Vancouver Island Dog Fanciers' Association
Thursday, July 14, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Doberman Pinscher  
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 163 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Retriever (Labrador)  
GCh Danrich's Polly Pocket
Points: 142
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Retriever (Labrador)  
Ch Danrich Fireback Black Current
Best Baby Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Retriever (Golden)   Creeksidefrm Over The Moon
Best Veteran In Show
Judge: Patricia Lanctot
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Best Owner Handled In Show
Judge: Patricia Lanctot
Retriever (Labrador)  
Ch Danrich Fireback Black Current








Group 1 - Brenda Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Danrich's Polly Pocket
  Retriever (Labrador)   42
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   27
Group 3rd   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   17
Group 4th   
GCh Tollchester Free'Dom Fighter
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   16
BPIG   
Ch Danrich Fireback Black Current
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Creeksidefrm Over The Moon   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh RedfoxWaterfox Spring2 The Max
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Danrich Fireback Black Current
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Clarity's Serendipity

Best Of Opposite Sex
GCh Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Malhaven Mastro Di Saltello

Best Puppy In Breed
Ch Clarity's Serendipity


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Hunterspride Beauty Is Power

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 9 pts (3-1-6-0)
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Myriosa's Castle In The Myst

Best Of Winners: (3-1-6-0)
Tashora Final Frontier

Select Dog
GCh Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold


Winners Dog: (3-1-6-0)
Tashora Final Frontier

Reserve Winners Dog
Meradi's The Red Baron


Winners Bitch: (3-1-6-0)
Myriosa's Castle In The Myst

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 14 pts (2-4-6-3)
GChB Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Winners: (2-4-6-3)
Songlines Vienna

Best Puppy In Breed
Ch Danrich Fireback Black Current

Select Dog
Ch Duckndogs The Final Frontier

Select Bitch
GChB Firebacks English Rose


Winners Dog: (2-4-6-3)
Songlines You've Got A Friend In Mee

Reserve Winners Dog
Broadmead's Nobleman


Winners Bitch: (2-4-6-3)
Songlines Vienna

Reserve Winners Bitch
Azureblue Flight To Danrich

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Tollchester Free'Dom Fighter

Select Dog
GCh RedfoxWaterfox Spring2 The Max



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Spotify



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Towerpoint Westward Bound

Best Puppy In Breed
Towerpoint Westward Bound


Winners Dog: (1-0-0-0)
Towerpoint Westward Bound


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Best Puppy In Breed
Upcountry's Brawny Knight At The Improv


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Silversea's Summer Sonnet

Select Bitch
GChS Bartland's Poseidon Adventure







Group 2 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   17
Group 2nd   
Ch Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   16
Group 3rd   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   15
Group 4th   
GCh Bory Wood XiGia
  Beagle   13
BPIG    SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko   Shikoku   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Bory Wood XiGia

Best Of Opposite Sex
Meriadoc Wynfield Zen Garden


Winners Dog: (1-0-0-1)
Meriadoc Wynfield Zen Garden


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Waldiedox Can U Keep A Secret



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Waldiedox Can U Keep A Secret

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Best Of Opposite Sex
Trakehndachs Journey To Joskip MS

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Best Puppy In Breed
Donachies Blue Moon Of Scota


Winners Dog: (1-2-0-0)
Hashtag Vuela Vuela


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Trakehndachs Journey To Joskip MS

Reserve Winners Bitch
Donachies Blue Moon Of Scota

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Necesse's Defendo Dominus



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
Ch Coso's Solar Storm Of Orion



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Admindac She's The Fairest Online

Best Puppy In Breed
SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm






Group 3 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   20
Group 2nd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   19
Group 3rd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   18
Group 4th   
Wathaman's Flirt'n With Anarchy
  Rottweiler   16
BPIG   
Snoebear's Reigning Crystal Fountain
  Siberian Husky   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Best Owner Handled In Group   
Snoebear's Reigning Crystal Fountain
  Siberian Husky   0
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seaberns Perfect Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seaberns Perfect Storm

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mephisto's Devil Is In The Details

Best Puppy In Breed
Ch Mephisto's Devil Is In The Details



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Affinity's Lock, Shock & Barrel



Winners Bitch: (1-0-1-0)
Affinity's Lock, Shock & Barrel

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sundogs Rolfie

Best Of Opposite Sex
Cerasi Astronomia Nova

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sundogs Rolfie


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sundogs Rolfie


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cerasi Astronomia Nova

Reserve Winners Bitch
Cascadia Brazen Honeybear

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Opposite Sex
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Acostar Tanaki's Fire N Ice

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Wathaman's Flirt'n With Anarchy

Best Of Opposite Sex
Ch Zirkcreek Cuweet Dreams

Best Puppy In Breed
Zirkcreek Dancing In The Dark


Winners Dog: (3-0-0-1)
Wathaman's Flirt'n With Anarchy

Reserve Winners Dog
Zirkcreek Skyfall My Dragnhart


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning Crystal Fountain


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Almazy Anabara Sirius Star

Best Of Opposite Sex
Almazy Anabara Tania Fairy Princess

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Almazy Anabara Sirius Star


Winners Dog: (1-2-0-0)
Almazy Anabara Sirius Star


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Almazy Anabara Tania Fairy Princess

Reserve Winners Bitch
Russkoy Znati Black Star Lady





Group 4 - Paula Ahlman-Stockmari Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   17
Group 2nd    Windacre In Fine Fettle   West Highland White Terrier   16
Group 3rd   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   12
Group 4th   
Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   11
BPIG   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   N/A
Best Owner Handled In Group   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   0
Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Puppy In Breed
Kian's Christmas Magic O'isle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kian's Christmas Magic O'isle

Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Hazel

Best Puppy In Breed
Ch Takala Trails Hazel



Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Den-Mar's All In

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westham's Born This Way



Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)

Reserve Winners Dog
Kometa Rossi Kovid


Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Brave Spirit Tea My Unreal Jewel

Best Of Opposite Sex
Ch Takala Trails Angus



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Distaff A Spot Of Bother

Reserve Winners Bitch
Takala Trails Isabella 2nd

Judge: Paula Ahlman-Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Windacre In Fine Fettle

Best Of Opposite Sex
GChG Skyehigh's Video Game

Best Puppy In Breed
Windacre In Fine Fettle



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Windacre In Fine Fettle

Reserve Winners Bitch
Seawest Bonnie Day





Group 5 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   18
Group 2nd   
GChB Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   16
Group 3rd   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   14
Group 4th   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   13
BPIG   
Lilangelz Oh Yeah
  Pomeranian   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   0
Best Owner Handled In Group   
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice
  Havanese   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Crystaljems Look On D Briteside



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Winners: (2-2-2-1)
MistyTrails Wyntr Perfection At Mephisto

Best Puppy In Breed
MistyTrails Wyntr Perfection At Mephisto

Select Dog
GChB Havadahl Kizmet

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
Ch Rae Anne's Top Gun



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Puppy In Breed
Lilangelz Oh Yeah



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Lilangelz Oh Yeah

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Catching Rainbows

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer







Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   Ch Vetset The Heat Is On   Poodle (Standard)   17
Group 2nd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   15
Group 3rd   
Ch Sunojo How We Say Zee
  Shiba Inu   14
Group 4th    Keewest's Xenii Pacific Encore   Keeshond   13
BPIG    Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion   Chow Chow   N/A
Best Owner Handled In Group   
GCh Doreve's Island West Paladin
  Schipperke   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Craigdale Cumulus El Mundo


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wrapt In Smoke And Mirrors


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Best Puppy In Breed
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Keewest's Xenii Pacific Encore

Best Of Opposite Sex
GCh Daimler's Betty Boop At Klitsa


Winners Dog: (1-0-0-1)
Keewest's Xenii Pacific Encore


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Vetset The Heat Is On

Select Dog
Ch Afterglow Angel Gabriel



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Kimmy Is Here By Island West



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kimmy Is Here By Island West

Reserve Winners Bitch
Raven Of Island West

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunojo How We Say Zee



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Flowers In The Spring


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sealegends Flowers In The Spring

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trekhond's King Of The Road

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man





Group 7 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   GCh Addlee's First Lady At Tiffany   Bearded Collie   26
Group 2nd   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   23
Group 3rd   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   13
Group 4th   
Calibre's Golden Goose
  Collie (Smooth)   11
BPIG   
Blueshire's Big Ben
  Old English Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Of Opposite Sex
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Puppy In Breed
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Select Bitch
Ch Rallentando Raven



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Outburst Hurley Burley

Best Of Opposite Sex
Outburst Goddess Of War

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Outburst Hurley Burley

Best Puppy In Breed
Outburst Goddess Of War

Select Bitch
GCh Border Lane Air On The G String


Winners Dog: (1-1-0-1)
Outburst Hurley Burley


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Outburst Goddess Of War

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kohlein's Karly

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alta Little Red Corvette At RF



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blueshire's Big Ben

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blueshire's Big Ben


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 9 pts (5-3-1-1)
GCh Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
PacificisleMysticisle Naish

Best Of Winners: (5-3-1-1)
PacificisleMysticisle Naish

Best Puppy In Breed
GChB CoastalViews Winter Shades

Select Bitch
GChB CoastalViews Winter Shades


Winners Dog: (5-3-1-1)
Tresta Maximus

Reserve Winners Dog
Cincerlee's Revival


Winners Bitch: (5-3-1-1)
PacificisleMysticisle Naish

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Just Call Me Baby

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By