Oromocto Kennel Club
Saturday, July 17, 2021 - Show-1



Related Results

Conformation

Saturday, July 17 (Show-1)
Saturday, July 17 (Show-2)
Sunday, July 18 (Show-3)
Sunday, July 18 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Guy Jeavons
Bullmastiff  
Ch SaxmarkStonehill InstantReplay
Points: 159 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Guy Jeavons
Swedish Vallhund  
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT
Points: 140
Best Puppy In Show
Judge: Guy Jeavons
Beagle   Shillington Scene Stealer
Best Baby Puppy In Show
Judge: Guy Jeavons
German Shepherd Dog  
Quymera's Awakening








Group 1 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   44
Group 2nd   Ch Hiddenlane N Wilopnd Wingset Future Dream   Setter (English)   37
Group 3rd   
Ch Zion's Captain America
  Spaniel (American Cocker)   36
Group 4th   
GCh Ambertru's I'll Call'm George
  Retriever (Golden)   30
BPIG   
Sagagold Sydney Dancing Queen
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madabout's So You Think U Can Dance   Retriever (Labrador)   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Pageska's Ruby Berlin

Best Of Opposite Sex
Pageska's Lucky Odin

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Pageska's Ruby Berlin

Best Puppy In Breed
Pageska's Ruta


Winners Dog: (2-2-0-0)
Pageska's Lucky Odin

Reserve Winners Dog
Pageska's Raylan Two Heart's Shot

Senior Puppy Dog Class
1st Pageska's Raylan Two Heart's Shot

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pageska's Lucky Odin


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Pageska's Ruby Berlin

Reserve Winners Bitch
Pageska's Ruta

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Ruta

Canadian Bred Bitch Class
1st Pageska's Ruby Berlin

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
Legacyk Leaside She'd Be California

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Legacyk Freheit Black Label

Best Puppy In Breed
Legacyk Freheit Black Label


Winners Dog: (1-2-1-0)
Legacyk Freheit Black Label

Senior Puppy Dog Class
1st Legacyk Freheit Black Label


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Legacyk Leaside She'd Be California

Reserve Winners Bitch
Legacyk Dare To Dream V Cblues

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Dare To Dream V Cblues

Open Bitch Class
1st Legacyk Leaside She'd Be California

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 14 pts (2-7-4-2)
GCh Ambertru's I'll Call'm George

Best Of Opposite Sex
Ch Quyen's Magical Qucinda

Best Of Winners: (2-7-4-2)
Quyen's Majestic Quintessa

Best Puppy In Breed
Sagagold Sydney Dancing Queen

Select Dog
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Select Bitch
GCh Sagagold A L'Eau De Rose


Winners Dog: (2-7-4-2)
Mermaids Apex Livytan Moby-Dick

Reserve Winners Dog
Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Mermaids Apex Livytan Moby-Dick

Senior Puppy Dog Class
1st Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams


Winners Bitch: (2-7-4-2)
Quyen's Majestic Quintessa

Reserve Winners Bitch
Mermaid's Eastcoast Gurlship

Junior Puppy Bitch Class
1st Sagagold Sydney Dancing Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Southern Cross Bottoms Up With Dune Grass

Canadian Bred Bitch Class
1st Clitheroe's Freya Of Mermaid

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mermaid's Eastcoast Gurlship

Open Bitch Class
1st Quyen's Majestic Quintessa
2nd Jetocas Takin A Napa At Skyline
3rd Backroad Tilted Kilt

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
Ch Tampa Bays Southern Grace At Matlin Via Eagle Pond

Best Of Opposite Sex
Madabout's Call The Butcher

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Madabout's Call The Butcher

Best Puppy In Breed
Camlab's Dancing With The Stars


Winners Dog: (1-5-0-1)
Madabout's Call The Butcher


Winners Bitch: (1-5-0-1)
Madabout's Atlantic Tidal Pool

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Cross Border News

Senior Puppy Bitch Class
1st Camlab's Dancing With The Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Everwoods All About Eve

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Cross Border News
2nd Madabout's Standing Tall In The Big Apple

Open Bitch Class
1st Madabout's Atlantic Tidal Pool

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Blue Ridge L R Overton Willow For Duckshore

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Red Dory Rawley

Best Puppy In Breed
RCTollers Heartbreaker


Winners Dog: (2-4-1-0)
Red Dory Rawley

Reserve Winners Dog
RCTollers Heartbreaker

Senior Puppy Dog Class
1st RCTollers Heartbreaker

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Red Dory Rawley

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hiddenlane N Wilopnd Wingset Future Dream



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Zion's Victorious Daisy

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Zion's Captain Of My Heart


Winners Dog: (2-2-1-1)
Zion's Captain Of My Heart

Reserve Winners Dog
Scottfree I'm A Rockstar

12-18 Month Dog Class
1st Zion's Captain Of My Heart

Open Dog Class
1st Scottfree I'm A Rockstar


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Zion's Dreaming In Victory

Reserve Winners Bitch
Zion's Captains Golden Treasure

12-18 Month Bitch Class
1st Zion's Captains Golden Treasure

Open Bitch Class
1st Zion's Dreaming In Victory

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Long Lane Helmsman Sent From Heaven







Group 2 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st    Shillington Scene Stealer   Beagle   14
Group 2nd   
Telkel Guess Who Is Coming SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   11
Group 3rd   
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   6
Group 4th    Beyond Yonder's Einstein   Irish Wolfhound   0
BPIG    Shillington Scene Stealer   Beagle   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shillington Scene Stealer

Best Of Opposite Sex
Shillington SweetWonderfulYou

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shillington Scene Stealer

Best Puppy In Breed
Shillington Scene Stealer


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shillington Scene Stealer

Senior Puppy Dog Class
1st Shillington Scene Stealer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shillington SweetWonderfulYou

Reserve Winners Bitch
Shillington Stellar Attraction

12-18 Month Bitch Class
1st Shillington Stellar Attraction

Open Bitch Class
1st Shillington SweetWonderfulYou

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Of Opposite Sex
Er Dox When God Whispered Your Name

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Er Dox He Shoots He Scores

Best Puppy In Breed
Er Dox He Shoots He Scores


Winners Dog: (2-3-1-0)
Er Dox He Shoots He Scores

Reserve Winners Dog
Er Dox The Boy Who Lived

Senior Puppy Dog Class
1st Er Dox He Shoots He Scores

12-18 Month Dog Class
1st Er Dox The Boy Who Lived


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Er Dox When God Whispered Your Name

Reserve Winners Bitch
Er Dox Piper At The Gates

Junior Puppy Bitch Class
1st Er Dox When God Whispered Your Name

Canadian Bred Bitch Class
1st Er Dox Midnight Lola

Open Bitch Class
1st Er Dox Piper At The Gates

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Telkel Guess Who Is Coming SL

Best Of Opposite Sex
Aviance Luna Caprese An Army Of One L

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Telkel Guess Who Is Coming SL

Best Puppy In Breed
Telkel Hashtag I Know All The Tricks SL


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Telkel Guess Who Is Coming SL

Reserve Winners Bitch
Ali'i Ak Ring Of Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel Game Set Match SL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telkel Guess Who Is Coming SL

Open Bitch Class
1st Ali'i Ak Ring Of Fire

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beyond Yonder's Einstein


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beyond Yonder's Einstein

Open Dog Class
1st Beyond Yonder's Einstein






Group 3 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   18
Group 2nd    Karador's Legend In My Time   Great Dane   14
Group 3rd    Ferdek Z Limanowskiej Kotliny   Bernese Mountain Dog   13
Group 4th   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   12
BPIG   
Daybreaker's Forget Me Not
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mykonos Sunland Br   Boxer   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ans Enearian Viktorias Rose

Best Of Opposite Sex
Novamals Autumn Uprising

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ans Enearian Viktorias Rose


Winners Dog: (1-2-0-0)
Novamals Autumn Uprising

Open Dog Class
1st Novamals Autumn Uprising


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ans Enearian Viktorias Rose

Reserve Winners Bitch
Ans Enearian Babyon A’Million

12-18 Month Bitch Class
1st Ans Enearian Viktorias Rose

Open Bitch Class
1st Ans Enearian Babyon A’Million

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Open Dog Class
1st Ferdek Z Limanowskiej Kotliny


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiamat's Lookin'Sexy In My High Heels


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
SaxmarkStonehill InstantReplay

Best Of Opposite Sex
Vegrenan's Stone Age Hottie

Best Of Winners: (2-2-0-0)
SaxmarkStonehill InstantReplay

Best Puppy In Breed
Vegrenan's Stone Age Hottie


Winners Dog: (2-2-0-0)
SaxmarkStonehill InstantReplay

Reserve Winners Dog
Backshifts Love And Bullets

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets

Open Dog Class
1st SaxmarkStonehill InstantReplay


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Vegrenan's Stone Age Hottie

Reserve Winners Bitch
Allyrae Miss Eleanor Vegrenan

Senior Puppy Bitch Class
1st Vegrenan's Stone Age Hottie

Open Bitch Class
1st Allyrae Miss Eleanor Vegrenan

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
ConnQuest Sweet Charmer

Best Of Opposite Sex
GCh Regnancy A Test Of Faith

Select Dog
GCh Heartwood's Blue Bomber


Winners Dog: (1-0-1-1)
ConnQuest Sweet Charmer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ConnQuest Sweet Charmer


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Karador's Legend In My Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Karador's Legend In My Time

Open Dog Class
1st Karador's Legend In My Time


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Karleo's In Tune With Pyradigm

Best Of Opposite Sex
Karleo's Kisses At Pyradigm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Karleo's Kisses At Pyradigm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karleo's Kisses At Pyradigm

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daybreaker's Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Daybreaker's Forget Me Not



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daybreaker's Forget Me Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Daybreaker's Forget Me Not

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lucerne's Purple Rain

Best Of Opposite Sex
Lucerne's Blue Suede Shoes

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lucerne's Purple Rain


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lucerne's Blue Suede Shoes

12-18 Month Dog Class
1st Lucerne's Blue Suede Shoes


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lucerne's Purple Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Lucerne's Purple Rain





Group 4 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ellerker's And So It Goes
  Schnauzer (Miniature)   17
Group 2nd    Dragonfox Rising From Cinder And Ash   Fox Terrier (Wire)   15
Group 3rd    Showme Tikva   Cairn Terrier   14
Group 4th   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   12
BPIG   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Newvista's Hey There Georgie Girl   Parson Russell Terrier   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Best Kept Secret



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blue Ribbon Black Dahlia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blue Ribbon Black Dahlia

12-18 Month Bitch Class
1st Blue Ribbon Black Dahlia

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Showme Tikva

Best Of Opposite Sex
Showme Trakr

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Showme Tikva


Winners Dog: (1-1-0-0)
Showme Trakr

Open Dog Class
1st Showme Trakr


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Showme Tikva

Open Bitch Class
1st Showme Tikva

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox Rising From Cinder And Ash


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Raintree Earendil I Can Handle Myself

Best Puppy In Breed
Raintree Earendil I Can Handle Myself



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Raintree Earendil I Can Handle Myself

Junior Puppy Bitch Class
1st Raintree Earendil I Can Handle Myself

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TriNor Everlasting Hope



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Newvista's Baby Face Blossom

Best Of Opposite Sex
River Glenn Perfect Crime

Best Of Winners: (1-1-0-1)
River Glenn Perfect Crime


Winners Dog: (1-1-0-1)
River Glenn Perfect Crime

12-18 Month Dog Class
1st River Glenn Perfect Crime


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Caudlewood Sheza Shining Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Shining Star

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
D.B.F. Vintage Dior

Best Of Opposite Sex
D.B.F. Vintage Dior

Best Puppy In Breed
Bristol Abbey DBF No Corners For Baby


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ellerker's And So It Goes

Best Of Opposite Sex
Ellerker's Jet Stream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ellerker's And So It Goes


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ellerker's And So It Goes

Open Dog Class
1st Ellerker's And So It Goes


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ellerker's Jet Stream

Open Bitch Class
1st Ellerker's Jet Stream

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Varekai Besala Mientras Vuela



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Varekai Besala Mientras Vuela

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Varekai Besala Mientras Vuela

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Something Wicked This Way Comes

Best Puppy In Breed
Dragonfox Something Wicked This Way Comes






Group 5 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Rocky Shores
  Pekingese   17
Group 2nd   
Ch IslandGems Dream Girl
  Toy Fox Terrier   15
Group 3rd    Chriscendo Cheese Undeniable   Pomeranian   14
Group 4th   
Falconcrest Sushine Serendipity
  Cavalier King Charles Spaniel   9
BPIG    Chriscendo Cheese Undeniable   Pomeranian   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Falconcrest Sushine Serendipity



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Falconcrest Sushine Serendipity

Open Bitch Class
1st Falconcrest Sushine Serendipity

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Beauview Better By Design

Best Of Opposite Sex
Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Beauview Better By Design

Best Puppy In Breed
Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent


Winners Dog: (1-2-0-0)
Beauview Better By Design

Open Dog Class
1st Beauview Better By Design


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent

Reserve Winners Bitch
Seagryph's Ann Chovey

Junior Puppy Bitch Class
1st Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent

Senior Puppy Bitch Class
1st Seagryph's Ann Chovey

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mightymites Dare To Dream!



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mightymites Dare To Dream!

Open Bitch Class
1st Mightymites Dare To Dream!

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
PekeEasy Rocky Shores

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Peanut Butter Cup

Best Of Winners: (1-1-0-0)
PekeEasy Rocky Shores

Best Puppy In Breed
PekeEasy Peanut Butter Cup


Winners Dog: (1-1-0-0)
PekeEasy Rocky Shores

Open Dog Class
1st PekeEasy Rocky Shores


Winners Bitch: (1-1-0-0)
PekeEasy Peanut Butter Cup

Senior Puppy Bitch Class
1st PekeEasy Peanut Butter Cup

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Chriscendo Cheese Undeniable

Best Of Opposite Sex
Foxworth Front Man

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Chriscendo Cheese Undeniable

Best Puppy In Breed
Chriscendo Cheese Undeniable


Winners Dog: (2-3-0-0)
Foxworth Front Man

Reserve Winners Dog
Foxworth Flying Rocket Man

Open Dog Class
1st Foxworth Front Man
2nd Foxworth Flying Rocket Man


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Chriscendo Cheese Undeniable

Reserve Winners Bitch
Chriscendo Coachella

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Cheese Undeniable

Senior Puppy Bitch Class
1st Citadel's Cool Breeze

Open Bitch Class
1st Chriscendo Coachella

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annadeans Full Of Pep


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annadeans Full Of Pep

Open Dog Class
1st Annadeans Full Of Pep


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh IslandGems Dream Girl



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sailormade's Too Cool To Flirt

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Heir To Riches

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sailormade's Too Cool To Flirt


Winners Dog: (1-3-0-0)
Marsuvica's Heir To Riches

12-18 Month Dog Class
1st Marsuvica's Heir To Riches





Group 6 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   12
Group 2nd   
Lebail's Light Of The Moon
  Boston Terrier   11
Group 3rd   
Ch Rhapsody's Destined To Be Mine
  German Pinscher   10
Group 4th   Ch Opals Guess Who   Shih Tzu   7
BPIG    PaisleyPella Hitched A Ride To Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lebail's Light Of The Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lebail's Light Of The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lebail's Light Of The Moon

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Royal Twister Coming To Town



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Royal Twister Coming To Town

Open Bitch Class
1st Royal Twister Coming To Town

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Onsengeltje White And Buttoned

Best Of Opposite Sex
PaisleyPella Hitched A Ride To Onsengeltje

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Onsengeltje Ready To Climb

Best Puppy In Breed
PaisleyPella Hitched A Ride To Onsengeltje


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Onsengeltje Ready To Climb

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Secretly Chiming In

Senior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Secretly Chiming In

12-18 Month Bitch Class
1st Onsengeltje Ready To Climb

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tykers Imma Wee Besom



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tykers Imma Wee Besom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tykers Imma Wee Besom

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Rhapsody's Destined To Be Mine


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
LeeAnns Frico Pico



Winners Bitch: (0-1-0-0)
LeeAnns Frico Pico

Open Bitch Class
1st LeeAnns Frico Pico

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Opals Guess Who


Winners Dog: (1-0-0-0)
Opals Guess Who

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Opals Guess Who




Group 7 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT
  Swedish Vallhund   31
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   29
Group 3rd    Anjay's Spellbinder   Collie (Rough)   28
Group 4th   
Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   23
BPIG    Lyricisle Tattletale   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Quymera's Awakening
  German Shepherd Dog   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (4-0-2-0)
GCh Starwood Heir Apparent

Best Puppy In Breed
Styrkas Its Going Down

Select Dog
GCh Cowboy's Locked And Loaded


Winners Dog: (4-0-2-0)
Kraftbrewd Last Kick At The Can

Reserve Winners Dog
Veritas True North

Senior Puppy Dog Class
1st Styrkas Its Going Down

12-18 Month Dog Class
1st Kraftbrewd Last Kick At The Can

Open Dog Class
1st Veritas True North
2nd Sheep's Kin Solid Concerto


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stonepillar's Legacy



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Anjay's Spellbinder

Best Of Opposite Sex
Travler Feoras Stay With Me

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Anjay's Spellbinder

Best Puppy In Breed
Cargisle Work Your Magic


Winners Dog: (3-2-0-0)
Anjay's Spellbinder

Reserve Winners Dog
Cardross Texas Showdown

Junior Puppy Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic

Open Dog Class
1st Anjay's Spellbinder
2nd Cardross Texas Showdown


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Travler Feoras Stay With Me

Reserve Winners Bitch
Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Senior Puppy Bitch Class
1st Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

12-18 Month Bitch Class
1st Travler Feoras Stay With Me

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Travler's Fortune And Glory

Best Of Opposite Sex
Cargisles Momentum

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Travler's Fortune And Glory


Winners Dog: (1-2-0-0)
Travler's Fortune And Glory

Open Dog Class
1st Travler's Fortune And Glory


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cargisles Momentum

Reserve Winners Bitch
Cardross Magic For Marigold

12-18 Month Bitch Class
1st Cargisles Momentum

Open Bitch Class
1st Cardross Magic For Marigold

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Open Bitch Class
1st Bearspaw Disentangled Rye Pa

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lacomtesse Ailyn Vel

Best Puppy In Breed
Lacomtesse Ailyn Vel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lacomtesse Ailyn Vel

Junior Puppy Bitch Class
1st Lacomtesse Ailyn Vel

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Legacys Cinnamon Twist

Best Of Opposite Sex
Salish' Ror To Riverside

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Legacys Cinnamon Twist


Winners Dog: (1-1-0-0)
Salish' Ror To Riverside

12-18 Month Dog Class
1st Salish' Ror To Riverside


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Legacys Cinnamon Twist

Open Bitch Class
1st Legacys Cinnamon Twist

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Bold Isak


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Bold Isak

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Bold Isak


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
Truespiriit Nikkilen Monet

Best Of Opposite Sex
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Truespiriit Nikkilen Monet

Best Puppy In Breed
Lyricisle Tattletale

Select Bitch
Ch Nikkilen's Duchess Of Amesbury


Winners Dog: (1-5-1-1)
Truespirit Nikkilen Rodin

Open Dog Class
1st Truespirit Nikkilen Rodin


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Truespiriit Nikkilen Monet

Reserve Winners Bitch
Lyricisle Tattletale

12-18 Month Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit New Normal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle Tattletale

Open Bitch Class
1st Truespiriit Nikkilen Monet
2nd Truespiriit Nikkilen Paris
3rd Charmedones Cover Girl

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT

Best Of Opposite Sex
Alkemi Daisy Bell LT

Best Puppy In Breed
Alkemi Daisy Bell LT



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alkemi Daisy Bell LT

Junior Puppy Bitch Class
1st Alkemi Daisy Bell LT

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stonecroft's Sea Scape



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stonecroft's Sea Scape

Reserve Winners Bitch
Quanda's Plenty Of Fun For Beacor

Canadian Bred Bitch Class
1st Stonecroft's Sea Scape

Open Bitch Class
1st Quanda's Plenty Of Fun For Beacor

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By