of Opposite Sex
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxtrot's Ahead By A Century

Best Puppy In Breed
Foxtrot's Ahead By A Century



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxtrot's Ahead By A Century

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Puppy In Breed
Touchstone The Time Of My Life

Select Bitch
GCh Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses







Group 3 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   27
Group 2nd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   23
Group 3rd   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   22
Group 4th   
Ch Liberator's On A High Note
  Doberman Pinscher   18
BPIG    Vanderbilt's Sprinkles On Top   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Secret Garden   Samoyed   0
Best Veteran In Group   
GCh Eremey Son Lari iz Teremka
  Black Russian Terrier   0
Best Altered In Group   
Okiok's Tukisiwok
  Siberian Husky   0
Best BBE In Group   
Sherakan's Simply Irresistible
  Siberian Husky   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
SheBogi's Diamonds And Pearls

Best Puppy In Breed
SheBogi's Diamonds And Pearls



Winners Bitch: (0-1-0-0)
SheBogi's Diamonds And Pearls

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elysian Ace Ventura



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Bulat Grant Slavnitza

Best Of Opposite Sex
Ch Barentsnight Krystal Light


Winners Dog: (2-0-0-1)
Bulat Grant Slavnitza

Reserve Winners Dog
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Liberator's On A High Note

Best Of Opposite Sex
Sioul's Gambling With The Devil


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sioul's Gambling With The Devil


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Sterling's Whitewater Knight

Best Of Opposite Sex
Spruce Hill's Road To Redemption Von Jerdan

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bosworth's My Texas Vacation

Best Puppy In Breed
Cupar's Maverick


Winners Dog: (2-1-1-0)
Bosworth's My Texas Vacation

Reserve Winners Dog
Cupar's Maverick

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Asclepia Incarnata de Inga



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Ch Eirians Rar'n To Go Herrschend

Best Puppy In Breed
Eirian's Ris'n Force Herrschend


Winners Dog: (2-0-1-1)
Eirian's Ris'n Force Herrschend

Reserve Winners Dog
Andsherrots Achak


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Sprinkles On Top


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Smoking Gun


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Innovations The Prophet



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Perun's Silver Lace Vine

Best Of Opposite Sex
Canroc's All On Fire

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Canroc's All On Fire

Best Puppy In Breed
Sherakan's Simply Irresistible

Select Bitch
GCh Perun's Angel Trumpet


Winners Dog: (1-2-0-2)
Canroc's All On Fire


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Sherakan's Simply Irresistible

Reserve Winners Bitch
Sherakan's Force Of Nature





Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   12
Group 2nd   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   11
Group 3rd   
Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   10
Group 4th   
Ch Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   9
BPIG   
Ch Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wildgoose Roger Wilco   Norwich Terrier   0
Best BBE In Group    Wildgoose Oscar After Party   Norwich Terrier   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lamz Let's Roll


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lamz Let's Roll


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thistlebitt Brother Cadfael


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thistlebitt Brother Cadfael


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Puppy In Breed
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windyfields Mindy Li

Best Puppy In Breed
Windyfields Maeve



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windyfields Mindy Li

Reserve Winners Bitch
Windyfields Maeve

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wildgoose Oscar After Party

Best Puppy In Breed
Wildgoose Hudson Baby Bourbon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wildgoose Oscar After Party

Reserve Winners Bitch
Wildgoose Hudson Baby Bourbon

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pawzazz's Deja Vu At Dachari

Best Puppy In Breed
Ebonylyn's Midnight Madness



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pawzazz's Deja Vu At Dachari

Reserve Winners Bitch
Ebonylyn's Midnight Madness

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt







Group 5 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   12
Group 2nd   
Ch Char's Believe In Magic
  Pomeranian   6
Group 3rd    Little Dog Of Dream Maximo   Chinese Crested   5
Group 4th   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   3
BPIG    Taeplace Butterfly Kisses   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
SassyTails Sexy Piano Man
  Chinese Crested   0
Best Veteran In Group   Ch Manticore Praise With Dancing   Pekingese   0
Best BBE In Group    Taeplace Butterfly Kisses   Pekingese   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Little Dog Of Dream Maximo

Best Puppy In Breed
Colliwood's Dauntless


Winners Dog: (2-0-0-0)
Little Dog Of Dream Maximo

Reserve Winners Dog
Colliwood's Dauntless


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
Ch Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Ch Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
Coodeefoo Lasting Impressions

Best Puppy In Breed
Taeplace Butterfly Kisses

Select Bitch
Ch Lionking Taking Chances



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Taeplace Butterfly Kisses

Reserve Winners Bitch
Coodeefoo Cherina At Taeplace

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Char's Believe In Magic



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Claripugs Smith And Wesson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Claripugs Smith And Wesson






Group 6 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   17
Group 2nd   Ch Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   12
Group 3rd    Siosalach's The Force Awakens   Chinese Shar-Pei   6
Group 4th   
Ch Piccadilly's Wilson Leclerc
  Poodle (Standard)   4
BPIG   
Ch Bellefleet's Electric Drive
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ipawd's Isaiah Toby


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ipawd's Isaiah Toby


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Siosalach's King Of The North

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
Siosalach's The Force Awakens


Winners Dog: (1-1-0-0)
Siosalach's King Of The North


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje Secrets Enough



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
GCh Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Stephany De Canipalma

Best Puppy In Breed
GCh Aristocrafts One Hot Lolita


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ottervalley It Aint Ez Bn Cheezy


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Stephany De Canipalma

Reserve Winners Bitch
Kiss From A Rose At Dachari

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Ch Bellefleet's Electric Drive

Best Puppy In Breed
Ch Bellefleet's Electric Drive

Select Dog
Ch Signet Aventus



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Sanvar Bellefleet Coffee Crisp

Reserve Winners Bitch
Asa's Crazy One More Time

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Piccadilly's Wilson Leclerc

Best Puppy In Breed
Gardenpath Delicatsoundothunder




Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jarfa's Kratti
  Finnish Lapphund   22
Group 2nd   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   20
Group 3rd   GCh Valubal Peach Blossom Bellini   Old English Sheepdog   12
Group 4th   
Ch Springdream's Time For Lunch
  Australian Shepherd   10
BPIG   
Ch Jarfa's Kratti
  Finnish Lapphund   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harmonia's Bridgit Intensity
  German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   Ch EweTurn Fortunate Discovery   Australian Shepherd   0
Best BBE In Group   
Cymry Royal Oak Nell Gwyn
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Springdream's Time For Lunch



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cedarpaws Make My Heart Smile

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cameron Lochairn Amherst Lass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cameron Lochairn Amherst Lass

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Jarfa's Kratti

Best Puppy In Breed
GCh Jarfa's Kratti

Select Dog
GCh Shadagrace Flash Freeze



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Harmonia's Talk About Kadee

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Harmonia's Talk About Kadee

Select Dog
Ch Hellwigg's To Hot To B Reckless


Winners Dog: (1-4-3-0)
Bonjen's Cerneigh Ruler Of Ara


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Harmonia's Talk About Kadee

Reserve Winners Bitch
Shebland's Shakira

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Valubal Peach Blossom Bellini

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Endless Secret


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tasiahills Endless Secret


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Glencastle Quixotic Encounter

Best Of Opposite Sex
Blueshadow's The Butler Did It

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Glencastle Quixotic Encounter


Winners Dog: (1-2-0-0)
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Glencastle Quixotic Encounter

Reserve Winners Bitch
Regaloake's My Eyes Adore You

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Best Of Opposite Sex
Edgebrook Mischief Maker

Best Puppy In Breed
Edgebrook Mischief Maker



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Edgebrook Mischief Maker

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cymry Royal Oak Nell Gwyn

Best Of Opposite Sex
Cymry Hoiles Magical Voyager

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cymry Royal Oak Nell Gwyn

Best Puppy In Breed
Cymry Royal Oak Nell Gwyn


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cymry Hoiles Magical Voyager


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cymry Royal Oak Nell Gwyn

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By