The Olde York Kennel Club
Wednesday, November 9, 2022 - Ltd Show - Group 7



Related Results

Conformation

Monday, November 07
Monday, November 07 (Ltd Show - British & Irish Breeds)
Tuesday, November 08
Tuesday, November 08 (Ltd Show - Group 3)
Wednesday, November 09
Wednesday, November 09 (Ltd Show - Group 7)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard








Group 7 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   29
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Fire On Fire
  Collie (Rough)   24
Group 3rd   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   20
Group 4th   
GCh Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   15
BPIG   
Ch Downunder's Real Wild Child
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Puppy In Breed
GChB Downunder's Real Wild Child

Select Dog
Ch Lotta Spots Mast-R Cowboy Tuff

Select Bitch
GChB Downunder's Real Wild Child



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Mast-R Something To Talk About


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Sylvan Argent Fire On Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Ennismoor's Liberty Belle

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Walters Twin Pines From A Jack To A King


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Van-M Island Girl At Glen Eilalorne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Maplemyst's Moonshadow

Best Of Opposite Sex
Ch Maplemyst's Little Brown Jug

Select Bitch
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Timberline's Dust Bowl Dance




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChB Follow Me Must Have Been Love

Best Of Opposite Sex
Followme A Break From The Norm

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Knee High's Fyre N Falconry At Pinewood

Best Puppy In Breed
Knee High's Fyre N Falconry At Pinewood

Select Dog
Ch Pinewood's Cowboy Casanova


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Followme A Break From The Norm

Reserve Winners Bitch
Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Kyon's Lekende Lett

Best Of Opposite Sex
Kyon's Legend Of Hades

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Kyon's Great Blue Sea

Best Puppy In Breed
Kyon's Great Blue Sea

Select Bitch
Kyon's Fine Flotte Rue


Winners Dog: (1-2-0-2)
Kyon's Legend Of Hades


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Kyon's Great Blue Sea

Reserve Winners Bitch
Kyon's Lys Og Lett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By