Newfoundland (All-Breed) Kennel Club
Sunday, November 22, 2020 - Show-5



Related Results

Obedience

Saturday, November 21 (Obedience-1)
Sunday, November 22 (Obedience-2)

Rally Obedience

Saturday, November 21 (Rally-1)
Sunday, November 22 (Rally-2)



Results courtesy of:


-- Newfoundland (All Breed) Kennel Club --
www.newfoundlandkennelclub.ca


Best In Show
Judge: Wendy Anderson
Beagle  
GCh Shillington Sweet Tooth
Points: 85 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Anderson
Spaniel (English Cocker)  
GCh Bluestone Fairy Tail
Points: 72
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Anderson
Shih Tzu   Opals Guess Who
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Anderson
Spaniel (English Springer)   Segre's Aim For The Moon
Best Altered In Show
Judge: Wendy Anderson
  








Group 1 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluestone Fairy Tail
  Spaniel (English Cocker)   23
Group 2nd   
GCh Nautilus Luck Of The Irish
  Retriever (Golden)   21
Group 3rd   
GCh Gofetch Beaumont Hamel
  Retriever (Labrador)   17
Group 4th    Captiva Beauty And Brawn   Setter (Irish)   10
BPIG    Remme's Walkabout In The Stars   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Segre's Aim For The Moon   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
Ambercreek Princess Marleena

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Goldiemay's In My Spot


Winners Dog: (2-1-1-0)
Goldiemay's In My Spot

Reserve Winners Dog
Canza's Mystic Falls


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Ambercreek Princess Marleena

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Opposite Sex
Ch Onarock's Harvest Moon

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Onarock's Jedi Master

Select Dog
Ch Gofetch Feller From Fortune


Winners Dog: (1-3-2-1)
Onarock's Jedi Master


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Onarock's Beach Stone

Reserve Winners Bitch
Gofetch Wait A Fair Wind

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Plaisance Princess Maia

Best Of Opposite Sex
GCh Plaisance King Louis Jolliet

Select Dog
Ch Plaisance Lord Kensley



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Plaisance Princess Marah

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Captiva Beauty And Brawn

Best Of Opposite Sex
Kenerin Hugs 'n Kisses

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Captiva Beauty And Brawn


Winners Dog: (2-1-0-0)
Captiva Beauty And Brawn

Reserve Winners Dog
Silverstone Seaside Ripple


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Kenerin Hugs 'n Kisses

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Bluestone Fairy Tail

Best Of Opposite Sex
Bluestone Fall For Prince Albert Of Oderin


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Remme's Moonlight Delight Ember

Best Puppy In Breed
Remme's Walkabout In The Stars



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Remme's Moonlight Delight Ember

Reserve Winners Bitch
Remme's Walkabout In The Stars

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused

Best Puppy In Breed
Rhapsody Glazed And Confused


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused






Group 2 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   12
Group 2nd   
GCh McCartney's Always Lavish
  Whippet   8
Group 3rd   
Ch Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 4th   
Duchwood's Time Of Opportunity MSP
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   6
BPIG    Shillington Smart Cookie   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Daydreamer Chetcote Blackntan Ferrari Testarossa   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Shillington Sweet Tooth

Best Puppy In Breed
Shillington Smart Cookie



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Shillington Smart Cookie

Reserve Winners Bitch
Bigsmithy Diana

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Duchwood's Time Of Opportunity MSP



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Longonlovings Island Sunset MSP

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana

Best Of Opposite Sex
Jackwyre's Heartbreak Prince

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana


Winners Dog: (3-1-0-0)
Jackwyre's Heartbreak Prince

Reserve Winners Dog
Jackwyre King Of My Heart


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh McCartney's Always Lavish







Group 3 - Todd Foley Top Dog
Points
Group 1st   Ch Davik's Luck Of The Draw   Siberian Husky   17
Group 2nd   
GCh Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   16
Group 3rd    Brooklane's Chevy Chevelle   Rottweiler   13
Group 4th   
GCh Kingsrock Atlantic Monarch
  Leonberger   10
BPIG    Martini's East Coast Marvel   Boxer   N/A
Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
Briley's Wear It Like Warpaint

Best Of Opposite Sex
Maestro Vanquish Highway Girl

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Briley's Wear It Like Warpaint

Best Puppy In Breed
Martini's East Coast Marvel

Select Dog
Ch Vanquish Maestro The Real Slim Shady


Winners Dog: (4-1-1-0)
Briley's Wear It Like Warpaint

Reserve Winners Dog
Vanquish Cinbar Maestros Venom


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Maestro Vanquish Highway Girl

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maribelle's Part Of Your World



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maribelle's Part Of Your World

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Of Opposite Sex
Ch Liberator's Kodachrome

Select Dog
GCh Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Northern-Grace Des Terres De La Rairie



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsrock Atlantic Monarch



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweetirons Facebook Official

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Brooklane's Chevy Chevelle

Best Of Opposite Sex
Brooklane's Classy Corvette

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Brooklane's Chevy Chevelle


Winners Dog: (2-1-0-0)
Brooklane's Chevy Chevelle

Reserve Winners Dog
Brooklane's Cruzin Camero


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Brooklane's Classy Corvette

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Davik's Luck Of The Draw







Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st    Dashwood's Dawn Of McRaegan   West Highland White Terrier   3
Group 2nd    Alphaloup Eastern Delta Burke   Russell Terrier   1
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    McRaegan's Love For Nita   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Best Of Opposite Sex
Journey's End Tango

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke


Winners Dog: (1-1-0-0)
Journey's End Tango


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dashwood's Dawn Of McRaegan

Best Puppy In Breed
McRaegan's Love For Nita



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dashwood's Dawn Of McRaegan

Reserve Winners Bitch
McRaegan's Love For Nita





Group 5 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st    Chriscendo Cornerstone   Pomeranian   10
Group 2nd    Michaelmas Taylin Neave   Pekingese   9
Group 3rd   
GCh Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   8
Group 4th    Dashwood Seagryph Perfect Alibi   Griffon (Brussels)   7
BPIG    Chriscendo Cornerstone   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Drageltik's Bubbles   Pug   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 5 pts (5-1-0-0)
Sigma Chi Kratos From Cuddle Me

Best Of Opposite Sex
Cantata East Coast Mists Of Avalon

Best Of Winners: (5-1-0-0)
Sigma Chi Kratos From Cuddle Me

Best Puppy In Breed
Cantata East Coast Mists Of Avalon


Winners Dog: (5-1-0-0)
Sigma Chi Kratos From Cuddle Me

Reserve Winners Dog
Jewelcroft's East Coast Fever


Winners Bitch: (5-1-0-0)
Cantata East Coast Mists Of Avalon

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mightymites Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mightymites Dare To Dream

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Michaelmas Taylin Neave

Best Puppy In Breed
Michaelmas Taylin Neave



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Michaelmas Taylin Neave

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chriscendo Cornerstone

Best Puppy In Breed
Chriscendo Cornerstone


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chriscendo Cornerstone










Group 6 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Barhund Her Majesty
  Xoloitzcuintli (Standard)   6
Group 2nd    Opals Guess Who   Shih Tzu   5
Group 3rd    Umbra Aberwyn On Target   Poodle (Miniature)   3
Group 4th   
Keesridge Straighten Your Halo
  Keeshond   1
BPIG    Opals Guess Who   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Reveries Rising Tide From Stolen Valor   French Bulldog   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander


Winners Dog: (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keesridge Straighten Your Halo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keesridge Straighten Your Halo


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Best Of Opposite Sex
Leeanns Mya Wanna Be A Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target


Winners Dog: (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Leeanns Mya Wanna Be A Star

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Opals Guess Who

Best Puppy In Breed
Opals Guess Who


Winners Dog: (2-0-0-0)
Opals Guess Who

Reserve Winners Dog
Opal N' Autumns Travelling Man


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Barhund Her Majesty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Barhund Her Majesty



Group 7 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Riverryan's Smokin' In The Boyz Room
  German Shepherd Dog   8
Group 2nd    Stonehill's True North   Australian Shepherd   5
Group 3rd   
Catalyst's Wastin' Gas
  Australian Cattle Dog   2
Group 4th   Ch Bannerstone Bluebell Rhea   Collie (Rough)   1
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Malka's Bar None   Australian Shepherd   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Stonehill's True North



Winners Bitch: (1-2-0-0)
Stonehill's True North

Reserve Winners Bitch
Malka's Letting Go

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bannerstone Bluebell Rhea



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bannerstone Road Goes Ever On

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts
GCh Riverryan's Smokin' In The Boyz Room

Best Of Opposite Sex
New Era's Raider

Best Of Winners:
New Era's Liberty Bell v Eclipse


Winners Dog:
New Era's Raider

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By