Ladies Kennel Club Of BC
Friday, February 25, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Vicki Stephens --
BISS Can GrChS* Am GrChB Empire Dreamaker Hot Tip
"Chase"
Owner: Greg & Vicki Stephens
Breeder: G. & V. Stephens; K. & E. Allen
Presented by: Vicki Stephens, Ken Allen & Debbie Cornell-Charneski


Best In Show
Judge: Thora Brown
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 316 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thora Brown
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 251
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Shiba Inu  
Ch Sunojo's Ohso Juji Go
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Miniature American Shepherd   Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   64
Group 2nd   
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   63
Group 3rd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   56
Group 4th   
Ch Fyreglo's All Fired Up
  Retriever (Golden)   55
BPIG    Cantabria Brigg Fair   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tygold's Perfect Storm   Retriever (Golden)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Lagotto Hill Perugena

Best Of Opposite Sex
Lagotto Hill Struffoli

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Lagotto Hill Perugena

Best Puppy In Breed
Lagotto Hill Maritozzi


Winners Dog: (1-4-0-0)
Lagotto Hill Struffoli

Junior Puppy Dog Class
1st Lagotto Hill Struffoli

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hunterspride When In Rome



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsunami's Rednecker Than You


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsunami's Rednecker Than You

Open Dog Class
1st Tsunami's Rednecker Than You


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 13 pts (4-5-4-1)
GCh Fyreglo's All Fired Up

Best Of Opposite Sex
Ch Goldenacres Your Breaking My Heart

Best Of Winners: (4-5-4-1)
Creeksidefrm's Mayor Humdinger

Best Puppy In Breed
Creeksidefrm's Mayor Humdinger

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (4-5-4-1)
Goldplus Gone Country

Reserve Winners Bitch
Allsgold's Spring Times

Senior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Chickaletta's Dilemma At Kulalani

12-18 Month Bitch Class
1st Allsgold's Spring Times

Canadian Bred Bitch Class
1st Tygold Mission Accomplished

Open Bitch Class
1st Goldplus Gone Country
2nd Westbrook's With A Cherry On Top

4-6 Month Bitch Class
1st Tygold's Perfect Storm

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ch Tchesinkut's Making History

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Makaila's Mouat

Best Puppy In Breed
Firebacks Frankie Cottontail

Select Bitch
GCh Makaila's Barracuda Black


Winners Dog: (1-1-1-4)
Makaila's Mouat

Open Dog Class
1st Makaila's Mouat

4-6 Month Dog Class
1st Skyfire Bet On Fireback Danrich


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Firebacks Frankie Cottontail

Senior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Frankie Cottontail

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh RedfoxWaterfox Spring2 The Max

Best Of Opposite Sex
Hattrick's Glowing Ember

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Hattrick's Glowing Ember

Best Puppy In Breed
Hattrick's Glowing Ember

Select Bitch
Ch OTCh GMH Kasomor's Pop 'Em N Drop 'Em


Winners Dog: (3-2-1-1)
Kasomor's Start My Fire

Reserve Winners Dog
Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres

Junior Puppy Dog Class
1st Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres

Senior Puppy Dog Class
1st Daintree's Muddy Gumboots

Open Dog Class
1st Kasomor's Start My Fire


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Hattrick's Glowing Ember

Reserve Winners Bitch
Kasomor's Quacker Wacker

Junior Puppy Bitch Class
1st Hattrick's Glowing Ember

Senior Puppy Bitch Class
1st Kasomor's Quacker Wacker

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sevenoaks Spotify

Best Of Opposite Sex
Fieldgate You Take My Breath Away

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Fieldgate You Take My Breath Away

Best Puppy In Breed
Fieldgate's 007


Winners Dog: (1-2-1-0)
Fieldgate's 007

Junior Puppy Dog Class
1st Fieldgate's 007


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Fieldgate You Take My Breath Away

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Perfect Gift

12-18 Month Bitch Class
1st Fieldgate's Perfect Gift

Open Bitch Class
1st Fieldgate You Take My Breath Away

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blossom Impressive Cruise Money

Best Puppy In Breed
Blossom Impressive Cruise Money


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blossom Impressive Cruise Money

Senior Puppy Dog Class
1st Blossom Impressive Cruise Money


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold

Best Puppy In Breed
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Echodelights Sassenach Lass

Best Of Opposite Sex
Echodelights Jamie Of Lallybroch


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 11 pts (2-8-2-0)
Cantabria Brigg Fair

Best Of Opposite Sex
Elcazador Andsome Nirvana

Best Of Winners: (2-8-2-0)
Cantabria Brigg Fair

Best Puppy In Breed
Cantabria Brigg Fair

Select Dog
Ch Barrister Supreme Court At Merrylegs


Winners Dog: (2-8-2-0)
Cantabria Brigg Fair

Reserve Winners Dog
Quinlan Moonlight In The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Cantabria Brigg Fair

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (2-8-2-0)
Elcazador Andsome Nirvana

Reserve Winners Bitch
Sherlock's Got A Secret

Junior Puppy Bitch Class
1st Sherlock's Got A Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Canadian Bred Bitch Class
1st Nonnies Anson's Valley Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labeth's Singular Sensation
2nd Diamond Iron's Lady Rivet
3rd Edasiy Summer Star

Open Bitch Class
1st Elcazador Andsome Nirvana
2nd Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Anwen's Merry Moonbird

Best Puppy In Breed
Anwen's Merry Moonbird



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Anwen's Merry Moonbird

Senior Puppy Bitch Class
1st Anwen's Merry Moonbird

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GChS Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Puppy In Breed
Luso's A New Legacy Is Born






Group 2 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   34
Group 2nd   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   26
Group 3rd   
Macledaux Gloriosa V Joskip ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   23
Group 4th    Prima's Watch Me Reach For The Moon   Whippet   21
BPIG    Prima's Watch Me Reach For The Moon   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jikino Kensha No Arion Go
  Shikoku   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon

Open Bitch Class
1st Polo's Swiftwind Red Rubicon

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Bory Wood XiGia



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Otrada Sapsan

Best Of Opposite Sex
Otrada Sudariniya Lukeria

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Otrada Sapsan

Best Puppy In Breed
Otrada Sapsan


Winners Dog: (1-2-0-0)
Otrada Sapsan

Junior Puppy Dog Class
1st Otrada Sapsan


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Otrada Sudariniya Lukeria

Reserve Winners Bitch
Otrada Solomiya

Junior Puppy Bitch Class
1st Otrada Sudariniya Lukeria
2nd Otrada Solomiya

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Macledaux Gloriosa V Joskip ML

Best Of Opposite Sex
GCh Nouveau's Link To My Heart



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Macledaux Gloriosa V Joskip ML

Open Bitch Class
1st Macledaux Gloriosa V Joskip ML

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Joskip's Red Baron MS

Best Of Opposite Sex
Trakehndachs Journey To Joskip MS

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Joskip's Red Baron MS

Best Puppy In Breed
Joskip's Red Baron MS


Winners Dog: (2-1-0-0)
Joskip's Red Baron MS

Reserve Winners Dog
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Junior Puppy Dog Class
1st Joskip's Red Baron MS

12-18 Month Dog Class
1st Harper's Napoleon Of Chesterfield

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Best Puppy In Breed
Kilbourne Magie Mai At Ironstone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Andare Windwood Runnin In Moonlight

Select Dog
Ch Greystone Flash Bang Explosive At Windrock


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Krieckside Go To The Start



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GCh The Golden Buzzer Of Course

Best Of Winners: (1-4-2-1)
La Panthere Noire Of Course

Best Puppy In Breed
Vanfax Redwillow's Shona

Select Dog
Ch Happy Together Of Course


Winners Dog: (1-4-2-1)
La Panthere Noire Of Course

Open Dog Class
1st La Panthere Noire Of Course


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Vanfax Redwillow's Shona

Reserve Winners Bitch
Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Senior Puppy Bitch Class
1st Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanfax Redwillow's Shona

Open Bitch Class
1st Armagh's Black Siren Of Course
2nd Ikazi Of Course Manwe




4-6 Month Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Prima's Watch Me Reach For The Moon

Best Of Opposite Sex
McKaden Haute Couture

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Prima's Watch Me Reach For The Moon

Best Puppy In Breed
Prima's Watch Me Reach For The Moon

Select Bitch
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo


Winners Dog: (3-4-0-1)
McKaden Haute Couture

Reserve Winners Dog
Prima's Midsummer Night's Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Prima's Midsummer Night's Moon

Senior Puppy Dog Class
1st McKaden Haute Couture

12-18 Month Dog Class
1st Summit Meritage Dressed In The Dark





Group 3 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   35
Group 2nd   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   31
Group 3rd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   28
Group 4th   
GCh MacDuff's Critical Acclaim
  Portuguese Water Dog   26
BPIG    Kristari's Rise And Shine   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zirkcreek Dancing In The Dark   Rottweiler   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Bernergold Future Link

Best Of Opposite Sex
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bernergold Future Link

Open Dog Class
1st Bernergold Future Link


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Mephisto's Devil Is In The Details

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mephisto's Devil Is In The Details

Best Puppy In Breed
Mephisto's Devil Is In The Details


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mephisto's Deal With The Devil

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Deal With The Devil


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mephisto's Devil Is In The Details

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto's Devil Is In The Details

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bramstoke's Pearl Annie

Best Puppy In Breed
Headstone's Double Down At Honorbuls



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bramstoke's Pearl Annie

Reserve Winners Bitch
Headstone's Double Down At Honorbuls

Junior Puppy Bitch Class
1st Headstone's Double Down At Honorbuls

Open Bitch Class
1st Bramstoke's Pearl Annie

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Gentry's Chain Reaction


Winners Dog: (2-0-0-1)
Gentry's Chain Reaction

Reserve Winners Dog
Diamond Iron's Forged In Steel

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diamond Iron's Forged In Steel

Open Dog Class
1st Gentry's Chain Reaction


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ltl Mtn Bring Down The House

Best Of Opposite Sex
Gryphoenix Athena The Wise

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Athena The Wise



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Gryphoenix Athena The Wise

Senior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Athena The Wise

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

Canadian Bred Dog Class
1st Stillstream's The Thunder Rolls


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh MacDuff's Critical Acclaim

Best Of Opposite Sex
Ch Havenport Sexsea Black Pearl

Best Puppy In Breed
Whoosh Supernova On The Move



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Whoosh Supernova On The Move

Junior Puppy Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS BigLuv's Let It Ride

Best Of Opposite Sex
Ch Zirkcreek Cuweet Dreams


4-6 Month Dog Class
1st Zirkcreek Dancing In The Dark


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Reigning The Purcell

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Kristari's Rise And Shine

Best Puppy In Breed
Kristari's Rise And Shine


Winners Dog: (2-1-1-0)
Kristari's Rise And Shine

Reserve Winners Dog
Kristari's You Stole My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Kristari's Rise And Shine

12-18 Month Dog Class
1st Kristari's You Stole My Heart


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Kuvuk's Reigning The Purcell

Open Bitch Class
1st Kuvuk's Reigning The Purcell





Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   39
Group 2nd   
GChB Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   38
Group 3rd   
GChB Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   34
Group 4th   
Ch Dariant Narcissus
  Dandie Dinmont Terrier   33
BPIG   
Glenfraser's Skye Ryder
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Marauders I'm Your Huckleberry

Best Puppy In Breed
GCh Marauders I'm Your Huckleberry


Winners Dog: (1-0-1-1)
Alpine's If Looks Could Kill

12-18 Month Dog Class
1st Alpine's If Looks Could Kill


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Romcana Tzooka Bazooka

12-18 Month Bitch Class
1st Romcana Tzooka Bazooka

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Lotus' Boo Sheet

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Troll Dogs Harold


Winners Dog: (1-2-1-0)
Troll Dogs Harold

Open Dog Class
1st Troll Dogs Harold


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lotus' Boo Sheet

Reserve Winners Bitch
Team Cozco Joline Gulliver

12-18 Month Bitch Class
1st Lotus' Boo Sheet

Open Bitch Class
1st Team Cozco Joline Gulliver

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

12-18 Month Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Senior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Perseverance

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

12-18 Month Bitch Class
1st Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westham's Born This Way

Best Puppy In Breed
Westham's Born This Way


Winners Dog: (1-0-0-0)
Westham's Born This Way

Junior Puppy Dog Class
1st Westham's Born This Way


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Imaginabull's Sweet Baby James

Best Puppy In Breed
Imaginabull's Sweet Baby James


Winners Dog: (1-0-0-0)
Imaginabull's Sweet Baby James

Junior Puppy Dog Class
1st Imaginabull's Sweet Baby James


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Dreamaker Hallelujah

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dreamaker Flaming Fury

Best Puppy In Breed
Dreamaker Flaming Fury


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dreamaker Flaming Fury

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamaker Flaming Fury


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dreamaker Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Empire's Stargate To The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Dreamaker Hallelujah

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Glenfraser's Islay Rose

Best Of Opposite Sex
Glenfraser's Skye Ryder

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Glenfraser's Skye Ryder

Best Puppy In Breed
Glenfraser's Skye Ryder


Winners Dog: (2-3-0-1)
Glenfraser's Skye Ryder

Reserve Winners Dog
Trotters Man In The Middle

Senior Puppy Dog Class
1st Glenfraser's Skye Ryder

12-18 Month Dog Class
1st Trotters Man In The Middle


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Reserve Winners Bitch
Glenfraser's Skye Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenfraser's Skye Rose

Open Bitch Class
1st Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hion Come As You Are

Best Of Opposite Sex
Hion Chasing Justice

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Hion Chasing Justice

Best Puppy In Breed
Hion Chasing Justice


Winners Dog: (1-2-0-1)
Hion Chasing Justice

Senior Puppy Dog Class
1st Hion Chasing Justice

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brave Spirit Tea My Unreal Jewel

Best Of Opposite Sex
Hillside Gwydion

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brave Spirit Tea My Unreal Jewel


Winners Dog: (1-3-0-0)
Hillside Gwydion

12-18 Month Dog Class
1st Hillside Gwydion

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Darwyn's Notorious



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Darwyn's Flying Filly

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Ma Belle Amie

Canadian Bred Bitch Class
1st Darwyn's Miss Daisy

Open Bitch Class
1st Darwyn's Flying Filly
2nd Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   48
Group 2nd   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   45
Group 3rd   
GCh Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   32
Group 4th   
Ch Pekehuis Sorcerer
  Pekingese   27
BPIG    Mylads Mi Corazon   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego
  Havanese   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Best Puppy In Breed
Trinity Rox T'Ring At Wynneira



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Junior Puppy Bitch Class
1st Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Grand Slam

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Sigma Chi's Grand Slam

Best Puppy In Breed
Moyola Winsome For Mingchen


Winners Dog: (2-3-0-1)
Sigma Chi's Grand Slam

Reserve Winners Dog
Stay In Touch Of An Excellent Choice

Senior Puppy Dog Class
1st Stay In Touch Of An Excellent Choice

Open Dog Class
1st Sigma Chi's Grand Slam

4-6 Month Dog Class
1st Lucidity's King's Gambit


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Moyola Winsome For Mingchen

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Ada Lovelace

Junior Puppy Bitch Class
1st Moyola Winsome For Mingchen

Senior Puppy Bitch Class
1st Moyola Aingeal Alainn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Ada Lovelace

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Delrae N Montclaire Lady Luna


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Montclaire's Daydream Believer

Best Of Opposite Sex
Montclaire's Spirit Of Adventure

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Montclaire's Daydream Believer

Best Puppy In Breed
Montclaire's Spirit Of Adventure


Winners Dog: (1-2-0-0)
Montclaire's Spirit Of Adventure

Junior Puppy Dog Class
1st Montclaire's Spirit Of Adventure


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Montclaire's Daydream Believer

Reserve Winners Bitch
Montclaire's Don't Stop Me Now

12-18 Month Bitch Class
1st Montclaire's Don't Stop Me Now

Open Bitch Class
1st Montclaire's Daydream Believer

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 12 pts (3-3-3-4)
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GChB Specialty Dolce's Gucci

Best Of Winners: (3-3-3-4)
Vanstone Little Prince Cinnabarmm

Best Puppy In Breed
Mylads Mi Corazon

Select Dog
GCh Pocopayasos I'm Aim N High

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Princess Leia


Winners Bitch: (3-3-3-4)
Mylads Mi Corazon

Reserve Winners Bitch
Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

Junior Puppy Bitch Class
1st Mylads Cocoa Caliente

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mylads Mi Corazon

Open Bitch Class
1st Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

4-6 Month Bitch Class
1st Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego
2nd MistyTrails Allara's Wyntr'Rising

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lionheart Mi Kaito-Sama

Best Puppy In Breed
Lionheart Mi Kaito-Sama


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lionheart Mi Kaito-Sama

Junior Puppy Dog Class
1st Lionheart Mi Kaito-Sama


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Of Opposite Sex
White Fairy Angel Ornella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Puppy In Breed
White Fairy Angel Chace


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Senior Puppy Dog Class
1st White Fairy Angel Chace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Ornella

12-18 Month Bitch Class
1st White Fairy Angel Ornella

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Envi Mi Tear Down The Wall @ Pinup

Best Puppy In Breed
Teralea's Crown Jewell



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Envi Mi Tear Down The Wall @ Pinup

Reserve Winners Bitch
Pinup's Keeping Up Appearances

Senior Puppy Bitch Class
1st Teralea's Crown Jewell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pinup's Keeping Up Appearances

Open Bitch Class
1st Envi Mi Tear Down The Wall @ Pinup

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
GCh Truluv's Season Of The Witch

Select Dog
Ch Pilot's Triflight Okee For Takeoff



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pekehuis Sorcerer



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Pretty Pretty Please

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Cristyhill's Devilish Child

Best Puppy In Breed
Cristyhill's Devilish Child

Select Dog
GChB Chriscendo Mighty Cute


Winners Dog: (1-2-2-0)
Cristyhill's Devilish Child

Senior Puppy Dog Class
1st Cristyhill's Devilish Child

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cuddle's Rasputin

Best Of Opposite Sex
Apricot Kiss Fantasys Little Miracle


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Bon'Amis The Flim Flam Man

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Center Of Attention

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Westmeath Play It Again Sam

Select Dog
Ch Kiwiblue Steel The Thunder


Winners Dog: (1-1-2-0)
Westmeath Play It Again Sam

Open Dog Class
1st Westmeath Play It Again Sam


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Spoildrotten's Center Of Attention

12-18 Month Bitch Class
1st Spoildrotten's Center Of Attention





Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Litilann's Piece Of Cake
  Poodle (Standard)   51
Group 2nd   
Ch Archibulls Living Blossom
  French Bulldog   45
Group 3rd   
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   32
Group 4th   
Ch Sito's Here We Go Again
  Boston Terrier   31
BPIG   
Ch Sunojo's Ohso Juji Go
  Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sunside Steady Freddy
  Shih Tzu   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Encores Rockin The Pandemonium

Best Of Opposite Sex
Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Encores Rockin The Pandemonium

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Sito's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
GCh Lebail RumblnTumbln Wth Waylin

Best Puppy In Breed
Waylin's One Hot Summer Night

Select Dog
GCh Waylin's Tony The Tiger

Select Bitch
GChS Waylin's Song Of The South


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Honorbul's Copy That

Best Of Opposite Sex
Sampson Honorbul Of The Tivoli Bulls

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Honorbul's Copy That

Best Puppy In Breed
Lil Buddy Monica For Babylon


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Honorbul's Copy That

Reserve Winners Bitch
Honorbul's Chica Carlova

Senior Puppy Bitch Class
1st Lil Buddy Monica For Babylon
2nd Carlova's Telenovela Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Honorbul's Copy That

Open Bitch Class
1st Honorbul's Chica Carlova
2nd Honorbul's Choice Bit Of Calico Carlova

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ko's See Ya Later Gator


Winners Dog: (2-0-0-0)
Ko's See Ya Later Gator

Reserve Winners Dog
Auscan Nu Tonofdal Whiskey Whisperer

12-18 Month Dog Class
1st Auscan Nu Tonofdal Whiskey Whisperer

Open Dog Class
1st Ko's See Ya Later Gator


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 12 pts (1-5-2-5)
GCh Archibulls Living Blossom

Best Of Opposite Sex
GCh Monbebebull He Is The One

Best Of Winners: (1-5-2-5)
Frustyle Veni Vidi Vici

Best Puppy In Breed
Petite Bijou So What Pink

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo

Select Bitch
Ch French Fantasy Sharmel


Winners Dog: (1-5-2-5)
Frustyle Veni Vidi Vici

12-18 Month Dog Class
1st Frustyle Veni Vidi Vici

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neradmik Freddys Last Waltz



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
Ch Berg & Blanes Iconic Rosebell

Best Of Opposite Sex
Maezhi Just Hoping

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Rosebell So Pretty Cara Cotter

Best Puppy In Breed
Rosebell So Pretty Cara Cotter

Select Bitch
GCh Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn


Winners Dog: (2-6-0-2)
Maezhi Just Hoping

Reserve Winners Dog
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maezhi Just Hoping

Open Dog Class
1st Lyric's Little Rascal Alfalfa


Winners Bitch: (2-6-0-2)
Rosebell So Pretty Cara Cotter

Reserve Winners Bitch
Typecast Temptation

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosebell's Soaring High

Senior Puppy Bitch Class
1st Valiview Kameo Kula Dancer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rosebell So Pretty Cara Cotter
2nd Lyric's Starlight And Drama

Open Bitch Class
1st Typecast Temptation
2nd Hushaby's Belle Of The Ball

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Litilann's Piece Of Cake

Best Of Opposite Sex
Violet Stars Twinkle NTheNight

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Puppy In Breed
Diplomat Lakeridge It's Only Money


Winners Dog: (1-3-1-1)
Diplomat Lakeridge It's Only Money

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diplomat Lakeridge It's Only Money


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Tees Me Black Magic

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin Rave On

Canadian Bred Bitch Class
1st Taywyn's Dark Secret

Open Bitch Class
1st Tees Me Black Magic
2nd Reigate Dawin Rave On

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Senior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Ohso Juji Go


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Kojiros Party Girl

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kojiros Party Girl

Best Puppy In Breed
Intuition Born To Be Tough At Sunside


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Kojiros Party Girl

Open Bitch Class
1st Kojiros Party Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   39
Group 2nd   
GChB Avoca Force Of Nature
  Shetland Sheepdog   38
Group 3rd   
GCh Border Lane Air On The G String
  Border Collie   26
Group 4th   
Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   25
BPIG   
GrandGables Fashionably Late
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine   Miniature American Shepherd   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Downriver Blue Trucker

Best Of Opposite Sex
Kylie N Spader Shotgun Ryder

Best Puppy In Breed
Kylie N Spader Shotgun Ryder



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kylie N Spader Shotgun Ryder

Junior Puppy Bitch Class
1st Kylie N Spader Shotgun Ryder

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kiji Honky Tonk Hero


Winners Dog: (1-0-1-0)
Vanstone Stand And Deliver

Open Dog Class
1st Vanstone Stand And Deliver


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Celticchaos Kilkary Gryffindor


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Phelony In Progress Du Roi Givre



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Celticmoon's Classic Timepiece



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sky Acres Lady Bird Special

Open Bitch Class
1st Sky Acres Lady Bird Special

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Igor du Domaine de Bredenarde


Winners Dog: (1-0-0-0)
Igor du Domaine de Bredenarde

Open Dog Class
1st Igor du Domaine de Bredenarde


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Aktiv's Once In A Pink Moon

Best Puppy In Breed
Aktiv's Once In A Pink Moon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Aktiv's Once In A Pink Moon

Reserve Winners Bitch
Lanvern's British Justice

Junior Puppy Bitch Class
1st Lanvern's British Justice

Senior Puppy Bitch Class
1st Aktiv's Once In A Pink Moon

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
Lindau's Under The Radar

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Lindau's Under The Radar


Winners Dog: (1-2-0-1)
Lindau's Under The Radar

Open Dog Class
1st Lindau's Under The Radar


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Woodside's Maggie

Reserve Winners Bitch
Lindau's Unchained Melody

Canadian Bred Bitch Class
1st Woodside's Maggie

Open Bitch Class
1st Lindau's Unchained Melody

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Renaissance Farms Zizi Does It

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Renaissance Farms Zizi Does It

Best Puppy In Breed
Renaissance Farm's Shiny Black Mustang


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Renaissance Farms Zizi Does It

12-18 Month Bitch Class
1st Renaissance Farms Zizi Does It

4-6 Month Bitch Class
1st Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 11 pts (3-5-2-2)
GChB Avoca Force Of Nature

Best Of Opposite Sex
GCh Coastalviews Isn't She Lovely

Best Of Winners: (3-5-2-2)
Agile Appetizer

Best Puppy In Breed
GrandGables Fashionably Late

Select Dog
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund

Select Bitch
GCh Northview's Prestigious


Winners Dog: (3-5-2-2)
Agile Herdsman

Reserve Winners Dog
Northview's Mad About Blue

Junior Puppy Dog Class
1st Galenabay Ashwyn's Yellowstone

Senior Puppy Dog Class
1st Northview's Mad About Blue

Open Dog Class
1st Agile Herdsman

4-6 Month Dog Class
1st Longhauls Forged In Fire


Winners Bitch: (3-5-2-2)
Agile Appetizer

Reserve Winners Bitch
GrandGables Fashionably Late

Junior Puppy Bitch Class
1st GrandGables Fashionably Late
2nd Tresta Run River Run
3rd Holesome's Mad About You

12-18 Month Bitch Class
1st Coastalviews Ocean Blue Mist

Open Bitch Class
1st Agile Appetizer

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By