South Shore Kennel Club
Saturday, June 6, 2015 - Show 2



Related Results

Conformation

Saturday, June 06 (Show 1)
Saturday, June 06 (Show 2)
Sunday, June 07 (Show 3)
Sunday, June 07 (Show 4)

Obedience

Saturday, June 06 (Obedience Trial 1)
Sunday, June 07 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, June 06 (Rally Obedience Trial 1)
Sunday, June 07 (Rally Obedience Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Australian Shepherd  
Ch Copperridge's Win Advisory
Points: 106 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best In Show
Judge: Paul Odenkirchen
  
Reserve Best In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Bulldog  
Ch Bluemount Silver Spirit
Best Puppy In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Spaniel (English Springer)  
Segre's Big Cheese at Remme
Best Baby Puppy In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Shetland Sheepdog   Talisker's Ginseng








Group 1 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amberview Socie'te' Cartier
  Retriever (Golden)   22
Group 2nd   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   16
Group 3rd   
Ch Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   15
Group 4th    Loyal Labradors Leighra Laced With Promise   Retriever (Labrador)   14
BPIG   
Segre's Big Cheese at Remme
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   0
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
HickoryTavern Secret Entourage



Winners Bitch: (0-1-0-0)
HickoryTavern Secret Entourage

Open Bitch Class
1st HickoryTavern Secret Entourage


Class results courtesy of: John Macdonald



4-6 Month Dog Class
1st Ignatio del Fiume



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silvercreek's Lone Star at Wildbrook

Best Of Opposite Sex
Salmoncove's Cadence At Wildbrook

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silvercreek's Lone Star at Wildbrook


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl

Open Bitch Class
1st Sun Devil Heat Wave At Mystcurl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fleetwings Braetoft Fuld Maane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fleetwings Braetoft Fuld Maane

12-18 Month Bitch Class
1st Fleetwings Braetoft Fuld Maane


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
Ch Jackson's This Kiss at Eirene

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Ambercreek's Gold Nugget

Best Puppy In Breed
Ch Jackson's This Kiss at Eirene


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Ambercreek's Miss Ellie May

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambercreek's Miss Ellie May

4-6 Month Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top
2nd Fourkay's Ray Of Sunshyne


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Loyal Labradors Leighra Laced With Promise

Best Of Opposite Sex
GCh Everwoods All Fired Up

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Moorbern's Loyal La Salle

Best Puppy In Breed
Startop Everwood Infamous Angel


Winners Dog: (1-2-1-1)
Doukare's A Buddy For Me

Senior Puppy Dog Class
1st Doukare's A Buddy For Me


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Moorbern's Loyal La Salle

Reserve Winners Bitch
Startop Everwood Infamous Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Startop Everwood Infamous Angel

Canadian Bred Bitch Class
1st Moorbern's Loyal La Salle

4-6 Month Bitch Class
1st Everwood's Paint It Black


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shadyhill's Black Cuillin Mtn

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Black Cuillin Mtn


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shadyhill's Black Cuillin Mtn

Junior Puppy Dog Class
1st Shadyhill's Black Cuillin Mtn



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Segre's Big Cheese at Remme

Best Of Opposite Sex
Waternymph's Riding The Wind

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Segre's Big Cheese at Remme

Best Puppy In Breed
Segre's Big Cheese at Remme


Winners Dog: (2-1-0-0)
Segre's Big Cheese at Remme

Reserve Winners Dog
Adamant's Riding High

Junior Puppy Dog Class
1st Segre's Big Cheese at Remme

Open Dog Class
1st Adamant's Riding High


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Waternymph's Riding The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Waternymph's Riding The Wind


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   Ch Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   11
Group 2nd   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   9
Group 3rd   
Ch Telkel Encore Une Manigance SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 4th    Miloki's Trouble B'rooing   Basenji   7
BPIG    Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Raydachs Firefly SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Miloki's Trouble B'rooing



4-6 Month Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jalhar Traveller Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jalhar Traveller Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Jalhar Traveller Girl


Class results courtesy of: John Macdonald



4-6 Month Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kleinteck Six Days in May MLC



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kleinteck Six Days in May MLC

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kleinteck Six Days in May MLC


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhill's New Hope At Ashdown MS




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Best Puppy In Breed
Leoralees Its All About Me MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Leoralees Its All About Me MW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telkel Encore Une Manigance SL



4-6 Month Bitch Class
1st Dufailloux Intruse Dans Le Noir SL


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Livewire Made in America

Best Of Opposite Sex
Ch Harbour Deep Rollin In Clover SW


Winners Dog: (1-0-0-1)
Livewire Made in America

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Livewire Made in America


4-6 Month Bitch Class
1st Raydachs Firefly SW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
Ch Paradigm's Winds Of Winter



4-6 Month Bitch Class
1st Ridishia Closer To The Heart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer


4-6 Month Dog Class
1st Doonabrig McCartney's Ballad



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sioul's Black Caviar
  Doberman Pinscher   17
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   16
Group 3rd    Cinnrhee's Bet'n On The River   Boxer   14
Group 4th   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   12
BPIG   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lena Spartanska Osada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lena Spartanska Osada

Junior Puppy Bitch Class
1st Lena Spartanska Osada


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cinnrhee's Bet'n On The River

Best Of Opposite Sex
Top Hat's Irresistible Marder

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cinnrhee's Bet'n On The River


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cinnrhee's Bet'n On The River

12-18 Month Dog Class
1st Cinnrhee's Bet'n On The River


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Top Hat's Irresistible Marder

Open Bitch Class
1st Top Hat's Irresistible Marder


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
Ch Maribelle's Unforgettable Fire




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ciana Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Ch Credi Del Ecousse



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ciana Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Ciana Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Sioul's Black Caviar




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Karador's Fish House Punch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Goldwater's Silver Tip



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Goldwater's Silver Tip

Reserve Winners Bitch
Goldwater's Penelope

12-18 Month Bitch Class
1st Goldwater's Silver Tip

Open Bitch Class
1st Goldwater's Penelope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Oh What Fun

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dushanbe's Oh What Fun

Best Puppy In Breed
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Select Bitch
GCh Dushanbe's Let It Snow


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dushanbe's What's the Scoop

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's What's the Scoop


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Dushanbe's Oh What Fun

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Oh What Fun


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry

12-18 Month Bitch Class
1st Skansen's Big Girls Don't Cry


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chimini's Vanessa Russo

Best Of Opposite Sex
Chimini's In This Together

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chimini's Vanessa Russo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chimini's In This Together

Open Dog Class
1st Chimini's In This Together


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chimini's Vanessa Russo

Open Bitch Class
1st Chimini's Vanessa Russo


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   Ch Wintergems Teddy Bear   West Highland White Terrier   10
Group 2nd   
Fyrewyre Dragonfox Hellfire
  Fox Terrier (Wire)   8
Group 3rd   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   7
Group 4th    Presbrooke Snack Cracker   Schnauzer (Miniature)   6
BPIG   
Fyrewyre Dragonfox Hellfire
  Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III

Best Puppy In Breed
Regalridge Amelia Airedale III



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III

Senior Puppy Bitch Class
1st Regalridge Amelia Airedale III


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Reserve Winners Bitch
Laspalmas Lucky Nomad Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla

Open Bitch Class
1st Laspalmas Lucky Nomad Lady


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Moorbern Moxie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bernfield's Moorbern Moxie


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bernfield's Pee Wee Herman

Open Dog Class
1st Bernfield's Pee Wee Herman


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bernfield's Moorbern Moxie

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Moorbern Moxie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fyrewyre Dragonfox Hellfire

Best Puppy In Breed
Fyrewyre Dragonfox Hellfire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fyrewyre Dragonfox Hellfire

Junior Puppy Bitch Class
1st Fyrewyre Dragonfox Hellfire


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Presbrooke Snack Cracker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Presbrooke Snack Cracker

Open Dog Class
1st Presbrooke Snack Cracker



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wintergems Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   21
Group 2nd   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   18
Group 3rd   
Ch Fwaggles She's So Fine
  Toy Manchester Terrier   15
Group 4th   
Rockhurst's Smile
  Havanese   14
BPIG    Maribeso Pumped Up Kicks   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maribeso Hotter Than Hell   Papillon   0
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonetree Mischief At SuShine

Best Puppy In Breed
Stonetree Mischief At SuShine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonetree Mischief At SuShine

Senior Puppy Dog Class
1st Stonetree Mischief At SuShine



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Jolly Jumper des Jardins de Gossypium

Best Of Opposite Sex
Jade Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Jade Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jade Du Domaine De Polana

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jade Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockhurst's Smile




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly


Winners Dog: (1-0-1-1)
Kabecca Grayson Vindicator

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kabecca Grayson Vindicator



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cheristar's It's In His Kiss




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Fantasy's Que Sera Sera Chi Chi

Best Of Opposite Sex
Jasione's Lara

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Maribeso Pumped Up Kicks

Best Puppy In Breed
Maribeso Pumped Up Kicks


Winners Dog: (2-1-1-0)
Maribeso Pumped Up Kicks

Reserve Winners Dog
Gnomehavens Saint Camber

Senior Puppy Dog Class
1st Gnomehavens Saint Camber

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maribeso Pumped Up Kicks

4-6 Month Dog Class
1st Maribeso Hotter Than Hell


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Jasione's Lara

Junior Puppy Bitch Class
1st Jasione's Lara


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Chandelier

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chriscendo Call Of The Sun


Winners Dog: (1-1-1-0)
Chriscendo Call Of The Sun

Open Dog Class
1st Chriscendo Call Of The Sun


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chriscendo Chandelier

Open Bitch Class
1st Chriscendo Chandelier


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Select Dog
Ch Spicerack's Hot Chilli Pepper




Class results courtesy of: John Macdonald




4-6 Month Bitch Class
1st Annadeans Sassy Lassie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fwaggles She's So Fine




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shan Yhaven Secret Weapon

Open Dog Class
1st Shan Yhaven Secret Weapon



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   7
Group 2nd    Opal's A Justified Edition   Shih Tzu   6
Group 3rd   
GCh Seawind's Rocky Shore
  Keeshond   5
Group 4th   
Ch Arisu's I'm Your Man
  Shiba Inu   1
BPIG    Opal's A Justified Edition   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Onsengeltje Secret Admirer   Dalmatian   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald




4-6 Month Bitch Class
1st Onsengeltje Secret Admirer


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Seawind's Rocky Shore

Best Of Opposite Sex
GCh Bijzondere Wilhelmina of James

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Draakring's Whisper In Time


Winners Dog: (1-1-1-1)
Draakring Come Let Me Whisper

Open Dog Class
1st Draakring Come Let Me Whisper


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Draakring's Whisper In Time

Open Bitch Class
1st Draakring's Whisper In Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jet's Illustrious Gypsy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Arisu's I'm Your Man




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opal's A Justified Edition

Best Puppy In Breed
Opal's A Justified Edition



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opal's A Justified Edition

Open Bitch Class
1st Opal's A Justified Edition


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   12
Group 2nd   
Ch Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   10
Group 3rd   
GCh Thistlebrae Gone With the Wind
  Collie (Rough)   9
Group 4th   
Ch Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   5
BPIG   
Ch Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talisker's Ginseng   Shetland Sheepdog   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Select Dog
Ch Novacoast Burden of Proof


4-6 Month Dog Class
1st Novacoast Ez On The Eyes


4-6 Month Bitch Class
1st Novacoast EZ To Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Thistlebrae Gone With the Wind

Best Of Opposite Sex
Feoras Fierce Commotion

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Feoras Fierce Commotion


Winners Dog: (1-1-1-1)
Feoras Fierce Commotion

12-18 Month Dog Class
1st Feoras Fierce Commotion


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Feoras Heart Bandit

12-18 Month Bitch Class
1st Feoras Heart Bandit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Helwinn's Buttercup Berry Baby

Best Of Opposite Sex
Pacco von Micurs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Helwinn's Buttercup Berry Baby

Best Puppy In Breed
Pacco von Micurs


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pacco von Micurs

Senior Puppy Dog Class
1st Pacco von Micurs


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Helwinn's Buttercup Berry Baby

Open Bitch Class
1st Helwinn's Buttercup Berry Baby


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paray's Fabulousity

Best Puppy In Breed
GCh Paray's Fabulousity



4-6 Month Bitch Class
1st Talisker's Ginseng


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Curig FaerieTale Keltic Magick

Best Puppy In Breed
Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Curig FaerieTale Keltic Magick

Reserve Winners Bitch
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Senior Puppy Bitch Class
1st Curig FaerieTale Keltic Magick

Open Bitch Class
1st Corhil Diamond Dust At Aldercrest


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By