Edmonton Kennel Club
Thursday, August 10, 2023



Related Results

Obedience

Thursday, August 10 (Obedience Trial-1)
Friday, August 11 (Obedience Trial-2)
Saturday, August 12 (Obedience Trial-3)
Sunday, August 13 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, August 11 (Rally Trial-1)
Friday, August 11 (Rally Trial-2)
Saturday, August 12 (Rally Trial-3)
Saturday, August 12 (Rally Trial-4)
Sunday, August 13 (Rally Trial-5)
Sunday, August 13 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:

-- Wes Larnie--
GCh Newalba's Ben Grimm
"Grimm"
Wes Larnie, Newalba Boxers & Bullmastiffs
www.newalbaboxers.com


Best In Show
Judge: Christian Gomez
Boxer  
GChG Tybrushe's Livin Notoriety
Points: 318 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Christian Gomez
Xoloitzcuintli (Standard)  
GChEx Negra Consentida (Arena)
Points: 236
Best Puppy In Show
Judge: Christian Gomez
Havanese  
Ch Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny
Best Baby Puppy In Show
Judge: Christian Gomez
Doberman Pinscher  
Sharinway's In The Arms Of An Angel
Best Veteran In Show
Judge: Christian Gomez
Doberman Pinscher  
GCh Mojave's Gateway To Gold








Group 1 - William Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   45
Group 2nd   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   44
Group 3rd   
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   33
Group 4th   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   32
BPIG   
Bianca's Let's Dance
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Bianca's BrazosRiver Jon Adams
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: William Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
Bianca's Let's Dance

Best Of Opposite Sex
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Bianca's Let's Dance

Best Puppy In Breed
Bianca's Let's Dance

Select Dog
GChB Malhaven Mastro Di Saltello

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 16 pts (4-9-4-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Taffy's Aphrodite

Best Of Winners: (4-9-4-0)
Taffy's Aphrodite

Best Puppy In Breed
Verdoro's Great Expectations

Select Dog
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight


Winners Bitch: (4-9-4-0)
Taffy's Aphrodite

Reserve Winners Bitch
Expeditions Midnight Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's Lookout Lexie

12-18 Month Bitch Class
1st Expeditions Midnight Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Verdoro's Mum's The Word

Open Bitch Class
1st Taffy's Aphrodite
2nd Beaugoldens Imagine 2021
3rd Coppermoon Mad Cat Boogie
4th Goldpaw's Starlight Starbright

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 10 pts (2-4-3-2)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
Paevalley Diamante Black Gold

Best Of Winners: (2-4-3-2)
Paevalley Diamante Black Gold

Best Puppy In Breed
Loretta Don Julio

Select Dog
GChB Danrich's Crash Tested To Compass

Select Bitch
GChB Cambridge's Yabba Dabba Doozie


Winners Dog: (2-4-3-2)
Loretta Don Julio

Reserve Winners Dog
Cedarwood Montview The Whole Enchileda

Junior Puppy Dog Class
1st Loretta Don Julio

Open Dog Class
1st Cedarwood Montview The Whole Enchileda

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tollchester's Terrific Trout



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Canrick's Patriot

Best Puppy In Breed
Innovation's Imperial Commander


Winners Dog: (1-0-1-0)
Innovation's Imperial Commander

Senior Puppy Dog Class
1st Innovation's Imperial Commander


Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Keypoint's Colours Of The Wind

Best Of Opposite Sex
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Select Bitch
Ch Beswin Ynot Dream With Mee



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Puppy In Breed
Stoney Lake Legendary Lexi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Legendary Lexi

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Carnmellis Yorkshire Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Carnmellis Yorkshire Rose

Open Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose





Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   44
Group 2nd   
GCh Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   43
Group 3rd   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   42
Group 4th   
Ch Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell
  Irish Wolfhound   41
BPIG   
Telford's Mai Tai Ro-Ae
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kocar's All-Star Party   Bloodhound   0
Best Veteran In Group   
GChB Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bassetacres On A Real Good Night


Judge: William Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Telford's Mai Tai Ro-Ae

Best Of Opposite Sex
Milroc Livin The High Life At The Telford's

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Telford's Mai Tai Ro-Ae

Best Puppy In Breed
Telford's Mai Tai Ro-Ae


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Telford's Mai Tai Ro-Ae

Reserve Winners Bitch
Telford's Ring Around The Rosabel

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Ring Around The Rosabel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Mai Tai Ro-Ae





4-6 Month Bitch Class
1st Kocar's All-Star Party

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Taugo's Rocket Queen

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Select Dog
Ch Wolfwoods Midnight Fire



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Beringia's Saaz

12-18 Month Bitch Class
1st Beringia's Saaz

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 10 pts (2-3-5-1)
Telford's Wild Wilson

Best Of Opposite Sex
Ch Telford's Look To The Stars

Best Of Winners: (2-3-5-1)
Telford's Wild Wilson

Best Puppy In Breed
Telford's Wild Wilson

Select Dog
Ch BNB Mr Doc Frosty

Select Bitch
GCh RHK Dark Diva Zensation


Winners Bitch: (2-3-5-1)
Telford's Wild Wilson

Reserve Winners Bitch
Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Senior Puppy Bitch Class
1st Telford's Wild Wilson
2nd BNB Marley's Miss Night Frosted Carly

12-18 Month Bitch Class
1st Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

4-6 Month Bitch Class
1st RHK Vastayan Light Bender

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChS Matsutake's Moments Reflection

Select Bitch
GChB Matsutakes Daisy For Cegah



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Matsutakes Poppy For Cegah

12-18 Month Bitch Class
1st Matsutakes Poppy For Cegah

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Select Bitch
GCh Windrock Little Town Flirt


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition

Select Dog
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Harleyridge's TNT Northern Pikes Of Rioridge

Best Of Opposite Sex
Ch Harleyridge's Wakaw Be'a4 Rioridge



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Of Course Nyah's Delight

12-18 Month Bitch Class
1st Of Course Nyah's Delight

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lahhabeh Mara Lina Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Open Bitch Class
1st Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChB Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Opposite Sex
Dreamwindz Heart Of Stone

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Brookside Gambling On Hellebores

Best Puppy In Breed
Tarapaca's Eyecatcher


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Dreamwindz Heart Of Stone

Reserve Winners Bitch
Tarapaca's Eyecatcher

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarapaca's Eyecatcher
2nd Windborn Serena's Song At Cloverdale

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamwindz Heart Of Stone

Open Bitch Class
1st Dreamwindz Gone In 60 Seconds





Group 3 - Christian Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   81
Group 2nd   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   69
Group 3rd   
GChB Esmonds You Make Me Smile
  Rottweiler   64
Group 4th   
Ch Arcticice Red Of Firesteel
  Canadian Eskimo Dog   58
BPIG   
Aracari's Never Trust A Babyface
  Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sharinway's In The Arms Of An Angel
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
GCh Mojave's Gateway To Gold
  Doberman Pinscher   0
Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Aracari's Sicilian Cosa Nostra

Best Of Opposite Sex
Ch Aracari's Tick Tock Tannenbaum

Best Puppy In Breed
Aracari's Never Trust A Babyface



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Aracari's Sicilian Cosa Nostra

Reserve Winners Bitch
Aracari's Never Trust A Babyface

Junior Puppy Bitch Class
1st Aracari's Never Trust A Babyface

12-18 Month Bitch Class
1st Aracari's Sicilian Cosa Nostra

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Glaciermist Legends And The Myths



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Glaciermist Legends And The Myths

Reserve Winners Bitch
Arcticice Firefly

Canadian Bred Bitch Class
1st Glaciermist Legends And The Myths

Open Bitch Class
1st Arcticice Firefly

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 11 pts (4-5-2-1)
GChG Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
GChB Briante's Diamond In The Ruff

Best Of Winners: (4-5-2-1)
Falconhurst LegendTo Remember

Best Puppy In Breed
Tybrushe's Touche


Winners Dog: (4-5-2-1)
Falconhurst LegendTo Remember

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Cha Bu Mhi E

Junior Puppy Dog Class
1st Faberly N Pengalli's Candy Cane Cupid

12-18 Month Dog Class
1st Newalba N Novera's Cha Bu Mhi E

Canadian Bred Dog Class
1st Faberly N Pengalli's Peppermint Prancer

Open Dog Class
1st Falconhurst LegendTo Remember

4-6 Month Dog Class
1st Livin's Hold My Beer


Winners Bitch: (4-5-2-1)
Tybrushe's Touche

Reserve Winners Bitch
Denshaw N Tybrushe's Jorja Peach

Junior Puppy Bitch Class
1st Denshaw N Tybrushe's Jorja Peach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tangent's Poetry In Motion

Open Bitch Class
1st Tybrushe's Touche
2nd Faberly N Pengalli's Socialite
3rd Livin's Champagne Kisses

Veteran Female
GCh Briante's Diamond In The Making

4-6 Month Bitch Class
1st Livin's Taken By Storm

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
Sheharla's Topshelf At Newalba



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sheharla's Topshelf At Newalba

Open Bitch Class
1st Sheharla's Topshelf At Newalba

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Arcticice Red Of Firesteel

Best Of Opposite Sex
Akiak & Aracari Qimmiq French Flambe

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Akiak Qimmiq Pakak


Winners Dog: (1-2-1-0)
Akiak Qimmiq Pakak

Canadian Bred Dog Class
1st Akiak Qimmiq Pakak


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Akiak & Aracari Qimmiq French Flambe

Reserve Winners Bitch
Aavuuta Qimmiq Yuka

12-18 Month Bitch Class
1st Akiak & Aracari Qimmiq French Flambe

Open Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiq Yuka

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 11 pts (1-3-2-6)
GCh Legendale's Reigning Warrior

Best Of Opposite Sex
GCh Mojave's Songbird

Best Of Winners: (1-3-2-6)
Legendale N Ko's Blazing Sunshine

Best Puppy In Breed
Legendale N Ko's Blazing Sunshine

Select Bitch
GChB Valhalla's Head Over Boots V Janterra


Winners Dog: (1-3-2-6)
Gentry's Atticus Finch

12-18 Month Dog Class
1st Gentry's Atticus Finch

Veteran Male
GCh Mojave's Gateway To Gold

4-6 Month Dog Class
1st Sharinway's I Am No Angel


Winners Bitch: (1-3-2-6)
Legendale N Ko's Blazing Sunshine

Reserve Winners Bitch
Valhalla N Avid's Wild Angel At Aurora

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N Ko's Blazing Sunshine

12-18 Month Bitch Class
1st Karlee's A Heart Engineered For Magic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla N Avid's Wild Angel At Aurora

4-6 Month Bitch Class
1st Sharinway's In The Arms Of An Angel

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 12 pts (0-4-4-5)
GCh Cilka's Rising Tsar

Best Of Opposite Sex
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Best Puppy In Breed
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Select Dog
GCh ATG's French Kissing Life



Winners Bitch: (0-4-4-5)
Cupar's Core Values

Reserve Winners Bitch
Cupar's Integrity

Junior Puppy Bitch Class
1st Cupar's Core Values

Senior Puppy Bitch Class
1st Cupar Cilka Covfefe

12-18 Month Bitch Class
1st Meridian's To Where The River Flows V Lawaetz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cupar's Integrity

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Joenrannan Pikki

Best Of Opposite Sex
Ch Rohmoivan Evita



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cabezon's The Menace

Best Of Opposite Sex
GCh Bendegeit's Peridots N Pearls

Best Puppy In Breed
GCh Cabezon's The Menace


Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
TwinHuey & Rosethorn's Las Palabras De Amor


Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Ch Baywood's Feeling Nauti

Select Dog
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo



Winners Bitch: (0-1-3-1)
H2O Diamond Of Whoosh

Open Bitch Class
1st H2O Diamond Of Whoosh

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Esmonds You Make Me Smile

Best Of Opposite Sex
Ch Eagle Creek's Breakout

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Wathaman's Helluva Hero

Best Puppy In Breed
Stoneyplains Pairs Well With Wine V Kleinedler


Winners Dog: (1-2-2-1)
Wathaman's Helluva Hero

Canadian Bred Dog Class
1st Wathaman's Helluva Hero

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Select Dog
GCh Blitzen's White Haze



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
GChS Jury's Karma Police



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 9 pts (0-4-2-4)
GCh Rockyview Nanook Polar Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Frostypaw's Nox

Best Puppy In Breed
Debalys Third Times The Charm

Select Bitch
GCh Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk






Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   23
Group 2nd   GCh Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   22
Group 3rd   
GChS Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   21
Group 4th   
GCh Clarity's Kaboom Of Summer
  Rat Terrier   20
BPIG   
LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks
  American Staffordshire Terrier   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Brea's Champagne N Candlelight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Brookside On Maple Wings

Open Bitch Class
1st Brookside On Maple Wings

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara

Best Of Opposite Sex
Ch Alpine's Dark Avenger At Rootn

Best Of Winners: (1-1-1-1)
LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks

Best Puppy In Breed
LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks


Winners Dog: (1-1-1-1)
Chargers Revelled In Drax

Junior Puppy Dog Class
1st Chargers Revelled In Drax

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Mysidekicks N Darkars Thanks In Advance

Best Of Opposite Sex
Ch Ourson Orion Psi Mysteria

Select Bitch
Ch Bodacious Chock Full Of Sugar



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Renica's Good Omens

Best Of Opposite Sex
Rootn Naughty Nigel

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Rootn Naughty Nigel

Best Puppy In Breed
Ch Amarantine's Warriors Poet

Select Dog
Ch Amarantine's Warriors Poet


Winners Dog: (1-1-1-1)
Rootn Naughty Nigel

Open Dog Class
1st Rootn Naughty Nigel

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Beguiling Gnoma Lisa

Best Of Opposite Sex
McGuinness Pillar Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
McGuinness Firefly In The Rain

Best Puppy In Breed
McGuinness Firefly In The Rain


Winners Dog: (1-1-0-1)
McGuinness Pillar Of Fire

Junior Puppy Dog Class
1st McGuinness Pillar Of Fire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
McGuinness Firefly In The Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st McGuinness Firefly In The Rain

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Fairview Callum Of Kisimul

Best Of Opposite Sex
Glahms Silver Gift To Kisimul

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Fairview Callum Of Kisimul


Winners Dog: (2-1-0-0)
Fairview Callum Of Kisimul

Reserve Winners Dog
Dreamboat Supernova Of Glahms

12-18 Month Dog Class
1st Fairview Callum Of Kisimul

Open Dog Class
1st Dreamboat Supernova Of Glahms


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Glahms Silver Gift To Kisimul

Open Bitch Class
1st Glahms Silver Gift To Kisimul

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ambricks Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines







Group 5 - Christian Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   38
Group 2nd   
Delsols She's Back In Black 4 Chickadee
  Havanese   35
Group 3rd   
Sunterra Sheer Bliss
  Pomeranian   28
Group 4th   Ch Solarus Willowglyn Luminescence   Chinese Crested Dog   22
BPIG   
Ch Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aisle's All In The Family   Pug   0
Best Veteran In Group   
Ch Sharinway's Charlie Brown
  Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Lapwarmer's Enchanting Grimm Tale

Best Of Opposite Sex
Lapwarmer's Enchanting Fairytale

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Lapwarmer's Enchanting Grimm Tale

Best Puppy In Breed
Lapwarmer's Enchanting Fairytale


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Lapwarmer's Enchanting Fairytale

Senior Puppy Bitch Class
1st Lapwarmer's Enchanting Fairytale

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Dipped In Carmel

Best Puppy In Breed
Sharinway's Dipped In Carmel


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sharinway's Dipped In Carmel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
Ch Solarus Willowglyn Luminescence

Best Of Opposite Sex
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Avid's Aristocats

Best Puppy In Breed
Avid's Aristocats


Winners Dog: (2-2-2-1)
Avid's Aristocats

Reserve Winners Dog
Solarus Snowballs Chance In Hell

Junior Puppy Dog Class
1st Avid's Aristocats
2nd Solarus Snowballs Chance In Hell


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Yorkhouse Mango Meringue

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Mystic Wolf

Junior Puppy Bitch Class
1st Yorkhouse Mystic Wolf

Canadian Bred Bitch Class
1st Yorkhouse Mango Meringue



Winners Dog: (0-2-0-0)
Seda's Shooting Star

Canadian Bred Dog Class
1st Seda's Shooting Star


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Delsols She's Back In Black 4 Chickadee

Reserve Winners Bitch
Seda's Star Gazer

Junior Puppy Bitch Class
1st Sylyn's Odessa

12-18 Month Bitch Class
1st Seda's Star Gazer

Canadian Bred Bitch Class
1st Sylyn's Golden Beryl Of Destiny

Open Bitch Class
1st Delsols She's Back In Black 4 Chickadee

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Painted Up Pretty

Best Puppy In Breed
Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Painted Up Pretty

Reserve Winners Bitch
Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite

12-18 Month Bitch Class
1st Mightymites Painted Up Pretty

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Nanrich Topflite Off To The Rodeo

Select Bitch
GCh Sunokas Neon Strike At Sunburst


4-6 Month Dog Class
1st Valifyre Wet Your Whistle


Winners Bitch: (0-2-0-2)
Flying Gracia Beatriche

Reserve Winners Bitch
Illaryi's Dancing By Moonlight

12-18 Month Bitch Class
1st Illaryi's Dancing By Moonlight

Open Bitch Class
1st Flying Gracia Beatriche

4-6 Month Bitch Class
1st Gibraltar Around The World

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Sunterra Sheer Bliss

Best Of Opposite Sex
Terramarie's Prince Of Tides

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Sunterra Sheer Bliss

Best Puppy In Breed
Terramarie's Prince Of Tides


Winners Dog: (1-3-2-0)
Terramarie's Prince Of Tides

Canadian Bred Dog Class
1st Terramarie's Prince Of Tides


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Sunterra Sheer Bliss

Reserve Winners Bitch
Cascadepom's Domenica Dolce

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Almost Famous

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadepom's Domenica Dolce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunterra Sheer Bliss

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Keja's Only One That Looks Good

Best Of Opposite Sex
Keja's Precious Gift

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Keja's Only One That Looks Good

Best Puppy In Breed
Keja's Precious Gift


Winners Dog: (2-1-0-0)
Keja's Only One That Looks Good

Reserve Winners Dog
Houseopaws Playing With Fire Jax

Junior Puppy Dog Class
1st Houseopaws Playing With Fire Jax

Open Dog Class
1st Keja's Only One That Looks Good

4-6 Month Dog Class
1st Midori's Mis Staken Identity


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Keja's Precious Gift

Senior Puppy Bitch Class
1st Keja's Precious Gift

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Puppy In Breed
Eleki Xoe's Add A Little Spice

Select Dog
GChG Diabolbric's The Force Awakens



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Eleki Xoe's Add A Little Spice

Junior Puppy Bitch Class
1st Eleki Xoe's Add A Little Spice

4-6 Month Bitch Class
1st Aisle's All In The Family

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Yorkhouse Impish Anika



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Yorkhouse Impish Anika

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Tiger Lilly

12-18 Month Bitch Class
1st Yorkhouse Impish Anika
2nd Yorkhouse Tiger Lilly





Group 6 - Christian Gomez Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   35
Group 2nd   
Ch Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky
  Schipperke   34
Group 3rd   
Ch Echoviews Run Silent Run Deep
  Dalmatian   33
Group 4th   
Ch Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly
  Chinese Shar-Pei   28
BPIG   
Echoviews Pop A Top
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Timepieces Too Fat To Fly
  French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos



4-6 Month Bitch Class
1st Rakaro's Mind 'n Manners

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GCh Echoviews Run Silent Run Deep

Best Of Opposite Sex
Ch Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Best Puppy In Breed
Echoviews Pop A Top

Select Bitch
GCh Milo's Chasing Ruby's Dreams


Winners Dog: (1-0-1-3)
Echoviews Pop A Top

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Pop A Top

4-6 Month Dog Class
1st Milo's Take A Chance On Me


4-6 Month Bitch Class
1st Milo's Something To Talk About

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Opposite Sex
DNZ Magik's Abra Kadabra

Best Of Winners: (1-1-2-1)
DNZ Magik's Abra Kadabra

Best Puppy In Breed
DNZ Magik's Abra Kadabra


Winners Dog: (1-1-2-1)
DNZ Magik's Abra Kadabra

Junior Puppy Dog Class
1st DNZ Magik's Abra Kadabra

4-6 Month Dog Class
1st Timepieces Too Fat To Fly


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Twist Of Fate By Gernada

Junior Puppy Bitch Class
1st Twist Of Fate By Gernada

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Horizon's Queen Ann's Lace

Best Of Opposite Sex
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Ch Jaron's Cybele De Santa Inez


Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Thalpet's Prime Meridian

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Thalpet's Prime Meridian

Best Puppy In Breed
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Select Dog
Ch Kandansk Danger Zone


Winners Dog: (1-1-2-1)
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maezhi Rosebell On Cloud Nine

4-6 Month Dog Class
1st Typecast Halcyon Under Wraps At Midori


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Thalpet's Prime Meridian

Open Bitch Class
1st Thalpet's Prime Meridian

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Galavanting Over The Edge And Back

Best Of Opposite Sex
Esprit Wiccans Be Wicked At Sintara

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Valmara's Follow Your Heart

Best Puppy In Breed
Ch Galavanting Over The Edge And Back

Select Dog
GChEx OTCh Oakridge Travelin' Soldier


Winners Dog: (1-2-2-0)
Valmara's Follow Your Heart

Open Dog Class
1st Valmara's Follow Your Heart


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Esprit Wiccans Be Wicked At Sintara

Reserve Winners Bitch
Benverde Coronado Rosa Verde

12-18 Month Bitch Class
1st Benverde Coronado Rosa Verde

Open Bitch Class
1st Esprit Wiccans Be Wicked At Sintara

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
D.C.Kin's Aki Kaze

Best Puppy In Breed
D.C.Kin's Aki Kaze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
D.C.Kin's Aki Kaze

Senior Puppy Bitch Class
1st D.C.Kin's Aki Kaze

Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Mydream's The Party Continues

Best Puppy In Breed
Mydream's Here Comes Guenther!


Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blanch-O's Hear Me Whisper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blanch-O's Hear Me Whisper

Open Dog Class
1st Blanch-O's Hear Me Whisper


Judge: Christian Gomez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Runway Down To The River
  Australian Shepherd   46
Group 2nd   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   39
Group 3rd   
GCh Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   20
Group 4th   
GChB Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   19
BPIG   
Dragonfli De La Destinee
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   0
Best Veteran In Group   
GChB Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Sheep's Kin Kinda Complicated

Best Of Winners: (1-2-2-2)
BigRkAussies Great Divide

Best Puppy In Breed
BigRkAussies Great Divide

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way


Winners Dog: (1-2-2-2)
BigRkAussies Ridge Runner

Junior Puppy Dog Class
1st BigRkAussies Ridge Runner


Winners Bitch: (1-2-2-2)
BigRkAussies Great Divide

Reserve Winners Bitch
Incognito Star Snow Winner

Junior Puppy Bitch Class
1st BigRkAussies Great Divide

Open Bitch Class
1st Incognito Star Snow Winner

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ripicca D'Amore Girl On Fire



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh MBS Continuum

Best Of Opposite Sex
Ch MBS Resistance Is Futile

Best Puppy In Breed
Dragonfli De La Destinee


Winners Dog: (1-0-1-1)
Dragonfli De La Destinee

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonfli De La Destinee


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bolo's Coach Of Zottelbaer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Open Dog Class
1st Bolo's Coach Of Zottelbaer

4-6 Month Dog Class
1st IB'lieve's Theodore


4-6 Month Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Davenloch Cardoness Cote D'azur

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Brightmore Cardoness Davenloch Shot Rock

Best Puppy In Breed
Brightmore Cardoness Davenloch Shot Rock


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Rainycreek Roussanne

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Roussanne

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Creeklands Adelheid

Best Puppy In Breed
Headlines Tulsa



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Creeklands Adelheid

Reserve Winners Bitch
Headlines Tulsa

Senior Puppy Bitch Class
1st Headlines Tulsa

Open Bitch Class
1st Creeklands Adelheid

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Tumbleweed I Wanna Dance At Silverspar

Best Puppy In Breed
Tumbleweed I Wanna Dance At Silverspar


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 18 pts (5-9-4-1)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Emmys Dreamsicle

Best Of Winners: (5-9-4-1)
Zesta Scarlet Letter

Best Puppy In Breed
GCh Zesta No Motive Required

Select Dog
GCh Zesta No Questions Asked


Winners Bitch: (5-9-4-1)
Zesta Scarlet Letter

Reserve Winners Bitch
Lynphil Amalaya

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Showgirl
2nd Jetset So That's How

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Amalaya

Open Bitch Class
1st Zesta Scarlet Letter
2nd Gloryhill's No Guts No Glory
3rd Liska Shadows In The Moonlight
4th Zesta Secret Ingredient

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lillemor Snowdon Peak

Best Puppy In Breed
Curig Invictus Maneo


Winners Dog: (1-0-1-0)
Curig Invictus Maneo

Junior Puppy Dog Class
1st Curig Invictus Maneo


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By