New Brunswick Kennel Club
Sunday, August 19, 2018 - Show # 6



Related Results


Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Chinese Shar-Pei  
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
Points: 110 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Afghan Hound  
GCh Obiwan Heart Of Darkness
Points: 94
Best Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Shetland Sheepdog  Ch Akadia Martinique Pastry Chef
Best Veteran In Show
Judge: Ole Nielsen
Schnauzer (Giant)  
Ch Skansen's Scarlet Jewel








Group 1 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   23
Group 2nd   Ch Marsuvica Plays' A Jazzy Tune   Spaniel (American Cocker)   14
Group 3rd   Ch Loyal Labradors Leighra Laced With Promise   Retriever (Labrador)   9
Group 4th   
GCh Itus Des Sources De Mazeres
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   6
BPIG    Ashleysown Piano Man   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Itus Des Sources De Mazeres

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's In The Nick Of Time



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lame Des Belles D'Automne

Open Bitch Class
1st Lame Des Belles D'Automne

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Pond Hollow Spirit Of The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pond Hollow Spirit Of The Wind

Open Bitch Class
1st Pond Hollow Spirit Of The Wind

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 8 pts (0-5-3-1)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Puppy In Breed
Clitheroe's Bella Of Mermaid

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend



Winners Bitch: (0-5-3-1)
Goldiva's Put The Lime In The Coconut

Reserve Winners Bitch
Starhill Who's That Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Clitheroe's Bella Of Mermaid

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilkerran & Genosha Jubilee

12-18 Month Bitch Class
1st Goldiva's 1 Martini 2 Martinis 3 Martinis Floor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starhill Who's That Girl

Open Bitch Class
1st Goldiva's Put The Lime In The Coconut

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Loyal Labradors Leighra Laced With Promise



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Begins at Matlin

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica Begins at Matlin

Open Bitch Class
1st Wood Duck's Nyleve Chocolate Diamond

Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
Ch Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Of Opposite Sex
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Puppy In Breed
Ashleysown Piano Man


Winners Dog: (3-0-1-1)
Ashleysown Piano Man

Reserve Winners Dog
Marsuvica's Colour Of Black

Junior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Piano Man
2nd Ramah's Radio Flyer

Senior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Colour Of Black


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Seashells Champagne And Roses

Best Puppy In Breed
Seashells Champagne And Roses






Group 2 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   7
Group 2nd   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   6
Group 3rd   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   5
Group 4th   
Ch Grandgables Wee Mr Tasty Treat
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   4
BPIG   Ch Genson's Sir Baron   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Trumphill's The X Factor
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Grandgables Wee Mr Tasty Treat



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Genson's Sir Baron

Best Puppy In Breed
Ch Genson's Sir Baron



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road


7 & Over Veteran Dog Class
1st GCh Trumphill's The X Factor


Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive







Group 3 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gatehouse Mr. Wonderful
  Doberman Pinscher   18
Group 2nd   
GCh Skansen's Right On Target
  Schnauzer (Giant)   16
Group 3rd   
GCh Homeport Ferryland
  Newfoundland   15
Group 4th   
Ch Novamals Dreams Set Sail
  Alaskan Malamute   14
BPIG   
Ch Briley's Noble Endeavour
  Boxer   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Skansen's Scarlet Jewel
  Schnauzer (Giant)   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Novamals Dreams Set Sail



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's This Must Be Magic

Best Puppy In Breed
GCh Briley's Noble Endeavour

Select Dog
Ch Briley Officer And A Gentleman



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Of Opposite Sex
GCh GiZah's Out of This World



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Gatehouse Mr. Wonderful

Select Dog
Ch Goldgrove Race The Summer Wind



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyroni Supernova

Best Of Opposite Sex
Pyroni Northern Dancer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyroni Supernova


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pyroni Northern Dancer

Open Dog Class
1st Pyroni Northern Dancer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pyroni Supernova

Open Bitch Class
1st Pyroni Supernova

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Homeport Ferryland



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Esmonds Git 'R Done

Best Of Opposite Sex
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee

Best Puppy In Breed
Ch Galwoods Gona Make U Love Mee



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mustangs Supernova V Steinplatz

12-18 Month Bitch Class
1st Mustangs Supernova V Steinplatz

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skansen's Right On Target



7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Skansen's Scarlet Jewel

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Opposite Sex
Champagne Sexy Sadie

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Puppy In Breed
Champagne Sexy Sadie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Reserve Winners Dog
Leader Alarm Beskyd

Junior Puppy Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd

Open Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Champagne Sexy Sadie

Junior Puppy Bitch Class
1st Champagne Sexy Sadie

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Best Puppy In Breed
Canroc's Bellissima At Kannook



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Canroc's Bellissima At Kannook

Junior Puppy Bitch Class
1st Canroc's Bellissima At Kannook





Group 4 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   13
Group 2nd   Ch Ellerker's Before The Sunrise   Schnauzer (Miniature)   12
Group 3rd   Ch Regalridge Stand On Guard   Airedale Terrier   10
Group 4th   
Ch Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   9
BPIG   
Ch Bristol Abbey's Got My Shine On
  Parson Russell Terrier   N/A
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Regalridge Stand On Guard



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Gateway's Prince William

Best Of Opposite Sex
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Lochlomond Wee Babbling Brook


Winners Dog: (1-1-1-1)
Lochlomond's Highlander Angus

Open Dog Class
1st Lochlomond's Highlander Angus


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Lochlomond Wee Babbling Brook

12-18 Month Bitch Class
1st Lochlomond Wee Babbling Brook

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh TriNor Rebel In The Making



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On

Best Puppy In Breed
GCh Bristol Abbey's Got My Shine On



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Newvista's Baby Face Blossom

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Out Of Line

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Baby Face Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Out Of Line

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ellerker's Before The Sunrise


Winners Dog: (1-0-1-0)
Marwyn's Dezignated Hitter

12-18 Month Dog Class
1st Marwyn's Dezignated Hitter


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mariner's Hide and Zeke







Group 5 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st    HBH Keepinitcool At Sailormade   Havanese   11
Group 2nd   
Ch Kalmadray's Son of Anarchy
  Pug   10
Group 3rd   Ch Foxworth Forever in Blue Jeans   Pomeranian   9
Group 4th   Ch Fuoco Nel Fuoco Galibar's Mon Chichi   Yorkshire Terrier   8
BPIG    HBH Keepinitcool At Sailormade   Havanese   N/A
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Halfmoon Nonstop Chatter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Halfmoon Nonstop Chatter

Open Bitch Class
1st Halfmoon Nonstop Chatter

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Best Puppy In Breed
HBH Keepinitcool At Sailormade


Winners Dog: (1-0-0-0)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Keepinitcool At Sailormade


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxworth Forever in Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Ch Foxworth Forever in Blue Jeans



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
Ch Fuoco Nel Fuoco Galibar's Mon Chichi

Best Of Opposite Sex
Gortana's Monchichi

Best Of Winners: (1-3-3-0)
EKN Sassyville Sargeant Voight

Best Puppy In Breed
GCh Shanash's Rockstar In The Ring

Select Dog
Ch Paradiselee On The Mark


Winners Dog: (1-3-3-0)
EKN Sassyville Sargeant Voight

Junior Puppy Dog Class
1st EKN Sassyville Sargeant Voight


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Gortana's Monchichi

Reserve Winners Bitch
Joymason's Henryacres Mrthamay

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Who's on First

Open Bitch Class
1st Gortana's Monchichi
2nd Joymason's Henryacres Mrthamay





Group 6 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   15
Group 2nd   
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not
  Dalmatian   14
Group 3rd   
Ch Waylin's Without A Cause
  Boston Terrier   13
Group 4th   
GCh Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   12
BPIG   
Ch LeeAnns Arctic Night
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Waylin's Without A Cause



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist

Best Of Opposite Sex
GCh Muldoon In The Arms Of Angels



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Muldoon I Dream Of Angels

Reserve Winners Bitch
Muldoon By Crocky

Open Bitch Class
1st Muldoon I Dream Of Angels
2nd Muldoon By Crocky

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Celtmacbhaid Its So Easy

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid Its So Easy


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dewkist Halfpint

Junior Puppy Dog Class
1st Dewkist Halfpint


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Celtmacbhaid Its So Easy

Senior Puppy Bitch Class
1st Celtmacbhaid Its So Easy

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh LeeAnns Arctic Night

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Night Time Surrender

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mt Rainer Reds Chance At Leeanns

Best Puppy In Breed
GCh LeeAnns Arctic Night


Winners Bitch: (1-2-1-0)
LeeAnns Night Time Surrender

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Night Time Smartie

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Smartie

Open Bitch Class
1st LeeAnns Night Time Surrender

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit



7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne



Group 7 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh BergerAlemnd's Winning Colour
  German Shepherd Dog   17
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   16
Group 3rd   
GCh Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   15
Group 4th   Ch Akadia Martinique Pastry Chef   Shetland Sheepdog   14
BPIG   Ch Akadia Martinique Pastry Chef   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
RisingStar's Blue Eyed Angel
  Australian Shepherd   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Starwood Heir Apparent

Best Puppy In Breed
GCh Starwood Heir Apparent

Select Bitch
GCh Malka's Seven Seas



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Hearthside Knock Knock Penny

Reserve Winners Bitch
Novacoast All Or Nothing

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast All Or Nothing

Open Bitch Class
1st Hearthside Knock Knock Penny

7 & Over Veteran Bitch Class
1st RisingStar's Blue Eyed Angel
2nd Briarbrooks Stop The Presses

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Silverparks Dual Dudly

Best Of Opposite Sex
Ch Silverpark Guys Tekila Cutie


Winners Dog: (1-0-0-1)
Silverparks Dual Dudly

Open Dog Class
1st Silverparks Dual Dudly


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boyero Triple Twist Salto



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BergerAlemnd's Winning Colour



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Akadia Martinique Pastry Chef

Best Of Opposite Sex
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Lyricisle's Goddess Of Pop

Best Puppy In Breed
Ch Akadia Martinique Pastry Chef

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir


Winners Dog: (1-1-2-1)
Nikkilen's Truespirit Romeo

Open Dog Class
1st Nikkilen's Truespirit Romeo


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Lyricisle's Goddess Of Pop

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Goddess Of Pop

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Curig Upland Thistle

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Upland Thistle

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By