Edmonton Kennel Club
Friday, August 9, 2019



Related Results

Obedience

Thursday, August 08 (Obedience Trial 1)
Friday, August 09 (Obedience Trial 2)
Saturday, August 10 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 11 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, August 10 (Rally Trial 1)
Saturday, August 10 (Rally Trial 2)
Sunday, August 11 (Rally Trial 3)
Sunday, August 11 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Tammy Sawatzky --
Ch. Mystksand Despicable Me
"Kevin"
Breeder/Co-Owner: Tammy Sawatzky
Co-Owner: Melissa Prange


Best In Show
Judge: John Rowton
Pug  
GCh Xoe's Heartbreaker
Points: 253 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John Rowton
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 192
Best Puppy In Show
Judge: John Rowton
Boxer  
Ch Tybrushe's Livin Notoriety
Best Baby Puppy In Show
Judge: John Rowton
Retriever (Golden)  
Eirene's Chase N Chicks
Best Veteran In Show
Judge: John Rowton
Great Dane  
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas








Group 1 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   26
Group 2nd   
Ch Solipse San Giovanni Bianco
  Lagotto Romagnolo   24
Group 3rd   
GCh Castlefin's Seven Deadly Zins
  Retriever (Golden)   23
Group 4th   
Fosterhome's Don't Stop Me Now
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   12
BPIG   
Fosterhome's Don't Stop Me Now
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh Taffy's Irish I Was Huntin
  Retriever (Golden)   0




Group 2 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   21
Group 2nd   
Ch Avitar's Sweet Sounding Jazz
  Otterhound   20
Group 3rd   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   19
Group 4th   
Chilcotin's Stretch Limo
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   18
BPIG    Manorcourt's Gold Fever   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    RHK Frostys Dark Diva   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Homegrown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0




Group 3 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   34
Group 2nd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   33
Group 3rd   
Ch Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   30
Group 4th    Janterra's Evening Star   Doberman Pinscher   27
BPIG   
Ch Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novera's Adventure Awaits   Boxer   0
Best Veteran In Group   
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
  Great Dane   0




Group 4 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   25
Group 2nd   
Ch Minuteman Colder Weather
  Schnauzer (Miniature)   24
Group 3rd    Lozoe Cleopatras Riot At Rootn   Bull Terrier (Miniature)   21
Group 4th   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   18
BPIG    Lozoe Cleopatras Riot At Rootn   Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Minuteman Boardwalk   Schnauzer (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
GCh Bullydust Charlotte's Web
  Bull Terrier (Miniature)   0




Group 5 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   60
Group 2nd   
GCh Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   57
Group 3rd   
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon
  Havanese   55
Group 4th   
Jolie Douce Douce Folie
  Russkiy Toy   45
BPIG    Taja The Devil Wears Nada   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe's Black Gold   Pug   0




Group 6 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   27
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   24
Group 3rd   
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam
  Schipperke   19
Group 4th   GCh Berlane Casta Spell By Gernada   French Bulldog   17
BPIG   
Gettin A L'il Wild By Gernada
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madison Nobles Queen Jezebel   Boston Terrier   0


Group 7 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   54
Group 2nd   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   44
Group 3rd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   29
Group 4th   
Ch Curig Jedi Master
  Welsh Corgi (Pembroke)   27
BPIG    Zesta Girl Interrupted   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Prairiemist Audacious   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   Ch LorWin's Mamma Mia   Shetland Sheepdog   0
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By