Nickel District Kennel Club
Saturday, April 2, 2016 - Show # 4



Related Results

Conformation

Friday, April 01 (Show # 1)
Friday, April 01 (Show # 2)
Saturday, April 02 (Show # 3)
Saturday, April 02 (Show # 4)
Sunday, April 03 (Show # 5)
Sunday, April 03 (Show # 6)

Related Specialties

Havanese Fanciers of Canada - Saturday, April 02 - Conformation



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
MBIS BISS Am GCh & Can GChEx Reidwood Just in Time CGN
Owner: Noreen Lorenz & Nancy & Jeannette Warner
Breeder: Nancy & Jeannette Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Lee Steeves
Cane Corso  
Ch Contessa's Not So Angel's Mason
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Steeves
Fox Terrier (Wire)  
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
Best Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Havanese  
Pocopayasos U Got Served
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Chinese Shar-Pei  
Gumby's Marvelous Underdog








Group 1 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   38
Group 2nd   
Ch Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   27
Group 3rd   GCh Samphire Starburst   Retriever (Labrador)   25
Group 4th   
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   15
BPIG   
Stannyfield's Say Hey Kid
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skazka's Northern Journey   Retriever (Labrador)   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Neigenuveaux King Of The Road

Best Puppy In Breed
Neigenuveaux King Of The Road


Winners Dog: (1-0-0-0)
Neigenuveaux King Of The Road

Junior Puppy Dog Class
1st Neigenuveaux King Of The Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Gatehouse Lock N Load

Best Of Opposite Sex
Ch Legacyk Knight Of Glory

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Say Hey Kid



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Stannyfield's Say Hey Kid

Junior Puppy Bitch Class
1st Stannyfield's Say Hey Kid


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
GCh Dowerky Shall We Dance

Best Puppy In Breed
Dowerky Ramblin Road Brew



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dowerky Ramblin Road Brew

Junior Puppy Bitch Class
1st Dowerky Ramblin Road Brew


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 9 pts (1-5-2-2)
GCh Samphire Starburst

Best Of Opposite Sex
Ch Allsport Random Chance

Best Of Winners: (1-5-2-2)
Fieldbrook's Ryse For Honour

Best Puppy In Breed
Fieldbrook's Ryse For Honour

Select Dog
Ch Skazka Hugo Boss

Select Bitch
Ch Castilleja Skazka Rus Roulette


Winners Dog: (1-5-2-2)
Wimberway's Huckamuck

Open Dog Class
1st Wimberway's Huckamuck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nopper's For The Love Of Tink

Best Of Opposite Sex
Whitepoint's Salty Nor'easter

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nopper's For The Love Of Tink


Winners Dog: (2-1-0-0)
Whitepoint's Salty Nor'easter

Reserve Winners Dog
Nopper's Sweet Child Of Mine

12-18 Month Dog Class
1st Whitepoint's Salty Nor'easter

Open Dog Class
1st Nopper's Sweet Child Of Mine


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Nopper's For The Love Of Tink

Open Bitch Class
1st Nopper's For The Love Of Tink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Reidwood Run For The Roses

Best Of Opposite Sex
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ataboy's Red Hot Bullet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ataboy's Red Hot Bullet

Open Dog Class
1st Ataboy's Red Hot Bullet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh KAS Black Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Pawmarc's Our Lady Liberty

Best Puppy In Breed
Trojh's N' Pawmarc By A Girl A Drink



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Trojh's N' Pawmarc By A Girl A Drink

Junior Puppy Bitch Class
1st Trojh's N' Pawmarc By A Girl A Drink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   17
Group 2nd   
Dykumos Thatsa Country Hound
  Rhodesian Ridgeback   14
Group 3rd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   11
Group 4th   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   6
BPIG    Aries Anzac   Afghan Hound   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Tirzah All About The Bling

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Aries Anzac

Best Puppy In Breed
Aries Anzac


Winners Dog: (2-2-1-0)
Aries Anzac

Reserve Winners Dog
Tirzah Hartbeat Of Candyland

Junior Puppy Dog Class
1st Aries Anzac
2nd Tirzah Hartbeat Of Candyland


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Tirzah All About The Bling

Reserve Winners Bitch
Tirzah Kiss Myself So Pretty

Junior Puppy Bitch Class
1st Tirzah All About The Bling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tirzah Kiss Myself So Pretty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru's Doin Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru's Doin Time

Open Dog Class
1st Boru's Doin Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Egbar's Strong And True

Best Puppy In Breed
Egbar Fields Of Poppies



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Egbar's Dance Like Your Dad

Reserve Winners Bitch
Egbar Fields Of Poppies

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar Fields Of Poppies

12-18 Month Bitch Class
1st Egbar's Dance Like Your Dad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Icycold Thirdmate

Best Of Opposite Sex
Ch Icycold Third Time

Best Puppy In Breed
Ch Icycold Thirdmate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Dykumos Thatsa Country Hound

Best Of Opposite Sex
GCh Dykumos Marvel Eyes At Angelridge

Select Dog
Ch Angelridge Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Puppy In Breed
Sporting Fields All That Glitters



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shetara's The Oracle

Reserve Winners Bitch
Sporting Fields All That Glitters

Junior Puppy Bitch Class
1st Sporting Fields All That Glitters

Open Bitch Class
1st Shetara's The Oracle


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Contessa's Not So Angel's Mason
  Cane Corso   15
Group 2nd   
GCh Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   14
Group 3rd   
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
  Rottweiler   9
Group 4th   
Ch Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   8
BPIG    Integrity Flaming Heart Shika   Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Xaela Vasilyev Ostrov
  Alaskan Malamute   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

Best Puppy In Breed
Integrity Flaming Heart Shika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

Junior Puppy Bitch Class
1st Integrity Flaming Heart Shika

3-6 Month Bitch Class
1st Xaela Vasilyev Ostrov


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Funatic Happy-Go-Lucky



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Funatic Happy-Go-Lucky

Reserve Winners Bitch
Kronblommas Xanthe

12-18 Month Bitch Class
1st Kronblommas Xanthe

Open Bitch Class
1st Funatic Happy-Go-Lucky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tybrushe's All That Jazz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bullproof Titan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Black Friday

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Gatehouse Black Friday

Best Puppy In Breed
Gatehouse Black Friday


Winners Dog: (2-2-0-1)
Gatehouse Black Friday

Reserve Winners Dog
Hausenbrook's Dragonheart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gatehouse Black Friday
2nd Hausenbrook's Dragonheart


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Aludra's Darkstar V Shadeko

Reserve Winners Bitch
Gatehouse Royal Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Gatehouse Royal Princess

Open Bitch Class
1st Aludra's Darkstar V Shadeko


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Puppy In Breed
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling

Best Of Opposite Sex
Sherakan's Arctic Savior



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sherakan's Arctic Savior

Open Bitch Class
1st Sherakan's Arctic Savior


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   11
Group 2nd   
GCh Huntaway Red Rose
  Border Terrier   10
Group 3rd    Windeire Daylight   Irish Terrier   8
Group 4th   
FireAlly Keeper Of The Flame
  Cairn Terrier   7
BPIG   
FireAlly Keeper Of The Flame
  Cairn Terrier   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Huntaway Red Rose

Best Of Opposite Sex
Brightrain Mister Quinnegan


Winners Dog: (1-0-0-1)
Brightrain Mister Quinnegan

12-18 Month Dog Class
1st Brightrain Mister Quinnegan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
FireAlly Keeper Of The Flame

Best Puppy In Breed
FireAlly Keeper Of The Flame



Winners Bitch: (0-4-0-0)
FireAlly Keeper Of The Flame

Reserve Winners Bitch
Cairwick Eila Kirn

Senior Puppy Bitch Class
1st FireAlly Keeper Of The Flame

12-18 Month Bitch Class
1st Emjade Sterling Vixen At Syryn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxglove Treacle Tart

Open Bitch Class
1st Cairwick Eila Kirn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windeire Daylight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windeire Daylight

Open Bitch Class
1st Windeire Daylight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
High Pines Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
High Pines Daisy

12-18 Month Bitch Class
1st High Pines Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Scorybrek Gwynne

Best Of Opposite Sex
Darinielle Julia Star

Best Puppy In Breed
Forestfield Forget Me Not



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Darinielle Julia Star

Reserve Winners Bitch
Forestfield Forget Me Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Forget Me Not

Open Bitch Class
1st Darinielle Julia Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   GChEx Fwaggles Million Dollar Baby   Toy Manchester Terrier   16
Group 2nd   
Pocopayasos U Got Served
  Havanese   15
Group 3rd    MnSpaws Show Stopper In Vegas   Pug   8
Group 4th    Jordannas Kiss Me I'm Irish   Papillon   7
BPIG   
Pocopayasos U Got Served
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jordannas Coat Of Many Colours   Papillon   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 6 pts (3-1-0-3)
Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
GCh Ashstone's Atria

Best Of Winners: (3-1-0-3)
Pocopayasos U Got Served

Best Puppy In Breed
Pocopayasos U Got Served

Select Bitch
Ch Willow Gates Sandra Dee


Winners Dog: (3-1-0-3)
Pocopayasos U Got Served

Reserve Winners Dog
Carneys Amblers Take Me To The River

Junior Puppy Dog Class
1st Pocopayasos U Got Served

Senior Puppy Dog Class
1st Ashstone's White Lightning

Open Dog Class
1st Carneys Amblers Take Me To The River


Winners Bitch: (3-1-0-3)
Pocopayasos' One Night Stand

12-18 Month Bitch Class
1st Pocopayasos' One Night Stand


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Jordannas Kiss Me I'm Irish

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Jordannas Kiss Me I'm Irish

Best Puppy In Breed
Jordannas Kiss Me I'm Irish


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Reserve Winners Bitch
Algos Star Of The North

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Miss L-E To Regaloake
2nd Heaven Sent Sexy In Stilettos

Senior Puppy Bitch Class
1st Algos Star Of The North

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algos Northern Reflection

3-6 Month Bitch Class
1st Jordannas Coat Of Many Colours


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Romiche Coeur du Brave




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Best Puppy In Breed
MnSpaws Show Stopper In Vegas



Winners Bitch: (0-1-0-0)
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Senior Puppy Bitch Class
1st MnSpaws Show Stopper In Vegas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Best Puppy In Breed
Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Reserve Winners Bitch
Tarmar Once Upon A Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   17
Group 2nd    Brielle's Pass The Wine   Poodle (Standard)   16
Group 3rd   
GCh Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   13
Group 4th    Cass'Imperium Legion Etrangere   French Bulldog   12
BPIG    Cass'Imperium Legion Etrangere   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Gumby's Marvelous Underdog
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Holiday's Over The Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Holiday's Over The Moon

Open Bitch Class
1st Holiday's Over The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 8 pts (2-6-1-0)
GCh Doreval Junior Angus

Best Of Opposite Sex
Jacib's Little Miss Sassy

Best Of Winners: (2-6-1-0)
Jacib's Little Miss Sassy

Best Puppy In Breed
Doreval De La Noblesse De Khym


Winners Dog: (2-6-1-0)
Cherokee Legend Lorenzo

Reserve Winners Dog
Empires Empowering Jacib

Senior Puppy Dog Class
1st Empires Empowering Jacib

Open Dog Class
1st Cherokee Legend Lorenzo


Winners Bitch: (2-6-1-0)
Jacib's Little Miss Sassy

Reserve Winners Bitch
Doreval A La Grace De Rummy

Junior Puppy Bitch Class
1st Doreval De La Noblesse De Khym
2nd Topbrass Playing With The Queen Of Hearts

Senior Puppy Bitch Class
1st Doreval Indiana Jane

12-18 Month Bitch Class
1st Jacib's Little Miss Sassy

Open Bitch Class
1st Doreval A La Grace De Rummy
2nd Jacib's Queen Of Hearts 2nd

3-6 Month Bitch Class
1st Jacib's I Told You So


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After



3-6 Month Bitch Class
1st Gumby's Marvelous Underdog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Commitment's Holy Diver

Select Dog
GChEx Commitment's Style In Play


Winners Dog: (1-0-1-0)
Commitment's Holy Diver

12-18 Month Dog Class
1st Commitment's Holy Diver



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cass'Imperium Legion Etrangere

Best Puppy In Breed
Cass'Imperium Legion Etrangere


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cass'Imperium Legion Etrangere

Junior Puppy Dog Class
1st Cass'Imperium Legion Etrangere



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Brielle's Pass The Wine

Best Of Opposite Sex
GCh Vetset Power Play Of Visualart

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brielle's Pass The Wine

Best Puppy In Breed
GCh Vetset Power Play Of Visualart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Opus's Choo Choo Ch'boogie

Junior Puppy Dog Class
1st Opus's Choo Choo Ch'boogie


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brielle's Pass The Wine

Open Bitch Class
1st Brielle's Pass The Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   34
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   33
Group 3rd   
Ch ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   29
Group 4th   
Ch Wotarukus Instant Insanity
  Briard   23
BPIG   
Ch ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Catalyst Sweet Sadie Rednsted
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash

Best Puppy In Breed
Catalyst's I've Got A Girl Crush



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Catalyst's I've Got A Girl Crush

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Something Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's I've Got A Girl Crush

Senior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Something Special

3-6 Month Bitch Class
1st Catalyst Sweet Sadie Rednsted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh ThundeRun Night Editor

Best Of Opposite Sex
Ch Wenlisa's I Dare You

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Catori's Lose My Mind @ Riomesa

Best Puppy In Breed
GCh ThundeRun Night Editor

Select Dog
GCh Cheynat's Simply Perfect


Winners Dog: (1-1-3-1)
Riomesa Pay It Forward

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Riomesa Pay It Forward

3-6 Month Dog Class
1st Wenlisa's Absolutely


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Catori's Lose My Mind @ Riomesa

Junior Puppy Bitch Class
1st Catori's Lose My Mind @ Riomesa

3-6 Month Bitch Class
1st Riomesa Doin' What She Likes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fiona du Chateau de Montmirail




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wotarukus Instant Insanity



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Grinzing's Jewelled Moonstone

Canadian Bred Bitch Class
1st Grinzing's Jewelled Moonstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Sylvan Argent Windsong Celebrate

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Highcroft Oban Lord Of The Isles

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Audrey Hepburn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Of Opposite Sex
Cardross Sugarnspice Lonestar

Best Puppy In Breed
GCh Heaven Sent Island Secrets


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cardross Sugarnspice Lonestar

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Sugarnspice Lonestar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GCh Lindau's Distant Thunder

Best Of Opposite Sex
Mistique's Here Comes Nora

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Mistique's Here Comes Nora

Best Puppy In Breed
Mistique's Here Comes Nora

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald

Select Bitch
Ch Madeb's I'm Legend


Winners Dog: (2-2-2-2)
Aeroforce Vom Albtal

Reserve Winners Dog
Sablehill's Sly Gambler

12-18 Month Dog Class
1st Aeroforce Vom Albtal

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sablehill's Sly Gambler


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Mistique's Here Comes Nora

Reserve Winners Bitch
Carena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistique's Here Comes Nora

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kyon's Langveis Reisende

Best Of Opposite Sex
Kyon's Synne Perle Datter

Best Puppy In Breed
Kyon's Nordic Princess



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kyon's Synne Perle Datter

Reserve Winners Bitch
Kyon's Nordic Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Nordic Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Synne Perle Datter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Grandgables Give'm The Boot

Best Of Opposite Sex
Grandgables Head In The Clouds

Best Puppy In Breed
Grandgables Head In The Clouds


3-6 Month Dog Class
1st Regaloake's Encore


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Grandgables Head In The Clouds

Reserve Winners Bitch
Cermelbradshaw Joia Olivemount

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermelbradshaw Joia Olivemount

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Head In The Clouds

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunnygate's Once Upon A Time

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Keltic Bliss
2nd Regaloake's Barbielicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wenlisa's I Got A Girl Crush



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wenlisa's I Got A Girl Crush

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's I Got A Girl Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By