Tyee Kennel Club
Sunday, May 13, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Lucas Rodriguez
Newfoundland  
Ch CastaNewf's Cloud9 Compassrose
Points: 243 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lucas Rodriguez
Australian Shepherd  
GCh MountainAsh Cowboy Casanova
Points: 203
Best Puppy In Show
Judge: Lucas Rodriguez
German Shepherd Dog   Woodside's Baretta
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lucas Rodriguez
Bullmastiff   Banbury's Between The Flags
Best Veteran In Show
Judge: Lucas Rodriguez
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  Ch Lealee's Lucky Star








Group 1 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   Ch Islandview Finn McCool   Spaniel (Brittany)   46
Group 2nd   
Ch Wulymut's Nutmeg
  Barbet   43
Group 3rd   
GCh Blue Sky's Hudson River Hero
  Retriever (Golden)   42
Group 4th   
Makaila's Dapper Revelation
  Retriever (Labrador)   32
BPIG   
Ch Wulymut's Nutmeg
  Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lealee's Soaring To The Stars   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   Ch Lealee's Lucky Star   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wulymut's Nutmeg

Best Puppy In Breed
Wulymut's Nutmeg


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wulymut's Nutmeg


Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Italo Dei Silvanbull

Best Of Opposite Sex
GCh LK Roxy Blue

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Italo Dei Silvanbull


Winners Dog: (1-1-0-1)
Italo Dei Silvanbull


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Mio Amore Stella Artois

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trapper Kajminia


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trapper Kajminia


Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Eagletarn One Of The Few

Best Puppy In Breed
Duenorth Flyin Higher N Higher


Winners Dog: (1-0-1-0)
Duenorth Flyin Higher N Higher


Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GCh Blue Sky's Hudson River Hero

Best Of Opposite Sex
GCh Fyreglo's Tuff Shoes To Fill

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Midas Chappie Chaplin

Best Puppy In Breed
Kleanza's Glory Of The Snow

Select Dog
Ch Camalire I'll Follow The Sun


Winners Dog: (3-3-3-1)
Midas Chappie Chaplin

Reserve Winners Dog
Goldenmoment's Just Imagine


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Goldenmoment's Just Winging It

Reserve Winners Bitch
Kleanza's Glory Of The Snow

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Makaila's Dapper Revelation

Best Of Opposite Sex
Oceanspray's Megan Dubh

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Makaila's Dapper Revelation

Best Puppy In Breed
Makaila's Dapper Revelation

Select Dog
GCh Oceanspray's Paddington


Winners Dog: (2-1-1-0)
Makaila's Dapper Revelation

Reserve Winners Dog
Shawnigan Camalire Porter


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Oceanspray's Megan Dubh

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
Agilefox's Silver Lining

Best Of Opposite Sex
Ch Agilefox's Pearl Ensign

Best Puppy In Breed
Agilefox's Silver Lining

Select Dog
Ch Tollchester Free'Dom Fighter

Select Bitch
Ch Lealee Wecall Tollchester Over


Winners Dog: (2-0-1-2)
Agilefox's Silver Lining

Reserve Winners Dog
Agilefox's Picture This


Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Fieldgate's Candy Crush

Best Of Opposite Sex
Plaisance King Of The Lyrics

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Fieldgate's Candy Crush

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Candy Crush


Winners Dog: (1-3-0-0)
Plaisance King Of The Lyrics


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Fieldgate's Candy Crush

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Crushed The Stars

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Creeksidefrm Absolutely Amazing



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Islandview Finn McCool

Best Of Opposite Sex
Islandview Beachy Vision

Best Puppy In Breed
Islandview Beachy Vision



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Islandview Beachy Vision

Reserve Winners Bitch
Morgan Coco Have A Cigar Chanel

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Elcazador's Catch A Dream

Best Of Opposite Sex
Sherlock Aced Our Heart

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Elcazador's Catch A Dream

Best Puppy In Breed
Sherlock Aced Our Heart


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sherlock Aced Our Heart

Reserve Winners Dog
Elcazador Catch A Rising Star


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Elcazador's Catch A Dream

Reserve Winners Bitch
Elcazador's Call Me Fred

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Vitali's Summer Fantasia

Best Of Opposite Sex
Vitali's Lifensoul Of Sayward

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Vitali's Summer Fantasia

Best Puppy In Breed
Vitali's Summer Fantasia


Winners Dog: (3-1-0-0)
Vitali's Lifensoul Of Sayward

Reserve Winners Dog
Riverside's Knockout


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Vitali's Summer Fantasia

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Silversea's Summer Sonnet

Best Puppy In Breed
Bartland's Catch A Wave



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Bartland's Catch A Wave

Reserve Winners Bitch
Bartland's Seabreeze





Group 2 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   22
Group 2nd   
Ch Regalcrown Blk Shiva Of Course
  Rhodesian Ridgeback   21
Group 3rd    Award Cancelled      0
Group 4th   
Laponderosa's Sassenach
  Beagle   7
BPIG   
RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   N/A
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RJ's Scottish Mist

Best Puppy In Breed
RJ's Scottish Mist


Winners Dog: (1-0-0-0)
RJ's Scottish Mist


Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Laponderosa's Sassenach

Best Of Opposite Sex
Breigayt Nobody Does It Better

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Laponderosa's Sassenach


Winners Dog: (2-1-0-0)
Laponderosa's Sassenach

Reserve Winners Dog
Gwencalon's Steeldust Line


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Breigayt Nobody Does It Better

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Waldiedox Duke Of Earl

Best Of Opposite Sex
Waldiedox Island Girl

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Waldiedox Duke Of Earl


Winners Dog: (1-2-0-0)
Waldiedox Duke Of Earl


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Waldiedox Island Girl

Reserve Winners Bitch
Joskip's Perseverance ML

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Coho's Black Pearl



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
GCh Regalcrown Blk Shiva Of Course

Best Of Opposite Sex
Sunstorm's The Devil's In De Tail

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Sunstorm's The Devil's In De Tail

Best Puppy In Breed
Regalcrown's Thunderation

Select Bitch
Ch Coso's Longest Sunny Day Of Khoikhoi


Winners Dog: (3-2-0-3)
Sunstorm's The Devil's In De Tail

Reserve Winners Dog
Regalcrown's Thunderation


Winners Bitch: (3-2-0-3)
Shabani's Namast-eh At Mirador

Reserve Winners Bitch
Topoftherocks Mystic Beaubijou

Judge: Jack Ireland

Best Of Opposite Sex
Ch Hilerica Double Jeopardy

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Momentum's Seacoast Explorer

Best Puppy In Breed
Ch Treadway Light My Way

Select Bitch
Ch Treadway Light My Way


Winners Dog: (1-1-1-3)
Momentum's Seacoast Explorer


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Hilerica Zarina Zephira





Group 3 - Lucas Rodriguez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch CastaNewf's Cloud9 Compassrose
  Newfoundland   39
Group 2nd   
GCh BernerGold's Chasin' The Dream
  Bernese Mountain Dog   28
Group 3rd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   20
Group 4th   
GCh Legendale Addiction V Goldgrove
  Doberman Pinscher   19
BPIG    Belnois Shotgun Rider   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Banbury's Between The Flags   Bullmastiff   0
Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh BernerGold's Chasin' The Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Baybern's Ticket To Ride

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Belnois Shotgun Rider

Best Puppy In Breed
Belnois Shotgun Rider

Select Dog
Ch Bayberns Salute To The Fallen


Winners Dog: (1-4-2-1)
Belnois Shotgun Rider


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Doubledutch's Nootka

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Annora

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Destiny's Touch Or Royalty- Payton


Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Gaffle's Place UR Bets On Me V Kilmarnock

Best Of Opposite Sex
Ch Banbury's ZZ Chops

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Bramstoke On Duty At Honorbul


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bramstoke On Duty At Honorbul


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Shayla's Island Echo

Reserve Winners Bitch
Dal Primo Island Girl

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Island Reign's Ace Of Spades

Best Puppy In Breed
Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget


Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Legendale Addiction V Goldgrove



Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leiionspitz Cheerful Xzottzie



Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cilka's Respect The Architect



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cilka's Respect The Architect

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dheelis Grofje Celjski



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dheelis Grofje Celjski

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Mz Chiff Zielona Cieszynianka

Best Of Opposite Sex
GCh Ltl Mtn Bring Down The House

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Mz Chiff Zielona Cieszynianka


Winners Dog: (1-3-1-0)
CR Westcoast Wrangler


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Mz Chiff Zielona Cieszynianka

Reserve Winners Bitch
Gabi

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 10 pts (3-3-3-2)
Ch CastaNewf's Cloud9 Compassrose

Best Of Opposite Sex
Ch Seadreamers Count Onme

Best Of Winners: (3-3-3-2)
Mostabear's Storm Will Pass

Best Puppy In Breed
Heartsease Rockin' The Earth

Select Dog
GCh Briarwood's Spin The Black Circle

Select Bitch
Ch Fullstride's If You Build It


Winners Dog: (3-3-3-2)
Heartsease Rockin' The Earth

Reserve Winners Dog
Kroos Family's Black Hole Sun


Winners Bitch: (3-3-3-2)
Mostabear's Storm Will Pass

Reserve Winners Bitch
Bluemoon's You'll Be In My Heart

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BigLuv's Let It Ride







Group 4 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   20
Group 2nd   
Ch Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   16
Group 3rd   
Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   15
Group 4th   
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil
  Scottish Terrier   14
BPIG   
Ladyleigh Milly B Good Seawest
  West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tidewalker Seas The Day
  Australian Terrier   0
Best Veteran In Group    Stalwart's Just Perfect   Scottish Terrier   0
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tidewalker Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Ryba's Skyfall

Best Puppy In Breed
Ryba's Skyfall



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ryba's Skyfall

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mysticgold's Poetry In Motion

Best Of Opposite Sex
Glen Mara Never Enough

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mysticgold's Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Mysticgold's Girl On Fire


Winners Dog: (1-2-0-0)
Glen Mara Never Enough


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mysticgold's Poetry In Motion

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's Girl On Fire

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Saucydog's Solar Flare

Best Of Opposite Sex
Saucydog's Blazing Comet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Saucydog's Solar Flare

Best Puppy In Breed
Saucydog's Solar Flare


Winners Dog: (1-1-0-0)
Saucydog's Solar Flare


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Saucydog's Blazing Comet

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Krisma Kingael's Head Of State


Winners Dog: (1-0-0-0)
Krisma Kingael's Head Of State


Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Mimicker's CurtainUpBernadette

Best Of Opposite Sex
Kwic Skyfall From Dreamaker



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Excelent Choice Iz Psov Grada

Best Of Opposite Sex
Odilliya Iz Kopilochki

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Excelent Choice Iz Psov Grada


Winners Dog: (1-1-0-0)
Excelent Choice Iz Psov Grada


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Odilliya Iz Kopilochki

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Skyfall Mackanme Nexus

Best Puppy In Breed
Skyfall Mackanme Nexus

Select Bitch
Ch Skyfall Hot To Trot



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Skyfall Mackanme Nexus

Reserve Winners Bitch
Skyfall Mackanme Bachram Neala

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Ladyleigh Milly B Good Seawest

Best Puppy In Breed
Ladyleigh Milly B Good Seawest



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Ladyleigh Milly B Good Seawest

Reserve Winners Bitch
Absolute Gem Devil In Disguise





Group 5 - Anne Katona Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   42
Group 2nd    Windmist We Got This   Pomeranian   39
Group 3rd   
Ch Mistytrails Cambridge Duchess
  Havanese   34
Group 4th   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   26
BPIG    Windmist We Got This   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    MistyTrails Prada's Island Girl   Havanese   0
Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Wynneiras Bo Diddley

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Polar Princess

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wynneiras Polar Princess

Best Puppy In Breed
Wynneiras Polar Princess


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wynneiras Double Shot


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wynneiras Polar Princess

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alderglen Siren Song



Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Crystaljems Look On D Briteside

Select Bitch
Ch Crystaljems C U On The Darkside



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wisherwoods Molly Malone

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
Raven's Earth Oracle

Best Puppy In Breed
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Raven's Earth Oracle

Reserve Winners Bitch
Swifthaven Gossip Girl

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heart N Soul At Last



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heart N Soul At Last

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 7 pts (2-4-0-2)
Ch Mistytrails Cambridge Duchess

Best Of Opposite Sex
Bopcha Oliver Twist At Panacia

Best Of Winners: (2-4-0-2)
Bopcha Oliver Twist At Panacia

Best Puppy In Breed
Ch Mistytrails Cambridge Duchess

Select Bitch
Ch Havadahl Magnolia


Winners Dog: (2-4-0-2)
Bopcha Oliver Twist At Panacia

Reserve Winners Dog
Misty N'Rednet Cheeky Chocolate


Winners Bitch: (2-4-0-2)
Bopchas Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Havadahl Kitty Sunshine

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arietta's The Crazy One



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arietta's The Crazy One

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Pilot Sudden Impact At Rosian

Best Of Opposite Sex
Rosian's Sweet Honey

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Rosian's Sweet Honey

Best Puppy In Breed
Ch Pilot Sudden Impact At Rosian

Select Dog
Ch Marron Make My Day


Winners Dog: (1-3-2-0)
Derrima Quantum Thrill


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Rosian's Sweet Honey

Reserve Winners Bitch
Delyteful N Flinters Miracle From Above

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
Windmist We Got This

Best Of Opposite Sex
Furrycreek's Fancy In Full

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Debonne's Ojibwe Grand Chief

Best Puppy In Breed
Windmist We Got This

Select Dog
GCh Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Dog: (1-1-3-0)
Debonne's Ojibwe Grand Chief


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Furrycreek's Fancy In Full

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lemoges Wild Blackberry

Best Puppy In Breed
Lemoges Wild Blackberry



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Lemoges Wild Blackberry

Reserve Winners Bitch
Lemoges Wild Blueberry

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions

Best Of Opposite Sex
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Carlin's Kirkstone's Jovi

Best Puppy In Breed
Caillet's Windwalker Moondust


Winners Dog: (1-3-1-1)
Carlin's Kirkstone's Jovi


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Windwalker's Mermaid Kisses

Reserve Winners Bitch
Caillet's Windwalker Moondust

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick

Best Of Opposite Sex
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa

Best Puppy In Breed
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa






Group 6 - Anne Katona Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunojo's Little Red Pill
  Shiba Inu   40
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   37
Group 3rd   
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'
  Tibetan Spaniel   33
Group 4th   
Island West Lil Miss Addams
  Schipperke   30
BPIG    Trekhond's Kiss Me Quick   Tibetan Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Honorbul's Chica Carlova   Bulldog   0
Best Veteran In Group    Anautuk's Game Of Tierce   Shiba Inu   0
Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Wynneira's Born To Be Bad

Best Of Opposite Sex
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wynneiras Smokestack Lightning


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wynneiras Smokestack Lightning


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Purejoy's Two For Tea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Purejoy's Two For Tea

Reserve Winners Bitch
Ldh Belle Creek Heck's Angel

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Puppy In Breed
Kaliska's Queen Sygun



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kaliska's Queen Sygun

Reserve Winners Bitch
Destiny's Dutchess

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Honorbul's Talk Is Cheap

Best Puppy In Breed
Honorbul's Talk Is Cheap



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Honorbul's Talk Is Cheap

Reserve Winners Bitch
Bellissimo's Shaken Not Stird

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres



Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Perdita's A Parlay At H'Gate

Select Bitch
GCh Estate's Rockette



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Perdita's A Parlay At H'Gate

Reserve Winners Bitch
Dalalta Bright Lites TPL Crown

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Unforgetabul! That's Paris

Best Puppy In Breed
Beaumonde's Lady Annabell



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Unabelle's Deja Vu

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Lady Annabell

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Seawind's Ruffin Up Da Crew

Best Of Opposite Sex
Daimler's Betty Boop At Klitsa

Best Puppy In Breed
Daimler's Betty Boop At Klitsa



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Daimler's Betty Boop At Klitsa

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 9 pts (4-6-0-0)
Lumiere's Moonlight In The Harbor

Best Of Opposite Sex
Lemoges Fury Road

Best Of Winners: (4-6-0-0)
Lumiere's Moonlight In The Harbor

Best Puppy In Breed
Lumiere's Moonlight In The Harbor


Winners Dog: (4-6-0-0)
Lemoges Fury Road

Reserve Winners Dog
Lemoges Dream Weaver

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Island West Lil Miss Addams

Select Bitch
Ch Danzn Starz Magical Ruby Slippers



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Island West Lil Miss Addams

Reserve Winners Bitch
Shady Sadie Of Islandwest

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Sunojo's Little Red Pill

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Roll Up The Rim

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sunojo's Giving You The Gears


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sunojo's Roll Up The Rim


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sunojo's Giving You The Gears

Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: Anne Katona

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Kiss Me Quick

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Trekhond's Kiss Me Quick

Best Puppy In Breed
Trekhond's Kiss Me Quick


Winners Dog: (1-1-1-0)
Trekhond's Me And My Shadow


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Trekhond's Kiss Me Quick



Group 7 - Lucas Rodriguez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MountainAsh Cowboy Casanova
  Australian Shepherd   28
Group 2nd   
GCh Mosaic Sharpshooter
  Shetland Sheepdog   25
Group 3rd   
Ch Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   19
Group 4th    Woodside's Baretta   German Shepherd Dog   15
BPIG    Woodside's Baretta   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jotunns Michaelangelo   Norwegian Buhund   0
Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh MountainAsh Cowboy Casanova

Best Of Opposite Sex
Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Morning Mist Murphy's Law

Best Puppy In Breed
Baywind Tailor Made In Tinseltown


Winners Dog: (1-1-1-0)
Morning Mist Murphy's Law


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Baywind Tailor Made In Tinseltown

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kelkary's Melt My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Kelkary's Eternal Winter



Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
N-Vee du Chateau Rocher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
N-Vee du Chateau Rocher

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Eclat D'Etoile's Damon

Best Of Opposite Sex
Ch Maggray's Zambuca Girl

Best Puppy In Breed
Kaizen's Eivin Irresistible


Winners Dog: (2-0-0-1)
Eclat D'Etoile's Damon

Reserve Winners Dog
Kaizen's Eivin Irresistible


Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skyhi Quelita At Joy-A-Len

Best Puppy In Breed
Skyhi Quelita At Joy-A-Len



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skyhi Quelita At Joy-A-Len

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise


Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bearspaw Little Red Corvette

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Innovations So Zesty

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bearspaw Little Red Corvette

Best Puppy In Breed
Bearspaw Innovations So Zesty


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bearspaw Little Red Corvette

Reserve Winners Dog
Snowventure Thunderstruck


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bearspaw Innovations So Zesty

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Woodside's Baretta

Best Of Opposite Sex
Ross' Charlie

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Woodside's Baretta

Best Puppy In Breed
Woodside's Baretta


Winners Dog: (1-3-0-0)
Ross' Charlie


Reserve Winners Bitch
Kohlein's Britton





Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You

Best Of Opposite Sex
Ch Stoneyroyde Bono The Rock Star

Best Puppy In Breed
Stoneyroyde Black Eyed Dolly

Select Bitch
GCh Loehr's Island Spirit



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Stoneyroyde Black Eyed Dolly

Judge: Lucas Rodriguez

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Mosaic Sharpshooter

Best Of Opposite Sex
Coastalviews Champagne On Ice

Best Puppy In Breed
Coastalviews Champagne On Ice

Select Bitch
Ch Conspirito Tresta Socialite



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Coastalviews Champagne On Ice

Reserve Winners Bitch
Shelgrande Mosaic Hallmark

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By