Woodstock & District Canine Association
Saturday, February 22, 2020 - Ltd Breed Show for Group 3



Related Results

Conformation

Friday, February 21
Friday, February 21 (Ltd Breed Show for Group 1)
Saturday, February 22
Saturday, February 22 (Ltd Breed Show for Group 3)
Sunday, February 23
Sunday, February 23 (Ltd Breed Show for Scent Hounds)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Ch. Midnight Lady’s It's Hammertime
"Hammer"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard








Group 3 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   46
Group 2nd   
Ch Snowmist's Bodacious
  Siberian Husky   45
Group 3rd   
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   42
Group 4th   
Xelascon Fantom Of The Opera
  Boxer   41
BPIG   
Xelascon Fantom Of The Opera
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Snowmist's Ruffles
  Siberian Husky   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alpenbliss Head To Tail Prada




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
Ch Russianpride Sorbona

Best Of Opposite Sex
GCh Hannoveria Top Gun

Select Bitch
Ch Honey Of Cream Iz Teremka


Winners Dog: (1-0-1-3)
Bespechnaya Energiya



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Xelascon Fantom Of The Opera

Best Of Opposite Sex
GCh Xelascon Edge Of Glory

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Xelascon Fantom Of The Opera

Best Puppy In Breed
Xelascon Fantom Of The Opera

Select Bitch
Ch Fyrecreek's Skyscraper


Winners Dog: (1-4-1-1)
Vanquish Maestro Imperator


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Xelascon Fantom Of The Opera

Reserve Winners Bitch
K-Krew N Woodside's Siren Of The Sea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockwood's Wonderwall


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rockwood's Wonderwall



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 7 pts (2-0-3-3)
Shameless These Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Kitkat Da Ya Think I'm Sexy

Best Puppy In Breed
Shameless These Dreams

Select Dog
GCh A-List Look'n For Love

Select Bitch
Ch Kitkat N Broadway's Ooh La La


Winners Dog: (2-0-3-3)
Shameless These Dreams

Reserve Winners Dog
Redstone's Blackout V Aludra



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Daodejing Odaiko Juusun

Best Of Opposite Sex
Sundogs Rhapsody In Blue

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Naku's Bohemian Rhapsody

Best Puppy In Breed
Naku's Bohemian Rhapsody


Winners Dog: (1-1-1-0)
Naku's Bohemian Rhapsody


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sundogs Rhapsody In Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sanchor's Never Say Never




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Regalhill's Low Ridin Ramone

Best Of Opposite Sex
Bigcountrys Pandas Sierra

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Regalhill's Low Ridin Ramone


Winners Dog: (1-1-0-0)
Regalhill's Low Ridin Ramone


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bigcountrys Pandas Sierra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Midnight Lady's It's Hammertime

Select Dog
Ch Recurve Allusion Of Summerford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
GCh Marinella's The Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
Lunanova's Nyx Filha Do Coas

Select Dog
GCh Seabury's Master Of The Hunt



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lunanova's Nyx Filha Do Coas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cammcastle's 007 Secret Agent Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Best Puppy In Breed
Happy Trails Dancing By Moonlight


Winners Dog: (2-2-1-0)
Histyle's Hermes A Rising Star

Reserve Winners Dog
Eugen I-Ra A Handsome Boy


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Reserve Winners Bitch
Happy Trails Dancing By Moonlight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Snowmist's Bodacious

Best Of Opposite Sex
European Vacation Speigas

Best Puppy In Breed
European Vacation Speigas

Select Bitch
Ch Kabu's Ludicrous Speed



Winners Bitch: (0-1-1-1)
European Vacation Speigas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By