New Brunswick Kennel Club
Friday, August 17, 2018 - Show # 1



Related Results


Best In Show
Judge: Geraldine Taylor
Chinese Shar-Pei  
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
Points: 105 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Geraldine Taylor
Collie (Rough)  
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
Points: 92
Best Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Shetland Sheepdog  Ch Truespirit Nikkilen Remember
Best Baby Puppy In Show
Judge: Geraldine Taylor
Spaniel (American Cocker)   Scottfree Stage Door Johnny








Group 1 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Nikmor's Walk The Line
  Retriever (Golden)   20
Group 2nd   
GCh Itus Des Sources De Mazeres
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   11
Group 3rd   
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge
  Spaniel (American Cocker)   8
Group 4th    Graur Bulldogs Off Ariel   Spaniel (Clumber)   5
BPIG   
Ramah's Radio Flyer
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Scottfree Stage Door Johnny   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Itus Des Sources De Mazeres

Best Of Opposite Sex
Lame Des Belles D'Automne


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 8 pts (0-5-4-0)
GCh Nikmor's Walk The Line

Best Of Opposite Sex
Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Best Puppy In Breed
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

Select Bitch
Ch Loyal Labradors Leighra Laced With Promise



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Begins at Matlin

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica Begins at Matlin

Open Bitch Class
1st Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

3-6 Month Bitch Class
1st Madabout Naiad Raiseyourglass

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Puppy In Breed
Ramah's Radio Flyer


Winners Dog: (2-0-1-0)
Ramah's Radio Flyer

Reserve Winners Dog
Ashleysown Music Man

Junior Puppy Dog Class
1st Ramah's Radio Flyer
2nd Ashleysown Music Man

3-6 Month Dog Class
1st Scottfree Stage Door Johnny


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Graur Bulldogs Off Ariel

Best Puppy In Breed
Cedar Creeks My Regards To Marilyn






Group 2 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   7
Group 2nd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   6
Group 3rd   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   5
Group 4th   
Ch Grandgables Wee Mr Tasty Treat
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   4
BPIG   Ch Genson's Sir Baron   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Tasty Treat


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Genson's Sir Baron

Best Puppy In Breed
Ch Genson's Sir Baron



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road







Group 3 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skansen's Right On Target
  Schnauzer (Giant)   14
Group 2nd   
Leader Alarm Beskyd
  Schnauzer (Standard)   13
Group 3rd   
Ch Briley's This Must Be Magic
  Boxer   10
Group 4th   
Gatehouse Somewhere On A Beach
  Doberman Pinscher   9
BPIG   
Leader Alarm Beskyd
  Schnauzer (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Misztichol's Forged by Vulcan   Rottweiler   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Open Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Briley's This Must Be Magic



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Of Opposite Sex
GCh GiZah's Out of This World



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gatehouse Somewhere On A Beach



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gatehouse Somewhere On A Beach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Homeport Ferryland



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Stonerose Take It on Faith

Best Of Opposite Sex
GCh Esmonds Git 'R Done

Best Puppy In Breed
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee

Select Bitch
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee


Winners Dog: (1-0-1-2)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Senior Puppy Dog Class
1st Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

3-6 Month Dog Class
1st Misztichol's Forged by Vulcan


3-6 Month Bitch Class
1st Misztichol's Rhea Of Olympus

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skansen's Right On Target



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Leader Alarm Beskyd

Best Of Opposite Sex
Champagne Sexy Sadie

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Leader Alarm Beskyd

Best Puppy In Breed
Leader Alarm Beskyd


Winners Dog: (2-1-0-0)
Leader Alarm Beskyd

Reserve Winners Dog
Champagne Wmwallace Braveheart

Junior Puppy Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd

Open Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Junior Puppy Bitch Class
1st Champagne Sexy Sadie

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Best Puppy In Breed
Canroc's Bellissima At Kannook



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Junior Puppy Bitch Class
1st Canroc's Bellissima At Kannook





Group 4 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st    Hollytroy's Solitare   Airedale Terrier   17
Group 2nd   Ch Ellerker's Before The Sunrise   Schnauzer (Miniature)   15
Group 3rd   Ch Gateway's Prince William   Cairn Terrier   13
Group 4th   
Ch Mariner's Hide and Zeke
  Soft-Coated Wheaten Terrier   8
BPIG   
Ch Bristol Abbey's Got My Shine On
  Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ellerker's High Water Hope   Cairn Terrier   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Hollytroy's Solitare

Best Of Opposite Sex
GCh Regalridge Stand On Guard



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hollytroy's Solitare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollytroy's Solitare

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Gateway's Prince William

Best Of Opposite Sex
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lochlomond's Hope Up The Creek


Winners Dog: (1-2-1-1)
Lochlomond's Highlander Angus

Open Dog Class
1st Lochlomond's Highlander Angus


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Lochlomond's Hope Up The Creek

Reserve Winners Bitch
Lochlomond Wee Babbling Brook

12-18 Month Bitch Class
1st Lochlomond Wee Babbling Brook

Open Bitch Class
1st Lochlomond's Hope Up The Creek

3-6 Month Bitch Class
1st Ellerker's High Water Hope

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh TriNor Rebel In The Making



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On

Best Puppy In Breed
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Newvista's Baby Face Blossom

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Out Of Line

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Baby Face Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Out Of Line

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ellerker's Before The Sunrise


Winners Dog: (1-0-1-0)
Marwyn's Dezignated Hitter

12-18 Month Dog Class
1st Marwyn's Dezignated Hitter


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mariner's Hide and Zeke



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Of Opposite Sex
Haeloganlane's Alfie Layne

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Puppy In Breed
Haeloganlane's Alfie Layne


Winners Dog: (1-1-0-0)
Haeloganlane's Alfie Layne

Junior Puppy Dog Class
1st Haeloganlane's Alfie Layne


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haeloganlane's Girl On The Move





Group 5 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Maldonfox All In Islandgems
  Toy Fox Terrier   8
Group 2nd   Ch Paradiselee On The Mark   Yorkshire Terrier   7
Group 3rd    Halfmoon Nonstop Chatter   Cavalier King Charles Spaniel   3
Group 4th    HBH Keepinitcool At Sailormade   Havanese   2
BPIG    HBH Keepinitcool At Sailormade   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Halfmoon Nonstop Chatter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Halfmoon Nonstop Chatter

Open Bitch Class
1st Halfmoon Nonstop Chatter

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Best Puppy In Breed
HBH Keepinitcool At Sailormade


Winners Dog: (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Keepinitcool At Sailormade


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Foxworth Forever in Blue Jeans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Junior Puppy Dog Class
1st Foxworth Forever in Blue Jeans


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Paradiselee On The Mark

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Who's on First

Best Of Winners: (1-2-1-0)
EKN Sassyville Sargeant Voight

Best Puppy In Breed
EKN Sassyville Sargeant Voight


Winners Dog: (1-2-1-0)
EKN Sassyville Sargeant Voight

Junior Puppy Dog Class
1st EKN Sassyville Sargeant Voight


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Marsuvica's Who's on First

Reserve Winners Bitch
Joymason's Henryacres Mrthamay

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Who's on First

Open Bitch Class
1st Joymason's Henryacres Mrthamay





Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   12
Group 2nd   
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not
  Dalmatian   11
Group 3rd   
Ch LeeAnns Arctic Night
  Poodle (Miniature)   10
Group 4th   Ch Valpo's Liberty Belle   French Bulldog   6
BPIG   
Ch LeeAnns Arctic Night
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cross B's Clara Kye   Chow Chow   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Waylin's Without A Cause



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula



3-6 Month Bitch Class
1st Cross B's Clara Kye

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid Its So Easy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Celtmacbhaid Its So Easy

Senior Puppy Bitch Class
1st Celtmacbhaid Its So Easy

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh LeeAnns Arctic Night

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Night Time Surrender

Best Of Winners: (1-2-1-0)
LeeAnns Night Time Surrender

Best Puppy In Breed
GCh LeeAnns Arctic Night


Winners Bitch: (1-2-1-0)
LeeAnns Night Time Surrender

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Night Time Smartie

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Smartie

Open Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Surrender

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit





Group 7 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   21
Group 2nd   
GCh Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   19
Group 3rd   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   18
Group 4th   
Curig Upland Thistle
  Welsh Corgi (Pembroke)   13
BPIG   Ch Truespirit Nikkilen Remember   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Coastalviews Tidal Wave   Shetland Sheepdog   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Starwood Heir Apparent

Best Puppy In Breed
GCh Starwood Heir Apparent

Select Bitch
GCh Malka's Seven Seas



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Hearthside Knock Knock Penny

Reserve Winners Bitch
Novacoast All Or Nothing

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast All Or Nothing

Open Bitch Class
1st Hearthside Knock Knock Penny

3-6 Month Bitch Class
1st Novacoast Applestream Just 4 U
2nd Malka's From The Heart

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Silverparks Dual Dudly

Best Of Opposite Sex
Ch Silverpark Guys Tekila Cutie


Winners Dog: (1-0-0-1)
Silverparks Dual Dudly

Open Dog Class
1st Silverparks Dual Dudly


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boyero Triple Twist Salto



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Select Bitch
Ch Anjay's Sweet Georgie Brown



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sablehill's Red Rose



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepillar's Aloysius



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Best Of Opposite Sex
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Seafarer's Tsunami

Best Puppy In Breed
Ch Truespirit Nikkilen Remember


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Seafarer's Tsunami

Reserve Winners Bitch
Lyricisle's Goddess Of Pop

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirt Fair Isle

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit Divine One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Goddess Of Pop

Open Bitch Class
1st Seafarer's Tsunami

3-6 Month Bitch Class
1st Genson's Strawberry Ruffles

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT

Open Dog Class
1st Vastgota Canadian Giiwedin LT


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Curig Upland Thistle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Curig Upland Thistle

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Upland Thistle

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By