Trillium Dog Fanciers
Sunday, October 30, 2016



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Javier Chavez Pouchard & Christina Koffman-Heard
Breeder: Christina Koffman-Heard
Sponsor: John Affel



-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am/Can Ch VonBremen's Arthur Next In Line
Owners: Collie Winslow and Traci Weaver
Handler: Linda Thompson




Best In Show
Judge: Michael Leonard
Kerry Blue Terrier  
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu
Points: 331 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Michael Leonard
West Highland White Terrier   Skyfall Devil In Disguise
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Leonard
Samoyed  
Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike








Group 1 - Torbjorn Skaar Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   66
Group 2nd   Ch Seasyde I Love Lucy   Pointer   65
Group 3rd   Ch Jaunenoir's Da Last Chance   Retriever (Labrador)   61
Group 4th   
Ch Nickleodeon's Life Of Riley
  Spaniel (American Cocker)   52
BPIG    Perryglen's Making Contact   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Oaksill Ella Enchanted   Retriever (Labrador)   0
Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
Ch Eros del Fiume



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts
Ch Seasyde I Love Lucy



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
Northwind's Cinder Skye



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 5 pts
GCh Brightmoor Snow Patrol



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 9 pts
GCh Storiline's Highland Braveheart



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 8 pts
Ch Jaunenoir's Da Last Chance



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 5 pts
GCh Oryxes Fancy Duck Downunder



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts
GCh Reidwood Run For The Roses



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kieran Of Carannagh



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 4 pts
GCh Nickleodeon's Life Of Riley



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts
Ch Especially Chick Magnet



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts
Ch Winfarthing's Sorcerer



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts
Ch Oakpoint's It's Showtime







Group 2 - Joe Walton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   56
Group 2nd   
Ch Grandgables Wee Mr Zensational
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   55
Group 3rd   
GChEx MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker
  Basenji   48
Group 4th   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   45
BPIG    Glenamadda Epic Of Windkeeper   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chetcote Tiger Tiger   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 7 pts
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 2 pts
GChEx MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 8 pts
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 6 pts
Ch Grandgables Wee Mr Zensational



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts
Prelude Test The Limits MW



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Victory's Speak No Evil W



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
GCh Upper Mountain Man In The Moon



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 2 pts
Ch Icycold Third Time



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenamadda Epic Of Windkeeper



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 1 pts
Ch Arthayr A Fox In The Snow



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fanta's Summer Fling



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
GCh Auriga Peter Parker



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 3 pts
Ch Ambassador Cieply Dom



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 6 pts
GCh Navyn Ballymacmaeve







Group 3 - Torbjorn Skaar Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   33
Group 2nd   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   29
Group 3rd   
Ch VonBremen's Arthur Next In Line
  Rottweiler   21
Group 4th   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   20
BPIG    Snowmist's Harolde   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   0
Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts
Dobereich's Upping The Ante



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 7 pts
GCh Nottinghill's Last Call



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts
GCh Summerford's What Ever



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 7 pts
GCh Seabury's Final Voyage



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
Ch VonBremen's Arthur Next In Line



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
Pakoanani Divinity



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vanderbilt's Top Gun



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts
GCh Unicornhill Story Telling







Group 4 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   33
Group 2nd   
GCh Flashlight Thunder v. Paradise of Wind
  West Highland White Terrier   31
Group 3rd   
Ch Tierra Top Billing
  Airedale Terrier   25
Group 4th   
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   24
BPIG    Skyfall Devil In Disguise   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Irgen Gold Tseberkut   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tierra Top Billing



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jaskarin Carissima's Gem



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Duet's Lady Of The Lake



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts
GCh Daisy Rose Of Bully Lake



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 5 pts
GCh Foxglove Red Rascal At Syryn



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Anfarra Griff



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ashlyn's Midnight Rider



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts
Ch Gyver N Chess Kindred Spirits



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Clandara's Outlaw



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 5 pts
GCh Flashlight Thunder v. Paradise of Wind







Group 5 - Joe Walton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   52
Group 2nd    Facetious Frieda V Tani Kazari   Affenpinscher   51
Group 3rd   
Ch Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   50
Group 4th   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   40
BPIG    Giocoso's Joy For Sonrisas   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jimary's Peggy Sue   Pug   0
Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
Ch Facetious Frieda V Tani Kazari



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bloomsbury Dartan Bright Spark



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windwater Boxers Or Briefs



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 3 pts
GCh St Johns Independence Day At Whichwire



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 11 pts
GCh Ashstone's Atria



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 2 pts
GCh Mystik Dramatique Design



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth's Angelina



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 1 pts
GCh Castel's Montague



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 6 pts
Ch Livanda Fabbiano



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 5 pts
GCh Firesprite's Down N Dirty



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 9 pts
GCh Xoe-Eleki's Emerald City



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 3 pts
GCh Szulik's Mister Munster Junior



Judge: Joe Walton

Best Of Breed: 0 pts
Rigair Winter Kiss







Group 6 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   54
Group 2nd   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   32
Group 3rd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   28
Group 4th   
Ch CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   27
BPIG   
Ch Siosalach's Fire Dragon
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fairytails RRK Light Up The Night   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts
GCh Siosalach's Fire Dragon



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts
Ch Brightspot Genuine Risk



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 21 pts
GCh Karendon's The Pied Piper



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rickees Burn Notice



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch El Minja's Geleg



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Bellefleet's Stealth Force



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 5 pts
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Schutzu's A Sharp Dressed Man



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts
Dabalars Rumour Has It



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Luck Be A Lady   Bouvier des Flandres   31
Group 2nd    Topshelf Cool Hand Luke   Shetland Sheepdog   27
Group 3rd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   24
Group 4th   
Ch Szentmihalyi-Szabo Nemes
  Puli   23
BPIG   
Ch Catalyst Sweet Sadie Rednsted
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Edgebrook How D'u Like Me Now
  Welsh Corgi (Cardigan)   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Catori's Lose My Mind @ Riomesa



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Elvis Joli De Feja



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gabizos du Picourlet



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Vallnery Press Your Luck



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Quiche's Luck Be A Lady



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts
GCh BergerAlemnd's Winning Colour



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kyon's Langveis Reisende



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Szentmihalyi-Szabo Nemes



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts
Topshelf Cool Hand Luke







Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts
Ravinel The Renaissance



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By