Newfoundland (All-Breed) Kennel Club
Friday, November 20, 2020 - Show-1



Related Results

Obedience

Saturday, November 21 (Obedience-1)
Sunday, November 22 (Obedience-2)

Rally Obedience

Saturday, November 21 (Rally-1)
Sunday, November 22 (Rally-2)



Results courtesy of:


-- Newfoundland (All Breed) Kennel Club --
www.newfoundlandkennelclub.ca


Best In Show
Judge: Mary Spinelli
German Shepherd Dog  
GCh Riverryan's Smokin' In The Boyz Room
Points: 80 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mary Spinelli
Beagle  
GCh Shillington Sweet Tooth
Points: 70
Best Puppy In Show
Judge: Mary Spinelli
Spaniel (English Springer)   Remme's Walkabout In The Stars
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mary Spinelli
Retriever (Golden)   Fare's Toy Story Rex
Best Altered In Show
Judge: Mary Spinelli
  








Group 1 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluestone Fairy Tail
  Spaniel (English Cocker)   18
Group 2nd   
GCh Gofetch Beaumont Hamel
  Retriever (Labrador)   16
Group 3rd   Ch Plaisance Princess Maia   Setter (English)   9
Group 4th   
GCh Nautilus Luck Of The Irish
  Retriever (Golden)   6
BPIG    Remme's Walkabout In The Stars   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fare's Toy Story Rex   Retriever (Golden)   0
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Nautilus Luck Of The Irish


Winners Dog: (2-0-1-0)
Goldiemay's In My Spot

Reserve Winners Dog
Canza's Mystic Falls


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Opposite Sex
Ch Onarock's Harvest Moon

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Gallivant Gofetch Gingersnap

Select Dog
Ch Gofetch Feller From Fortune


Winners Dog: (1-3-2-1)
Onarock's Jedi Master


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Gallivant Gofetch Gingersnap

Reserve Winners Bitch
Onarock's Beach Stone

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Plaisance Princess Maia

Best Of Opposite Sex
GCh Plaisance King Louis Jolliet



Winners Bitch: (1-0-1-1)
Plaisance Princess Marah

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Bluestone Fairy Tail


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Remme's Moonlight Delight Ember

Best Puppy In Breed
Remme's Walkabout In The Stars



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Remme's Moonlight Delight Ember

Reserve Winners Bitch
Remme's Walkabout In The Stars

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused

Best Puppy In Breed
Rhapsody Glazed And Confused


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused






Group 2 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   14
Group 2nd   
Duchwood's Time Of Opportunity MSP
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   10
Group 3rd   
GCh McCartney's Always Lavish
  Whippet   8
Group 4th   
Ch Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   5
BPIG    Shillington Smart Cookie   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Daydreamer Chetcote Blackntan Ferrari Testarossa   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Shillington Sweet Tooth

Best Puppy In Breed
Shillington Smart Cookie



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Shillington Smart Cookie

Reserve Winners Bitch
Bigsmithy Diana

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Duchwood's Time Of Opportunity MSP



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Duchwood's Time Of Opportunity MSP

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Jackwyre King Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Jackwyre's Heartbreak Prince

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana


Winners Dog: (3-1-0-0)
Jackwyre's Heartbreak Prince

Reserve Winners Dog
Jackwyre Long Live


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh McCartney's Always Lavish

Best Of Opposite Sex
Ch Shetara MistressforChristmas


Winners Dog: (1-0-1-1)
Shetara's Imagine






Group 3 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Davik's Luck Of The Draw   Siberian Husky   16
Group 2nd   
GCh Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   15
Group 3rd    Brooklane's Chevy Chevelle   Rottweiler   12
Group 4th   
Vanquish Cinbar Maestros Venom
  Boxer   9
BPIG    Martini's East Coast Marvel   Boxer   N/A
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 5 pts (5-1-0-0)
Vanquish Cinbar Maestros Venom

Best Of Opposite Sex
Maestro Vanquish Highway Girl

Best Of Winners: (5-1-0-0)
Vanquish Cinbar Maestros Venom

Best Puppy In Breed
Martini's East Coast Marvel


Winners Bitch: (5-1-0-0)
Maestro Vanquish Highway Girl

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Of Opposite Sex
GCh Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Select Dog
Ch Liberator's Kodachrome



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Northern-Grace Des Terres De La Rairie



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsrock Atlantic Monarch



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Brooklane's Chevy Chevelle

Best Of Opposite Sex
Brooklane's Classy Corvette

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Brooklane's Chevy Chevelle


Winners Dog: (2-1-0-0)
Brooklane's Chevy Chevelle

Reserve Winners Dog
Brooklane's Cruzin Camero


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Brooklane's Classy Corvette

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Davik's Luck Of The Draw







Group 4 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st    Dashwood's Dawn Of McRaegan   West Highland White Terrier   4
Group 2nd    Alphaloup Eastern Delta Burke   Russell Terrier   1
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    McRaegan's Love For Nita   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke


Winners Dog: (1-1-0-0)
Journey's End Tango


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Dashwood's Dawn Of McRaegan

Best Puppy In Breed
McRaegan's Love For Nita



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Dashwood's Dawn Of McRaegan

Reserve Winners Bitch
McRaegan's Love For Nita





Group 5 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   7
Group 2nd    Dashwood Seagryph Perfect Alibi   Griffon (Brussels)   6
Group 3rd    Michaelmas Taylin Neave   Pekingese   5
Group 4th   
Mightymites Dare To Dream
  Miniature Pinscher   4
BPIG    Michaelmas Taylin Neave   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Drageltik's Bubbles   Pug   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-0)
Ch Chesmu Henry de l'Amitola

Best Of Opposite Sex
Cantata East Coast Mists Of Avalon

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Maracaibo The Highlander

Best Puppy In Breed
Cantata East Coast Mists Of Avalon


Winners Dog: (2-1-1-0)
Maracaibo The Highlander

Reserve Winners Dog
Maracaibo Red Ryder


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Cantata East Coast Mists Of Avalon

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mightymites Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mightymites Dare To Dream

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Michaelmas Taylin Neave

Best Puppy In Breed
Michaelmas Taylin Neave



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Michaelmas Taylin Neave









Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
Barhund Her Majesty
  Xoloitzcuintli (Standard)   6
Group 2nd    Opals Guess Who   Shih Tzu   5
Group 3rd   
Keesridge Straighten Your Halo
  Keeshond   3
Group 4th    Umbra Aberwyn On Target   Poodle (Miniature)   2
BPIG    Opals Guess Who   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Reveries Rising Tide From Stolen Valor   French Bulldog   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander


Winners Dog: (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keesridge Straighten Your Halo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keesridge Straighten Your Halo


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Best Of Opposite Sex
Leeanns Mya Wanna Be A Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target


Winners Dog: (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Leeanns Mya Wanna Be A Star

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Opals Guess Who

Best Puppy In Breed
Opals Guess Who


Winners Dog: (2-0-0-0)
Opals Guess Who

Reserve Winners Dog
Opal N' Autumns Travelling Man


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Barhund Her Majesty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Barhund Her Majesty



Group 7 - Todd Foley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Riverryan's Smokin' In The Boyz Room
  German Shepherd Dog   9
Group 2nd   
Catalyst's Wastin' Gas
  Australian Cattle Dog   6
Group 3rd    Stone Hill's True North   Australian Shepherd   5
Group 4th   Ch Bannerstone Bluebell Rhea   Collie (Rough)   1
BPIG    Stonehill's In Style   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malka's Bar None   Australian Shepherd   0
Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Stone Hill's True North

Best Of Opposite Sex
Malka's One Great Love

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Stonehill's True North

Best Puppy In Breed
Stonehill's In Style


Winners Dog: (1-3-0-0)
Malka's One Great Love


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Stonehill's True North

Reserve Winners Bitch
Malka's Letting Go

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bannerstone Bluebell Rhea



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bannerstone Road Goes Ever On

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Riverryan's Smokin' In The Boyz Room

Best Of Opposite Sex
New Era's Raider

Best Of Winners: (1-1-0-1)
New Era's Raider


Winners Dog: (1-1-0-1)
New Era's Raider


Winners Bitch: (1-1-0-1)
New Era's Liberty Bell v Eclipse

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By