St. Francis Kennel & Obedience Club
Friday, June 8, 2018



Related Results

Obedience

Saturday, June 09 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 09 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 10 (Obedience Trial 3)
Sunday, June 10 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, June 09 (Rally Trial 1)
Saturday, June 09 (Rally Trial 2)
Sunday, June 10 (Rally Trial 3)
Sunday, June 10 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. GCHB Can. GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Rick Fehler
Irish Wolfhound  
GCh Aotearoa Mana Tika
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rick Fehler
French Bulldog  
GCh Fullofbull's Toto
Points: 125
Best Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Great Dane  
Danaro My Carnaval Heart
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Siberian Husky  
Canroc's Bellissima At Kannook
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Rick Fehler
Siberian Husky   Snowdancer's Love Urself








Group 1 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   35
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   34
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   33
Group 4th    Dixie Blues Miss Lilly   Spaniel (English Cocker)   32
BPIG   
Carannagh's Eimear Sinead
  Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    DesBattures ZM BBKing's Lucille   Griffon (Wire-Haired Pointing)   0




Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Best Of Opposite Sex
Ch BlackisBlack Candy Bar Prada

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Blackisblack River Green Luna


Winners Dog: (2-1-1-1)
Blackisblack Deep River Caleb

Reserve Winners Dog
Flat Castle's King Of The Blues


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Blackisblack River Green Luna

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 11 pts (4-5-2-1)
Ch Ambertru's I Sht You Nott

Best Of Opposite Sex
GCh Shakeely's Shoot For The Moon

Best Of Winners: (4-5-2-1)
Ambertru's Quyen Quintessential

Best Puppy In Breed
Ambertru's Quyen Quintessential

Select Dog
Ch Springdream's I Did It Again


Winners Dog: (4-5-2-1)
Goldiva's I'll Have Another

Reserve Winners Dog
Quyen's Mystical Quintavis


Winners Bitch: (4-5-2-1)
Ambertru's Quyen Quintessential

Reserve Winners Bitch
Quyen's Mystical Quintana

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Artizoe Keeley's On The Road Again



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Gordonstar Dear Miss Violet

Best Puppy In Breed
Gordonstar Dear Miss Violet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Gordonstar Dear Miss Violet

Reserve Winners Bitch
Gordonstar Ice Cube Lady

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Carannagh's Eimear Sinead

Best Puppy In Breed
Carannagh's Eimear Sinead

Select Bitch
Ch Vermelho Cameylia Of Paterjay



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Carannagh's Eimear Sinead

Reserve Winners Bitch
Vermelho Flower In The Sun

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch MEM's Trip Around The World



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dixie Blues Miss Lilly



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dixie Blues Miss Lilly

Reserve Winners Bitch
Haradwater The Diva Of Sun At Dixie Blues

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch De l'Amadis Alyss des Appalaches



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Indianna Jane de l'Amadis

Reserve Winners Bitch
Abby d'Autrey

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Akar Barlovento's Amelie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Akar's Stairway To Hazel

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli







Group 2 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   27
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   26
Group 3rd    Bassetarium One Of One   Basset Hound   22
Group 4th   
Ch Granvalero's Moon Struck SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   20
BPIG   
Marquis Cronos Le Chef
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Inugami Kaori   Finnish Spitz   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Ch Marquis Muse Eurybie Of Simoon

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Marquis Cronos Le Chef

Best Puppy In Breed
Marquis Cronos Le Chef


Winners Dog: (1-1-1-1)
Marquis Cronos Le Chef


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Hosanna Entertaining Angels

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Kafrika Lola

Best Of Opposite Sex
Kafrika's Full Of Charm Jasper

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Kafrika Lola

Best Puppy In Breed
Kafrika's Full Of Charm Jasper

Select Bitch
Ch Skywalker N Mibre's Htm Mystic Charm


Winners Dog: (1-3-0-1)
Kafrika's Full Of Charm Jasper


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Kafrika Lola

Reserve Winners Bitch
Josabry Bibi Ola

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Bassetarium One Of One

Select Dog
Ch Rapscallion's Corporate Raider O'Chasan


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bassetarium One Of One


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Brinson Back To Fall Of Kelcorov


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GCh Granvalero's Moon Struck SL

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's A Star Is Born SL

Best Puppy In Breed
Zambezi Dagi-Dog

Select Dog
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Select Bitch
GCh Granvalero's Moonlight Beauty SL



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Zambezi Dagi-Dog

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Zendach Laylou At Dufailloux


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Vom Pirschmann Marcus

Best Of Opposite Sex
Ch Autumn Vom Mountain Creek-Branche

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Vom Pirschmann Marcus

Best Puppy In Breed
Europa Vom Branche


Winners Dog: (2-2-0-1)
Vom Pirschmann Marcus

Reserve Winners Dog
Vom Pirschmann Newton


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Blood Tracking Vom Branche

Reserve Winners Bitch
Europa Vom Branche

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikkinokka's Saki Inugami



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pikkinokka's Saki Inugami

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aotearoa Mana Tika







Group 3 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh ConnQuest Love And Affection
  Doberman Pinscher   25
Group 2nd   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   21
Group 3rd   
GCh Belnois Makes My Heart Go Boom
  Bernese Mountain Dog   20
Group 4th   Ch Trinacria's Chamonix Breeze   Siberian Husky   19
BPIG   
Danaro My Carnaval Heart
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Canroc's Bellissima At Kannook
  Siberian Husky   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Belnois Makes My Heart Go Boom



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Indialy Duclocher Legend Of Z



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Indialy Duclocher Legend Of Z

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Call Me Lord Maxxis Deversailles

Best Of Opposite Sex
A Bit Of Charm Deversailles

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Call Me Lord Maxxis Deversailles

Best Puppy In Breed
Call Me Lord Maxxis Deversailles


Winners Dog: (2-1-0-0)
Call Me Lord Maxxis Deversailles

Reserve Winners Dog
Chuck Deversailles


Winners Bitch: (2-1-0-0)
A Bit Of Charm Deversailles

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh ConnQuest Love And Affection

Best Of Opposite Sex
Ch Dubai N Tahoui The Walking Cash

Select Bitch
GCh Nightflight Hot Whispers


Winners Dog: (1-0-1-2)
Melrae's Motive Player


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Danaro My Carnaval Heart

Best Puppy In Breed
Danaro My Carnaval Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Danaro My Carnaval Heart

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Forever N Arcadia Key To The North



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Forever N Arcadia Key To The North

Reserve Winners Bitch
Forever Longship's Tsarina

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sevenbeauty's Opus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sevenbeauty's Opus


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Roka's Rock 'N Roll Rhythm

Best Of Opposite Sex
Nikita's Follow Me Muse

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Roka's Rock 'N Roll Rhythm

Best Puppy In Breed
Nikita's Follow Me Muse

Select Bitch
Ch Smiling Snowball Bonanza


Winners Dog: (1-2-0-2)
Roka's Rock 'N Roll Rhythm


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Nikita's Follow Me Muse

Reserve Winners Bitch
Rafale Lilook Petite Princesse

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Trinacria's Chamonix Breeze

Best Of Opposite Sex
Trinacria's Paso Doble

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Snowdancer's Love Urself

Best Puppy In Breed
Trinacria's Paso Doble

Select Dog
GCh Trinacria's Bang Bang


Winners Dog: (2-3-1-1)
Trinacria's Paso Doble

Reserve Winners Dog
Snowdancer's Lightning B4 Thunder


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Snowdancer's Love Urself

Reserve Winners Bitch
Trinacria's Dolce Vita





Group 4 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   10
Group 2nd   Ch Northcote's No Looking Back   Lakeland Terrier   9
Group 3rd   
Ch Margeline Rose Charlotte
  Airedale Terrier   8
Group 4th   Ch Luckyhill Master Piece   Schnauzer (Miniature)   7
BPIG    Luckyhill Amira   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Presbrooke Nor'easter   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Margeline Rose Charlotte



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote's No Looking Back



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Luckyhill Master Piece

Best Of Opposite Sex
Deloka's Madison Dance

Best Puppy In Breed
Luckyhill Amira

Select Dog
GCh Presbrooke Stand Back



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Deloka's Madison Dance

Reserve Winners Bitch
Luckyhill Amira

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Boreal Smooth Spirit de Kuyper

Best Puppy In Breed
Boreal Out Of The Mist


Winners Dog: (1-0-1-0)
Boreal Out Of The Mist


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Forestfield Luna

Best Puppy In Breed
Forestfield Luna



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Forestfield Luna

Reserve Winners Bitch
Forestfield Skye





Group 5 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   24
Group 2nd    Pomroth Sweet Zephyr   Poodle (Toy)   22
Group 3rd   
GCh Marchwind Riverport's Enzo
  Italian Greyhound   21
Group 4th   
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita
  Chinese Crested   20
BPIG    Pomroth Sweet Zephyr   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
SassyTails Sexy Piano Man
  Chinese Crested   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Amqui Awenasa de l'Amitola

Best Of Opposite Sex
Diamond Amitola Wapi Goldmax Baltic

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Amqui Awenasa de l'Amitola

Best Puppy In Breed
Diamond Amitola Wapi Goldmax Baltic


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Amqui Awenasa de l'Amitola

Reserve Winners Bitch
Waggerden Fallon Your Feet

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Linandy's Marilyn Monroe

Best Of Opposite Sex
GCh Ahau Casa Grande Iceman

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Linandy's Marilyn Monroe

Best Puppy In Breed
Mini's Chance Of Chanel


Winners Dog: (1-4-1-0)
Linandy's Last Tango


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Linandy's Marilyn Monroe

Reserve Winners Bitch
Luna's N Drrh Miss Leeloo

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Cogie's Your My Little Hero

Best Of Opposite Sex
Mini's Miss Butterfly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cogie's Your My Little Hero

Best Puppy In Breed
Mini's Miss Butterfly

Select Dog
Ch LF N Linandy Love Me Tender


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cogie's Your My Little Hero


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mini's Miss Butterfly

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita

Best Of Opposite Sex
Ch Nu Poil's Expectable Bali



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Pearl-Angel De Bijoux De Coton

Best Of Opposite Sex
Ulysse Du Domaine De Polana


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ulysse Du Domaine De Polana


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marchwind Riverport's Enzo



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vin's Style Alisa

Best Of Opposite Sex
Fabrizio De La Perle Rare Kazkovyy Lev

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vin's Style Alisa

Best Puppy In Breed
Fabrizio De La Perle Rare Kazkovyy Lev


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vin's Style Alisa

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Lionking Taking Chances



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pomroth Sweet Zephyr

Best Puppy In Breed
Pomroth Sweet Zephyr



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pomroth Sweet Zephyr

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diventy's Lady Morgane



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Joymason's Magnifique Samourai


Winners Dog: (2-0-0-0)
Joymason's Magnifique Samourai

Reserve Winners Dog
Tacchini Style Of Dare To Dream






Group 6 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   12
Group 2nd   
Ch Dscho Utra Q Zopa Phuntsok
  Tibetan Terrier   11
Group 3rd   
Primo Bulldogs Jacqueline
  Bulldog   10
Group 4th   
Franca's Axel
  Keeshond   8
BPIG   
LeeAnns Rayon De Soleil Glows
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Glow Jasmin Pride De Pura Lana   Poodle (Miniature)   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Primo Bulldogs Jacqueline

Best Of Opposite Sex
Ch Primo Bulldogs Mr Chubby



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's My Kind Of Joy



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fullofbull's Toto



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nikita de la Foret d'Innamuramentu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nikita de la Foret d'Innamuramentu

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Franca's Axel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Franca's Axel


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
LeeAnns Rayon De Soleil Glows

Best Of Opposite Sex
Mt Rainer Reds Chance At Leeanns

Best Of Winners: (2-2-0-0)
LeeAnns Rayon De Soleil Glows

Best Puppy In Breed
LeeAnns Rayon De Soleil Glows


Winners Bitch: (2-2-0-0)
LeeAnns Rayon De Soleil Glows

Reserve Winners Bitch
Leeanns Cinnamon Delight

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kosack2 De Nicheca


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kosack2 De Nicheca

Reserve Winners Dog
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dscho Utra Q Zopa Phuntsok





Group 7 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   GCh Valubal Peach Blossom Bellini   Old English Sheepdog   14
Group 2nd   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   13
Group 3rd   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   12
Group 4th   
Ch Springdream's Time For Lunch
  Australian Shepherd   11
BPIG   
Dromore Navigating By Moonlight De L'Heureux
  Briard   N/A
Best Baby Puppy In Group    Galheights Diva Of Bess   Bouvier des Flandres   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Springdream's Time For Lunch

Best Of Opposite Sex
Ch Lotta Spots Mast-R Cowboy Tuff

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Please Loud N Clear

Best Puppy In Breed
Please Dirty Enough


Winners Dog: (1-1-1-1)
Please Dirty Enough


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Please Loud N Clear

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dovmar By Design



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dovmar By Design

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dromore Navigating By Moonlight De L'Heureux

Best Puppy In Breed
Dromore Navigating By Moonlight De L'Heureux


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jarfa's Kratti

Best Puppy In Breed
Jarfa's Kratti


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jarfa's Kratti


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Valubal Peach Blossom Bellini



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Xolo Nyssa Van Het Molengat

Best Of Opposite Sex
Amie Fiba Du Bouleau Blanc

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Xolo Nyssa Van Het Molengat


Winners Dog: (1-1-0-0)
Xolo Nyssa Van Het Molengat


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Amie Fiba Du Bouleau Blanc

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Liberty Bell's Our Kingdom

Best Of Opposite Sex
Foremost Haz It All

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Liberty Bell's Our Kingdom

Best Puppy In Breed
Liberty Bell's Our Kingdom


Winners Dog: (1-2-0-0)
Liberty Bell's Our Kingdom


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Foremost Haz It All

Reserve Winners Bitch
Liberty Bell's Aegis Sasa

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By