Prairie Canine Academy
Sunday, June 19, 2016 - Show # 6



Related Results

Conformation

Friday, June 17 (Show # 1)
Friday, June 17 (Show # 2)
Saturday, June 18 (Show # 3)
Saturday, June 18 (Show # 4)
Sunday, June 19 (Show # 5)
Sunday, June 19 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Heather Munholland --
Ch Jasu Briarpatch BeingHunted SW
"Bristol"
Owner/Handler: Lynn Gore


Best In Show
Judge: Olga Gagne
Bulldog  
GChEx Iroc Viva Las Vegas
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Olga Gagne
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Matsutakes Somewhere In Time
Best Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Scottish Terrier  Ch Stalwart's Smoke 'N Mirrors
Best Baby Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Shetland Sheepdog   Cincerlee Simmer Dim
Best Altered In Show
Judge: Olga Gagne
Australian Shepherd  Ch Kinring's Honour And Valour








Group 1 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   Ch Brio Do The Locomotion   Retriever (Golden)   14
Group 2nd   
Ch Briarstone's Covergirl
  Setter (English)   8
Group 3rd   
GCh Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   7
Group 4th    Heatherlea's Party At My Place   Spaniel (English Cocker)   3
BPIG   
CM's Rehmann's Tri Party Girl Fay
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
DutchHill Devil Wears Prada
  Spaniel (English Cocker)   0
Best Altered In Group   
OTCh Kasomor's New Monster Shoes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 5 pts
Ch Brio Do The Locomotion



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tormentil's Topsail At Torngat







Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts
Ch Briarstone's Covergirl



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
GCh Eltin's Fire Of Nicholas



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Fanciful's Let The Games Begin



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts
Heatherlea's Party At My Place







Group 2 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes Somewhere In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   14
Group 2nd    Jazzman Roller Derby Queen   Coonhound (Black & Tan)   10
Group 3rd   
Ch Vin-Melca's Love Story
  Norwegian Elkhound   9
Group 4th   
GCh The Dragonslayer Of Curiann
  Irish Wolfhound   6
BPIG   
Ch Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   N/A
Best Altered In Group   Ch Wiretap Shinin' Brightly   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jazzman Roller Derby Queen







Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
Matsutakes Somewhere In Time



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Amahte's Talladega Nights



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
GCh The Dragonslayer Of Curiann



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Vin-Melca's Love Story



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Baghdad Deiconsorti Deja Vu







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   17
Group 2nd   
GCh Winterchills BlkLtrFlourish
  Alaskan Malamute   13
Group 3rd   
GCh Sycalcade's Eight Seconds To Win
  Bullmastiff   12
Group 4th   
Prairiesky's Xcept True Love
  Rottweiler   10
BPIG   
Tradonalee's Dare To Dance
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cragland's Avenging Angel   Rottweiler   0
Best Altered In Group    Whitcam's Payback   Doberman Pinscher   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Winterchills BlkLtrFlourish



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sycalcade's Eight Seconds To Win



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Cassels Ain't Misbehavin



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ch (Alt) Striders SugarSugar V WishMastr



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Lizona Undeniable Queen Cleo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Cali III



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Prairiesky's Xcept True Love







Group 4 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   12
Group 2nd   Ch Stalwart's Smoke 'N Mirrors   Scottish Terrier   11
Group 3rd   Ch Jay-Roy Railway Fire Within at Yons   Skye Terrier   10
Group 4th   Ch Wildgoose Runway At High Pines   Norwich Terrier   9
BPIG   Ch Stalwart's Smoke 'N Mirrors   Scottish Terrier   N/A
Best Altered In Group   
Ch Nederes Magnum Force At TR
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Hollytroys Just Ducky At Kitch



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chargers Gazella All For Glory



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Firefly's N Mysidekicks Venture







Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Corimar's Incomparable Jewel



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wildgoose Runway At High Pines



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stalwart's Smoke 'N Mirrors



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jay-Roy Railway Fire Within at Yons



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wicklow She Gets That From Me



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wimaru N Sharinway Full Circle



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh CryCa's Not A Southern Belle







Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diavolino's Own The Moment
  Italian Greyhound   33
Group 2nd   
GCh Chi's Denka No Masamune
  Japanese Chin   31
Group 3rd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   30
Group 4th   
GCh Brackley Prince Valiant
  Miniature Pinscher   24
BPIG   
SinCity Dreaming Of Dragomir
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pekeapug's Affair To Remember
  Pug   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Cragland's Black Betty



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Dragomir Bluestar On The Right



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
GCh LaBonne's Lord Spencer



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Diavolino's Own The Moment



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chi's Denka No Masamune



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Brackley Prince Valiant



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Animato Andali Polo Red Intense



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch SinCity Dreaming Of Dragomir



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Firesprite's Show Boat



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Koehl's Snow Elegance At Nadal



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts
GCh Diamond Sand's Simply Perfect







Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Iroc Viva Las Vegas
  Bulldog   18
Group 2nd   
GCh Luvit Dalnavert A Movado Sportivo
  Bichon Frise   17
Group 3rd   
GCh DanBro's Head Of The Herd
  Boston Terrier   16
Group 4th   Ch Sintaro I'm Cute I Don't Need Manners   Poodle (Standard)   12
BPIG    Seransil Labelle Neon Moon   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Josol's Threads Of Gold
  Chow Chow   0
Best Altered In Group    Hpnotiq's Walk The Line   Bulldog   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh DanBro's Head Of The Herd



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Iroc Viva Las Vegas



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Josol's The Orator



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Black Betty Darrien



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Beaukees First Full Moon



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Alegria Vanquish Volante



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sintaro I'm Cute I Don't Need Manners



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Satika's Valiant Gladiator





Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st    Sheep's Kin Straight To The Heart   Australian Shepherd   20
Group 2nd   
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon
  Bouvier des Flandres   14
Group 3rd   
GCh Kompan Van Het Goralenhof
  Polish Lowland Sheepdog   12
Group 4th   
GCh Shadagrace Cassbar's Rawhide
  Finnish Lapphund   11
BPIG   
Fonehill Solar
  Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cincerlee Simmer Dim   Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   Ch Kinring's Honour And Valour   Australian Shepherd   0
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 5 pts
Ch Sheep's Kin Straight To The Heart



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
Asynior's Collaborated Harmony



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts
GCh Fonehill Solar



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shadagrace Cassbar's Rawhide



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kompan Van Het Goralenhof



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts
Ch Glenmorris If There Be Thorns



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By