Northwinds Dog Club
Saturday, March 24, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Trina Gallop--
BISS MBPIS MBIS CH Delightful Dolores v. Grunsven
Owner: Trina Gallop
Breeder: R.A.J. Smits
Handled by Trina Gallop


Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Pomeranian  
Ch Sunterra Sudden Impact
Points: 184 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Welsh Corgi (Pembroke)  
GCh Nootka's Avenue On The Prairie
Points: 164
Best Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Great Dane  
Striders Leinenstone Kalani MCR
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Chinese Crested   Wind Sweet Bernadette








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st    Venture's Smack Dab   Retriever (Golden)   38
Group 2nd   
Ch Fingleton Fergus
  Spaniel (Clumber)   28
Group 3rd   
GCh Rickways The Prophet
  Retriever (Labrador)   27
Group 4th   Ch Gazon Sugarcreek Glitter   Spaniel (American Cocker)   18
BPIG    Chivalry's Harbour Light   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fireline HS Black Raspberri   Retriever (Labrador)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonepeake Chx In The Mail



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 9 pts
Venture's Smack Dab



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 8 pts
GCh Rickways The Prophet



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Roaneden's Red Sky At Night



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Xenaran Oakisle Kachina Doll



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gazon Sugarcreek Glitter



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Twoemz Kiss Me Deadly



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Fingleton Fergus



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Chivalry's Harbour Light



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts
GCh Kizmar Pagliacci Are You Telling Fibs



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Trax Sailor Moon







Group 2 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Delightful Dolores v. Grunsven
  Basset Hound   15
Group 2nd   
Ch Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   13
Group 3rd   
Ch Konza-Plum Creek Carrera
  Borzoi   12
Group 4th   
Waskasoo's Second To None
  Beagle   11
BPIG   
Waskasoo's Second To None
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ruterfem Luna Of Leka   Norwegian Elkhound   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Polo's The Socialite



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Delightful Dolores v. Grunsven



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Waskasoo's Second To None



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Konza-Plum Creek Carrera



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Klein Hunde Moon Goddess MLD



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Longshadow's That's So Fetch



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vikingheaven Kyllikki Manjusha



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ponyboy Curtis of Ruterfem



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Farabelle's Kilimanjaro Awaits



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sandstorm After The Gold Rush



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Harmony's What Goghs Around







Group 3 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Nustar's Divine Comedy   Newfoundland   41
Group 2nd   
Ch dBella's Back To The Fuchsia
  Doberman Pinscher   36
Group 3rd   
Striders Leinenstone Kalani MCR
  Great Dane   28
Group 4th   
GCh Polarfleece's Bewitching Brew
  Samoyed   26
BPIG   
Striders Leinenstone Kalani MCR
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Acostars Bobcaygeon   Portuguese Water Dog   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearfactz Shibusa Eko



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Winterchill's Fueled By Fire



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Milady Source Of Happiness



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Firefly's Spring Fling



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Ziva Diva



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 7 pts
GCh dBella's Back To The Fuchsia



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Camelot's A New Hope



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Pyrview's Enjoy The Ride



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Nustar's Divine Comedy







Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Prairiesky Forever In Blu Jeans



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Polarfleece's Bewitching Brew



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 7 pts
Ch Spiritsound Chai At Telaka







Group 4 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st    Acebreeders Dauntless   Australian Terrier   15
Group 2nd    Zalazar Viva Rosa   Cairn Terrier   14
Group 3rd   
Ch Zealous My Best to You
  Border Terrier   13
Group 4th   
Brynmill Born A Gypsy
  West Highland White Terrier   10
BPIG   
Brynmill Born A Gypsy
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Shawndee Cast Iron Wild Card



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Acebreeders Dauntless



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Zealous My Best to You



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Zalazar Viva Rosa



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Malahideblue Magic Beyond All



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shawndee 1st Edition Of Adrian



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kataxin Bringing Back Smiles



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Brynmill Born A Gypsy







Group 5 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   19
Group 2nd   
Ch Sanderlin Dance Like A Dickens
  Miniature Pinscher   18
Group 3rd   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested   17
Group 4th   
GCh Show Elveras Grand Master
  Papillon   13
BPIG   
Riesa's Bizzy Bee V Riffraff
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wind Sweet Bernadette   Chinese Crested   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Linandy's Diamonds N Pearls



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Wind's Da Vinci Code



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
MistyTrails JJ Banana Pancakes



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chi's Katsu



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts
GCh Show Elveras Grand Master



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sunterra Sudden Impact



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Sonora Bindy Baby At Keja



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Roses Royal Prerogative



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert Ministry Of Magic
  Bichon Frise   18
Group 2nd   
Ch Sunojo N Wolfriver ZenZayShun
  Shiba Inu   16
Group 3rd   
GCh Gardenpath Casino Royale
  Poodle (Standard)   15
Group 4th   
Ch Jadesilk Hell On Heels
  Shih Tzu   13
BPIG   
Luvit Dalnavert Awesome Tropical Storm
  Bichon Frise   N/A
Best Baby Puppy In Group    Livadia's Waltzing Matilda   Poodle (Miniature)   0
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts
GCh Luvit Dalnavert Ministry Of Magic



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts
GCh Jade East Space Odyssey



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts
GCh PaisleyPella A Boy And His Dog



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 2 pts
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts
Ch Horizon's Heaven Knows



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Gardenpath Casino Royale



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Fyrstartrs Dark Secret At Hutch



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jadesilk Hell On Heels





Group 7 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nootka's Avenue On The Prairie
  Welsh Corgi (Pembroke)   32
Group 2nd   
GCh Amberlyn's Etched In Stone
  Shetland Sheepdog   27
Group 3rd   
GCh Yutori Suomifoxfire O'Bearspaw
  Finnish Lapphund   14
Group 4th   
Ch Marquis' Eastbound And Down
  German Shepherd Dog   11
BPIG    High Jack Fireworks N Champagne   Bearded Collie   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kinring's Chasing Rain Clouds



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch High Jack Fireworks N Champagne



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Outburst Great Expectations



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Yutori Suomifoxfire O'Bearspaw



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Marquis' Eastbound And Down



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 12 pts
GChEx Amberlyn's Etched In Stone



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Larska's Red Velvet



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Nootka's Avenue On The Prairie



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By