Brantford & District Kennel & Obedience Club
Saturday, December 8, 2018 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, December 08 (Show # 1)
Saturday, December 08 (Show # 2)
Sunday, December 09 (Show # 3)
Sunday, December 09 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Leo Jaime Rabinovitz (Kelef Newfoundlands), Christina Koffman-Heard (Summerford Newfoundlands) and Sun Bears Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Anik Primeau
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Anik Primeau
Pekingese  
Ch Pekehuis Shazam
Points: 141
Best Puppy In Show
Judge: Anik Primeau
Doberman Pinscher  Ch Liberator's Kodachrome
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Anik Primeau
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Diamondjewel's Brilliant Cut








Group 1 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   28
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   27
Group 3rd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   26
Group 4th   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   23
BPIG   
Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   N/A
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Best Of Opposite Sex
Northrock's Hello Dolly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Best Puppy In Breed
Barbevoix Oscar De Northrock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Junior Puppy Dog Class
1st Barbevoix Oscar De Northrock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northrock's Hello Dolly

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Leaside's Wild Blue Angel

Select Dog
GCh Whisperfield Out On A Limb




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Butterblac's Simply Elegant

Select Bitch
Ch Blacmoor Puppy New Year




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Kyon's Future Goals

Best Of Opposite Sex
Shaynedoro Dance All Night

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Kyon's Future Goals

Best Puppy In Breed
Braefield Tarts And Vicars

Select Dog
GCh Linirgor Tartan And Tweed

Select Bitch
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Winners Dog: (1-4-2-1)
Jaad Kiss And Tell

12-18 Month Dog Class
1st Jaad Kiss And Tell


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Kyon's Future Goals

Reserve Winners Bitch
Gowrielea's Mandolin Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Braefield Tarts And Vicars
2nd Braefield Tilted Kilt

Open Bitch Class
1st Kyon's Future Goals
2nd Gowrielea's Mandolin Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Barra Gretsal Natural Woman

Best Of Opposite Sex
Winstead's If A Tree Falls

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Barra Gretsal Natural Woman


Winners Dog: (1-2-0-0)
Winstead's If A Tree Falls

12-18 Month Dog Class
1st Winstead's If A Tree Falls


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Barra Gretsal Natural Woman

Reserve Winners Bitch
Oaksill Calender Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Oaksill Calender Girl

Open Bitch Class
1st Barra Gretsal Natural Woman


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aislingcudo Is Breffni Aluinn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aislingcudo Is Breffni Aluinn

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Breffni Aluinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Christycrest Topstar Clanagroe

Best Puppy In Breed
Christycrest Topstar Clanagroe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Christycrest Topstar Clanagroe

Canadian Bred Dog Class
1st Christycrest Topstar Clanagroe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Senior Puppy Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
GCh Malysse Lancelot

Select Dog
Ch Nonnies Aim High




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bonneterre Eh Miz Trini

Best Puppy In Breed
Bonneterre Eh Miz Trini



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bonneterre Eh Miz Trini

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   39
Group 2nd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   38
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   35
Group 4th   Ch Starkeepers Drummond Duncan   Irish Wolfhound   34
BPIG   
Ronaldo Queen's Hermelin
  Basset Hound   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon

Best Of Opposite Sex
Bluestone Mandalay Under The Radar

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Africanadian Mocking Jay Mibre


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Africanadian Mocking Jay Mibre

Open Bitch Class
1st Africanadian Mocking Jay Mibre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Of Opposite Sex
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Junior Puppy Dog Class
1st Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Canadian Bred Bitch Class
1st Bassetarium Coeur de Cassiopee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Kishniga's Back To The Future

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kishniga's Back To The Future

Senior Puppy Bitch Class
1st Kishniga's Back To The Future


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
Ch Dreamhund's Sam The Man

Best Of Opposite Sex
Rockindox Rock Hound

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Rockindox Rock Hound

Best Puppy In Breed
Doxiluv's Remembrance

Select Dog
Ch Dreamhund's Life Of Riley


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Rockindox Rock Hound

Reserve Winners Bitch
Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Doxiluv's Remembrance

Open Bitch Class
1st Rockindox Rock Hound
2nd Heavenlyhunds I Wish You Were Here


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Cagney MW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Bryden's Cagney MW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prelude's Frankly My Dear MW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prelude N Bryden's Cagney MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's Cagney MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harambee's Libertine Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Lakilanni School's Out

Best Of Opposite Sex
Golightly Lakilanni White Rabbit

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Lakilanni School's Out


Winners Dog: (2-1-0-0)
Lakilanni School's Out

Reserve Winners Dog
Lakilanni Shell Adore Me

Canadian Bred Dog Class
1st Lakilanni Shell Adore Me

Open Dog Class
1st Lakilanni School's Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
Ch Starkeepers Drummond Duncan

Best Of Opposite Sex
Starkeeper Aoibheann Ailis

Best Puppy In Breed
Starkeeper Aoibheann Ailis

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act



Winners Bitch: (0-5-2-0)
Starkeeper Aoibheann Ailis

Reserve Winners Bitch
Monsters Inc Fawzia Fuad Is Karma

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

12-18 Month Bitch Class
1st Glenamadda Phoenix Of Wolfglen
2nd Taliesin's Boudicca At Sceolan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starkeeper Aoibheann Ailis

Open Bitch Class
1st Monsters Inc Fawzia Fuad Is Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arthayr A Winter Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Soletrader Daring In Dublin

Best Puppy In Breed
Soletrader Daring In Dublin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Soletrader Daring In Dublin

Junior Puppy Dog Class
1st Soletrader Daring In Dublin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Select Dog
GCh County Line's It Is Written In The Stars




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Of Opposite Sex
Baileys Iz Berezovoi Vjugi

Select Bitch
GCh McCartney's Feather Boa


Winners Dog: (1-0-0-3)
Baileys Iz Berezovoi Vjugi

Open Dog Class
1st Baileys Iz Berezovoi Vjugi



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   24
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   23
Group 3rd   
Ch Sanchor's Never Say Never
  Great Pyrenees   21
Group 4th   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   18
BPIG   Ch Liberator's Kodachrome   Doberman Pinscher   N/A
Best BBE In Group    Pyrview's Country Queen   Great Pyrenees   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Of Opposite Sex
Genii Krasoti S Nadezhdinoj Poljany

Best Of Winners: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Joy Kallisto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Haltonhills Great And Powerful

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Haltonhills Great And Powerful

Best Puppy In Breed
Haltonhills Great And Powerful


Winners Dog: (2-1-0-1)
Haltonhills Great And Powerful

Reserve Winners Dog
Fyrecreek's Raise Your Glass

Junior Puppy Dog Class
1st Haltonhills Great And Powerful

Open Dog Class
1st Fyrecreek's Raise Your Glass


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Genome's Ficticious Flirt

Open Bitch Class
1st Genome's Ficticious Flirt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Arket's Got My Groove Back

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Liberator's Kodachrome

Best Puppy In Breed
Liberator's Kodachrome

Select Dog
Ch Liberator's Unfinished Business


Winners Dog: (1-1-2-0)
Liberator's Kodachrome

Senior Puppy Dog Class
1st Liberator's Kodachrome


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Arket's Got My Groove Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arket's Got My Groove Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Pyrview's Country Queen

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pyrview's Mystic Warrior


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pyrview's Mystic Warrior

Open Dog Class
1st Pyrview's Mystic Warrior


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pyrview's Country Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pyrview's Country Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Ridgehaven Unexpected Journey

Best Of Opposite Sex
GCh Fado's Tesouro Escondido

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Fado's Dance The Night Away

Senior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Puppy In Breed
Snowmist's Opera O'Sonata



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Snowmist's Opera O'Sonata

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Opera O'Sonata


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Dawne Deeley Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   17
Group 2nd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   16
Group 3rd    Actions Nocho II   Bull Terrier   15
Group 4th   
GCh Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   14
BPIG    Glenroslin's Glenallachie   Scottish Terrier   N/A
Best BBE In Group   
Diamondjewel's Brilliant Cut
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Actions Nocho II

Open Dog Class
1st Actions Nocho II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Best Of Opposite Sex
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Best Puppy In Breed
Cairnmoor Fergus' Sorcha


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Open Dog Class
1st Northernclan Will Tear It Up


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Junior Puppy Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Abberann Derbla




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin


Winners Dog: (1-0-1-0)
Massawippi Most Munificently

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi Most Munificently



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Glenallachie

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Glenallachie

Select Bitch
Ch MacRitchies Freedom Of Thought



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Glenroslin's Glenallachie

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Scylla

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Glenallachie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Ivy

Open Bitch Class
1st Gryndlscot Scylla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Doghill's Stellar Little One

Best Of Opposite Sex
Modny Style Ultra Chic At Almar

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Modny Style Ultra Chic At Almar

Best Puppy In Breed
Diamondjewel's Brilliant Cut

Select Bitch
GCh Diamondjewels My Lil Valentine


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   8
Group 2nd   
GCh Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   7
Group 3rd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   5
Group 4th    Amulet's Printz Of Red Sky   Miniature Pinscher   4
BPIG   
The Royal We Wug
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best BBE In Group   
The Royal We Wug
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
The Royal We Wug

Best Of Opposite Sex
Cempas New Dancer At Delle Rose

Best Of Winners: (1-1-0-0)
The Royal We Wug

Best Puppy In Breed
The Royal We Wug


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cempas New Dancer At Delle Rose

Senior Puppy Dog Class
1st Cempas New Dancer At Delle Rose


Winners Bitch: (1-1-0-0)
The Royal We Wug

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st The Royal We Wug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgates Laird

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgates Laird




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky

Open Dog Class
1st Amulet's Printz Of Red Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Shazam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   21
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   20
Group 3rd   
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford
  Lowchen   18
Group 4th   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   17
BPIG    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   N/A
Best BBE In Group    Sassy Taters   Boston Terrier   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Brenheather's Double Bubble



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Sassy's Sweet Potato Pie

Reserve Winners Bitch
Sassy Taters

12-18 Month Bitch Class
1st Brenheather's Mighty Minnie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassy Taters

Open Bitch Class
1st Sassy's Sweet Potato Pie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Aldars Pied Piper

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Aldars Pied Piper

Best Puppy In Breed
Spitfires Rock N And Roll N


Winners Dog: (1-2-1-0)
Spitfires Rock N And Roll N

Junior Puppy Dog Class
1st Spitfires Rock N And Roll N


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Aldars Pied Piper

Reserve Winners Bitch
Starspirit Sparkling Diamond

Open Bitch Class
1st Aldars Pied Piper
2nd Starspirit Sparkling Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brightspot Macho Uno

Best Puppy In Breed
Brightspot Macho Uno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brightspot Macho Uno

Junior Puppy Dog Class
1st Brightspot Macho Uno



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
GCh Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Robobull Fabelhaft Letit Reign

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelhaft Letit Reign


Winners Dog: (1-1-1-1)
Troubadour's Kevin The Handsome One

Junior Puppy Dog Class
1st Troubadour's Kevin The Handsome One


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Robobull Fabelhaft Letit Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Robobull Fabelhaft Letit Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alii Shores Annie Get Your Gun



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keesridge Echo Across An Ocean

Best Puppy In Breed
Ch Keesridge Echo Across An Ocean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Gardenpath Dark Horse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   27
Group 2nd   Ch Northbay Xsell Electric Blue   Australian Shepherd   26
Group 3rd   Ch Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   23
Group 4th   
Ch Granduc Merrymoon Aloha Spirit
  Welsh Corgi (Cardigan)   20
BPIG   Ch Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   N/A
Best BBE In Group    Merlin's Black Magic   Bearded Collie   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Northbay Xsell Electric Blue

Best Of Opposite Sex
Beachbum's Sea And Sky

Best Puppy In Breed
Beachbum's Sea And Sky



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Beachbum's Sea And Sky

Reserve Winners Bitch
Beach Bum's Summer Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Beachbum's Sea And Sky
2nd Beach Bum's Summer Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Dreamchaser Positively Pink

Best Of Opposite Sex
GCh Bergerie's Double Down On Eleven

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Dreamchaser Positively Pink

Select Bitch
Ch Romar A Penny For Your Thought


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Dreamchaser Positively Pink

Reserve Winners Bitch
Merlin's Black Magic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Merlin's Black Magic

Open Bitch Class
1st Dreamchaser Positively Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Navarro It's Me Di Scottatura




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Best Of Opposite Sex
Livingwater BH Believer

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Best Puppy In Breed
Livingwater BH Believer


Winners Dog: (2-2-0-0)
Livingwater BH Believer

Reserve Winners Dog
Sylvan Argent Windsong Monarch

Junior Puppy Dog Class
1st Livingwater BH Believer

12-18 Month Dog Class
1st Sylvan Argent Windsong Monarch


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Reserve Winners Bitch
Sylvan Argent Windsong Mercedes

12-18 Month Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Mercedes

Open Bitch Class
1st Livingwater Surf's Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Shadagrace Flash Freeze

Best Of Opposite Sex
GCh Maplemyst True North

Best Puppy In Breed
GCh Maplemyst True North

Select Dog
GCh Maplemyst's Moonshadow



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sonoma's Look At Me Go

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Goldenhylite's Coral Reef

Best Of Opposite Sex
Fabina Clineridge Latin Lover

Best Puppy In Breed
Ch Goldenhylite's Coral Reef

Select Bitch
Ch Coastalviews Power Surge


Winners Dog: (1-0-0-2)
Fabina Clineridge Latin Lover

Junior Puppy Dog Class
1st Fabina Clineridge Latin Lover



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Granduc Merrymoon Aloha Spirit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By