Grande Prairie Regional Kennel Club
Saturday, June 23, 2018 - Show # 3



Related Results

Conformation

Friday, June 22 (Show # 1)
Friday, June 22 (Show # 2)
Saturday, June 23 (Show # 3)
Saturday, June 23 (Show #4)
Sunday, June 24 (Show # 5)
Sunday, June 24 (Show # 6)

Obedience

Friday, June 22 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 23 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 24 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 22 (Rally Trial 1)
Saturday, June 23 (Rally Trial 2)
Sunday, June 24 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

--Kim Klassen --
RBIS Ch Garroway's Livin' On The Edge
"Tyler"
Owners: Kim Klassen & Sylvia DaSilva
Handler: Kim Klassen


Best In Show
Judge: William Byrne
Basenji  
GCh Africanadian James T Kirk
Points: 139 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: William Byrne
Bearded Collie  
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
Points: 125
Best Puppy In Show
Judge: William Byrne
Retriever (Chesapeake Bay)  
GCh Stonepeake Chx In The Mail
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Byrne
Siberian Husky  
Nanook's Playing With Fire
Best Veteran In Show
Judge: William Byrne
Papillon  
Ch Paradisewing's Black Pearl








Group 1 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   14
Group 2nd   
GCh Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   13
Group 3rd   
GCh Tollchester's Bright Eyes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   12
Group 4th   GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy   Retriever (Golden)   11
BPIG   
GCh Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shadesi Amicus Curiae   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
GCh Stonepeake Chx In The Mail



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blazingstar Crimson Topaz



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Opposite Sex
Ch Kayenna's Amethyst Dream



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Reinin Tundra's Ode By Finn

Best Puppy In Breed
Reinin Tundra's Ode By Finn


Winners Dog: (2-0-0-0)
Reinin Tundra's Ode By Finn

Reserve Winners Dog
Reinin Koa By Acelabradors


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tollchester's Bright Eyes



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keypoint's Quit Playing Games


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keypoint's Quit Playing Games


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Target's Green With Envy

Best Of Opposite Sex
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin







Group 2 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   13
Group 2nd   
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   12
Group 3rd   
GCh InParadise Premier Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   11
Group 4th   
Ch Barrassy's Silhouette
  Irish Wolfhound   7
BPIG   
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Teckelwood RHK Kissys Flame   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Home Grown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bassetacres Happytailed Encore

Best Puppy In Breed
Bonsecours Scarletletter Of Ba



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bassetacres Happytailed Encore

Reserve Winners Bitch
Bonsecours Scarletletter Of Ba

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh InParadise Premier Performance

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Best Puppy In Breed
RHK Sillys Cinder Ella

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML



Winners Bitch: (0-1-2-1)
RHK Sillys Cinder Ella

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Barrassy's Silhouette



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Silhouette Goin On Bye Ya

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge

Best Puppy In Breed
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brystal Tafita Black N Bryn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brystal Tafita Black N Bryn

Reserve Winners Bitch
Brystal Tafita Breeze In The Night





Group 3 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   47
Group 2nd   
Ch Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki
  Great Dane   45
Group 3rd   
GCh Nanook Barynuk Heart Of Fire
  Siberian Husky   37
Group 4th   
Ch Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   24
BPIG   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nanook's Playing With Fire
  Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GCh Esmonds One Night Stand
  Rottweiler   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Koyuk's Justa Little Misbehavin

Best Of Opposite Sex
Glaciermist Renegade Spirit

Best Puppy In Breed
Arcticice He's Got The Blues

Select Dog
GCh Arcticice Freedoms Game Master


Winners Dog: (2-0-1-1)
Glaciermist Renegade Spirit

Reserve Winners Dog
Arcticice He's Got The Blues


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Lookaways Maya 2nd

Best Of Opposite Sex
Tricker's Tag Your It

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Lookaways Maya 2nd

Best Puppy In Breed
Lookaways Maya 2nd

Select Bitch
Ch Newalba's Highland Fling


Winners Dog: (1-3-0-1)
Tricker's Tag Your It


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Lookaways Maya 2nd

Reserve Winners Bitch
Anekie's Lunar Light

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Garroway's Livin' On The Edge

Best Puppy In Breed
Impact N Garroway Helluva Ride


Winners Dog: (1-0-1-0)
Impact N Garroway Helluva Ride


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Arcticice Qimmiq Sakki

Best Of Opposite Sex
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Best Puppy In Breed
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora


Winners Dog: (1-1-1-0)
Arcticfire Aput


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Scandifio's Rockin' In Canada


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Puppy In Breed
GCh Janterra's Diamonds And Rust



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 7 pts (0-1-5-2)
Ch Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Best Of Opposite Sex
GCh Shaktistarz Bewitching 4 Danetona 2

Best Puppy In Breed
Ch Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Dog
GCh Invogue FiresbreathvValbydane



Winners Bitch: (0-1-5-2)
Daynakin N EBD First Date Fate

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Esmonds One Night Stand

Best Puppy In Breed
Esmonds You Make Me Smile


Winners Dog: (1-0-1-0)
Esmonds You Make Me Smile


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark

Best Puppy In Breed
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Dog: (3-0-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark

Reserve Winners Dog
Regalbear's Sawyer


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Puppy In Breed
Ch Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowshoe's Winter Games


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 12 pts (5-3-4-1)
GCh Nanook Barynuk Heart Of Fire

Best Of Opposite Sex
Debalys Mistletoe Kisses

Best Of Winners: (5-3-4-1)
Debalys Christmas Caper

Best Puppy In Breed
Debalys Christmas Caper

Select Dog
Ch Snocrest's It's Good To Be Bad

Select Bitch
Ch Snowydreams Dance With Wolves


Winners Dog: (5-3-4-1)
Debalys Christmas Caper

Reserve Winners Dog
Debalys Simon Says


Winners Bitch: (5-3-4-1)
Debalys Mistletoe Kisses

Reserve Winners Bitch
Echoing Winds Destiny Whirlwind





Group 4 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   9
Group 2nd   
Ch Riverlands Suga N Spice
  Fox Terrier (Smooth)   8
Group 3rd   
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul
  Kerry Blue Terrier   6
Group 4th   
GCh Prairie Moon's Mega Man
  American Staffordshire Terrier   3
BPIG   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hillside Harleen Quinzel   Staffordshire Bull Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Riverlands Suga N Spice



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul

Best Of Opposite Sex
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
Krisma's Iconic Idol


Winners Dog: (1-1-1-0)
Krisma's Iconic Idol

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
GCh Northcote Affirm Awestruck



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Select Bitch
Ch Red Rocks Tequila Sunrise







Group 5 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   20
Group 2nd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   15
Group 3rd   
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
  Chihuahua (Short Coat)   11
Group 4th   
Ch Yorkhouse The Fallen Angel
  Yorkshire Terrier   10
BPIG    Raeanne's Such A Lady   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dafawn's Dragon Slayer   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Veteran In Group   
Ch Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Best Of Opposite Sex
Dafawns King Of The North

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Best Puppy In Breed
HLR Love Potion Number Nine


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dafawns King Of The North


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Reserve Winners Bitch
HLR Love Potion Number Nine

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Linda's Johny B Good Sharinway

Best Puppy In Breed
Ch Linda's Johny B Good Sharinway



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Honor Let Your Light Shine

Best Puppy In Breed
Specialty Aruba's Gypsy

Select Dog
Ch Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Honor Let Your Light Shine

Reserve Winners Bitch
Specialty Aruba's Gypsy

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Best Puppy In Breed
Dilimbazi Pineapple Express



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Raeanne's Such A Lady

Best Puppy In Breed
Raeanne's Such A Lady


Winners Dog: (1-2-1-1)
Raeanne's Finishing Touch


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Raeanne's Such A Lady

Reserve Winners Bitch
Paradisewing's Dare To Fight

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Keja's Shabee Sheik

Best Of Opposite Sex
Keja JJ The Rave At Houseopaws

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Keja's Shabee Sheik

Best Puppy In Breed
Keja JJ The Rave At Houseopaws


Winners Dog: (2-1-0-0)
Keja JJ The Rave At Houseopaws

Reserve Winners Dog
Keja's Apache Sundance


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Keja's Shabee Sheik

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Barnes Meet Me In Montana

Best Puppy In Breed
Barnes Meet Me In Montana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Barnes Meet Me In Montana

Reserve Winners Bitch
Zoya From My Little Heart

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Yorkhouse The Fallen Angel

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Dog: (1-0-1-0)
CwnAnnwn's The Crime In Mind






Group 6 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   18
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   14
Group 3rd   Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige   Poodle (Miniature)   12
Group 4th   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   11
BPIG    High Five Baby By Gernada   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sonic Boom By Gernada   French Bulldog   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mackendrick Style N Grace



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mackendrick Style N Grace

Reserve Winners Bitch
Sito's Where We Started From

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
GCh Soba Sugar N Spice Of Iroc



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rudi At Budasbest

Best Puppy In Breed
Rudi At Budasbest


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rudi At Budasbest


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
High Five Baby By Gernada

Best Puppy In Breed
High Five Baby By Gernada



Winners Bitch: (0-3-0-0)
High Five Baby By Gernada

Reserve Winners Bitch
TR Pistol Packin' Mama

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Puppy In Breed
Admiraal's Kiss'n Tell Of Erbekees



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Admiraal's Kiss'n Tell Of Erbekees

Reserve Winners Bitch
Erbe's Kismet

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Puppy In Breed
Tees Me Reflection

Select Bitch
Ch Tees Me Crystalton Spitfire



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Tees Me Reflection

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Best Puppy In Breed
D.C. Kin's Kita Kaze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark

Best Puppy In Breed
Trekhond Hell Yeah Meadowpark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark




Group 7 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   12
Group 2nd   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   11
Group 3rd   Ch Riverwild's Touch Of Magic   Australian Cattle Dog   10
Group 4th   
Ch Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   8
BPIG   Ch Riverwild's Touch Of Magic   Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kicking K's Just A Dream
  Australian Shepherd   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Riverwild's Touch Of Magic

Best Puppy In Breed
Ch Riverwild's Touch Of Magic

Select Bitch
GCh Reel Queen Of Sheba At Ksenia







Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan

Best Of Opposite Sex
Malinger's Crown Of Fire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan


Winners Dog: (1-2-0-0)
Malinger's Crown Of Fire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan

Reserve Winners Bitch
Malinger's Ruby Red Slippers

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamaron's Purple Haze

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Leather 'N Lace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamaron's Purple Haze


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamaron's Purple Haze


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Laureate Intuittion

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Intuittion



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Zesta You Had Me At Hello

Reserve Winners Bitch
Ksara Kiss Me Quiet

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By