Skaha Kennel Club
Sunday, September 13, 2015



Related Results

Obedience

Saturday, September 12 (Obedience Trial 1)
Saturday, September 12 (Obedience Trial 2)
Sunday, September 13 (Obedience Trial 3)
Sunday, September 13 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, September 12 (Rally Trial 1)
Saturday, September 12 (Rally Trial 2)
Sunday, September 13 (Rally Trial 3)
Sunday, September 13 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
German Shepherd Dog  
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler
Points: 195 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Siberian Husky  
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
West Highland White Terrier  
Skyehigh's Here We Go Again
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Pug   Xoe's Causin' Trouble
Best Brace In Show
Judge: Pamela Bruce
Leonberger 
Little Mtn's Big Ben & Leonberger 
Ch Ltl Mtn Bring Down The House








Group 1 - Roberto Alvarez Marquez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze
  Spaniel (Clumber)   52
Group 2nd   
Ch Seasyde N Erin's Hear Him Roar
  Pointer   51
Group 3rd   
Ch Tollchester Take It And Go
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   47
Group 4th   
Ch Ghostprints Destination Unknown
  Weimaraner   40
BPIG    Ambertru's After The Storm Two   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Purcell's Life Of The Party   Retriever (Labrador)   0
Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
Dck U Aivaro Rudriquez



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 3 pts
Ch Seasyde N Erin's Hear Him Roar



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 6 pts
Ch Ambertru's After The Storm Two



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 6 pts
Graegill's Makin' Trouble



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 6 pts
Ch Tollchester Take It And Go



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunsetter's Dottie's Goin West



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 2 pts
Ch Carousel Time Out At Kulana



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 4 pts
Ch Justice Cookin Da Meth



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 2 pts
Bragdons Kimber De Bella



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tricklecreek Bacardi Breeze



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ryallcourt In A Spin



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dezertfyre Jaybren's Shining Star at Shayla



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 10 pts
GCh Ghostprints Destination Unknown







Group 2 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hollyrood No Egrets
  Deerhound (Scottish)   9
Group 2nd   
Ch Kingsleah Kalliope
  Afghan Hound   8
Group 3rd   Ch Hidden Cedars Easy Virtue MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   7
Group 4th   
Maxnme's Play Misty For Me
  Whippet   4
BPIG    Lightspeed Capricorn's The One   Saluki   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kingsleah Kalliope



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
Ch Hidden Cedars Easy Virtue MS



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Chilcotin's Harvest Moon



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hollyrood No Egrets



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
GCh Mandajors Highly Explosive At Windrock







Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Ch Maxnme's Play Misty For Me







Group 3 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning
  Siberian Husky   23
Group 2nd   Ch Mytuk's The Contender   Alaskan Malamute   22
Group 3rd   
Bearfactz Dragon Girl
  Akita   19
Group 4th   
Ch Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   18
BPIG   
Ch Shayla's SOA Irish Connection
  Bullmastiff   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Bearfactz Dragon Girl



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mytuk's The Contender



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GCh Alpenblicks Greyfriar's Bobby



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shadigee's Protege



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Shayla's SOA Irish Connection



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Snowy Mountain's Her Majesty



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Ch Ltl Mtns Bazillion Dollar Baby



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Chekrdflag's Funky Music



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
GCh Qualicums Deuces Are Wild



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning







Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sea Of Flames
  Norwich Terrier   25
Group 2nd   
Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   24
Group 3rd   
GCh Cashel's Oban On Ice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   20
Group 4th   
Ch Dotcom-Alcala's Lakota Luna
  American Staffordshire Terrier   19
BPIG   
Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mysticgold's Hear Me Roar   West Highland White Terrier   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dotcom-Alcala's Lakota Luna



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Snow Winds Got It All



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Rootn Lozoe Hit The Jackpot



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
GCh Kingsmere Rootn Redhot Riot



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sea Of Flames



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Red Rock Acapella



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Maiha Dreamaker Trying My Luck



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
GCh Dunsmuir's Black Ice Encore



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cashel's Oban On Ice



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darwyn Bruhil's Flying Circus



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GCh Skyehigh's Here We Go Again







Group 5 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Primahaus Diamonds For Kenric
  Cavalier King Charles Spaniel   29
Group 2nd   
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions
  Pug   24
Group 3rd   
GCh MistyTrails Reddi N'Will'n
  Havanese   16
Group 4th   
Ch Kintana du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   14
BPIG   
Windmist West End Girl
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe's Causin' Trouble   Pug   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts
GCh Primahaus Diamonds For Kenric



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
Ch Belissimo Bravo Veni Vidi Vici



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Hileigh's Lucky In Love



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kintana du Domaine de Polana



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
GCh MistyTrails Reddi N'Will'n



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts
GCh Truluv's Patent Pending



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
Ch Windmist West End Girl



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 7 pts
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Ch Depasquiet Madame Butterfly







Group 6 - Roberto Alvarez Marquez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Viva Las Vegas
  Bulldog   29
Group 2nd   
GCh Rockydell Hotschott Sirius Dancer
  French Bulldog   22
Group 3rd    Madriglace JJ   Lowchen   17
Group 4th   
Keesrich Pawstep GameOfThrones
  Keeshond   12
BPIG    Keewest's Rock N' Roll   Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wildheart Truaire Feu de Joie   Lowchen   0
Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
Island's Babyblue At CB's



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 5 pts
GCh Waylin's Baja Rosa



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Iroc Viva Las Vegas



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 4 pts
GCh Rockydell Hotschott Sirius Dancer



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ufourea Sun Fire Girl



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 2 pts
GCh Keesrich Pawstep GameOfThrones



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 4 pts
Ch Madriglace JJ



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
GCh Penndragon Allegro Assai



Judge: Roberto Alvarez Marquez

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   22
Group 2nd   
GCh Loehrs' Island Bound
  Old English Sheepdog   20
Group 3rd   
Ch Linkridge Blackberry
  Shetland Sheepdog   19
Group 4th   
GCh Pineridgice Eyvindur
  Iceland Sheepdog   15
BPIG   
Ch CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Loehr's Island Royal Flush   Old English Sheepdog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Chantilly's Don't Mind If I Do



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Ch Milaro Super Nova Blackcomb



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts
GCh Aychess N Celticmoon's Inveraray



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Celticmoon N Aychess Copa De Oro



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
Koves-Berci Betyar Dalia 'Fabio'



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Loehrs' Island Bound



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Linkridge Blackberry



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By