Moncton Kennel Club
Saturday, November 11, 2023 - Show-1



Related Results

Obedience

Saturday, November 11 (Obedience Trial-1)
Saturday, November 11 (Obedience Trial-2)
Sunday, November 12 (Obedience Trial-3)
Sunday, November 12 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, November 11 (Rally Trial-1)
Saturday, November 11 (Rally Trial-2)
Sunday, November 12 (Rally Trial-3)
Sunday, November 12 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Mary Spinelli
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 175 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mary Spinelli
Retriever (Labrador)  Ch Huntsdown Black Tie Event
Points: 153
Best Puppy In Show
Judge: Mary Spinelli
Poodle (Standard)  
Ch Maydele's Data Never Lies
Best Altered In Show
Judge: Mary Spinelli
American Staffordshire Terrier  
Ch River Oak's Feelin' Foxy
Best Veteran In Show
Judge: Mary Spinelli
Australian Shepherd  
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet








Group 1 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   Ch Huntsdown Black Tie Event   Retriever (Labrador)   43
Group 2nd   
Ch Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   35
Group 3rd   
GChB Marsuvica's Golden Boy
  Spaniel (American Cocker)   28
Group 4th   
GCh DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   25
BPIG    Captiva Will To Conquer   Setter (Irish)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   0
Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB DuValin Quartz

Best Of Opposite Sex
DuValin Senora Chichera

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Duvalin Zircon

Best Puppy In Breed
DuValin Salem


Winners Dog: (1-2-1-0)
Duvalin Zircon

Open Dog Class
1st Duvalin Zircon


Winners Bitch: (1-2-1-0)
DuValin Senora Chichera

Reserve Winners Bitch
DuValin Salem

Junior Puppy Bitch Class
1st DuValin Salem

Open Bitch Class
1st DuValin Senora Chichera

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 13 pts (1-5-3-5)
GChS Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams

Best Of Opposite Sex
Ch Goldiva's Tipsy With Goldrox

Best Of Winners: (1-5-3-5)
Quyens Ambertru's Yeti Cooler

Best Puppy In Breed
Quyens Ambertru's Yeti Cooler

Select Dog
GCh Quyen's Q&H Lt. Commander MacKay

Select Bitch
GChB Happy Acres Rising Tide


Winners Dog: (1-5-3-5)
Quyens Ambertru's Yeti Cooler

Junior Puppy Dog Class
1st Quyens Ambertru's Yeti Cooler

7 & Over Veteran Dog Class
1st GChS YBFGoldens All Or Nothing JustB


Winners Bitch: (1-5-3-5)
Goldiva's Under My Spell Tkn

Reserve Winners Bitch
Quyen's Q&H Que Two

Junior Puppy Bitch Class
1st Eirene's Sunset Strip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quyen's Q&H Que Two

Open Bitch Class
1st Goldiva's Under My Spell Tkn
2nd Goldiva's Crimson N Clover
3rd Ambercroft's Martini Shaken Not Stirred At Fare

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Tidewaters Highland Fling

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 7 pts (0-5-3-0)
Ch Huntsdown Black Tie Event

Best Of Opposite Sex
Royal Flush's Winter Solstice 'Wynn'

Best Puppy In Breed
KhylarCreek Phoning Home From Fenwyck

Select Dog
GCh Woodducks' Gentle On My Mind



Winners Bitch: (0-5-3-0)
Royal Flush's Winter Solstice 'Wynn'

Reserve Winners Bitch
Torngat Living Legend At Wildbrook

Junior Puppy Bitch Class
1st KhylarCreek Phoning Home From Fenwyck

Senior Puppy Bitch Class
1st Camlab's Total Eclipse Of The Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Torngat Living Legend At Wildbrook

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Cross Border News

Open Bitch Class
1st Royal Flush's Winter Solstice 'Wynn'

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Wing It

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Roaneden's Wing It

Best Puppy In Breed
RCToller’s Meant to be

Select Dog
Ch RCTollers Heartbreaker

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Plaisance King Of Nightlife



Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind

Best Of Opposite Sex
GCh Alivia Flowers Klitsdvor

Best Puppy In Breed
Captiva Will To Conquer


Winners Dog: (1-0-1-1)
Captiva Will To Conquer

Open Dog Class
1st Captiva Will To Conquer


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Marsuvica's Golden Boy

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Kandy Kane Kaper

Best Puppy In Breed
Nevaehlea's Graceland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Marsuvica's Kandy Kane Kaper

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Graceland

Senior Puppy Bitch Class
1st Nevaehlea's Graceland

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Kandy Kane Kaper

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Remme's Joy To The World

Best Of Opposite Sex
Shore Gibson's Finest

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Remme's Joy To The World

Best Puppy In Breed
Remme's Joy To The World


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shore Gibson's Finest

Open Dog Class
1st Shore Gibson's Finest


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Remme's Joy To The World

Senior Puppy Bitch Class
1st Remme's Joy To The World





Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   21
Group 2nd   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   17
Group 4th   
GChS Shillington Sweet Tooth
  Beagle   15
BPIG    Shillington Sugar Cube   Beagle   N/A
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Best Puppy In Breed
Blackwing'n Wasenshi's Windsong



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Senior Puppy Bitch Class
1st Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChS Shillington Sweet Tooth

Best Of Opposite Sex
Shillington Sugar Cube

Best Puppy In Breed
Shillington Sugar Cube


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shillington Sugar Cube

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shillington Sugar Cube


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
GChB Chetcote La Parisenne

Select Bitch
GChS Chetcote Do You Wanna Dance



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GChB Rabows Rebellion ML

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Celestial

Select Bitch
Ch Admindac Hocus Pocus MSP



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Genson's Don't Call Me Charlie

Best Of Opposite Sex
Genson's Sweet Scarlett



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Genson's Sweet Scarlett

Open Bitch Class
1st Genson's Sweet Scarlett

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
GCh E R Dox Merlin Green The Great



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Inglenooks Flower Of Kingsbrae

12-18 Month Bitch Class
1st Inglenooks Flower Of Kingsbrae





Group 3 - Peter Laventhall-Wolfish Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lueldar's Across The Pond To Spiritrun
  Alaskan Malamute   15
Group 2nd   
GChG Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   11
Group 3rd   Ch Karleo's In Tune With Pyradigm   Great Pyrenees   10
Group 4th   
Pattedeau Call Of The Loon
  Portuguese Water Dog   9
BPIG   
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan
  Bullmastiff   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   0
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0



7 & Over Veteran Dog Class
1st GCh Triumf Sibiri Magnat


Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Spiritrun Sweet Dreams

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Spiritrun Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Spiritrun Sweet Dreams

Select Dog
GChB Novamals Autumn Uprising


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Spiritrun Sweet Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Spiritrun Sweet Dreams

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Plainsong's Classic Country



Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot

Best Of Opposite Sex
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan

Best Puppy In Breed
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh GiZah's Out of This World

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ignite's Catalina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ignite's Catalina

Open Bitch Class
1st Ignite's Catalina

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh EverEndeavor Indigo Wizard Archer

Best Of Opposite Sex
EverEndeavor Urbosa's Fury Kira



Winners Bitch: (0-1-1-0)
EverEndeavor Urbosa's Fury Kira

Open Bitch Class
1st EverEndeavor Urbosa's Fury Kira

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Creek Danes A Rock In The Stream



Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's In Tune With Pyradigm



Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rua Soleil Bohemian Belle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rua Soleil Bohemian Belle

Open Bitch Class
1st Rua Soleil Bohemian Belle

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pattedeau Call Of The Loon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pattedeau Call Of The Loon

12-18 Month Bitch Class
1st Pattedeau Call Of The Loon

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway







Group 4 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   13
Group 2nd   
GCh Jewelbox Amethyste
  Bedlington Terrier   12
Group 3rd   
Ch Ellerker's Direct Flight
  Schnauzer (Miniature)   11
Group 4th   GCh Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   10
BPIG    Gateway's Cup Of Tea For Upthecreek   Cairn Terrier   N/A
Group 1st (Altered)   
Ch River Oak's Feelin' Foxy
  American Staffordshire Terrier   0
Group 2nd (Altered)   
Upthecreek's Lucky
  Cairn Terrier   0




Sexually Altered Bitch Class
1st Ch River Oak's Feelin' Foxy

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jewelbox Amethyste



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Lochlomond's Flight Of The Falcon

Best Of Opposite Sex
Ch Showme Scottish Dancer

Best Puppy In Breed
Gateway's Cup Of Tea For Upthecreek


Sexually Altered Dog Class
1st Upthecreek's Lucky


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Gateway's Cup Of Tea For Upthecreek

Junior Puppy Bitch Class
1st Gateway's Cup Of Tea For Upthecreek

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
GCh Sunjoy's Gingerbread Man

Select Dog
Ch Glahms Fairview Echo Of The Island



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Aurora Sky In Violet

Best Puppy In Breed
Venandi's Aurora Sky In Violet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Aurora Sky In Violet

Junior Puppy Bitch Class
1st Venandi's Aurora Sky In Violet

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KinCara Joined At The Zip

Best Puppy In Breed
KinCara Joined At The Zip



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KinCara Joined At The Zip

Senior Puppy Bitch Class
1st KinCara Joined At The Zip

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Newvista's Sheza Lil Outlaw

Best Puppy In Breed
Newvista's Sheza Lil Outlaw

Select Bitch
Ch Newvista's Hey There Georgie Girl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Newvista's Sheza Lil Outlaw

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Sheza Lil Outlaw

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's Direct Flight



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Peter Laventhall-Wolfish Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle
  Havanese   26
Group 2nd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   24
Group 3rd    Mardigrais Dazzling Gem Of Fire   Cavalier King Charles Spaniel   17
Group 4th    Diamondsun's Lamborghini   Papillon   15
BPIG   
Southern Roots The Next Chapter
  Italian Greyhound   N/A
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Aura's Golden Cosmos
  Pug   0
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Mardigrais Dazzling Gem Of Fire

Best Puppy In Breed
Mardigrais Dazzling Gem Of Fire

Select Bitch
Ch Sushine Spitfire v RiverHaus



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mardigrais Dazzling Gem Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Mardigrais Dazzling Gem Of Fire

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Best Puppy In Breed
Lacshen Nia:wen Ki Wahi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Senior Puppy Bitch Class
1st Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle

Best Of Opposite Sex
Ch Weatherford's Moonbeam Valentine



Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 6 pts (0-1-4-2)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GChB Cassiopeia Spring Into Action

Best Puppy In Breed
Southern Roots The Next Chapter

Select Dog
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper

Select Bitch
GCh Kabecca Raindance Itty Bitty Secret



Winners Bitch: (0-1-4-2)
Southern Roots The Next Chapter

Junior Puppy Bitch Class
1st Southern Roots The Next Chapter

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Diamondsun's Lamborghini

Best Of Opposite Sex
Kildrummy Striking Pride

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Diamondsun's Lamborghini

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Lamborghini


Winners Dog: (2-4-0-0)
Diamondsun's Lamborghini

Reserve Winners Dog
Kildrummy Blackjack

Senior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Lamborghini
2nd Kildrummy Blackjack


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Kildrummy Striking Pride

Reserve Winners Bitch
Kildrummy Victory Now

Junior Puppy Bitch Class
1st Kildrummy Victory Now
2nd Ruffcuts Baylee

Canadian Bred Bitch Class
1st Kildrummy Striking Pride

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Rio

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kristari's Fly Me Over The Moon

Best Puppy In Breed
Hidden Perch Starry Night Sky





Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Aura's Golden Cosmos


Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nesting Dolls Ezekiel @ Oceaniahcc & BMZ

Best Of Opposite Sex
Tiny Comrades Tynnis Meadow @ Oceaniahcc

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nesting Dolls Ezekiel @ Oceaniahcc & BMZ

Best Puppy In Breed
Tiny Comrades Tynnis Meadow @ Oceaniahcc

Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Marsuvica's Last Time Around

Best Of Opposite Sex
Depasquiet N Shanash Making A Spark

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Marsuvica's Last Time Around

Best Puppy In Breed
Depasquiet N Shanash Making A Spark

Select Bitch
Ch Marsuvica's Bust My Bustle


Winners Dog: (1-2-0-1)
Depasquiet N Shanash Making A Spark

Senior Puppy Dog Class
1st Depasquiet N Shanash Making A Spark





Group 6 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Delphinium's Dashing Dynamite
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
GCh Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune
  Shiba Inu   8
Group 3rd    Discover Keesbrook's Pandora   Keeshond   6
Group 4th    Fullofbull's No Soup For You   French Bulldog   5
BPIG   
Ch Maydele's Data Never Lies
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Majestic Sandial Layla

Best Puppy In Breed
GCh Majestic Sandial Layla



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hispot's Homerun



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fullofbull's No Soup For You

Best Puppy In Breed
Fullofbull's No Soup For You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fullofbull's No Soup For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's No Soup For You

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Discover Keesbrook's Pandora



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Discover Keesbrook's Pandora

Open Bitch Class
1st Discover Keesbrook's Pandora

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Delphinium's Dashing Dynamite

Best Of Opposite Sex
Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Best Puppy In Breed
Ch Maydele's Data Never Lies

Select Dog
Ch Maydele's Data Never Lies


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Senior Puppy Bitch Class
1st Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune

Best Of Opposite Sex
GChS Wolfriver's Taiho Koki





Group 7 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Quymera's Awakening
  German Shepherd Dog   39
Group 2nd   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   35
Group 3rd   Ch Empyrean's The Last Piece   Australian Shepherd   34
Group 4th   
GCh Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait
  Belgian Shepherd Dog   24
BPIG    Nikkilen Truespirit Double The Magic   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   0
Group 1st (Altered)   
GChEx Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 9 pts (2-2-3-3)
Ch Empyrean's The Last Piece

Best Of Opposite Sex
GCh Brenton's Princess Of Darkness

Best Of Winners: (2-2-3-3)
Malka's Under The Sea

Best Puppy In Breed
Malka's Under The Sea

Select Dog
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Select Bitch
Ch Amadore Ray Of Sun Shine


Winners Dog: (2-2-3-3)
Novacoast Danger Zone

Reserve Winners Dog
Tresrullah's Mac Attack

Canadian Bred Dog Class
1st Novacoast Danger Zone
2nd Tresrullah's Mac Attack

7 & Over Veteran Dog Class
1st GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet


Winners Bitch: (2-2-3-3)
Malka's Under The Sea

Reserve Winners Bitch
Malka's You Are The Reason

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Under The Sea

12-18 Month Bitch Class
1st Malka's You Are The Reason

Sexually Altered Bitch Class
1st GChEx Novacoast EZ To Love

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Quymera's Awakening

Best Of Opposite Sex
Ch Tazzman's Optimistic Outlook Vegrenan


Winners Dog: (2-0-1-1)
Moda's Zeus Bring The Thunder

Reserve Winners Dog
Blaze Vom Feuerfluss

12-18 Month Dog Class
1st Blaze Vom Feuerfluss

Open Dog Class
1st Moda's Zeus Bring The Thunder


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
Ch Salish' Ror To Riverside

Best Of Opposite Sex
Ch Morningstars Can't Fight The Power Of Love

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Riversides Darling Delight

Best Puppy In Breed
Rockyvalley's Luck Be A Lady

Select Dog
Ch Pinewood's Legend Of A Rhinestone Cowboy


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Riversides Darling Delight

Reserve Winners Bitch
Legacys Cinnamon Twist

Junior Puppy Bitch Class
1st Journeys End Whispering Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockyvalley's Luck Be A Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Riversides Darling Delight

Open Bitch Class
1st Legacys Cinnamon Twist

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Bagatelle Bad Moon Rising


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Immerzu Original Sinner

Select Bitch
Ch Immerzu Mischief Managed



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Granite Heritage At Bridgeway

Best Of Opposite Sex
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Puppy In Breed
Nikkilen Truespirit Double The Magic

Select Bitch
Ch Lyricisle's Goddess Of Pop


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Joska Free Style


Winners Dog: (1-0-1-0)
Joska Honour Roll

Open Dog Class
1st Joska Honour Roll


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By