Lakehead Kennel Club
Sunday, May 7, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Keetukka's Diego Oakridgelane
Owner: Shelley Gerig
Breeders: Shelley Gerig, Brenda Elliott, Marian Day, JoAnn Brewer


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Samoyed  
Ch Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 151 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Pomeranian  
Ch Sunterra Sudden Impact
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Samoyed  
Ch Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Golden)  
Northsyde's Trust Snow One
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Thomas Alexander
Spaniel (American Cocker)   Begay N Sebastian's With A Cherry On Top
Best Altered In Show
Judge: Thomas Alexander
Great Dane  
Ch Strider N Leinenstones NaVan








Group 1 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st    Kashuba's I Hear A Symphony   Retriever (Golden)   21
Group 2nd   
GCh Admirable Stars Bohemian Rhapsody
  Spaniel (American Cocker)   19
Group 3rd   
Ch Labrys Just One Look
  Retriever (Flat-Coated)   15
Group 4th   
GCh Desert's Valentine To Sunsetter
  Setter (English)   9
BPIG    Kashuba's I Hear A Symphony   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Northsyde's Trust Snow One
  Retriever (Golden)   0
Best BBE In Group    Begay N Sebastian's With A Cherry On Top   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts
Suci's Heart's Afire



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 5 pts
GCh Labrys Just One Look



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts
Kashuba's I Hear A Symphony



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts
GCh Keswick's Storm Flag Flying



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts
GCh Desert's Valentine To Sunsetter



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 3 pts
GCh Admirable Stars Bohemian Rhapsody



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 3 pts
Ch Winmara's Carnival Klondike Kate



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fastien Boysson Bohemia







Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   10
Group 2nd   Ch Windrock Life Is A Highway   Greyhound   9
Group 3rd   
Ch Polo's Chillin Like A Villain
  Afghan Hound   7
Group 4th   
Ch Boru's Breaking News
  Bloodhound   6
BPIG   Ch Manjusha's Valiant Vesku   Norrbottenspets   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Legend's Dark N Stormy
  Bloodhound   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's Chillin Like A Villain



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Boru's Breaking News



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pamadron Clio



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Longonlovings RhubarbNCreamPie



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Hiddenwires Full Of Life SW



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Windrock Life Is A Highway



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Manjusha's Valiant Vesku



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aikerskaill SpecialD NvrSayNvr







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   43
Group 2nd   
Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke
  Bullmastiff   27
Group 3rd    Badbears Hat Trick   Newfoundland   26
Group 4th   
GCh Ironpride's Echo The Fight
  Alaskan Malamute   22
BPIG   
Ch Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Fortune Cookie   Samoyed   0
Best Altered In Group   
Ch Strider N Leinenstones NaVan
  Great Dane   0
Best BBE In Group    Kareaboo's Good To The Last Drop   Samoyed   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearfactz Shibusa Eko



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
GCh Ironpride's Echo The Fight



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Blakokes Oh My Oriana Bluebear



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nightwatch's Tito Of Bramstoke



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Wingate's First And Goal



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Strider N Leinenstones Happy Hour



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Badbears Hat Trick



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wathaman's North Sky's Zenith



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 15 pts
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
GCh Rivercove's Heartthrob



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Saras Himalayas Fame N Fortune







Group 4 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Amberly Beale Street Blues
  Border Terrier   10
Group 2nd   
Ch Absolutely Oh Yeah
  Fox Terrier (Smooth)   9
Group 3rd    Wards Creek's Shut Up And Dance With Me   Schnauzer (Miniature)   8
Group 4th   
Fireally Keeper Of The Flame
  Cairn Terrier   6
BPIG    Millenium's Big Bang Theory   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best BBE In Group   
Fireally Keeper Of The Flame
  Cairn Terrier   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
Shawndee's Morgan Wallace



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Amberly Beale Street Blues



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Magor New Moon Rising



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fireally Keeper Of The Flame



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Absolutely Oh Yeah



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Highland Glen Tetley Rose Of Tucker Creek



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts
Wards Creek's Shut Up And Dance With Me



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special







Group 5 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   22
Group 2nd   
GCh Revelry's Blue Moon Rising
  Cavalier King Charles Spaniel   21
Group 3rd   
Southcreek's Midnight Flyer
  Papillon   16
Group 4th   
Ch Bloomsbury Ballroom Blitz
  Chihuahua (Long Coat)   14
BPIG   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rokila Gone Rogue
  Papillon   0
Best Altered In Group    Diago Shoot For The Moon   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best BBE In Group   
Southcreek's Midnight Flyer
  Papillon   0
Group 2nd (Altered)    Sierrakruize's Ziggy Stardust   Chihuahua (Long Coat)   0
Group 3rd (Altered)   
Ch Heaven's Busy Bee
  Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts
GCh Revelry's Blue Moon Rising



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts
Ch Bloomsbury Ballroom Blitz



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cogie's Imperial Death Star



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverport's Pico At LaBonne



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh JBLittle Amigo's Bandito



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts
Ch Whitehouse's Young Troubadour



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Southcreek's Midnight Flyer



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Sudden Impact



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gibby's Hurricane Bella



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton's Fifty Shades
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Symarun's Talk T' Talk
  Shih Tzu   11
Group 3rd   
GCh PaisleyPella A Boy And His Dog
  Dalmatian   9
Group 4th    Symarun's Easy Rider   Bulldog   8
BPIG    Rustinwood Driftwood Tzuvilla   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bar-None Crooked Halo Of Visualart
  Poodle (Standard)   0
Best BBE In Group    Rustinwood Driftwood Tzuvilla   Shih Tzu   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Klassic's Ushl Winger



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts
Symarun's Easy Rider



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaisleyPella A Boy And His Dog



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Crystalton's Fifty Shades



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Symarun's Talk T' Talk





Group 7 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   GCh Aberlee Inside Story   Welsh Corgi (Pembroke)   27
Group 2nd   
GCh Dalgarnoch Nite At The Oscars
  Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   
GChEx Richtbar You Move Like Jagger
  German Shepherd Dog   14
Group 4th   
Ch Shibusa Flying Solo By Larska
  Swedish Vallhund   11
BPIG    Nootka's A Rose Is A Rose   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nicha's Illions @ Chateau Blanc   Belgian Shepherd Dog   0
Best BBE In Group   
Ch Bellaclan Midnight Sorceress
  Border Collie   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts
Reddenblu's The Shape Shifter



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sheep's Kin Turn On The Charm







Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bellaclan Midnight Sorceress



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Richtbar You Move Like Jagger



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 7 pts
GCh Dalgarnoch Nite At The Oscars



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts
GCh Shibusa Flying Solo By Larska



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 4 pts
GCh Aberlee Inside Story



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By