Ontario Breeders Association
Friday, March 2, 2018



Related Results

Conformation

Friday, March 02
Friday, March 02 (Ltd Breed Show for Group 1)
Friday, March 02 (Ltd Breed Show for Group 3)
Saturday, March 03
Saturday, March 03 (Ltd Breed Show for Group 2)
Saturday, March 03 (Ltd Breed Show for Group 7)
Sunday, March 04



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
BIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Peter Martin
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 261 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Peter Martin
Vizsla (Wire-Haired)  
GChEx Zoldmali Cetli
Points: 222
Best Puppy In Show
Judge: Peter Martin
Spaniel (Welsh Springer)  
Glascony's Meadow Of The Hares
Best Baby Puppy In Show
Judge: Peter Martin
Chinese Shar-Pei  
Gumby's Bearposh For Ever Mine
Best Owner Handled In Show
Judge: Peter Martin
Schnauzer (Giant)  
Ch Eugen Arya Chanel








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   84
Group 2nd   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   83
Group 3rd   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   82
Group 4th   
Glascony's Meadow Of The Hares
  Spaniel (Welsh Springer)   81
BPIG   
Glascony's Meadow Of The Hares
  Spaniel (Welsh Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bonneterre Miss Bianka   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Best Owner Handled In Group    Trax Northern Star Vega   Weimaraner   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
GCh Treebeard's Barbetdeau Mirage

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Nuphar's Soak Up The Sun

Best Puppy In Breed
Neigenuveaux's Playwright

Select Bitch
Ch Northrock's Forever Yours


Winners Dog: (2-2-1-2)
Neigenuveaux's Playwright

Reserve Winners Dog
Northrock's Fly Me To The Moon


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Nuphar's Soak Up The Sun

Reserve Winners Bitch
Northrock's Goodness Gracious

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Of Opposite Sex
GCh Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Puppy In Breed
Perryglen's Alice In Wonderland

Select Bitch
GCh Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Perryglen's All Fired Up

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Alice In Wonderland

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh De Lombardie Legend Of The Fall

Best Of Opposite Sex
Stannyfields Exquisite Diamond



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stannyfields Exquisite Diamond

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Best Puppy In Breed
Wyreriver's Charles Parker Invincible

Select Dog
GCh Rowansgaard Paint It Black


Winners Dog: (2-0-2-0)
Light-Foot's Dream Boat

Reserve Winners Dog
Wyreriver's Charles Parker Invincible


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 12 pts (4-6-1-2)
Ch Goldpaw Boldness Be My Friend

Best Of Opposite Sex
Ch Goldpaw's Converse All Star

Best Of Winners: (4-6-1-2)
Homewrdbound Doesnt Get Better

Best Puppy In Breed
Dovecottage Royal Shanbro

Select Bitch
Ch Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Winners Dog: (4-6-1-2)
Homewrdbound Doesnt Get Better

Reserve Winners Dog
Dovecottage Royal Shanbro


Winners Bitch: (4-6-1-2)
Storiline Magic Carpet Ride

Reserve Winners Bitch
Chestnut Enchanted Lady

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 9 pts (2-5-3-0)
Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Ironridge's Devil's Little Angel

Best Of Winners: (2-5-3-0)
Devonshires Pale Rider

Best Puppy In Breed
Ch Masonridge's Lieutenant Dan

Select Dog
Ch Masonridge's Lieutenant Dan


Winners Dog: (2-5-3-0)
Devonshires Pale Rider

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric


Winners Bitch: (2-5-3-0)
Ironridge's Devil's Little Angel

Reserve Winners Bitch
Highcaliber Labradale Dat Cute

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 10 pts (1-6-1-3)
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence

Best Of Opposite Sex
Ch Hawks Nest Piper Archer

Best Of Winners: (1-6-1-3)
Dragonluck's Arri Stotle

Best Puppy In Breed
Manitou's Rising Star To Dragonluck

Select Bitch
Ch Kalmegess' 4 On The Floor


Winners Dog: (1-6-1-3)
Kalmegess NTwo For Buddington


Winners Bitch: (1-6-1-3)
Dragonluck's Arri Stotle

Reserve Winners Bitch
Manitou's Rising Star To Dragonluck

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Ch Linwood Foreign Exchange



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aislingcudo Is Caiseal Na Ri



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cedarlake's Berleigh Falls

Best Of Opposite Sex
Shillalah's Red Cedar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cedarlake's Berleigh Falls


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cedarlake's Berleigh Falls


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shillalah's Red Cedar

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Bulwinkle's Rocket J Squirrel

Best Of Opposite Sex
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bulwinkle's Rocket J Squirrel


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bulwinkle's Rocket J Squirrel


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Madison Black Dangerous

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Malysse St-Patrick's Irlande

Best Of Opposite Sex
Ch Malysse Lancelot

Best Puppy In Breed
Malysse St-Patrick's Irlande



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Malysse St-Patrick's Irlande

Reserve Winners Bitch
Malysse It's Just A Mirage

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Best Of Opposite Sex
Karmadi's Pure Vintage

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Karmadi's Pure Vintage

Best Puppy In Breed
Brayden N Springfire's Our Song

Select Dog
GCh Cerise Springfire's Hobo


Winners Dog: (1-2-1-1)
Karmadi's Pure Vintage


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Karmadi's That's My Girl

Reserve Winners Bitch
Brayden N Springfire's Our Song

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glascony's Meadow Of The Hares

Best Puppy In Breed
Glascony's Meadow Of The Hares


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glascony's Meadow Of The Hares


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Of Opposite Sex
Ch Bonneterre Naya Sassy Girl

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Harbourpoint Arkenstone Riker

Best Puppy In Breed
Harbourpoint Arkenstone Riker

Select Bitch
GCh Bonneterre Hoxsy Willow


Winners Dog: (1-2-1-2)
Harbourpoint Arkenstone Riker


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Vitali's Sunshine And Whiskey

Reserve Winners Bitch
Akar's Atia JulII

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (1-1-2-3)
Ch Oakpoint's Heaven Sent

Best Of Opposite Sex
Ch Silversmith New Horizon Rocket Man

Best Of Winners: (1-1-2-3)
Trax Northern Star Vega

Select Dog
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Select Bitch
Ch Oakpoint's It's Showtime


Winners Dog: (1-1-2-3)
Trax Gordie Zigmund Forbes


Winners Bitch: (1-1-2-3)
Trax Northern Star Vega





Group 2 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   37
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   35
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   34
Group 4th   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   30
BPIG    Osiris Kinky Boots Xo   Pharaoh Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Priderock's Face Value   Rhodesian Ridgeback   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mijkelh Tequesta



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
Ch Chetcote La Dolce Vita

Best Of Opposite Sex
GCh Egbar's On Cloud Nine

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Chetcote Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote The Musketeer


Winners Dog: (2-2-2-1)
Chetcote Don't Stop Me Now

Reserve Winners Dog
Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Egbar 'N Palakore Wildflower

Reserve Winners Bitch
Daclier Chetcote Ladyofthelake

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Eloquence

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Paradachs Back To The Future

Best Puppy In Breed
Kamia From Cossack's Motherland


Winners Dog: (1-1-1-1)
Paradachs Back To The Future


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Kamia From Cossack's Motherland

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Telkel Wait And See SL

Best Puppy In Breed
Granvalero's Moonlight Beauty SL



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Granvalero's Moonlight Beauty SL

Reserve Winners Bitch
Zambezi Dagi-Dog

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Icycold Third Degree Burn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Icycold Third Degree Burn

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga Bailey Irish Creme C Major


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Osiris Kinky Boots Xo

Best Puppy In Breed
Osiris Kinky Boots Xo



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Osiris Kinky Boots Xo

Reserve Winners Bitch
Litlar's Niju Zhenevieva Osiris

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GCh Cataraqui Runs In The Family

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Duncan's Castle

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Foxtrot's Duncan's Castle

Best Puppy In Breed
Cataraqui Where The Heart Is

Select Bitch
Ch Sarjo's Quintessance Cleopatra


Winners Dog: (3-1-0-2)
Foxtrot's Duncan's Castle


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Cataraqui Where The Heart Is

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Puppy In Breed
Arabica Ezza



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Arabica Ezza

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 5 pts (2-0-0-4)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
Chapelton & Tailwind Born On The Bayou

Best Puppy In Breed
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
GCh Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses






Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   38
Group 2nd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   37
Group 3rd   
Ch Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   31
Group 4th   
Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   27
BPIG   
Denshaw N Tybrushe Pillow Talk
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Ker Splash   Siberian Husky   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Eugen Arya Chanel
  Schnauzer (Giant)   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Silverdream's There She Is

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Elysian Ace Ventura

Best Puppy In Breed
Silverdream's There She Is


Winners Dog: (2-1-1-0)
Elysian Ace Ventura

Reserve Winners Dog
Silverdream More Fast Nfurious


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Silverdream's There She Is

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Scout's Honour Of Bernvonrust

Best Puppy In Breed
Bosanova's Ferry On The Mersey



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bosanova's Ferry On The Mersey

Reserve Winners Bitch
Belnois Twice The Fun

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Best Of Opposite Sex
GCh McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Best Puppy In Breed
Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Select Bitch
GCh Tybrushe's All That Jazz


Winners Dog: (1-1-1-2)
Sandblox River King Of Eyespy


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
Raindance Magically Delicious

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Sioul's The Devil Inside

Best Puppy In Breed
Krymsum's Emerald Isle

Select Bitch
GCh Starlaine Here I Go Again Ambermark


Winners Dog: (2-2-0-2)
Raindance Magically Delicious

Reserve Winners Dog
Ravalleses Ready To Rumble


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Sioul's The Devil Inside

Reserve Winners Bitch
Krymsum's Emerald Isle

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Phenix Azure

Best Puppy In Breed
Little Phenix Azure


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Phenix Azure


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Bendegeit's Evry Lil Thing He Does

Best Puppy In Breed
Northernpaws Bronte Roman


Winners Dog: (3-0-0-0)
Bendegeit's Evry Lil Thing He Does

Reserve Winners Dog
Northernpaws Bronte Roman


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ashmoor's Sea The Stars

Best Of Opposite Sex
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ashmoor's Sea The Stars

Best Puppy In Breed
Bowater Paramount's Crusade To Ashmoor


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ashmoor's Sea The Stars

Reserve Winners Dog
Bowater Paramount's Crusade To Ashmoor


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Peja Knock One Out Of The Park

Best Of Opposite Sex
Pattedeau's Crown Jewel

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Peja Knock One Out Of The Park

Best Puppy In Breed
Pattedeau's Crown Jewel


Winners Dog: (1-2-0-0)
Peja Knock One Out Of The Park


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pattedeau's Crown Jewel

Reserve Winners Bitch
Bigbay Lady Sings The Blues

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Cammcastle's Shooting Star To Eirian

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bang's Bonanza Flyin' High Ty


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Nerthus Don't Just Fly Soar

Best Of Opposite Sex
Starlight's The Sky Is The Limit

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pakoanani Reach For The Sky

Best Puppy In Breed
Starlight's The Sky Is The Limit


Winners Dog: (1-1-0-1)
Starlight's The Sky Is The Limit


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pakoanani Reach For The Sky

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eugen Arya Chanel



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Ch Perun's Silver Lace Vine

Select Bitch
Ch Perun's Evening Primrose







Group 4 - Peter Martin Top Dog
Points
Group 1st    Sanherpinc Stay Away From Me Gamin   Welsh Terrier   8
Group 2nd   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   7
Group 3rd    Blythfell Aisla   West Highland White Terrier   6
Group 4th   
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   4
BPIG    Blythfell Aisla   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blythfell Rebus   West Highland White Terrier   0
Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Puppy In Breed
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Irvonhill Bugaboo



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brandenburg's Indigo

Best Puppy In Breed
Brandenburg's Indigo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brandenburg's Indigo


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Best Puppy In Breed
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt



Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanherpinc Stay Away From Me Gamin


Judge: Peter Martin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Blythfell Aisla

Best Puppy In Breed
Blythfell Aisla



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Blythfell Aisla

Reserve Winners Bitch
Blythfell Simply Sadie





Group 5 - Guillermo Carrillo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   28
Group 2nd   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   16
Group 3rd   
Ch Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   12
Group 4th   
Ch Nightfire's Better Than Ever
  Papillon   11
BPIG   
Taeplace Remember When
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aubelle's Daughter Of Trickery
  Papillon   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Nightfire's Better Than Ever
  Papillon   0
Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Luna's N Drrh Miss Leeloo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Luna's N Drrh Miss Leeloo

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Denali's Slippery When Wet

Best Puppy In Breed
Denali's Slippery When Wet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Denali's Slippery When Wet

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 11 pts (3-6-1-2)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (3-6-1-2)
Ashstone's Skyrocket

Best Puppy In Breed
Ashstone's Skyrocket

Select Bitch
Ch Amistosa's Eleven Pipers Pipin


Winners Bitch: (3-6-1-2)
Ashstone's Skyrocket

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rythm's Front Runner

Best Puppy In Breed
GCh Rythm's Front Runner



Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Nightfire's Better Than Ever

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Miss Maybelline

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Heaven Sent Onas Saturday Night Bender

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Onas Saturday Night Bender

Select Dog
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Heaven Sent Miss Maybelline

Reserve Winners Bitch
Redbrant's Ca'c Sallys Valley

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Puppy In Breed
Taeplace Remember When

Select Dog
GCh Dreamville Jersey Boy


Winners Dog: (1-0-3-0)
Taeplace Remember When


Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Romantina Best Dance Of Life

Best Of Opposite Sex
Romantina Best Elderberries Sugar

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Romantina Best Dance Of Life


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Romantina Best Elderberries Sugar

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cuddle's Black Chenille

Best Puppy In Breed
Cuddle's Black Chenille



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cuddle's Black Chenille





Group 6 - Guillermo Carrillo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Litilann Harten Stack The Deck
  Poodle (Standard)   21
Group 2nd   
Ch Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   15
Group 3rd   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   13
Group 4th   
Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   8
BPIG   
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Gumby's Bearposh For Ever Mine
  Chinese Shar-Pei   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   0
Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Joylees Rosehall Ernie

Best Puppy In Breed
Joylees Rosehall Ernie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Joylees Rosehall Ernie


Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X


Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje Secrets Enough



Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Konigliche Aldo

Best Of Opposite Sex
Konigliche Adele

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Konigliche Aldo

Best Puppy In Breed
Konigliche Aldo


Winners Dog: (1-3-0-0)
Konigliche Aldo


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Konigliche Adele

Reserve Winners Bitch
Aristocrafts One Hot Lolita

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Keesbrook's Out Of The Fyre

Best Of Opposite Sex
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asa's Believe It Or Not


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asa's Believe It Or Not


Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Litilann Harten Stack The Deck

Best Of Opposite Sex
GCh Vetset Count Me In

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Signet White Dove Blackpearl

Best Puppy In Breed
Signet White Dove Blackpearl


Winners Dog: (1-3-1-1)
Vetset A Sky Full Of Stars


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Signet White Dove Blackpearl

Reserve Winners Bitch
Urban Art Frida

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mardeck's The Sorcerer's Quest


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mardeck's The Sorcerer's Quest


Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fire Stone Incipita Vita


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fire Stone Incipita Vita




Group 7 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   39
Group 2nd   
GCh Beaugency BRIX
  Briard   34
Group 3rd   
GCh Ninebark's Boldly Go
  Australian Shepherd   33
Group 4th   
GCh Omega Magic Touch
  Collie (Rough)   24
BPIG   
Ch ThundeRun Rockette Spirit
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shadagrace North Winds   Finnish Lapphund   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Shadagrace Flash Freeze
  Finnish Lapphund   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
Uretopia Byeyo Cookin' Agassiz

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bluforewe Royal Consult Lord M

Best Puppy In Breed
Bluforewe Royal Consult Lord M


Winners Dog: (2-3-1-0)
Bluforewe Royal Consult Lord M

Reserve Winners Dog
Byeyo's Doc Holliday


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Uretopia Byeyo Cookin' Agassiz

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Sugar N Spice Of TK

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
GCh Ninebark's Boldly Go

Best Of Opposite Sex
ThundeRun Rockette Spirit

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Macho Macho Man Des Terres De Khairyaca

Best Puppy In Breed
ThundeRun Rockette Spirit

Select Dog
Ch Fortis's He's Gonna Be


Winners Dog: (3-4-2-0)
Macho Macho Man Des Terres De Khairyaca

Reserve Winners Dog
Cedarpaws Play Boy


Winners Bitch: (3-4-2-0)
ThundeRun Rockette Spirit

Reserve Winners Bitch
Riomesa Somethin' I'm Good At

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boyero Take Notice

Best Of Opposite Sex
Boyero Triple Twist Salto

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boyero Take Notice

Best Puppy In Breed
Boyero Take Notice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boyero Triple Twist Salto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boyero Take Notice

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beaugency BRIX



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Ennismoor Sunshine In My Pocket

Reserve Winners Bitch
Comeaway Magic Spell

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shadagrace Flash Freeze



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ginza Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-2-2-0)
K9 Performance Levi

Best Puppy In Breed
K9 Performance Levi

Select Dog
Ch Opal von der Eschelbronner Schlosswiese


Winners Dog: (1-2-2-0)
K9 Performance Levi


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Ginza Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Whatever

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Endless Secret


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tasiahills Endless Secret


Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ennismoor's Idol Gossip

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's McClelland

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ennismoor's Idol Gossip

Best Puppy In Breed
Ennismoor's Idol Gossip


Winners Dog: (2-2-0-0)
Ennismoor's McClelland

Reserve Winners Dog
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Ennismoor's Idol Gossip

Reserve Winners Bitch
Melodaly Opale

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bluetrix Zorro Longmire

Best Of Opposite Sex
White Raven Hurricane Hazel

Best Puppy In Breed
Eastdawns Kiss My Karma



Winners Bitch: (0-2-1-0)
White Raven Hurricane Hazel

Reserve Winners Bitch
Eastdawns Kiss My Karma

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bredright Stormy Night

Best Puppy In Breed
Bredright SS Saturn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bredright Stormy Night

Reserve Winners Bitch
Bredright SS Saturn

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By