Northern Alberta Canine Association
Saturday, September 11, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: James Reynolds
Rottweiler  
GChEx Esmonds God Of All
Points: 429 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Reynolds
Shetland Sheepdog  
GCh Mystic Suntime Everclear
Points: 346
Best Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Shetland Sheepdog  
Ch Zesta Unquestionablu
Reserve Best Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Spaniel (Clumber)  
Ch Tricklecreek Gran Torino
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Reynolds
French Bulldog   TR Ties That Bind By Gernada








Group 1 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   56
Group 2nd   
Ch Keypoint's Colours Of The Wind
  Spaniel (English Springer)   43
Group 3rd   
Ch Canrick's Patriot
  Spaniel (American Cocker)   41
Group 4th   
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   34
BPIG   
Ch Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   2
Best Baby Puppy In Group    Verdoro's Posh Spice   Retriever (Golden)   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Puppy In Breed
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Of Opposite Sex
Firepoint Good Bones

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Bianca's Wind Walker

Best Puppy In Breed
Firepoint Good Bones

Select Dog
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul


Winners Dog: (1-1-2-0)
Bianca's Wind Walker

Canadian Bred Dog Class
1st Bianca's Wind Walker


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Firepoint Good Bones

Senior Puppy Bitch Class
1st Firepoint Good Bones

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Blazingstar Prairie Smoke

Select Bitch
GCh Blazingstar Rain Delay



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Blazingstar Prairie Smoke

Open Bitch Class
1st Blazingstar Prairie Smoke

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 12 pts (4-6-3-0)
GChB Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Harmony's Bon Appetit

Best Of Winners: (4-6-3-0)
Allsgold's Kick The Dust Up

Best Puppy In Breed
Coppermoon Mad Cat Boogie

Select Dog
Ch Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold


Winners Bitch: (4-6-3-0)
Harmony's Bon Appetit

Reserve Winners Bitch
Verdoro's I've Got You Babe

Junior Puppy Bitch Class
1st Coppermoon Mad Cat Boogie

12-18 Month Bitch Class
1st Kavon N McGuinness Hope Flies

Canadian Bred Bitch Class
1st Verdoro's Double Bluff

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Verdoro's I've Got You Babe

Open Bitch Class
1st Harmony's Bon Appetit
2nd Rush Hill's Paper Moon At Allsgold

4-6 Month Bitch Class
1st Verdoro's Posh Spice

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 16 pts (3-7-4-3)
Ch Cambridge's Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Beaumark's Diamond Xpress

Best Of Winners: (3-7-4-3)
Eagertrieves Kind Of A Big Deal

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Key To Innovation

Select Dog
Ch Cambridge's Sherwood Forrest

Select Bitch
GCh Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen


Winners Dog: (3-7-4-3)
Beaumark's Flying Finnigan

Reserve Winners Dog
Mayhemfarms After Shock

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mayhemfarms After Shock

Open Dog Class
1st Beaumark's Flying Finnigan
2nd Queijeiro Boss The Lotto

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Redwing Ramblin' Man

Best Puppy In Breed
Redwing Ramblin' Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Redwing Ramblin' Man

Senior Puppy Dog Class
1st Redwing Ramblin' Man





4-6 Month Dog Class
1st Briarstone's Brigadoon


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Driftwind Reach for The Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
GCh Braewood Highland Fling

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Gibson Corjdct's De Mi Alma

Best Puppy In Breed
Rachris In Daddy's Footsteps

Select Bitch
Ch Nikomidiya Ice Ice Baby


Winners Dog: (2-2-1-2)
Gibson Corjdct's De Mi Alma

Reserve Winners Dog
Rachris In Daddy's Footsteps

Junior Puppy Dog Class
1st Rachris In Daddy's Footsteps

Open Dog Class
1st Gibson Corjdct's De Mi Alma


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Nikomidiya Kinship Of The Two

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Exotic Entertainment

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Corjdct's Exotic Entertainment

Open Bitch Class
1st Nikomidiya Kinship Of The Two

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tricklecreek Gran Torino

Best Puppy In Breed
Ch Tricklecreek Gran Torino



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Keypoint's Colours Of The Wind

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Colour Coded


Winners Dog: (1-0-0-1)
Keypoint's Colour Coded

Open Dog Class
1st Keypoint's Colour Coded


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stoneylake Chillin Charlie



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Cheyenne's Simon Says






Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   61
Group 2nd   
GCh Chilcotin's Stretch Limo
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   60
Group 3rd    Counterpoint Perfect Circle   Whippet   59
Group 4th    Valbydane Realm Of Imagination   Ibizan Hound   50
BPIG   
Heartbeat Autumn Royal Shiraz
  Basenji   8
Best Baby Puppy In Group    Telford's Busta Move   Beagle   0
Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Summit My Stardust Melody

Best Of Opposite Sex
Summit Under Cover Of Dark

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Summit My Stardust Melody

Best Puppy In Breed
Heartbeat Autumn Royal Shiraz


Winners Dog: (1-5-0-0)
Summit Under Cover Of Dark

Open Dog Class
1st Summit Under Cover Of Dark


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Summit My Stardust Melody

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Autumn Royal Shiraz

Senior Puppy Bitch Class
1st Heartbeat Autumn Royal Shiraz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Summit My Stardust Melody

Open Bitch Class
1st Summit When Stars Collide
2nd Intisara'z Ecstasy
3rd Summit Bellatrix Of Orion

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 8 pts (1-7-1-0)
Ch Mezcal (Quijano/Riquelme)

Best Of Opposite Sex
Windyhill's Daring Tessa

Best Of Winners: (1-7-1-0)
Windyhill's Dashing Dylan

Best Puppy In Breed
Waskasoo's Victory Dance


Winners Dog: (1-7-1-0)
Windyhill's Dashing Dylan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windyhill's Dashing Dylan

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Wolfwoods Dark Witch Aine

Best Of Opposite Sex
Wolfwoods Midnight Fire

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Wolfwoods Dark Witch Aine

Best Puppy In Breed
Majenkir Bookstor Wild Lotus

Select Dog
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Select Bitch
Ch Elance Sylvan Sparrow


Winners Dog: (2-2-1-1)
Wolfwoods Midnight Fire

Reserve Winners Dog
Elance Falling Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Elance Falling Fire

Open Dog Class
1st Wolfwoods Midnight Fire


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Wolfwoods Dark Witch Aine

Reserve Winners Bitch
Majenkir Bookstor Wild Lotus

Junior Puppy Bitch Class
1st Majenkir Bookstor Wild Lotus

Open Bitch Class
1st Wolfwoods Dark Witch Aine

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh FifthElement's Plavalguna

Best Puppy In Breed
Fifthelement's Queen Of Corona



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Admindac Quintessential Edition MS

Reserve Winners Bitch
Fifthelement's Queen Of Corona

Senior Puppy Bitch Class
1st Fifthelement's Queen Of Corona

Open Bitch Class
1st Admindac Quintessential Edition MS

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Stretch Limo



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Of Opposite Sex
Ch Matsutakes Daisy For Cegah

Best Puppy In Breed
Wagswell's Culinary Delight SW



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wagswell's Culinary Delight SW

Junior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Culinary Delight SW

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Valbydane Realm Of Imagination

Best Puppy In Breed
Spiritsound's Fairlady


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Castlekeep's Promise At Dreamacres

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Custail Justice At Hawkhaven

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Promise At Dreamacres

Select Dog
Ch Custail Cabernet Of Dreamacres


Winners Dog: (1-3-2-0)
Custail Justice At Hawkhaven

Canadian Bred Dog Class
1st Custail Justice At Hawkhaven

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 8 pts (1-4-4-0)
Counterpoint Perfect Circle

Best Of Opposite Sex
Ch Lynallan's Talk About Me

Best Of Winners: (1-4-4-0)
Counterpoint Perfect Circle

Best Puppy In Breed
Collooney Ragnar Lophbrok

Select Dog
GCh Counterpoint Johnny B Goode


Winners Dog: (1-4-4-0)
Collooney Ragnar Lophbrok

Senior Puppy Dog Class
1st Collooney Ragnar Lophbrok


Winners Bitch: (1-4-4-0)
Counterpoint Perfect Circle

Reserve Winners Bitch
Aberle Flora The Red Menace

12-18 Month Bitch Class
1st Counterpoint Perfect Circle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aberle Good Morning Starshine
2nd Dreamwindz Gone In 60 Seconds

Open Bitch Class
1st Aberle Flora The Red Menace





Group 3 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   82
Group 2nd   
GCh Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   78
Group 3rd   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   69
Group 4th   
Ch Baywood's Lady Ada Of Armada
  Portuguese Water Dog   55
BPIG   
Ch Mojave's Songbird
  Doberman Pinscher   5
Best Baby Puppy In Group    Armada's Ace Up Her Sleeve   Portuguese Water Dog   0
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
Ch Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Creo's Zooming To The Top

Best Puppy In Breed
Bernerbarn's Highland's Heart

Select Dog
Ch Borealbreeze Prismatic Rhythm

Select Bitch
Ch Nitroberner's Fire Fox


Winners Dog: (2-3-2-3)
Creo's Zooming To The Top

Reserve Winners Dog
Bernerbarn's Highland's Heart

12-18 Month Dog Class
1st Creo's Zooming To The Top

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bernerbarn's Highland's Heart


Winners Bitch: (2-3-2-3)
Creo's Ya Ya Divine

Reserve Winners Bitch
Tanouk Vom Durrbachler Wald

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Ya Ya Divine
2nd Tanouk Vom Durrbachler Wald

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bernerbarn's Lionsheart

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Of Opposite Sex
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Sycalcade Rockabull For Da Win


Winners Dog: (2-3-1-1)
Noble Noah Of Sycalcade

Reserve Winners Dog
Sycalcade's Making The Grade

12-18 Month Dog Class
1st Noble Noah Of Sycalcade

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sycalcade's Making The Grade


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Sycalcade Rockabull For Da Win

Reserve Winners Bitch
Bolder's Flatten The Curve

12-18 Month Bitch Class
1st Sycalcade Rockabull For Da Win
2nd Bolder's Rule Breaker

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bolder's Flatten The Curve

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 8 pts (1-3-1-4)
GChB Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (1-3-1-4)
Mojave's Paved In Gold

Best Puppy In Breed
Ch Mojave's Songbird

Select Bitch
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet


Winners Dog: (1-3-1-4)
Mojave's Paved In Gold

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mojave's Paved In Gold


Winners Bitch: (1-3-1-4)
Sharinway's Reflections Of

Reserve Winners Bitch
Baystar Shayera She's A Cupcake

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Baystar Shayera She's A Cupcake

Open Bitch Class
1st Sharinway's Reflections Of
2nd Sharinways Back In My Arms

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 10 pts (2-6-3-0)
GCh Kiltic's Stand Sure

Best Of Opposite Sex
Cilka's Godless Girl

Best Of Winners: (2-6-3-0)
Cilka's Godless Girl

Best Puppy In Breed
EBD Rave Review V Valbydane

Select Dog
GChB Invogue FiresbreathvValbydane


Winners Dog: (2-6-3-0)
ATG's Not In My Nature

Reserve Winners Dog
Darkhorse's Pie In The Sky

Canadian Bred Dog Class
1st ATG's Not In My Nature

Open Dog Class
1st Darkhorse's Pie In The Sky


Winners Bitch: (2-6-3-0)
Cilka's Godless Girl

Reserve Winners Bitch
Kiltic's Guardian Of The Gates

Junior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Senior Puppy Bitch Class
1st Longo Miller Everafter's Highly Confidential

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cilka's Godless Girl
2nd ATG's Stay Wild Moon Child

Open Bitch Class
1st Kiltic's Guardian Of The Gates
2nd OVD Under The Radar V Meraki

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
WTF Farns Wild Things Be Still

Best Puppy In Breed
Tamarackgsmd Sparking Gem



Winners Bitch: (0-3-0-0)
WTF Farns Wild Things Be Still

Reserve Winners Bitch
Tamarackgsmd Sparking Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Tamarackgsmd Sparking Gem
2nd Tara Eki Balarda

Open Bitch Class
1st WTF Farns Wild Things Be Still

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Of Opposite Sex
Silverado De La Fortea

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Puppy In Breed
Silverado De La Fortea


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Junior Puppy Dog Class
1st Silverado De La Fortea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Prairiehomes Shots Fired

Best Of Opposite Sex
Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Winners: (2-2-1-0)
BR Micmac Follow My Way

Best Puppy In Breed
TwinHuey & Rosethorn's Las Palabras De Amor

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Baywood's Lady Ada Of Armada

Best Of Opposite Sex
Ch Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Armada's Dare Of An Angel


Winners Dog: (1-3-1-1)
Baywood True To The Mission

12-18 Month Dog Class
1st Baywood True To The Mission


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Armada's Dare Of An Angel

Reserve Winners Bitch
Baywood OpportunityKnox

12-18 Month Bitch Class
1st Baywood OpportunityKnox

Open Bitch Class
1st Armada's Dare Of An Angel
2nd Baywood's Midnight Violet R

4-6 Month Bitch Class
1st Armada's Ace Up Her Sleeve

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Easy On The Shotz

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Canadian Bred Dog Class
1st Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Wathaman's Easy On The Shotz

Reserve Winners Bitch
Eirians Weleful Healing Hearts

12-18 Month Bitch Class
1st Eirians Weleful Healing Hearts

Open Bitch Class
1st Wathaman's Easy On The Shotz

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Eltanin Lucent Luna

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Snowlegend Eltanin Lucent Luna

Best Puppy In Breed
Snowlegend Eltanin Lucent Luna

Select Dog
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (1-1-2-0)
Snowlegend Charming Sheleg

Open Dog Class
1st Snowlegend Charming Sheleg


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Snowlegend Eltanin Lucent Luna

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Eltanin Lucent Luna

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Asgardian's Let'Em Gossip

Best Puppy In Breed
Asgardian's Let'Em Gossip

Select Bitch
Ch Asgardian's Jade Memoire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Asgardian's Let'Em Gossip

Junior Puppy Bitch Class
1st Asgardian's Let'Em Gossip

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Debalys On A Wing And A Prayer

Best Of Opposite Sex
Debalys Doesn't Do Fear

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Debalys On A Wing And A Prayer

Best Puppy In Breed
Debalys On A Wing And A Prayer

Select Bitch
Ch Rockyview Nanook Polar Diamond


Winners Dog: (1-3-0-2)
Debalys Doesn't Do Fear

Junior Puppy Dog Class
1st Debalys Doesn't Do Fear


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Debalys On A Wing And A Prayer

Reserve Winners Bitch
Debalys I Am The Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Debalys I Am The Tornado

Senior Puppy Bitch Class
1st Debalys On A Wing And A Prayer

12-18 Month Bitch Class
1st Aurorabalto's Image Of The Past





Group 4 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   39
Group 2nd   
GCh Minuteman Boardwalk
  Schnauzer (Miniature)   38
Group 3rd   Ch Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho   Scottish Terrier   37
Group 4th    Beinnein Valkyrie Dreams   Fox Terrier (Wire)   31
BPIG    Beinnein Valkyrie Dreams   Fox Terrier (Wire)   1
Best Baby Puppy In Group    VDK Night Siren   Scottish Terrier   0
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Rina Lob Od 1300 Kaplara

Best Puppy In Breed
Rina Lob Od 1300 Kaplara

Select Bitch
Ch LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rina Lob Od 1300 Kaplara

Senior Puppy Bitch Class
1st Rina Lob Od 1300 Kaplara

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Nana's Little Kit Kat

Best Of Opposite Sex
GCh Ganymede's Holy Grail

Best Puppy In Breed
Nana's Little Kit Kat



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Nana's Little Kit Kat

Reserve Winners Bitch
Brrams Maybe It Was Memphis

Junior Puppy Bitch Class
1st Nana's Little Kit Kat

Open Bitch Class
1st Brrams Maybe It Was Memphis

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 7 pts (4-2-1-1)
GCh Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Ch Quarrydene's Issa Diamond

Best Of Winners: (4-2-1-1)
Kian's Winter Winds O' The Isle

Best Puppy In Breed
Kian's Winter Winds O' The Isle


Winners Bitch: (4-2-1-1)
Beguiling Winner Takes All

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Here Comes The Sun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beguiling Winner Takes All

Open Bitch Class
1st Tarahill's Here Comes The Sun

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Beinnein Valkyrie Dreams

Best Of Opposite Sex
Glaswire's Scypher Baron

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Beinnein Valkyrie Dreams

Best Puppy In Breed
Beinnein Valkyrie Dreams


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Beinnein Valkyrie Dreams

Reserve Winners Bitch
Glaswire's Queen Sparta

Senior Puppy Bitch Class
1st Beinnein Valkyrie Dreams

Open Bitch Class
1st Glaswire's Queen Sparta
2nd Random Really Scarlett

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Blueve's First Edition

Best Of Opposite Sex
Blueve's Grand Admiral First Class

Best Puppy In Breed
Blueve's Grand Admiral First Class


Winners Dog: (1-0-0-1)
Blueve's Grand Admiral First Class

Junior Puppy Dog Class
1st Blueve's Grand Admiral First Class


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Of Opposite Sex
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Puppy In Breed
Terraraz It's Miller Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Senior Puppy Dog Class
1st Terraraz It's Miller Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Highland Downs Miss Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Highland Downs Miss Me

12-18 Month Bitch Class
1st Highland Downs Miss Me

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Minuteman Boardwalk



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Best Of Opposite Sex
GCh Glenshiel's Red Samurai

Best Puppy In Breed
Rynara's Dream Rhapsody

Select Dog
Ch Glenshiel's Highlander

Select Bitch
Ch VDK She's A Dimepiece



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Lochraven Glenecho Clearly Karma

Reserve Winners Bitch
Rynara's Dream Rhapsody

Senior Puppy Bitch Class
1st Rynara's Dream Rhapsody

Open Bitch Class
1st Lochraven Glenecho Clearly Karma

4-6 Month Bitch Class
1st VDK Night Siren

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Tyrone Mercury Rising


Winners Dog: (2-0-0-0)
Tyrone Mercury Rising

Reserve Winners Dog
Tyrone It's Five O'Clock Somewhere

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone It's Five O'Clock Somewhere

Open Dog Class
1st Tyrone Mercury Rising


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ghostpine's Quantum Leap



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dillon For Mavs Darlingwest

Best Of Opposite Sex
Giles Counting Stars For Mavs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dillon For Mavs Darlingwest


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dillon For Mavs Darlingwest

Open Dog Class
1st Dillon For Mavs Darlingwest


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs

Open Bitch Class
1st Giles Counting Stars For Mavs





Group 5 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto
  Chihuahua (Short Coat)   65
Group 2nd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   59
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   58
Group 4th   
Ch Specialty Dolce's Gucci
  Havanese   48
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   5
Best Baby Puppy In Group    Xoe's Off With Their Heads   Pug   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Mountainview Sweet Jolie

Best Of Opposite Sex
Caruaidd Benjamin At Versare

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Mountainview Sweet Jolie

Best Puppy In Breed
Caruaidd Benjamin At Versare


Winners Dog: (1-3-0-0)
Caruaidd Benjamin At Versare

Junior Puppy Dog Class
1st Caruaidd Benjamin At Versare

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Pastel's Trust Me I'm A Doctor


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Chi'Veneziani Tokio

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Chi'Veneziani Denver


Winners Dog: (1-4-1-0)
Chi'Veneziani Denver

Open Dog Class
1st Chi'Veneziani Denver


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Chi'Veneziani Tokio

Reserve Winners Bitch
Montclaire's Dream Weaver

Canadian Bred Bitch Class
1st Montclaire's Dream Weaver

Open Bitch Class
1st Chi'Veneziani Tokio
2nd Delrae's Fenya To Biskaya
3rd Diamond Amulet Royal Fairy

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Crestars Zhen Against All Oddz HL

Best Of Opposite Sex
Ch Crestars Zhen Spilling The Beanz HL

Best Puppy In Breed
Winwood Top Secret With BRK


4-6 Month Dog Class
1st Willowglyn Luminosity


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Crestars Zhen Against All Oddz HL

Reserve Winners Bitch
Winwood Top Secret With BRK

Senior Puppy Bitch Class
1st Winwood Top Secret With BRK

Open Bitch Class
1st Crestars Zhen Against All Oddz HL

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 10 pts (6-2-1-2)
Ch Specialty Dolce's Gucci

Best Of Opposite Sex
Ch Havasmallpaw With Mr. Mikey

Best Of Winners: (6-2-1-2)
That's A Journey For Lorwin

Best Puppy In Breed
Ch Specialty Dolce's Gucci

Select Bitch
Ch Ashstone's Hava Lil Faith Chickadee


Winners Bitch: (6-2-1-2)
Havasmallpaw Princess Leia

Reserve Winners Bitch
Havasmallpaw Black Velvet Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Havasmallpaw Princess Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Havasmallpaw Black Velvet Sky

4-6 Month Bitch Class
1st Henwrach Designer Genes

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's Eleventh Hour



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dilimbazi Road Rage

Best Puppy In Breed
Dilimbazi Road Rage


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dilimbazi Road Rage

Junior Puppy Dog Class
1st Dilimbazi Road Rage


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 9 pts (4-4-2-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
SP Specialty Darling Arabella

Best Of Winners: (4-4-2-0)
SP Specialty Darling Arabella

Best Puppy In Breed
Jovelle's Tin Man

Select Dog
GCh Valifyre Without A Trace


Winners Dog: (4-4-2-0)
Lissalana Valor Nights On Broadway

Reserve Winners Dog
Prestwick's Here For A Good Time

Junior Puppy Dog Class
1st Jovelle's Tin Man

12-18 Month Dog Class
1st Angelwing's Jovelle Finnegan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prestwick's Here For A Good Time

Open Dog Class
1st Lissalana Valor Nights On Broadway


Winners Bitch: (4-4-2-0)
SP Specialty Darling Arabella

Reserve Winners Bitch
Nadshell Nerine Bowdenii

Junior Puppy Bitch Class
1st Jovelle's Light It Up

12-18 Month Bitch Class
1st SP Specialty Darling Arabella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's All The Rage

Open Bitch Class
1st Nadshell Nerine Bowdenii

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dreamers Draco

Best Puppy In Breed
Henmar Full Moon (Monty)


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dreamers Draco

Reserve Winners Dog
Henmar Full Moon (Monty)

Junior Puppy Dog Class
1st Henmar Full Moon (Monty)

Open Dog Class
1st Dreamers Draco


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Arwins Ziggy Stardust

Best Of Opposite Sex
GCh Arwins Blaze Starr

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Arwins Ziggy Stardust

Best Puppy In Breed
Arwins Ziggy Stardust


Winners Dog: (1-3-0-1)
Arwins Ziggy Stardust

Senior Puppy Dog Class
1st Arwins Ziggy Stardust

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Johny Bohemia Timothy

Best Of Opposite Sex
Keja's Star Light Star Bright

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Johny Bohemia Timothy

Best Puppy In Breed
Keja Rolling The Dice Russo


Winners Dog: (2-2-0-0)
Johny Bohemia Timothy

Reserve Winners Dog
Keja Rolling The Dice Russo

Junior Puppy Dog Class
1st Keja Rolling The Dice Russo

Open Dog Class
1st Johny Bohemia Timothy

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
Ch Eleki Xoe's That's All Jack

Best Of Opposite Sex
Eleki Xoe's Ain't Miss Behaven

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Eleki Xoe's Ain't Miss Behaven

Best Puppy In Breed
Xoe Eleki's Layla

Select Dog
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill


Winners Dog: (1-3-3-0)
Xoe's Superstition

12-18 Month Dog Class
1st Xoe's Superstition


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Eleki Xoe's Ain't Miss Behaven

Reserve Winners Bitch
Xoe Eleki's Layla

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe Eleki's Layla

12-18 Month Bitch Class
1st Eleki Xoe's Ain't Miss Behaven

Open Bitch Class
1st Aisle's Northern Lights

4-6 Month Bitch Class
1st Xoe's Off With Their Heads

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Yorkhaven On The Topic Of Love

Best Of Opposite Sex
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Yorkhaven On The Topic Of Love

Best Puppy In Breed
Tweedsmuir To The Moon And Back





Group 6 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   51
Group 2nd   
GCh Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   48
Group 3rd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   37
Group 4th   GCh Trekhond Topoftheworld Jasam   Tibetan Spaniel   31
BPIG    Bella Crimson Dream   French Bulldog   2
Best Baby Puppy In Group    TR Ties That Bind By Gernada   French Bulldog   0
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (4-1-0-0)
Boston Attitude Resistance Is Futile

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Shine In Darkness

Best Of Winners: (4-1-0-0)
Boston Attitude Resistance Is Futile

Best Puppy In Breed
Boston Attitude Resistance Is Futile


Winners Dog: (4-1-0-0)
Boston Attitude Resistance Is Futile

Reserve Winners Dog
Dorkay's Liquor's Quicker

Junior Puppy Dog Class
1st Boston Attitude Resistance Is Futile

Senior Puppy Dog Class
1st Roxbury's Drk Knight

12-18 Month Dog Class
1st Klee Dancer Dan

Open Dog Class
1st Dorkay's Liquor's Quicker


Winners Bitch: (4-1-0-0)
Bromley Rock's Shine In Darkness

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bromley Rock's Shine In Darkness

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rakaro's Cause 'n Chaos

Best Puppy In Breed
Rakaro's Cause 'n Chaos



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rakaro's Cause 'n Chaos

Senior Puppy Bitch Class
1st Rakaro's Cause 'n Chaos

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ayran Hong’s Renewal at Visionary

Best Of Opposite Sex
Visionary's Vengeance Is Mine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ayran Hong’s Renewal at Visionary


Winners Dog: (1-1-0-0)
Visionary's Vengeance Is Mine

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Visionary's Vengeance Is Mine

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 10 pts (2-6-3-0)
Winterspear Atari Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Milo's Cotton Eyed Joe

Best Of Winners: (2-6-3-0)
Winterspear Atari Dreams

Best Puppy In Breed
Echoviews Kink Ee Boots

Select Dog
Ch Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible


Winners Bitch: (2-6-3-0)
Winterspear Atari Dreams

Reserve Winners Bitch
Echoviews Wild Alberta Rose

Junior Puppy Bitch Class
2nd Echoviews Kink Ee Boots

12-18 Month Bitch Class
1st Winterspear Atari Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Echoviews Wild Alberta Rose
2nd Foxy Lady Watch Me Walk On By
3rd Milo's Happy Days

Open Bitch Class
1st Redrock N' Echoviews High Win Warning

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Bella Crimson Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Savage Love By Gernada

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Bella Crimson Dream

Best Puppy In Breed
Bella Crimson Dream


Winners Dog: (2-2-2-0)
Shade's Of Gold Black Magik

Reserve Winners Dog
Iroc Cuz I Believe In Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Shade's Of Gold Black Magik

Open Dog Class
1st Iroc Cuz I Believe In Magic


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Bella Crimson Dream

Reserve Winners Bitch
Hot Child In The City Kassandera

Senior Puppy Bitch Class
1st Bella Crimson Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Hot Child In The City Kassandera

4-6 Month Bitch Class
1st TR Ties That Bind By Gernada

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Beaukees Southern Comfort Zone

Best Of Opposite Sex
Admiraal Wicked Game At Jet

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Admiraal Wicked Game At Jet

Best Puppy In Breed
Admiraal Wicked Game At Jet

Select Dog
GCh Vista Steal The Moon


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Admiraal Wicked Game At Jet

Reserve Winners Bitch
Pace Defying The Odds

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal Wicked Game At Jet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pace Defying The Odds

Open Bitch Class
1st Beaukees Fireball Punch

4-6 Month Bitch Class
1st Beaukees Wild Irish Rose

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Keja Pawsatively Penelope

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Puppy In Breed
Keja Pawsatively Penelope


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Keja Pawsatively Penelope

Junior Puppy Bitch Class
1st Keja Pawsatively Penelope

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Tees Me Centerfold

Best Puppy In Breed
Jaset Steadfast Dafne At Arreau

Select Dog
Ch Oakridge Travelin' Soldier



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Jaset Steadfast Dafne At Arreau

Reserve Winners Bitch
Crystalton Pursuit Eminence

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaset Steadfast Dafne At Arreau

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Pursuit Eminence

Open Bitch Class
1st Coronado Pretty In Pink

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Monterrez Superstar

Best Of Opposite Sex
Jet Bonchien Pardon My French

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Jet Bonchien Pardon My French

Select Dog
Ch Delamer Sea Red Sky At Night


Winners Dog: (1-3-2-0)
Jet Oppositional Defiance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jet Oppositional Defiance


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Jet Bonchien Pardon My French

Reserve Winners Bitch
Darken's Dreamboat Annie

12-18 Month Bitch Class
1st Jet Bonchien Padme Amidala

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jet Bonchien Pardon My French
2nd Darken's Dreamboat Annie

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mydream's Look At Me Now

Best Puppy In Breed
Mydream's Mabelline Makeover



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mydream's Look At Me Now

Reserve Winners Bitch
Mydream's Mabelline Makeover

Junior Puppy Bitch Class
1st Mydream's Mabelline Makeover

12-18 Month Bitch Class
1st Mydream's Look At Me Now

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Tripitaka Dodging Bullets With Adominos



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Tripitaka Dodging Bullets With Adominos

Canadian Bred Bitch Class
1st Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos To-Jo Keeping Faith

Open Bitch Class
1st Tripitaka Dodging Bullets With Adominos



Group 7 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   69
Group 2nd   
Ch Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   46
Group 3rd   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   43
Group 4th   
GCh Kon Tiki av Vikholmen
  Belgian Shepherd Dog   42
BPIG   
Ch Zesta Unquestionablu
  Shetland Sheepdog   4
Best Baby Puppy In Group   
Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Casselcreek Sirocco

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek Love It Or List It



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Sheep's Kin Affairs Of The Heart

Reserve Winners Bitch
Graceland's Misconduct

12-18 Month Bitch Class
1st Sheep's Kin Affairs Of The Heart

Open Bitch Class
1st Graceland's Misconduct

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Buaidh Motlikru Let It Bee

Best Of Opposite Sex
Kelkary Celticchaos Ought To Be At Scripted


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 11 pts (3-6-2-1)
GCh Kon Tiki av Vikholmen

Best Of Opposite Sex
Ch Shadanatam Hornet's Nest

Best Of Winners: (3-6-2-1)
Pardon My French du Bois du Tot

Best Puppy In Breed
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Select Dog
Ch Shadanatam Dragon Tattoo

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kulana Eclipse Gopher It

Best Puppy In Breed
Picardiers Recklessly InLove



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kulana Eclipse Gopher It

Reserve Winners Bitch
Picardiers Recklessly InLove

Senior Puppy Bitch Class
1st Picardiers Recklessly InLove

12-18 Month Bitch Class
1st Kulana Eclipse Figure It Out

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kulana Eclipse Gopher It

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Outburst Striding By Ewe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Outburst Striding By Ewe

12-18 Month Dog Class
1st Outburst Striding By Ewe


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Tallywood Souldust



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Caradilis Child Like Empress

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Purple Haze

Best Puppy In Breed
Ch Caradilis Child Like Empress


Winners Dog: (2-0-0-1)
Tamaron's Purple Haze

Reserve Winners Dog
Caradilis Warrior

Senior Puppy Dog Class
1st Caradilis Warrior

Open Dog Class
1st Tamaron's Purple Haze


4-6 Month Bitch Class
1st Feoras & Caradilis Rising Fortune

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
Mentos Ze Skalnego Wzgorza

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Woodside's Kahlua PP


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Woodside's Kahlua PP

Open Bitch Class
1st Woodside's Kahlua PP

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Windkist Klondiker

Best Of Opposite Sex
Windkist Princess Bride

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Windkist Princess Bride

Best Puppy In Breed
Sebesi-Bodzas Bibor


Winners Dog: (1-3-1-0)
Windkist Shotgun Start

12-18 Month Dog Class
1st Windkist Shotgun Start


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Windkist Princess Bride

Reserve Winners Bitch
Sebesi-Bodzas Bibor

Junior Puppy Bitch Class
1st Windkist Unbridled

Senior Puppy Bitch Class
1st Sebesi-Bodzas Bibor

Open Bitch Class
1st Windkist Princess Bride

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 22 pts (5-13-3-2)
GCh Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (5-13-3-2)
Emmys Lady Marmalade

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Unquestionablu

Select Dog
Ch Zesta Johnnie Walker

Select Bitch
Ch Zesta Unquestionablu


Winners Dog: (5-13-3-2)
Zesta Tuck N'roll

Reserve Winners Dog
Zesta Man Of The Hour

Junior Puppy Dog Class
1st Zesta Tuck N'roll

Senior Puppy Dog Class
1st Blueshadow Back In Black
2nd Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Canadian Bred Dog Class
1st Zesta Man Of The Hour

Open Dog Class
1st Coastalview Gloryhills Black Ice

4-6 Month Dog Class
1st Emmys London Fog

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Crosswinds Practical Magic From SDPD



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Reserve Winners Bitch
Crosswind's Glory Of Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crosswind's Glory Of Love

Open Bitch Class
1st Crosswinds Practical Magic From SDPD

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Redrose's Peppermint Patty

Best Of Opposite Sex
Ch Lillemor Pendle Hill

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Curig Cherry Blossom

Best Puppy In Breed
Ch Redrose's Peppermint Patty


Winners Dog: (2-1-1-1)
Curig Eternal Flame

Reserve Winners Dog
Night Keepish Flying High

Junior Puppy Dog Class
1st Curig Eternal Flame

Open Dog Class
1st Night Keepish Flying High


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Curig Cherry Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Cherry Blossom

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By