Aurora & District Kennel Club
Saturday, November 20, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: David Miller
Bouvier des Flandres  
GChEx Boyero Triple Twist Salto
Points: 479 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Miller
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
Points: 434
Best Puppy In Show
Judge: David Miller
Siberian Husky   Unicornhill Turn Out The Lights
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Miller
Miniature American Shepherd   Hilltops Whiskey On The Rox At Pinewood








Group 1 - Jean-Christophe Boulinguez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   142
Group 2nd   
GCh Legacyk Indecent Exposure
  Pointer (German Short-Haired)   138
Group 3rd   
GChEx Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   119
Group 4th   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   111
BPIG    Coppermoon Catch Me Russell   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Barbochos Watson

Best Puppy In Breed
Chateau's Dreamful Beginning


Winners Dog: (2-0-0-0)
Barbochos Watson

Reserve Winners Dog
Chateau's Dreamful Beginning

Junior Puppy Dog Class
1st Chateau's Dreamful Beginning

12-18 Month Dog Class
1st Barbochos Watson


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Perryglen's Lovely Maya



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Perryglen's Lovely Maya

Canadian Bred Bitch Class
1st Perryglen's Lovely Maya

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 7 pts (4-2-1-1)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Jaunenoir Masonridge P Bunyan

Best Of Winners: (4-2-1-1)
Kriscoland's Wistaria

Best Puppy In Breed
Kriscoland's Wistaria


Winners Dog: (4-2-1-1)
Oaksill Smooth Criminal

Reserve Winners Dog
Cawarra's Mr. Big

Junior Puppy Dog Class
1st Meadowleaf's Luckenbooth Lad

Senior Puppy Dog Class
1st Cawarra's Mr. Big

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oaksill Smooth Criminal

Open Dog Class
1st Nyroca's Special Agent


Winners Bitch: (4-2-1-1)
Kriscoland's Wistaria

Reserve Winners Bitch
Castilleja's Dutchie

Junior Puppy Bitch Class
1st Kriscoland's Wistaria

Canadian Bred Bitch Class
1st Castilleja's Dutchie

4-6 Month Bitch Class
1st Nyroca's I See Fire
2nd Castilleja's Fire N' Spice At Saugeen

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 11 pts (1-5-4-2)
Ch Katyra Ignite The Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Roaneden's Wild Flower

Best Of Winners: (1-5-4-2)
Katyra's Flying Space Cadet

Best Puppy In Breed
Katyra's Flying Space Cadet

Select Dog
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Select Bitch
Ch Delrickbays Full Moon Rising


Winners Dog: (1-5-4-2)
Katyra's Flying Space Cadet

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra's Flying Space Cadet

4-6 Month Dog Class
1st Roaneden's Shorelander


Winners Bitch: (1-5-4-2)
Katyra's Moon On Fire

Reserve Winners Bitch
Delrickbay's Money Sage At Dragonluck

Senior Puppy Bitch Class
1st Delrickbay's Money Sage At Dragonluck

Canadian Bred Bitch Class
1st Dragonluck's Take A Chance Ome

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kalmegess' Southern Belle

Open Bitch Class
1st Katyra's Moon On Fire
2nd Pointdujour A Blooming Rose

4-6 Month Bitch Class
1st Seaside's Blastem To The Future

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
Ch Reidwood Artistic Impression

Best Puppy In Breed
Pine Hollow's Artworks Country Rose

Select Bitch
Ch Lancelot Secret Clarity



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Pine Hollow's Artworks Country Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Pine Hollow's Artworks Country Rose

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Ch Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi

Best Of Opposite Sex
Caniscaeli Sundown

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Caniscaeli Sundown

Best Puppy In Breed
Waidman's Unforgettable Caniscaeli

Select Dog
GCh Cornadore Branco With Annagh


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Caniscaeli Sundown

Reserve Winners Bitch
Aislingcudo Is Pogin Eriu

Junior Puppy Bitch Class
1st Kenshire What Lola Wants

12-18 Month Bitch Class
1st Caniscaeli Sundown

Open Bitch Class
1st Aislingcudo Is Pogin Eriu

4-6 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Aoife Aluinn

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 11 pts (3-5-1-3)
GCh Bet-Mac N Pinedale's Love Wins

Best Of Opposite Sex
Bow-K's Forever After

Best Of Winners: (3-5-1-3)
Mar-K's Hot Lips

Best Puppy In Breed
Silkroad's Was Born For This

Select Dog
GChB Madilane's Northern Light

Select Bitch
Ch Nonnies Seventh Heaven


Winners Bitch: (3-5-1-3)
Mar-K's Hot Lips

Reserve Winners Bitch
Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise

Junior Puppy Bitch Class
1st Silkroad's Was Born For This

12-18 Month Bitch Class
1st Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise
2nd Nonnies Homewood Rebel Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Wynridges Come By Chance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mar-K's Hot Lips

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 10 pts (2-2-4-3)
Ch Henley's Blow Out The Candles

Best Of Opposite Sex
Ch Cockerlea's Drum Solo

Best Of Winners: (2-2-4-3)
Especially Beckytt's Quantum Leap

Best Puppy In Breed
Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

Select Dog
Ch Especially Classic Couture

Select Bitch
GCh Cockerlea's The Heat Is On


Winners Dog: (2-2-4-3)
Twinsmade Hotshot

Reserve Winners Dog
Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

Junior Puppy Dog Class
1st Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

12-18 Month Dog Class
1st Twinsmade Hotshot


Winners Bitch: (2-2-4-3)
Especially Beckytt's Quantum Leap

Reserve Winners Bitch
Twinsmade Hot Damn!

12-18 Month Bitch Class
1st Especially Beckytt's Quantum Leap
2nd Twinsmade Hot Damn!

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Nanjay's Hott Commodity

Best Of Opposite Sex
Lyonesses Dream Maker Of Serenade

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Nanjay's Hott Commodity

Select Dog
Ch Nanjay's Altitude


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Lyonesses Dream Maker Of Serenade

12-18 Month Bitch Class
1st Lyonesses Dream Maker Of Serenade

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 9 pts (4-2-1-3)
Pemberley's Highland Hunter

Best Of Opposite Sex
GCh Pemberley's Moonlight Huntress

Best Of Winners: (4-2-1-3)
Pemberley's Highland Hunter

Best Puppy In Breed
Winfarthing's Duchess Of Deception

Select Dog
Ch Winfarthing's Sorcerer

Select Bitch
Ch Pemberley's Sydney Rose


Winners Bitch: (4-2-1-3)
Winfarthing's Plein De Vie

Reserve Winners Bitch
Winfarthing's Duchess Of Deception

Senior Puppy Bitch Class
1st Winfarthing's Duchess Of Deception

Open Bitch Class
1st Winfarthing's Plein De Vie

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 19 pts (3-6-5-6)
GCh Vizslavilla Naya's Jedi Warrior RM

Best Of Opposite Sex
Ch Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Winners: (3-6-5-6)
Lienroc's Oh The Places You'll Go

Best Puppy In Breed
Ch Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Select Dog
GCh Ferngolds Empire Of The Northern Dance

Select Bitch
Ch Shikari Allegro Vivace


Winners Dog: (3-6-5-6)
Bonneterre Rebi Banjo

Reserve Winners Dog
Calabri Celtic Casey Cavell

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell

12-18 Month Dog Class
1st Bonneterre Rebi Banjo

Open Dog Class
1st Clinton Oaks Stoney Lake Causin Ripples

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
Ch Almamater Queen Scarlet

Best Of Opposite Sex
Ch Sandyridge's Sir Henry

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Breica's Rhythm N Rhyme

Best Puppy In Breed
Breica's Rhythm N Rhyme

Select Dog
Ch Trademark's First Edition

Select Bitch
Ch Sandyridge's Elegant Sydney


Winners Dog: (2-3-2-3)
Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Reserve Winners Dog
Wynder's It's In The Cards

Junior Puppy Dog Class
1st Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

12-18 Month Dog Class
1st Wynder's It's In The Cards


Winners Bitch: (2-3-2-3)
Breica's Rhythm N Rhyme

Reserve Winners Bitch
Oakpoint's Jagen Sie Auf

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's Rhythm N Rhyme

12-18 Month Bitch Class
1st Oakpoint's Jagen Sie Auf
2nd Sandyridge's The Greatest Gift Of All





Group 2 - David Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lyrical's Let Me Tell You
  Afghan Hound   53
Group 2nd   
GCh Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   46
Group 3rd   Ch Sarangrave Buckle Up   Beagle   37
Group 4th   
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   36
BPIG    Leelo Redcliffe Now It's Time   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Clandara's Obi Wan   Whippet   0
Judge: David Miller

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Lyrical's Let Me Tell You

Best Of Opposite Sex
Ch Agha Djari White Oleander

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Mijkelh Lyrical Allure

Best Puppy In Breed
Ch Agha Djari White Oleander

Select Dog
Ch Generations Wizards Kyanite


Winners Dog: (1-3-2-1)
Charsada Vengeance Is Mine

Open Dog Class
1st Charsada Vengeance Is Mine


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Mijkelh Lyrical Allure

Reserve Winners Bitch
Charsada Je Suis Prest

12-18 Month Bitch Class
1st Mijkelh Lyrical Allure

Open Bitch Class
1st Charsada Je Suis Prest
2nd Charsada T'Fox's Lair Arthayr

Judge: David Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sarangrave Buckle Up






4-6 Month Dog Class
1st Wychways Americone Dream


4-6 Month Bitch Class
1st Boru's I Put A Spell On You

Judge: David Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Kishniga's Diamond Lopitkina



Judge: David Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Leaside's Sweet Treat MS



Judge: David Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Granvalero's Rising Sun SL

Best Puppy In Breed
Granvalero's Light Up The Sky SL



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Granvalero's Light Up The Sky SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Granvalero's Light Up The Sky SL

Judge: David Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud



Judge: David Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lehigh Kelpie At Witsend



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lehigh Kelpie At Witsend

12-18 Month Bitch Class
1st Lehigh Kelpie At Witsend

Judge: David Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blancmange Ocean Pandamonium



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blancmange Ocean Pandamonium

Open Bitch Class
1st Blancmange Ocean Pandamonium

Judge: David Miller

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
Ch Starkeeper Aoibheann Ailis

Best Of Opposite Sex
Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Wolfholms Notorious At Wolfglen

Best Puppy In Breed
Starkeeper Annie's Oakley

Select Dog
Ch Baileysong Chase N The Dream


Winners Dog: (2-1-3-1)
Wolfholms Notorious At Wolfglen

Reserve Winners Dog
Starkeeper Annie's Oakley

Junior Puppy Dog Class
1st Starkeeper Annie's Oakley

Canadian Bred Dog Class
1st Wolfholms Notorious At Wolfglen


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Starkeeper Odoroki Elizabeth Ann

Junior Puppy Bitch Class
1st Starkeeper Odoroki Elizabeth Ann

Judge: David Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Of Opposite Sex
Arthayr B My Winter Goddess

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Dog: (1-2-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

12-18 Month Dog Class
1st Arthayr C Three Pe Ohhh

Judge: David Miller

Best Of Breed: 8 pts (0-3-3-3)
GCh Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Feinouk The Smiler

Select Dog
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed

Select Bitch
GCh Zahara Aindifae Al Daoud


4-6 Month Dog Class
1st Windstorm Dream Weaver Denali


Winners Bitch: (0-3-3-3)
Khamsin's Melody

Reserve Winners Bitch
Khamsin's Cadence

12-18 Month Bitch Class
1st Khamsin's Melody

Open Bitch Class
1st Khamsin's Cadence
2nd Windstorm Be Unmistakeable

Judge: David Miller

Best Of Breed: 12 pts (5-2-1-5)
Ch Wunder Forgetmenot Dream Big

Best Of Opposite Sex
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Winners: (5-2-1-5)
Leelo Redcliffe Now It's Time

Best Puppy In Breed
Leelo Redcliffe Now It's Time

Select Bitch
Ch Vrymeer Raine Dance


Winners Bitch: (5-2-1-5)
Vrymeer Falcon Lair

Reserve Winners Bitch
Jetstream English Romance

Junior Puppy Bitch Class
1st Jetstream English Romance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vrymeer Falcon Lair

4-6 Month Bitch Class
1st Clandara's I Have A Vision
2nd Mccartney's Neon Lights





Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   70
Group 2nd   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   65
Group 3rd   
GCh Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   64
Group 4th   
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call
  Samoyed   58
BPIG    Unicornhill Turn Out The Lights   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Connquest Best Of Both Worlds   Doberman Pinscher   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ch Soul Of Angels Camry

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Spiritruns Fire In The Sky

Best Puppy In Breed
Silverdream's Electric Power


Winners Dog: (2-1-1-1)
Silverdream's Electric Power

Reserve Winners Dog
Spiritrun's Look At The Stars

Senior Puppy Dog Class
1st Silverdream's Electric Power

12-18 Month Dog Class
1st Spiritrun's Look At The Stars


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Spiritruns Fire In The Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Spiritruns Fire In The Sky

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sallysvalley Crackle N Pop Special


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Mystery Keeper Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
Ch Honey Of Cream Iz Teremka

Select Bitch
Ch Midnightsolo Hanani Bat Haviva



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Midnightsolo Light N Shadow

Reserve Winners Bitch
Ocharovanie Nochi Iz Teremka

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Light N Shadow
2nd Ocharovanie Nochi Iz Teremka

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Xelascon Fantom Of The Opera

Best Of Opposite Sex
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Mephisto N Hi Desert Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Xelascon Harlequin Romance


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Xelascon Harlequin Romance

Reserve Winners Bitch
Xelascon Guns N' Roses

Junior Puppy Bitch Class
1st Xelascon Harlequin Romance
2nd Xelascon Guns N' Roses

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Opposite Sex
Ch Knatchbull's How Soon Is Now

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Knatchbull's Kentucy Lola

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Evening Breeze

Select Dog
Ch Knatchbull's King Ragnar


Winners Dog: (1-2-2-1)
Knatchbull's Havana Daydreaming

Junior Puppy Dog Class
1st Knatchbull's Havana Daydreaming


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Knatchbull's Kentucy Lola

Reserve Winners Bitch
Knatchbull's Evening Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Knatchbull's Evening Breeze

Open Bitch Class
1st Knatchbull's Kentucy Lola

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk

Best Puppy In Breed
Fireweed Arcticice Ukiuk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fireweed Arcticice Ukiuk

Junior Puppy Dog Class
1st Fireweed Arcticice Ukiuk


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ravalleses Just Royal Enough

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ravalleses Just Royal Enough

Best Puppy In Breed
Broadways Both Sides Now

Select Bitch
GCh Delta's Ruffles And Flourishes


Winners Dog: (2-3-1-1)
Redstone's Get Busy V Aludra

Reserve Winners Dog
Broadways A Case Of You

Junior Puppy Dog Class
1st Broadways A Case Of You

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Redstone's Get Busy V Aludra


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Ravalleses Just Royal Enough

Reserve Winners Bitch
Broadways Both Sides Now

Junior Puppy Bitch Class
1st Broadways Both Sides Now

Open Bitch Class
1st Ravalleses Just Royal Enough
2nd Outlaws Buchanan V Liberator

4-6 Month Bitch Class
1st Connquest Best Of Both Worlds





4-6 Month Bitch Class
1st Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Everendeavor Indigo Morning

Best Of Opposite Sex
Naku's I Hear A Symphony

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Naku's I Hear A Symphony

Best Puppy In Breed
Naku's I Hear A Symphony


Winners Dog: (1-2-0-1)
Naku's I Hear A Symphony

Junior Puppy Dog Class
1st Naku's I Hear A Symphony





4-6 Month Bitch Class
1st Paquestone's Quinn Essential

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Pyrvalley's The Duchess Of Severn

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Skeenawhip Karma Beer

Best Puppy In Breed
Skeenawhip Karma Beer


Winners Dog: (3-1-1-0)
Skeenawhip Karma Beer

Reserve Winners Dog
Pyrvalley's Night At The Opera

Junior Puppy Dog Class
1st Aragon's Renegade Of The Bay

Senior Puppy Dog Class
1st Skeenawhip Karma Beer

Open Dog Class
1st Pyrvalley's Night At The Opera


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Pyrvalley's The Duchess Of Severn

Junior Puppy Bitch Class
1st Pyrvalley's The Duchess Of Severn

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch CR Just Imagine Greta

Best Puppy In Breed
Cr Sinead's Legacy



Winners Bitch: (0-2-0-1)
CR Meant To Be

Reserve Winners Bitch
Cr Sinead's Legacy

Junior Puppy Bitch Class
1st Cr Sinead's Legacy

Open Bitch Class
1st CR Meant To Be

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Il Drago Amadore

Best Puppy In Breed
Il Drago Mistica



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Il Drago Amadore

Reserve Winners Bitch
Il Drago Mistica

Open Bitch Class
1st Il Drago Amadore
2nd Il Drago Mistica

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 9 pts (1-6-3-0)
GChB Downeast Drewsar Kwik Hitter

Best Of Opposite Sex
Valkyrie Closed Borders

Best Of Winners: (1-6-3-0)
Claircreek Donovan

Best Puppy In Breed
Fado's Private Dancer

Select Dog
GChB Downeast Drewsar Kwik Hitter


Winners Dog: (1-6-3-0)
Claircreek Donovan

Open Dog Class
1st Claircreek Donovan


Winners Bitch: (1-6-3-0)
Valkyrie Closed Borders

Reserve Winners Bitch
Fado's Private Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Fado's Private Dancer
2nd Claircreek True Colours

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury Vulcan Marina Del Rey

Canadian Bred Bitch Class
1st Lunanova Brewmasters Whats The Story Morning Glory

Open Bitch Class
1st Valkyrie Closed Borders
2nd Keevabay's One More Down

4-6 Month Bitch Class
1st Claircreek Bella Beatrice

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Esmonds Canadian Shield



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Catwoman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Iron Man

Open Dog Class
1st Lindsayleigh's Iron Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lindsayleigh's Catwoman

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Catwoman

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Schutzengel's Aurel Silcort

Best Of Opposite Sex
Seneca's Fierce Little Dragon

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bohemia Harper's Tale

Best Puppy In Breed
Bohemia Harper's Tale


Winners Dog: (1-3-1-0)
Bohemia Harper's Tale

Senior Puppy Dog Class
1st Bohemia Harper's Tale


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Seneca's Fierce Little Dragon

Reserve Winners Bitch
Vicroot Britney (Jade)

Senior Puppy Bitch Class
1st Seneca's Fierce Little Dragon
2nd Dax

12-18 Month Bitch Class
1st Vicroot Britney (Jade)

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
Ch Snowmist's Mackenzie

Best Of Opposite Sex
Irvinvally’s Foolish Games

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Unicornhill Turn Out The Lights

Best Puppy In Breed
Unicornhill Turn Out The Lights

Select Bitch
GCh Trinacria's Mlle Bretzel


Winners Dog: (1-3-0-3)
Irvinvally’s Foolish Games

Open Dog Class
1st Irvinvally’s Foolish Games

4-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Yachtsman


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Unicornhill Turn Out The Lights

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Vivacious

Senior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Turn Out The Lights

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowmist's Vivacious
2nd Trinacria's Grace Kelly

4-6 Month Bitch Class
1st Sierras Hope Siberians On Cloud Wine





Group 4 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Northcote Of Course
  Lakeland Terrier   35
Group 2nd   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   34
Group 3rd   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   33
Group 4th    Pyxis I Do My Own Stunts   Rat Terrier   22
BPIG   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dralion's Believe In Love   Norfolk Terrier   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Ispy Eons A Game Changer

Best Of Opposite Sex
Ch Ispy Its Game Night At Eon

Best Puppy In Breed
Ch Ispy Its Game Night At Eon

Select Dog
Ch L'End Show Must Be Winner



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Lamz Snowbrook To Switch A Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Lamz Snowbrook To Switch A Witch

4-6 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Benchmark's Best Kept Man

Best Of Opposite Sex
Duet's Head Over Heels



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duet's Head Over Heels

Open Bitch Class
1st Duet's Head Over Heels

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buldor Flyspy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buldor Flyspy

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Flyspy


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skyedreamer Bairn Of Campbell



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Gleann Lovely Lolita



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote Of Course

Open Bitch Class
1st Northcote Of Course





4-6 Month Bitch Class
1st Dralion's Believe In Love

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Paradym Just For Laughs

Best Of Opposite Sex
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Paradym Just For Laughs

Best Puppy In Breed
Paradym Just For Laughs


Winners Dog: (2-2-0-0)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Reserve Winners Dog
Paradym Double Dare Ya

Junior Puppy Dog Class
1st Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Paradym Double Dare Ya


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Paradym Just For Laughs

Reserve Winners Bitch
Dralion Something To Talk About

12-18 Month Bitch Class
1st Dralion Something To Talk About

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paradym Just For Laughs

4-6 Month Bitch Class
1st Ripcord's What A Feeling
2nd Ripcord's Macewan's Joy

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyxis I Do My Own Stunts

Best Of Opposite Sex
3BF In Thru The Out Door At Pyxis

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyxis I Do My Own Stunts


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pyxis I Do My Own Stunts

12-18 Month Dog Class
1st Pyxis I Do My Own Stunts

4-6 Month Dog Class
1st Bravura's I Am Legend @ Pyxis

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Blayloch Dreaming Of Dunnet

Best Of Opposite Sex
McRitchie Ben Nevis

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Blayloch Dreaming Of Dunnet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blayloch Dreaming Of Dunnet

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Blayloch Dreaming Of Dunnet

4-6 Month Dog Class
1st Blayloch Slam Duncan


Winners Bitch: (1-1-0-0)
McRitchie Ben Nevis

Open Bitch Class
1st McRitchie Ben Nevis

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 10 pts (4-3-1-3)
Ch Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace

Best Of Winners: (4-3-1-3)
Keepsake's Simply Marvelous

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake Boreal Victorious

Select Bitch
Ch Diamondjewel Luvs Secnd Chance


Winners Dog: (4-3-1-3)
Boreal Pimm's No 1 Cup

Reserve Winners Dog
Tyrone Quintessential Pinehome

Junior Puppy Dog Class
1st Tyrone Quintessential Pinehome

12-18 Month Dog Class
1st Diamondjewel's Murphy

Open Dog Class
1st Boreal Pimm's No 1 Cup
2nd Marilou's One Margarita

4-6 Month Dog Class
1st Boreal Spirit Of The North


Winners Bitch: (4-3-1-3)
Keepsake's Simply Marvelous

Reserve Winners Bitch
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wheatnbrooks Steel Magnolia

Open Bitch Class
1st Keepsake's Simply Marvelous
2nd Sandywheat's Brown-Eyed Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Diamondjewel's Agent Opal

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Alba White Warrior

Best Of Opposite Sex
Alba Flower Power

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Alba White Warrior

Best Puppy In Breed
Alba The Guardian Of The Torii


Winners Dog: (2-1-0-0)
Alba White Warrior

Reserve Winners Dog
Alba The Guardian Of The Torii

Junior Puppy Dog Class
1st Alba The Guardian Of The Torii

Open Dog Class
1st Alba White Warrior


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Alba Flower Power

Junior Puppy Bitch Class
1st Alba Flower Power





Group 5 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   53
Group 2nd   
Ch Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   51
Group 3rd    Solar Smile Keeper Jason   Pomeranian   42
Group 4th   
Ch Lutindor Ohla Labella
  Chihuahua (Long Coat)   39
BPIG    Solar Smile Keeper Jason   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Twinkle's Positively Likeable Simon   Havanese   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Hilanne's Moonlight Sonata

Best Of Opposite Sex
Hilanne's Dancin In The Moonlite

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Hilanne's Moonlight Sonata


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hilanne's Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Hilanne's Moonlight Serenade

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hilanne's Moonlight Sonata

Open Bitch Class
1st Hilanne's Moonlight Serenade

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 8 pts (4-3-1-1)
Ch Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Ch Bonitos Companeros Flip Flop

Best Of Winners: (4-3-1-1)
Venrose's Loved That Lavender Night

Best Puppy In Breed
Bonitos Companeros Boogie Woogie


Winners Bitch: (4-3-1-1)
Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy

Reserve Winners Bitch
Venrose's Sassy Lassie

Senior Puppy Bitch Class
1st Halfmoon Au Contraire At Carvers

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sigma Chi's Marigold The 2nd At Glenorchy

Open Bitch Class
1st Venrose's Sassy Lassie

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lutindor Ohla Labella



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cuddle Chi's Primrose

Best Puppy In Breed
Cuddle Chi's Primrose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cuddle Chi's Primrose

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle Chi's Primrose

4-6 Month Bitch Class
1st Miso Miss Pitch

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denali's I Am Legend



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Billie Jean



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Weylinmarsh's Billie Jean

Senior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Billie Jean

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Circlecity Valentino

Best Of Opposite Sex
Tickitbou's Pinky Swear

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Circlecity Valentino


Winners Dog: (1-1-0-0)
Circlecity Valentino

12-18 Month Dog Class
1st Circlecity Valentino


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tickitbou's Pinky Swear

Open Bitch Class
1st Tickitbou's Pinky Swear

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St Johns Ellablu By Whichwire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
St Johns Ellablu By Whichwire

Open Bitch Class
1st St Johns Ellablu By Whichwire

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 7 pts (0-4-0-4)
Ch Delsols Jazz It Up At Weatherford

Best Puppy In Breed
Ch Delsols Jazz It Up At Weatherford


Winners Bitch: (0-4-0-4)
Loscompanero's Full Of Beans 2nd

Reserve Winners Bitch
Willowgates Light My Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Loscompanero's Full Of Beans 2nd
2nd Twinkle's One Of A Kind Ruby Duby Du

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Willowgates Light My Fire

4-6 Month Bitch Class
1st Twinkle's Positively Dreamy

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Windwater Artpop Applause

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Windwater Artpop Applause

Best Puppy In Breed
Windwater Artpop Applause


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Windwater Artpop Applause

Reserve Winners Bitch
Dramatique Beauty Through Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Windwater Artpop Applause

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara's Love Story

Open Bitch Class
1st Dramatique Beauty Through Grace

4-6 Month Bitch Class
1st Windwater Parkour Traceuse

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lionheart Mi Supa Monsuta



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Kellika's King Joshua From Norway

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Play The Lotto

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Sallysvalley Young Warrior

Best Puppy In Breed
Sallysvalley Young Warrior

Select Dog
Ch Southcreek's Just In Case


Winners Dog: (1-2-3-0)
Sallysvalley Young Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Sallysvalley Young Warrior


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Regaloake's Play The Lotto

Reserve Winners Bitch
Heavensent Onyx To Tokabout

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Play The Lotto

Open Bitch Class
1st Heavensent Onyx To Tokabout

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Sno-Peke Peppermint Diaquiris

Best Puppy In Breed
Ch Sno-Peke Peppermint Diaquiris



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Solar Smile Keeper Jason

Best Of Opposite Sex
Sugarlambs Bouchie Style

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Solar Smile Keeper Jason

Best Puppy In Breed
Solar Smile Keeper Jason


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sugarlambs Bouchie Style

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sugarlambs Bouchie Style

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Saratoga's Joed Silver Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Saratoga's Joed Silver Charm

Open Bitch Class
1st Saratoga's Joed Silver Charm

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
Claripugs Little Black Bean

Select Dog
GCh Cuddle's Dream Catcher



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Claripugs Little Black Bean

Open Bitch Class
1st Claripugs Little Black Bean

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Silverio (Suedan)

Best Of Opposite Sex
Terrifical Giovanna (Robak)

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Silverio (Suedan)

Best Puppy In Breed
Terrifical Giovanna (Robak)


Winners Dog: (1-2-0-0)
Silverio (Suedan)

Open Dog Class
1st Silverio (Suedan)


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Terrifical Giovanna (Robak)

Reserve Winners Bitch
Terrifical Muneca

Open Bitch Class
1st Terrifical Giovanna (Robak)
2nd Terrifical Muneca

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Oz's Run Run Runaway

Best Puppy In Breed
Oz's Final Curtain


Winners Dog: (2-0-0-0)
Oz's Run Run Runaway

Reserve Winners Dog
Oz's Final Curtain

Senior Puppy Dog Class
1st Oz's Final Curtain

Open Dog Class
1st Oz's Run Run Runaway

4-6 Month Dog Class
1st Terrifical Magical Money Pit






Group 6 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   76
Group 2nd   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   66
Group 3rd   
Ch Periwrinkles Wild At Heart
  Chinese Shar-Pei   45
Group 4th   
GCh Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   39
BPIG   
Ch Aristocrafts Smooth Operator
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Could I Have This Dance   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belle Creek's Top Of The World

Best Of Opposite Sex
Luvit Dalnavert Forever Ferguson At Starlit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Belle Creek's Top Of The World

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Dalhousie's Gambling On Gunner

Best Of Opposite Sex
Shropshall's Hey Louise

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Dalhousie's Gambling On Gunner

Best Puppy In Breed
Dalhousie's Gambling On Gunner

Select Dog
Ch Invictus Boston Sancho Panza


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Shropshall's Hey Louise

Open Bitch Class
1st Shropshall's Hey Louise

4-6 Month Bitch Class
1st Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 13 pts (3-7-3-1)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
Starlight Princess Peaches

Best Of Winners: (3-7-3-1)
Aldar N Muir's Rocket Man

Best Puppy In Breed
Aldar N Muir's Rocket Man

Select Dog
GCh Starlight CosmoKramer Topbrass

Select Bitch
GCh Starlight No Soup For You


Winners Dog: (3-7-3-1)
Aldar N Muir's Rocket Man

Reserve Winners Dog
TopBrass Harvey Wallbanger

Junior Puppy Dog Class
1st Aldar N Muir's Rocket Man
2nd Jacib N Muir Trash Talkin Time

Bred By Exhibitor Dog Class
1st TopBrass Harvey Wallbanger

4-6 Month Dog Class
1st Pelee's Best Catof The Day


Winners Bitch: (3-7-3-1)
Starlight Princess Peaches

Reserve Winners Bitch
Aldar N Muir The Devil Within

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib N Muir Ekaterina

Senior Puppy Bitch Class
1st Aldar N Muir The Devil Within

12-18 Month Bitch Class
1st Enjoy's Twinkle Twinkle Little Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starlight Princess Peaches

Open Bitch Class
1st Muldoon Dot Com
2nd Pelee's Back To My Roots At Joylee
3rd Bulldacious Birchbrk BettyBoop

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Long Feng Nightcrawler

Best Of Opposite Sex
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Best Puppy In Breed
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones


Winners Dog: (1-1-2-0)
Dragonslayer Tai's Charcoal

12-18 Month Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Charcoal


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonslayer Tai's Red Sonya

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Brightspot Sunday Silence

Best Of Opposite Sex
Suttella's Rewrite The Stars

Best Of Winners: (2-1-0-2)
PaisleyPella Oh What A Save

Best Puppy In Breed
Suttella's Rewrite The Stars

Select Bitch
GCh Pepperlane Reflections Of Snowood


Winners Dog: (2-1-0-2)
Suttella's Rewrite The Stars

Reserve Winners Dog
The Duke Of Pepperlane

Junior Puppy Dog Class
1st Suttella's Rewrite The Stars
2nd The Duke Of Pepperlane


Winners Bitch: (2-1-0-2)
PaisleyPella Oh What A Save

12-18 Month Bitch Class
1st PaisleyPella Oh What A Save

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Superlative's Ms B Haven

Best Of Opposite Sex
Superlative's Ryder Ready To Go Go Go

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Superlative's Ryder Ready To Go Go Go

Best Puppy In Breed
Superlative's Ryder Ready To Go Go Go


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Superlative's Skye's The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Superlative's Skye's The Limit

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Vanir Lasacas Knight Commander

Best Of Opposite Sex
Ch Radically's Foreign Affairs

Select Dog
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Best Of Opposite Sex
Denali's Ringside Gossip

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Best Puppy In Breed
Honeypenny Eternal Elvis


Winners Dog: (1-2-0-0)
Honeypenny Eternal Elvis

Senior Puppy Dog Class
1st Honeypenny Eternal Elvis


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Denali's Ringside Gossip

Reserve Winners Bitch
Fringe Set To Stun

Junior Puppy Bitch Class
1st Fringe Set To Stun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Ringside Gossip

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Vetset The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style


Winners Dog: (2-5-2-1)
Vetset The Heat Is On

Reserve Winners Dog
Seransil Renegade In Power

Junior Puppy Dog Class
1st Seransil Renegade In Power

12-18 Month Dog Class
1st Vetset The Heat Is On

4-6 Month Dog Class
1st Briarside The Favourite One

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki



4-6 Month Bitch Class
1st Hibiscus Chisana Takaramono

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   44
Group 2nd   
Ch Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   43
Group 3rd   
GCh Kyon's One Prim And Proper
  Norwegian Buhund   37
Group 4th   
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam
  Miniature American Shepherd   31
BPIG   
Tasiahills Royal Sir Galahad
  Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hilltops Whiskey On The Rox At Pinewood   Miniature American Shepherd   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
Ch Catalyst's Old Country Soul

Best Puppy In Breed
Ch Catalyst's Old Country Soul



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Of Opposite Sex
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Puppy In Breed
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd



4-6 Month Bitch Class
1st Sheep's Kin Infuence Of The Heart

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Casryn's Strong Focused N Fierce



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chaotic's Somme

Best Puppy In Breed
Chaotic's Somme


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chaotic's Somme

Senior Puppy Dog Class
1st Chaotic's Somme


Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Livingwater Made Me A Believer

Best Of Opposite Sex
Colwick Long Acre Reminiscent

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Colwick Long Acre Reminiscent

Best Puppy In Breed
Colwick Long Acre Reminiscent

Select Bitch
GCh Kaymann's Madame Hydra


Winners Dog: (2-2-0-2)
Colwick Long Acre Reminiscent

Reserve Winners Dog
Macodie's Lovely Hues

Junior Puppy Dog Class
1st Colwick Long Acre Reminiscent
2nd Macodie's Lovely Hues


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Blueharvest Scary Monsters

Reserve Winners Bitch
Whitehall A Magnolia Blooms At Forestree

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitehall A Magnolia Blooms At Forestree

12-18 Month Bitch Class
1st Blueharvest Scary Monsters

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Sanhedrin's Black Lace

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Bova Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Bova Vom Burgimwald

Select Dog
Ch V The Vom Trienzbachtal


Winners Dog: (1-2-2-1)
Willy Vom Burgimwald

Senior Puppy Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald

4-6 Month Dog Class
1st Elite Design's Vader V Timberline


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Bova Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Jia Von Datschiburg

Junior Puppy Bitch Class
1st Bova Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Jia Von Datschiburg

4-6 Month Bitch Class
1st Elite Design Ember V Timberline
2nd Zoe Vom Burgimwald

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Opposite Sex
Ch Headline's Poester Child

Best Puppy In Breed
Arklys Playing With Fire


Winners Dog: (1-0-1-1)
Arklys Playing With Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Arklys Playing With Fire

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GCh Kyon's One Prim And Proper

Best Of Opposite Sex
Kyon's Legend Of Hades

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Kyon's En Perle Viking Jente

Select Bitch
Ch Kyon's Lekende Lett


Winners Dog: (1-3-0-2)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Kyon's En Perle Viking Jente

Reserve Winners Bitch
Kyon's Norse Brynhildr The Bold

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Nordlys

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kyon's Norse Brynhildr The Bold

Open Bitch Class
1st Kyon's En Perle Viking Jente

4-6 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Best Of Opposite Sex
Tasiahills First Bloom

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Best Puppy In Breed
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Senior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tasiahills First Bloom

Senior Puppy Bitch Class
1st Tasiahills First Bloom

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Puppy In Breed
Lynphil Morning Fog

Select Dog
Ch Rivermyst Seeker At Kindle



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Laureate Marilyn Merlot

Reserve Winners Bitch
Lynphil Morning Fog

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Morning Fog
2nd Williamslee's Hearts Wee Bonny Lass

Open Bitch Class
1st Laureate Marilyn Merlot

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bluetrix Born Free Elsa May

Best Puppy In Breed
Bluetrix Born Free Elsa May



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bluetrix Born Free Elsa May

Reserve Winners Bitch
Eyespy The Odds Are Always In My Favor

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluetrix Born Free Elsa May

Open Bitch Class
1st Eyespy The Odds Are Always In My Favor

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bredright Dark Streak Bonnie



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bredright Dark Streak Bonnie

Reserve Winners Bitch
Bredright Beautiful Blaise

Canadian Bred Bitch Class
1st Bredright Dark Streak Bonnie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Beautiful Blaise

Open Bitch Class
1st Smithshire's Clearly A Silver Lining

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By