West Kootenay Kennel Club
Saturday, August 18, 2018



Related Results

Obedience

Saturday, August 18 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 18 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 19 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 19 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, August 18 (Rally Trial 1)
Saturday, August 18 (Rally Trial 2)
Sunday, August 19 (Rally Trial 3)
Sunday, August 19 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Esther Hall
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 117 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Esther Hall
Irish Terrier  
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring
Points: 99
Best Puppy In Show
Judge: Esther Hall
Whippet  
Ch Ethos No Ordinary Love
Best Baby Puppy In Show
Judge: Esther Hall
Bearded Collie   Chantilly's Chloe Kym
Best Veteran In Show
Judge: Esther Hall
Irish Terrier  
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring








Group 1 - Esther Hall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tollchester's Mauvais Garcon
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   21
Group 2nd   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   20
Group 3rd    Puppylove Delamatchas Tanner   Spaniel (American Cocker)   19
Group 4th   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   18
BPIG    Puppylove Delamatchas Tanner   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Danrich's Silly Rabbit   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fieldday Milady De Winters

Best Puppy In Breed
Fieldday Milady De Winters



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fieldday Milady De Winters

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
Ch Nadina's Easter Campfire Story

Best Of Opposite Sex
LamornaBreeznAdina MintBubbles

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Nadina's Easter Story

Select Bitch
Ch Ambertru's Silver Lining


Winners Dog: (2-3-1-3)
Nadina's Easter Story

Reserve Winners Dog
Verdoro's Bar Code


Winners Bitch: (2-3-1-3)
LamornaBreeznAdina MintBubbles

Reserve Winners Bitch
Nadina's Easter Sunrise

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Rosefield's U Got The Look

Best Of Opposite Sex
Rosefield's Sensational Sako

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Rosefield's U Got The Look

Best Puppy In Breed
Rosefield's U Got The Look

Select Dog
GCh Danrich's Skyfire Abroad

Select Bitch
Ch Danrich's Precious Skyfire


Winners Dog: (1-3-1-1)
Rosefield's Sensational Sako


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Rosefield's U Got The Look

Reserve Winners Bitch
Timberghost Lonsdales Gloriana

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Puppylove Delamatchas Tanner

Best Puppy In Breed
Puppylove Delamatchas Tanner


Winners Dog: (1-0-0-0)
Puppylove Delamatchas Tanner


Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pawmarc's He's In The Dryver's Seat


Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RoseWin's Legacy In Time







Group 2 - Esther Hall Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ethos No Ordinary Love
  Whippet   13
Group 2nd    Jadis Blue Martini   Irish Wolfhound   8
Group 3rd    Teckelwood Texas Independence SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 4th   GCh Pikkinokka's Star Kissed   Finnish Spitz   6
BPIG   
Ch Ethos No Ordinary Love
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wolfholm's Joyous Clodagh   Irish Wolfhound   0
Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Teckelwood Vision V Vindachs



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Teckelwood Vision V Vindachs

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Pikkinokka's Star Kissed

Best Of Opposite Sex
Ch Topas Sire Of Storm Valley

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Pikkinokka's Shoot Fer The Stars

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Shoot Fer The Stars

Select Bitch
Ch Pikkinokka's June Bug


Winners Dog: (1-2-1-2)
Pikkinokka's Shoot Fer The Stars


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Pikkinokka's Star Bedazzled

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Star Struck

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jadis Blue Martini



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jadis Blue Martini

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
Ch Ethos No Ordinary Love

Best Of Opposite Sex
Ch Surrey Hill's Launch Time At Mariner

Best Puppy In Breed
Ch Ethos No Ordinary Love

Select Bitch
Ch Sinclair Fly Like A Bird



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Sinclair Tastocountry





Group 3 - Colette Ritchie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   17
Group 2nd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   11
Group 3rd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   10
Group 4th   
GCh Rambull's Rumour Has It
  Bullmastiff   7
BPIG    Lindsayleigh's Alli's Secret   Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Nestorio Van't Stokerybos

Best Of Opposite Sex
Pawsonlake Monashee Breeze



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Pawsonlake Monashee Breeze

Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
Firefly's Your Pointe Is


Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rambull's Rumour Has It



Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fiveam's Finish What Ya Started



Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Got You Under Her Spell Shadow Of Heaven

Best Puppy In Breed
Got You Under Her Spell Shadow Of Heaven


Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BigLuv's Let It Ride



Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Jewel's White Aquavit Straight Up

Best Puppy In Breed
Jewel's White Aquavit Straight Up



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Jewel's White Aquavit Straight Up

Judge: Colette Ritchie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Alli's Secret



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lindsayleigh's Alli's Secret





Group 4 - Cathy Wankel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring
  Irish Terrier   3
Group 2nd    Scandals Adam Strutinsky   Schnauzer (Miniature)   2
Group 3rd   Ch Red Rocks Tequila Sunrise   Staffordshire Bull Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG    Raylin BP SnowStormOfTheYear   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring
  Irish Terrier   0
Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Red Branch D'Artagnan Of The Ring



Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Scandals Adam Strutinsky

Best Puppy In Breed
Raylin BP SnowStormOfTheYear


Winners Dog: (2-0-0-0)
Scandals Adam Strutinsky

Reserve Winners Dog
Raylin BP SnowStormOfTheYear


Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Red Rocks Tequila Sunrise







Group 5 - Cathy Wankel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions
  Pug   25
Group 2nd   Ch Silvermorning's Blaze Of Enchantment   Papillon   24
Group 3rd   
GCh Sonora Bindy Baby At Keja
  Poodle (Toy)   19
Group 4th   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   15
BPIG   
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shwarzenberg's Goldfinger JJ   Pomeranian   0
Best Veteran In Group    Summerhill Emerald At Urquhart   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lakewood's Picante

Best Of Opposite Sex
Airescot Sunset

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lakewood's Picante


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakewood's Picante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Airescot Sunset

Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Gleneire's Royal Supernova

Best Of Opposite Sex
Urqhartamore' Graced By Love

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Gleneire's Royal Supernova


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Gleneire's Royal Supernova

Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Janterra Leith's Shooting Star

Best Puppy In Breed
GCh Janterra Leith's Shooting Star



Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey



Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Summerwind's Dark Dessari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Summerwind's Dark Dessari

Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
Ch Silvermorning's Blaze Of Enchantment

Best Of Opposite Sex
St Clares Rising Star Scarlett

Best Of Winners: (1-1-3-0)
St Clares Rising Star Scarlett

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Dog: (1-1-3-0)
Truluv It's A Wonderful Life


Winners Bitch: (1-1-3-0)
St Clares Rising Star Scarlett

Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Lilangelz Dealer Of Dreams

Best Of Opposite Sex
Arvizu's La Patrona

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Arvizu's La Patrona

Best Puppy In Breed
Sunokas Dream Pistol


Winners Dog: (2-3-1-0)
Sunokas Dream Pistol

Reserve Winners Dog
Pikkinokka's Dream A Lil Dream


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Arvizu's La Patrona

Reserve Winners Bitch
Cheyennes Celestial Rain

Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja

Best Of Opposite Sex
Keja's Apache Sundance

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Keja's Shabee Sheik

Best Puppy In Breed
Keja's Apache Sundance


Winners Dog: (1-2-0-1)
Keja's Apache Sundance


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Keja's Shabee Sheik

Reserve Winners Bitch
Keja's Sindona Orange Blossom

Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions



Judge: Cathy Wankel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rigair Moana Catching A Dream

Best Puppy In Breed
Kiwiblue Dare To Dance



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rigair Moana Catching A Dream

Reserve Winners Bitch
Kiwiblue Dare To Dance





Group 6 - Esther Hall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   13
Group 2nd   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   12
Group 3rd   
Ch Destiny's Dutchess
  Boston Terrier   11
Group 4th   
Ch BFF's Piece de Resistance
  French Bulldog   8
BPIG   
Ch Destiny's Dutchess
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keez Red Sole Sista
  Keeshond   0
Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Destiny's Dutchess

Best Of Opposite Sex
Premjer Boston-Pinch

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Destiny's Dutchess

Best Puppy In Breed
Destiny's Dutchess


Winners Dog: (1-2-0-0)
Premjer Boston-Pinch


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Destiny's Dutchess

Reserve Winners Bitch
Boxweilers Little Ms Zoe

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh BFF's Piece de Resistance

Best Of Opposite Sex
Bff's Quantum Leap

Best Puppy In Breed
Bff's Quantum Leap


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bff's Quantum Leap


Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keez Kause For Koncern



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sintaro Ultra Manners Are Optional

Best Of Opposite Sex
Sintaro Her Manners Are M.I.A.

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sintaro Ultra Manners Are Optional

Best Puppy In Breed
Sintaro Her Manners Are M.I.A.


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sintaro Her Manners Are M.I.A.

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trueaires Maleficent Millie

Best Puppy In Breed
Newsong's Count Your Blessing



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Trueaires Maleficent Millie

Reserve Winners Bitch
Newsong's Count Your Blessing

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RAndB's Show Stopper


Winners Dog: (1-0-0-0)
RAndB's Show Stopper




Group 7 - Esther Hall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Peikkovuoren Vahca
  Finnish Lapphund   19
Group 2nd   Ch Galenabay Kootenay Crush   Shetland Sheepdog   16
Group 3rd   
Ch Kyon's Leker Gjemsel
  Norwegian Buhund   10
Group 4th   
GCh MountainAsh Cowboy Casanova
  Australian Shepherd   9
BPIG   
Ch Shelgrande E Street Band
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chantilly's Chloe Kym   Bearded Collie   0
Best Veteran In Group   
GChEx Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   0
Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh MountainAsh Cowboy Casanova


Winners Dog: (2-0-1-0)
Superfly's The Grateful Red

Reserve Winners Dog
Sliding S Do Or Die Superfly






Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Cherfire's King Under The Mtn

Best Of Opposite Sex
Koliako's I Don't Give A Damn

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Koliako's High Voltage


Winners Dog: (1-1-1-0)
Koliako's High Voltage


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Koliako's I Don't Give A Damn

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Peikkovuoren Vahca

Best Of Opposite Sex
Peikkovuoren Mussukka



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Peikkovuoren Mussukka

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Lakka

Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Knaufhills Radar V Kridler

Select Dog
Ch CL's Sign Othe Times Marleesha



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarshadows Red Tyr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarshadows Red Tyr


Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Judge: Esther Hall

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
Ch Galenabay Kootenay Crush

Best Of Opposite Sex
Ch Galenabay Born To Run

Best Puppy In Breed
Ch Shelgrande E Street Band

Select Dog
GCh Shelgrande Westpointe Notable



Winners Bitch: (0-1-4-1)
Conspirito's Hot Flash

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By