New Brunswick Kennel Club
Saturday, August 18, 2018 - Show # 3



Related Results


Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Afghan Hound  
GCh Obiwan Heart Of Darkness
Points: 118 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Chinese Shar-Pei  
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
Points: 110
Best Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Yorkshire Terrier  
Ch Shanash's Rockstar In The Ring
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Spaniel (American Cocker)   Scottfree Stage Door Johnny








Group 1 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   21
Group 2nd   
GCh Itus Des Sources De Mazeres
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   12
Group 3rd   
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge
  Spaniel (American Cocker)   9
Group 4th    Graur Bulldogs Off Ariel   Spaniel (Clumber)   4
BPIG   
Ramah's Radio Flyer
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Scottfree Stage Door Johnny   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Itus Des Sources De Mazeres

Best Of Opposite Sex
Pageska's In The Nick Of Time


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 8 pts (0-5-3-1)
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Best Of Opposite Sex
Ch Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Best Puppy In Breed
Starhill Who's That Girl

Select Dog
GCh Nikmor's Walk The Line



Winners Bitch: (0-5-3-1)
Starhill Who's That Girl

Reserve Winners Bitch
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Junior Puppy Bitch Class
1st Clitheroe's Bella Of Mermaid

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilkerran & Genosha Jubilee

12-18 Month Bitch Class
1st Goldiva's 1 Martini 2 Martinis 3 Martinis Floor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starhill Who's That Girl

Open Bitch Class
1st Goldiva's Put The Lime In The Coconut

3-6 Month Bitch Class
1st Jackson's Blaznstar At Longwyn

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Marsuvica Begins at Matlin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Marsuvica Begins at Matlin

Reserve Winners Bitch
Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica Begins at Matlin

Open Bitch Class
1st Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

3-6 Month Bitch Class
1st Madabout Naiad Raiseyourglass





3-6 Month Bitch Class
1st Harbinger's Hidden Treasure

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Puppy In Breed
Ramah's Radio Flyer


Winners Dog: (3-1-1-0)
Ramah's Radio Flyer

Reserve Winners Dog
Ashleysown Music Man

Junior Puppy Dog Class
1st Ramah's Radio Flyer
2nd Ashleysown Music Man

Senior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Colour Of Black

3-6 Month Dog Class
1st Scottfree Stage Door Johnny


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Graur Bulldogs Off Ariel

Best Puppy In Breed
Cedar Creeks My Regards To Marilyn






Group 2 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   7
Group 2nd   
Rhill's The Force Awakens At Ashdown MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   6
Group 3rd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   4
Group 4th   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   3
BPIG   Ch Genson's Sir Baron   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rhill's The Force Awakens At Ashdown MS

Select Dog
Ch Grandgables Wee Mr Tasty Treat


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Genson's Sir Baron

Best Puppy In Breed
Ch Genson's Sir Baron



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road







Group 3 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Novamals Dreams Set Sail
  Alaskan Malamute   18
Group 2nd   
GCh Gatehouse Mr. Wonderful
  Doberman Pinscher   17
Group 3rd   
Canroc's Bellissima At Kannook
  Siberian Husky   14
Group 4th   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   13
BPIG   
Canroc's Bellissima At Kannook
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Misztichol's Forged by Vulcan   Rottweiler   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Open Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's This Must Be Magic

Best Puppy In Breed
GCh Briley's Noble Endeavour

Select Dog
Ch Briley Officer And A Gentleman



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Opposite Sex
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Gatehouse Mr. Wonderful

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Somewhere On A Beach

Select Dog
Ch Goldgrove Race The Summer Wind



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Gatehouse Somewhere On A Beach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Esmonds Git 'R Done

Best Of Opposite Sex
Mustangs Supernova V Steinplatz

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Mustangs Supernova V Steinplatz

Best Puppy In Breed
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Select Bitch
GCh Stonerose Take It on Faith


Winners Dog: (1-1-1-2)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Senior Puppy Dog Class
1st Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

3-6 Month Dog Class
1st Misztichol's Forged by Vulcan


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Mustangs Supernova V Steinplatz

12-18 Month Bitch Class
1st Mustangs Supernova V Steinplatz

3-6 Month Bitch Class
1st Misztichol's Rhea Of Olympus





3-6 Month Bitch Class
1st Moana

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skansen's Right On Target



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Best Of Opposite Sex
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Best Puppy In Breed
Champagne Sexy Sadie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Reserve Winners Dog
Leader Alarm Beskyd

Junior Puppy Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd

Open Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Junior Puppy Bitch Class
1st Champagne Sexy Sadie

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Best Puppy In Breed
Canroc's Bellissima At Kannook



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Junior Puppy Bitch Class
1st Canroc's Bellissima At Kannook





Group 4 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Ellerker's Before The Sunrise   Schnauzer (Miniature)   14
Group 2nd   Ch Gateway's Prince William   Cairn Terrier   12
Group 3rd   
GCh Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   8
Group 4th   
Ch Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   7
BPIG   
Ch Bristol Abbey's Got My Shine On
  Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ellerker's High Water Hope   Cairn Terrier   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Regalridge Stand On Guard

Best Of Opposite Sex
Hollytroy's Solitare



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hollytroy's Solitare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollytroy's Solitare

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Gateway's Prince William

Best Of Opposite Sex
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Lochlomond's Highlander Angus


Winners Dog: (1-1-1-1)
Lochlomond's Highlander Angus

Open Dog Class
1st Lochlomond's Highlander Angus


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Lochlomond Wee Babbling Brook

12-18 Month Bitch Class
1st Lochlomond Wee Babbling Brook

3-6 Month Bitch Class
1st Ellerker's High Water Hope

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh TriNor Rebel In The Making



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On

Best Puppy In Breed
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Newvista's Baby Face Blossom

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Out Of Line

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Baby Face Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Out Of Line

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ellerker's Before The Sunrise


Winners Dog: (1-0-1-0)
Marwyn's Dezignated Hitter

12-18 Month Dog Class
1st Marwyn's Dezignated Hitter


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mariner's Hide and Zeke







Group 5 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Maldonfox All In Islandgems
  Toy Fox Terrier   12
Group 2nd   
Ch Shanash's Rockstar In The Ring
  Yorkshire Terrier   11
Group 3rd   Ch Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   6
Group 4th    HBH Keepinitcool At Sailormade   Havanese   5
BPIG   
Ch Shanash's Rockstar In The Ring
  Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Halfmoon Nonstop Chatter


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Best Puppy In Breed
HBH Keepinitcool At Sailormade


Winners Dog: (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Keepinitcool At Sailormade


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Foxworth Forever in Blue Jeans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Junior Puppy Dog Class
1st Foxworth Forever in Blue Jeans


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Who's on First

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Best Puppy In Breed
Shanash's Rockstar In The Ring

Select Dog
Ch Paradiselee On The Mark


Winners Dog: (2-2-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Reserve Winners Dog
EKN Sassyville Sargeant Voight

Junior Puppy Dog Class
1st EKN Sassyville Sargeant Voight

Senior Puppy Dog Class
1st Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Marsuvica's Who's on First

Reserve Winners Bitch
Joymason's Henryacres Mrthamay

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Who's on First

Open Bitch Class
1st Joymason's Henryacres Mrthamay





Group 6 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   14
Group 2nd   
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir
  French Bulldog   13
Group 3rd   
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not
  Dalmatian   9
Group 4th   
GCh Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   8
BPIG   
Ch LeeAnns Arctic Night
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cross B's Clara Kye   Chow Chow   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Waylin's Without A Cause



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
Muldoon By Crocky

Select Bitch
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Muldoon By Crocky

Open Bitch Class
1st Muldoon By Crocky

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X







3-6 Month Bitch Class
1st Cross B's Clara Kye

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir

Best Of Opposite Sex
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dewkist Halfpint

Best Puppy In Breed
Dewkist Halfpint


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dewkist Halfpint

Junior Puppy Dog Class
1st Dewkist Halfpint


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Celtmacbhaid Its So Easy

Senior Puppy Bitch Class
1st Celtmacbhaid Its So Easy

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh LeeAnns Arctic Night

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Night Time Smartie

Best Of Winners: (1-2-1-0)
LeeAnns Night Time Smartie

Best Puppy In Breed
GCh LeeAnns Arctic Night


Winners Bitch: (1-2-1-0)
LeeAnns Night Time Smartie

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Night Time Surrender

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Smartie

Open Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Surrender

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit





Group 7 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   26
Group 2nd   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   25
Group 3rd   
GCh Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   17
Group 4th   
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring
  Border Collie   16
BPIG   Ch Truespirit Nikkilen Remember   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast Applestream Just 4 U   Australian Shepherd   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Starwood Heir Apparent

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Hearthside Knock Knock Penny

Best Puppy In Breed
Novacoast All Or Nothing

Select Bitch
GCh Malka's Seven Seas


Winners Dog: (1-4-1-2)
Starwoods No Great Mischief

Open Dog Class
1st Starwoods No Great Mischief

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Silverpark Guys Tekila Cutie

Best Of Opposite Sex
Silverparks Dual Dudly


Winners Dog: (1-0-0-1)
Silverparks Dual Dudly

Open Dog Class
1st Silverparks Dual Dudly


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boyero Triple Twist Salto



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Call Me Samson Von Lousar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Call Me Samson Von Lousar

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Romance's Love N Magic

Open Bitch Class
1st Romance's Love N Magic

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepillar's Aloysius



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Best Of Opposite Sex
Ch Akadia Martinique Pastry Chef

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Lyricisle's Goddess Of Pop

Best Puppy In Breed
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Select Bitch
GCh Lyricisle's Ruby Red Dress


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Lyricisle's Goddess Of Pop

Reserve Winners Bitch
Nikkilen Truespirt Fair Isle

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirt Fair Isle

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit Divine One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Goddess Of Pop

3-6 Month Bitch Class
1st Genson's Strawberry Ruffles

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT

Open Dog Class
1st Vastgota Canadian Giiwedin LT


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Curig Upland Thistle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Curig Upland Thistle

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Upland Thistle

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By