Mount Cheam Canine Association
Friday, March 8, 2024



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Bichon Frise  
GCh Encores Rockin The Pandemonium
Points: 255 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Setter (Irish)  
GChB Kulana Prime Time
Points: 222
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Retriever (Golden)   Smold Stone's Triumphant Endeavor
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Papillon  
Stromarlyn Truluv Ladymagic Catch A Wave
Best Breeder-Owner Handled In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Bull Terrier (Miniature)  
GChS Renica's Good Omens








Group 1 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   59
Group 2nd   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   58
Group 3rd   
GCh Lagottohill Zuccotto
  Lagotto Romagnolo   45
Group 4th   
Ch Shore Darling Darla At Tanash
  Spaniel (English Springer)   43
BPIG    Smold Stone's Triumphant Endeavor   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Watermark's Like A Rolling Stone   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best B/O Handled In Group    Kabasia Sea Of Dreams   Spaniel (Brittany)   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto

Best Of Opposite Sex
Lagotto Hill Russula

Best Puppy In Breed
Lagotto Hill Russula



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lagotto Hill Russula

Junior Puppy Bitch Class
1st Lagotto Hill Russula


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hunterspride Magic In The Valley




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Best Of Opposite Sex
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Best Puppy In Breed
Opalisle Sunrise Prince Of Fire


Winners Dog: (1-1-0-0)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Opalisle Sunrise Prince Of Fire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Bitch: (3-6-4-0)
Smold Stone's Triumphant Endeavor

Reserve Winners Bitch
Goldtales Shades Of Summer

Junior Puppy Bitch Class
1st Smold Stone's Third Time's A Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Moonlight In Paris

12-18 Month Bitch Class
1st Allsgold Dancing In The Moonlight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Smold Stone's Triumphant Endeavor

Open Bitch Class
1st Goldtales Shades Of Summer
2nd Tygold's Perfect Storm


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 9 pts (0-5-2-3)
GCh Blackpearl N Ynot Chief At Tanash

Best Of Opposite Sex
Honey Bee Bella Mare

Select Bitch
Ch Makaila's Pull And Peel



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-0-4)
Ch Pikkinokka's Ceejay Autumn Wind Of Avatar

Best Of Opposite Sex
Watermark's Let Me Be Frank

Best Of Winners: (1-1-0-4)
Ceejay's Brandi Whine Sailors First Wind

Best Puppy In Breed
Ceejay's Brandi Whine Sailors First Wind

Select Bitch
Ch Redfox Dazzling Firefly


Winners Dog: (1-1-0-4)
Watermark's Let Me Be Frank

Open Dog Class
1st Watermark's Let Me Be Frank

4-6 Month Dog Class
1st Watermark's Like A Rolling Stone


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Firerun's Fan The Flames

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Dream Comes True



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Fieldgate's Dream Comes True

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Champagne

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Dream Comes True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Towerpoint Westward Bound

Best Of Opposite Sex
Aerislunam Stella Coeli

Select Bitch
Ch Caniscaeli Sinfonia Allegria



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aerislunam Stella Coeli

Open Bitch Class
1st Aerislunam Stella Coeli


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kulana Prime Time




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdoms Reign Over The Land



4-6 Month Bitch Class
1st Kingdoms Nothing Is Sweeter


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kabasia Sea Me Shine

Best Of Opposite Sex
Kabasia Sea Of Dreams

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Me Shine


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Me Shine

12-18 Month Dog Class
1st Kabasia Sea Me Shine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Of Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Kabasia Sea Of Dreams


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Andsome Promise

Best Of Opposite Sex
Ch Quinlan Moonlight In The Sky

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Barrister Dragonstar Amaretto

Best Puppy In Breed
Barrister Dragonstar Amaretto


Winners Dog: (1-2-1-1)
Lynann's Heartthrob

Open Dog Class
1st Lynann's Heartthrob


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Barrister Dragonstar Amaretto

Reserve Winners Bitch
Andsome So Precious

Junior Puppy Bitch Class
1st Barrister Dragonstar Amaretto

Open Bitch Class
1st Andsome So Precious


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shore Darling Darla At Tanash




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coomara's Oran Mor




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Best Of Opposite Sex
Szuni's Kosmic Time Warp



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Szuni's Kosmic Time Warp

Reserve Winners Bitch
Alpine's Set The World On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Szuni's Kosmic Time Warp

Open Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Waypoints Destiny Of Ghostprints

Best Of Opposite Sex
Ghostprints Maximum Expression

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ghostprints Maximum Expression

Best Puppy In Breed
Ghostprints Maximum Expression


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ghostprints Maximum Expression

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostprints Maximum Expression


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Target's Fire N Ice

Reserve Winners Bitch
Ghostprints Simplee Irresistible

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostprints Simplee Irresistible

12-18 Month Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   22
Group 2nd   
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   21
Group 3rd   
Ch Coso's Ama La Vita
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 4th   Ch Barkerville Bianca SS   Dachshund (Standard Smooth)   10
BPIG   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgefolk's Dark Side Of The Moon   Rhodesian Ridgeback   0
Best B/O Handled In Group   
Ch Songbird's Red Sky In The Morning
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Best Of Opposite Sex
Polo's These Diamonds Are Rio

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Best Puppy In Breed
Suni's Irish Cream With Polo


Winners Dog: (2-1-0-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Reserve Winners Dog
Polo's My New Design

Senior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo
2nd Polo's My New Design


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Polo's These Diamonds Are Rio

Senior Puppy Bitch Class
1st Polo's These Diamonds Are Rio


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising

Best Of Opposite Sex
GCh Couture's Thain Of The Shire

Best Puppy In Breed
Joskip's Sinfully Delicious ML

Select Bitch
Ch Phenomenal Femme Fatal



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Joskip's Sinfully Delicious ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Joskip's Sinfully Delicious ML


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kurzebeine MS Von Red Bull Power

Best Of Opposite Sex
Couture's Cruella De Vil MS

Best Puppy In Breed
Couture's Summer Sunset MSP



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Couture's Cruella De Vil MS

Reserve Winners Bitch
Couture's Summer Sunset MSP

Junior Puppy Bitch Class
1st Couture's Summer Sunset MSP

Open Bitch Class
1st Couture's Cruella De Vil MS


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL

Best Of Opposite Sex
Barkerville Leylah

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Barkerville Leylah

Best Puppy In Breed
Barkerville Hermes SL

Select Dog
Ch Barkerville Milos SL


Winners Dog: (2-1-2-0)
Barkerville Hermes SL

Reserve Winners Dog
Barkerville Apollo SL

Junior Puppy Dog Class
1st Barkerville Hermes SL
2nd Barkerville Apollo SL


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Barkerville Leylah

Open Bitch Class
1st Barkerville Leylah


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barkerville Bianca SS




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood

Best Puppy In Breed
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Coso's Ama La Vita

Best Of Opposite Sex
Top Of The Rock's Trillium Trails

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Top Of The Rock's Trillium Trails

Select Bitch
Ch Songbird's Red Sky In The Morning


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Ushindi Tanest Inaya

Reserve Winners Bitch
Songbird's Rythm Of The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Ushindi Tanest Inaya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Songbird's Rythm Of The Rain

4-6 Month Bitch Class
1st Ridgefolk's Callisto Of Ageis


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Snoebear's Reigning I'm A Star
  Siberian Husky   28
Group 2nd   
GCh Headstone's Double Down At Honorbuls
  Bullmastiff   27
Group 3rd   
Tanaki's Boozy Dark Delight
  Portuguese Water Dog   26
Group 4th   
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   23
BPIG   
Snoebear's Reigning I'm A Star
  Siberian Husky   N/A
Best B/O Handled In Group   
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang
  Great Dane   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Bernergold I'll Steal Your Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Bernergold Heir To The Throne

Best Puppy In Breed
Bernergold I'll Steal Your Heart



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Hive's Jalapeno Business

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Best Puppy In Breed
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Select Bitch
Ch Hive's Eye Candy


Winners Dog: (2-2-0-1)
Hive's Jalapeno Business

Reserve Winners Dog
Mephisto's Handsome Devil

Senior Puppy Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Handsome Devil


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Reserve Winners Bitch
Samson's Takes Flight to Annarva

Senior Puppy Bitch Class
1st Samson's Takes Flight to Annarva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Headstone's Double Down At Honorbuls




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Holmrun's Last Of The Titans

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Ka-Tet Lucky Number Seven

Best Puppy In Breed
Holmrun's Last Of The Titans

Select Bitch
GChB ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (1-1-0-3)
Holmrun's Last Of The Titans

Junior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Ka-Tet Lucky Number Seven

Canadian Bred Bitch Class
1st Ka-Tet Lucky Number Seven


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Best Of Opposite Sex
Paquestone's RuPaul Red Hot Masquerade



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CR Prince Charming




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Tanaki's Boozy Dark Delight

Best Puppy In Breed
Tanaki's Boozy Dark Delight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Tanaki's Boozy Dark Delight

Reserve Winners Bitch
Domarco Journi Back To Laserene

Senior Puppy Bitch Class
1st Tanaki's Boozy Dark Delight

Canadian Bred Bitch Class
1st Tanaki's Annie's Song

Open Bitch Class
1st Domarco Journi Back To Laserene


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Trojan's Black Mask Moondance

Best Of Opposite Sex
Ch Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Trojan's Shaken Not Stirred At Halcyon



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning I'm A Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Snoebear's Reigning I'm A Star


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   32
Group 2nd    Fox Hill L Misty Hollow London Airess   Fox Terrier (Smooth)   27
Group 3rd   
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing
  Norwich Terrier   26
Group 4th   
Romcana Crystal River
  Bull Terrier   25
BPIG   
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing
  Norwich Terrier   N/A
Best B/O Handled In Group   
GChS Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Romcana Crystal River

Best Of Opposite Sex
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChS Renica's Good Omens

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold

Select Bitch
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fox Hill L Misty Hollow London Airess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fox Hill L Misty Hollow London Airess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fox Hill L Misty Hollow London Airess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BruCher Bright Rainbow

Best Puppy In Breed
BruCher Bright Rainbow


Winners Dog: (1-0-0-0)
BruCher Bright Rainbow

Senior Puppy Dog Class
1st BruCher Bright Rainbow



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Takala Trails Rhett

Best Of Opposite Sex
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Red Branch Let Her Shine

Open Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Best Puppy In Breed
Jaeva Lady Bird



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Reserve Winners Bitch
Jaeva Lady Bird

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaeva Lady Bird

Open Bitch Class
1st Dralion Inglewood NorthStar


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Empire Express Salute To Heritage

Best Of Opposite Sex
Express Empire Sweet Dreams

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Empire Express Salute To Heritage


Winners Dog: (1-2-0-0)
Empire Express Salute To Heritage

12-18 Month Dog Class
1st Empire Express Salute To Heritage


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Dunsmuir'N'Glenby's Dream Weaver

Best Of Opposite Sex
GCh Glenfraser's Skye Ryder

Select Bitch
Ch Glenfraser's Skye Rose



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M'Regals And Royals Darce Stest



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Darwyn's Mad About You

Best Of Opposite Sex
GChB Darwyn's Trail Blazer

Best Puppy In Breed
Ch Darwyn's Mad About You

Select Bitch
Ch Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Darwyn's Always Forward, Never Back

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Miss Daisy

Junior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Always Forward, Never Back

Open Bitch Class
1st Darwyn's Miss Daisy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Hopecharm Northern Star

Best Of Opposite Sex
Ladyleigh Term Of Endearment

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hopecharm Northern Star

Select Dog
Ch Windacre We Got A Barrel Of Fun


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hopecharm Northern Star

Open Dog Class
1st Hopecharm Northern Star


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ladyleigh Term Of Endearment

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Patricia Cummins Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   41
Group 2nd   
GCh Arklands N Crystaljems Ebony
  Chihuahua (Long Coat)   39
Group 3rd   
Windmist Pinch Me I'm Dreaming
  Pomeranian   38
Group 4th   
GChG Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   33
BPIG   
Windmist Pinch Me I'm Dreaming
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stromarlyn Truluv Ladymagic Catch A Wave
  Papillon   0
Best B/O Handled In Group   
Ch Pinup's Wicked Pissa
  Miniature Pinscher   0
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Xtreme Sealegends Harper's Goddess

Best Of Opposite Sex
Ch Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Xtreme Sealegends Harper's Goddess



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Lucidity's True Story

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lucidity's True Story

Best Puppy In Breed
Lucidity's True Story


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lucidity's Time Master

Junior Puppy Dog Class
1st Lucidity's Time Master


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lucidity's True Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's True Story


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arklands N Crystaljems Ebony




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Winwood Top Secret With BRK



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Solarus Luna

Reserve Winners Bitch
Shantel's Miss Kitty

12-18 Month Bitch Class
1st Solarus Luna

Open Bitch Class
1st Shantel's Miss Kitty


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Specialty Brie's Laurel

Best Of Opposite Sex
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Puppy In Breed
Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart

Select Dog
Ch Vanstone Little Thief Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch G-James Of Angela White




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us

Best Of Opposite Sex
Ch Risingstar Mind Your Manners

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Teralea's Wind At My Back

Best Puppy In Breed
Teralea's Wind At My Back

Select Dog
Ch Mightymites Hooked On You @ Teralea


Winners Dog: (1-1-3-1)
Brackley Steppin Out V Teralea

12-18 Month Dog Class
1st Brackley Steppin Out V Teralea


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Teralea's Wind At My Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Teralea's Wind At My Back


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Passionpaps Flaming June For Lucidity's

Best Puppy In Breed
Passionpaps Flaming June For Lucidity's



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Halley's Comet

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Best Puppy In Breed
Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Select Dog
GChB Chriscendo Mighty Cute

Select Bitch
Ch Windmist My Time To Shine


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Pomhaven's Halley's Comet

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Halley's Comet


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Smart Connection Born This Way

Best Puppy In Breed
Smart Connection Born This Way

Select Bitch
Ch Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Smart Connection Born This Way

Reserve Winners Bitch
Belleterre Shadows On A Dime

Senior Puppy Bitch Class
1st Smart Connection Born This Way

12-18 Month Bitch Class
1st Belleterre Shadows On A Dime


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Spoildrotten's Bark At The Moon

Best Of Opposite Sex
Firacres Wind In The Willows At Pastoral

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Firacres Wind In The Willows At Pastoral


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Patricia Cummins Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Encores Rockin The Pandemonium
  Bichon Frise   32
Group 2nd   
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   31
Group 3rd   
GChB Sunojo's Ohso Juji Go
  Shiba Inu   29
Group 4th   
Merrythought's North To The Future
  Keeshond   28
BPIG    Reigate Dawin Emily Bronte   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lumiere's Bitter Sweet Symphony   Poodle (Standard)   0
Best B/O Handled In Group   
Merrythought's North To The Future
  Keeshond   0
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GCh Waylin's One Of Lifes Sweet Mysteries




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
McGregor's Fire And Ice


Winners Dog: (1-0-0-0)
McGregor's Fire And Ice

Canadian Bred Dog Class
1st McGregor's Fire And Ice



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Spotlite In The Pacific Northwest

Best Of Opposite Sex
Ch Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Spotlite In The Pacific Northwest



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Spotlite In The Pacific Northwest

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Heaven Sent To Cetina

Junior Puppy Bitch Class
1st Spotlite In The Pacific Northwest

Open Bitch Class
1st Onsengeltje Heaven Sent To Cetina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Best Of Opposite Sex
Ch Bountybull's Veni Vidi Vici

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Donatella Of Tojeira Greatlords

Best Puppy In Breed
Ch Bountybull's Veni Vidi Vici


Winners Dog: (1-5-1-1)
Bountybull's U Can't Touch This

Senior Puppy Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Donatella Of Tojeira Greatlords

Reserve Winners Bitch
Gold-Sierra Sparkling Diamonds

Junior Puppy Bitch Class
1st Monbebebull Little Red Corvette

12-18 Month Bitch Class
1st Gold-Sierra Sparkling Diamonds
2nd Gold Sierra Leah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's U Got The Look

Open Bitch Class
1st Donatella Of Tojeira Greatlords


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merrythought's North To The Future

Best Puppy In Breed
Shainakees Darkenwald Make Your Own Kind Of Music



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Ch Rosebell Berg & Blanes Eye Spy

Best Of Opposite Sex
GCh Penhurst Georgie Girl

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Maezhi Made To Shine

Best Puppy In Breed
Ripleys Smoke And Mirrors

Select Bitch
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty


Winners Dog: (2-3-1-2)
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Reserve Winners Dog
Rosebell's High Hopes

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebell's High Hopes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maezhi Rosebell On Cloud Nine


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Maezhi Made To Shine

Reserve Winners Bitch
Ripleys Radiance

Junior Puppy Bitch Class
1st Ripleys Smoke And Mirrors

12-18 Month Bitch Class
1st Ripleys Radiance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Made To Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Violet's Golden Charm

Best Of Opposite Sex
Violets Under A Blue Slate Moon

Best Of Winners: (0-0-2-0)
Reigate Dawin Emily Bronte

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin Emily Bronte


Winners Bitch: (0-0-2-0)
Reigate Dawin Emily Bronte

Reserve Winners Bitch
Violet Finds A Lucky Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Reigate Dawin Emily Bronte

Open Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny

4-6 Month Bitch Class
1st Lumiere's Bitter Sweet Symphony


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sealegends Magical Midnight Dance

Select Dog
GCh Kojiros Wild Wild West




Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh BigRkAussies Great Divide
  Australian Shepherd   35
Group 2nd   
Ch Solo's Bayou Le Vacher
  Berger Picard   28
Group 3rd   
GChS CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   27
Group 4th   GCh Celticmoon N Aychess Inverlochy   Collie (Rough)   18
BPIG   
Uniquity's Lucas Rising
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Coastalviews Smoking Gun
  Shetland Sheepdog   0
Best B/O Handled In Group   
GCh BigRkAussies Great Divide
  Australian Shepherd   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Starnorth Emmett Estelle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starnorth Emmett Estelle

12-18 Month Bitch Class
1st Starnorth Emmett Estelle

4-6 Month Bitch Class
1st WNR's Spirited Firestorm
2nd WNR She's B Witch' N
3rd WNR Iron Rose


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Of Opposite Sex
Ch Graceland's Hide The Evidence

Best Puppy In Breed
Ch Graceland's Hide The Evidence

Select Dog
Ch Vanstone Stand And Deliver

Select Bitch
Ch Tenderheart Sun Sprinkles



Winners Bitch: (0-2-3-2)
Watercolours La Boheme

Reserve Winners Bitch
Vanstone Light The Way

Junior Puppy Bitch Class
1st Watercolours La Boheme

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanstone Light The Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Of Opposite Sex
Ch Hidalgo Stella Artois

Best Of Winners: (0-1-1-0)
Uniquity's Lucas Rising

Best Puppy In Breed
Uniquity's Lucas Rising


Winners Dog: (0-1-1-0)
Uniquity's Lucas Rising

Reserve Winners Dog
Roy Les Betulacees

Junior Puppy Dog Class
1st Uniquity's Lucas Rising

Open Dog Class
1st Roy Les Betulacees


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Missal Asunaq

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Missal Asunaq


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Solo's Bayou Le Vacher




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Best Puppy In Breed
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Select Bitch
GCh IB'lieve's Uptown Girl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Celticmoon N Aychess Inverlochy

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Never Go Back

Best Of Winners: (1-1-0-1)
High Country Catch Your Breath

Best Puppy In Breed
High Country Catch Your Breath


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tamaron's Never Go Back

Open Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back


Winners Bitch: (1-1-0-1)
High Country Catch Your Breath

Senior Puppy Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Chasin' Tornadoes

Best Puppy In Breed
Cherfire's Chasin' Tornadoes


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cherfire's Chasin' Tornadoes

Senior Puppy Dog Class
1st Cherfire's Chasin' Tornadoes



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu

Best Of Opposite Sex
Shadagrace Sweet Adventure

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu

Best Puppy In Breed
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadagrace Sweet Adventure

Open Dog Class
1st Shadagrace Sweet Adventure


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 8 pts (4-3-1-1)
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
Ch Ashwyn Giorgio Armani

Best Of Winners: (4-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Best Puppy In Breed
Ch Ashwyn Giorgio Armani


Winners Dog: (4-3-1-1)
Northview Tuxedo Sam

Reserve Winners Dog
Galenabay Hight Shift

12-18 Month Dog Class
1st Northview Tuxedo Sam
2nd Avoca's Solar Eclipse

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Galenabay Hight Shift

Open Dog Class
1st Talisker's I Had To Admit It

4-6 Month Dog Class
1st Coastalviews Smoking Gun


Winners Bitch: (4-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Reserve Winners Bitch
Avoca's Flash Like A Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Avoca's Flash Like A Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st Martinique Yeyetzi

Canadian Bred Bitch Class
1st Northview's Amazing Story


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Aurigan Simayak's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By