New Brunswick Kennel Club
Saturday, August 18, 2018 - Show #4



Related Results


Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Chinese Shar-Pei  
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
Points: 124 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Australian Shepherd  
GCh Novacoast EZ To Love
Points: 108
Best Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Shetland Sheepdog  Ch Akadia Martinique Pastry Chef
Best Veteran In Show
Judge: Heather Langfeld
Rhodesian Ridgeback  
GCh Trumphill's The X Factor








Group 1 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   Ch Loyal Labradors Leighra Laced With Promise   Retriever (Labrador)   25
Group 2nd   
GCh Itus Des Sources De Mazeres
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   22
Group 3rd   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   19
Group 4th    Graur Bulldogs Off Ariel   Spaniel (Clumber)   10
BPIG    Ashleysown Piano Man   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Itus Des Sources De Mazeres

Best Of Opposite Sex
Pageska's In The Nick Of Time


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Pond Hollow Spirit Of The Wind

Select Bitch
Ch Pond Hollow Special Delivery



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pond Hollow Spirit Of The Wind

Open Bitch Class
1st Pond Hollow Spirit Of The Wind

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 8 pts (0-5-3-1)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Ch Jazzin's American Sweetheart@Starhill

Best Puppy In Breed
Starhill Who's That Girl

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend



Winners Bitch: (0-5-3-1)
Goldiva's Put The Lime In The Coconut

Reserve Winners Bitch
Starhill Who's That Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Clitheroe's Bella Of Mermaid

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilkerran & Genosha Jubilee

12-18 Month Bitch Class
1st Goldiva's 1 Martini 2 Martinis 3 Martinis Floor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starhill Who's That Girl

Open Bitch Class
1st Goldiva's Put The Lime In The Coconut

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Loyal Labradors Leighra Laced With Promise



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Begins at Matlin

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica Begins at Matlin

Open Bitch Class
1st Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Ashleysown Piano Man

Best Puppy In Breed
Ashleysown Piano Man


Winners Dog: (4-1-1-0)
Ashleysown Piano Man

Reserve Winners Dog
Marsuvica's Colour Of Black

Junior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Piano Man
2nd Ashleysown Music Man
3rd Ramah's Radio Flyer

Senior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Colour Of Black


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Graur Bulldogs Off Ariel

Best Puppy In Breed
Cedar Creeks My Regards To Marilyn






Group 2 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   7
Group 2nd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   6
Group 3rd   
GCh Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   5
Group 4th   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   4
BPIG   Ch Genson's Sir Baron   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Trumphill's The X Factor
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rhill's The Force Awakens At Ashdown MS

Select Dog
Ch Grandgables Wee Mr Tasty Treat


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Genson's Sir Baron

Best Puppy In Breed
Ch Genson's Sir Baron



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road


7 & Over Veteran Dog Class
1st GCh Trumphill's The X Factor






Group 3 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   21
Group 2nd   
GCh Gatehouse Mr. Wonderful
  Doberman Pinscher   19
Group 3rd   
GCh Homeport Ferryland
  Newfoundland   16
Group 4th   
GCh Esmonds Git 'R Done
  Rottweiler   15
BPIG   
Ch Briley's Noble Endeavour
  Boxer   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Skansen's Scarlet Jewel
  Schnauzer (Giant)   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Novamals Dreams Set Sail



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Briley Officer And A Gentleman

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's This Must Be Magic

Best Puppy In Breed
GCh Briley's Noble Endeavour

Select Dog
GCh Briley's Noble Endeavour



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Opposite Sex
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Gatehouse Mr. Wonderful

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Somewhere On A Beach

Select Dog
Ch Goldgrove Race The Summer Wind



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Gatehouse Somewhere On A Beach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyroni Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Pyroni Supernova

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyroni Northern Dancer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pyroni Northern Dancer

Open Dog Class
1st Pyroni Northern Dancer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pyroni Supernova

Open Bitch Class
1st Pyroni Supernova

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Homeport Ferryland



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Esmonds Git 'R Done

Best Of Opposite Sex
GCh Stonerose Take It on Faith

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Best Puppy In Breed
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee

Select Bitch
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee


Winners Dog: (1-1-1-2)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Senior Puppy Dog Class
1st Lonecreeks Lets Dance At Stonerose


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Mustangs Supernova V Steinplatz

12-18 Month Bitch Class
1st Mustangs Supernova V Steinplatz

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skansen's Right On Target



7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Skansen's Scarlet Jewel

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Best Of Opposite Sex
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Best Puppy In Breed
Champagne Sexy Sadie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Reserve Winners Dog
Leader Alarm Beskyd

Junior Puppy Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd

Open Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Junior Puppy Bitch Class
1st Champagne Sexy Sadie

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Best Puppy In Breed
Canroc's Bellissima At Kannook



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Junior Puppy Bitch Class
1st Canroc's Bellissima At Kannook





Group 4 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   Ch Ellerker's Before The Sunrise   Schnauzer (Miniature)   15
Group 2nd   
GCh Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   13
Group 3rd    Hollytroy's Solitare   Airedale Terrier   12
Group 4th   Ch Gateway's Prince William   Cairn Terrier   10
BPIG   
Ch Bristol Abbey's Got My Shine On
  Parson Russell Terrier   N/A
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Hollytroy's Solitare

Best Of Opposite Sex
GCh Regalridge Stand On Guard



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hollytroy's Solitare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollytroy's Solitare

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Gateway's Prince William

Best Of Opposite Sex
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lochlomond's Hope Up The Creek


Winners Dog: (1-2-1-1)
Lochlomond's Highlander Angus

Open Dog Class
1st Lochlomond's Highlander Angus


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Lochlomond's Hope Up The Creek

Reserve Winners Bitch
Lochlomond Wee Babbling Brook

12-18 Month Bitch Class
1st Lochlomond Wee Babbling Brook

Open Bitch Class
1st Lochlomond's Hope Up The Creek

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh TriNor Rebel In The Making



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On

Best Puppy In Breed
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Newvista's Baby Face Blossom

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Out Of Line

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Baby Face Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Out Of Line

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ellerker's Before The Sunrise


Winners Dog: (1-0-1-0)
Marwyn's Dezignated Hitter

12-18 Month Dog Class
1st Marwyn's Dezignated Hitter


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mariner's Hide and Zeke







Group 5 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   Ch Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   12
Group 2nd    HBH Keepinitcool At Sailormade   Havanese   11
Group 3rd   
Ch Kalmadray's Son of Anarchy
  Pug   10
Group 4th   Ch Paradiselee On The Mark   Yorkshire Terrier   9
BPIG   Ch Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   N/A
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Halfmoon Nonstop Chatter


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Best Puppy In Breed
HBH Keepinitcool At Sailormade


Winners Dog: (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Keepinitcool At Sailormade


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Foxworth Forever in Blue Jeans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxworth Forever in Blue Jeans

Junior Puppy Dog Class
1st Foxworth Forever in Blue Jeans


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Paradiselee On The Mark

Best Of Opposite Sex
Joymason's Henryacres Mrthamay

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Best Puppy In Breed
Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Dog: (2-2-1-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Reserve Winners Dog
EKN Sassyville Sargeant Voight

Junior Puppy Dog Class
1st EKN Sassyville Sargeant Voight

Senior Puppy Dog Class
1st Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Joymason's Henryacres Mrthamay

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Who's on First

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Who's on First

Open Bitch Class
1st Joymason's Henryacres Mrthamay





Group 6 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   15
Group 2nd   
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not
  Dalmatian   13
Group 3rd   
Ch Waylin's Without A Cause
  Boston Terrier   12
Group 4th   
Ch LeeAnns Arctic Night
  Poodle (Miniature)   11
BPIG   
Ch LeeAnns Arctic Night
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Waylin's Without A Cause



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Muldoon I Dream Of Angels

Open Bitch Class
1st Muldoon I Dream Of Angels

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Puppy In Breed
Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen

Junior Puppy Bitch Class
1st Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir

Best Of Opposite Sex
Celtmacbhaid Its So Easy

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid Its So Easy

Select Bitch
Ch Valpo's Liberty Belle


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dewkist Halfpint

Junior Puppy Dog Class
1st Dewkist Halfpint


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Celtmacbhaid Its So Easy

Senior Puppy Bitch Class
1st Celtmacbhaid Its So Easy

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh LeeAnns Arctic Night

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Night Time Smartie

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mt Rainer Reds Chance At Leeanns

Best Puppy In Breed
GCh LeeAnns Arctic Night


Winners Bitch: (1-2-1-0)
LeeAnns Night Time Smartie

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Night Time Surrender

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Smartie

Open Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Surrender

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit



7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne



Group 7 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring
  Border Collie   16
Group 3rd   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   15
Group 4th   Ch Akadia Martinique Pastry Chef   Shetland Sheepdog   14
BPIG   Ch Akadia Martinique Pastry Chef   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
RisingStar's Blue Eyed Angel
  Australian Shepherd   0
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Starwood Heir Apparent

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Hearthside Knock Knock Penny

Best Puppy In Breed
Novacoast All Or Nothing

Select Bitch
GCh Malka's Seven Seas


Winners Dog: (1-3-1-2)
Starwoods No Great Mischief

Open Dog Class
1st Starwoods No Great Mischief


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Hearthside Knock Knock Penny

Reserve Winners Bitch
Novacoast All Or Nothing

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast All Or Nothing

Open Bitch Class
1st Hearthside Knock Knock Penny
2nd Cowboy's Never Seen 'er Comin'

7 & Over Veteran Bitch Class
1st RisingStar's Blue Eyed Angel

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Silverparks Dual Dudly

Best Of Opposite Sex
Ch Silverpark Guys Tekila Cutie


Winners Dog: (1-0-0-1)
Silverparks Dual Dudly

Open Dog Class
1st Silverparks Dual Dudly


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boyero Triple Twist Salto



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Call Me Samson Von Lousar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Call Me Samson Von Lousar

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar





7 & Over Veteran Dog Class
1st GChEx Stonepillar's Aloysius


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
Ch Akadia Martinique Pastry Chef

Best Of Opposite Sex
GCh Lyricisle's Ruby Red Dress

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Lyricisle's Goddess Of Pop

Best Puppy In Breed
Ch Akadia Martinique Pastry Chef

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Select Bitch
Ch Truespirit Nikkilen Remember


Winners Dog: (1-3-2-2)
Nikkilen's Truespirit Romeo

Open Dog Class
1st Nikkilen's Truespirit Romeo


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Lyricisle's Goddess Of Pop

Reserve Winners Bitch
Nikkilen Truespirit Divine One

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirt Fair Isle

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit Divine One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Goddess Of Pop

Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT

Open Dog Class
1st Vastgota Canadian Giiwedin LT


Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Curig Upland Thistle

Select Bitch
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Curig Upland Thistle

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Upland Thistle

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By