Victoria County Kennel Club
Sunday, April 28, 2019 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, April 26 (Show # 1)
Friday, April 26 (Show # 2)
Saturday, April 27 (Show # 3)
Saturday, April 27 (Show # 4)
Sunday, April 28 (Show # 5)
Sunday, April 28 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Multi BIS / MRBIS / RCC BISS National Am. GCHB Can GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty RN CA CGC
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Dianne Miller
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 167 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Dianne Miller
Chinese Crested  
GCh Wind's Da Vinci Code
Points: 139
Best Puppy In Show
Judge: Dianne Miller
French Bulldog  
Ch Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor
Best Veteran In Show
Judge: Dianne Miller
Afghan Hound  
GCh Winterbourne's Amantaka








Group 1 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cockerlea's Justin Time
  Spaniel (English Cocker)   35
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   34
Group 3rd    Storiline Lone Wolf   Retriever (Golden)   31
Group 4th   Ch Perryglen's Skipping Stones   Pointer   22
BPIG   Ch Stannyfield's Gentleman Bandit   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Editions Manhattan Project
  Setter (English)   0
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Perryglen's Skipping Stones



Veteran Bitch Class
1st Ch Perryglen's Betty Boop


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Stannyfield's Gentleman Bandit

Best Of Opposite Sex
Stannyfield Willa's Della Rose

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Stannyfield's Gentleman Bandit

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Gentleman Bandit


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Stannyfield Willa's Della Rose

Reserve Winners Bitch
Stannyfield's Who Is On First

Senior Puppy Bitch Class
1st Stannyfield Willa's Della Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Stannyfield's Who Is On First


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Duenorth Spring Loaded


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rush's Just Another Werewolf

12-18 Month Dog Class
1st Rush's Just Another Werewolf



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
Storiline Lone Wolf

Best Of Opposite Sex
Amberview Splash On The Hudson

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Storiline Lone Wolf

Best Puppy In Breed
Stormynights Starlite Starbrite

Select Dog
Ch Setherwood Your Ad Here

Select Bitch
GCh Baileymist Rhymes N Reasons


Winners Dog: (1-5-1-2)
Amberview Splash On The Hudson

Open Dog Class
1st Amberview Splash On The Hudson

Veteran Dog Class
1st Ch Setherwood Xcalibur


Winners Bitch: (1-5-1-2)
Storiline Lone Wolf

Reserve Winners Bitch
Blastem Sterre Port In A Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Stormynights Starlite Starbrite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blastem Sterre Port In A Storm

Open Bitch Class
1st Storiline Lone Wolf
2nd Goldiva's Little Bitty Pretty One
3rd Goldiva's Runway Model

Veteran Bitch Class
1st Ch Sterre Blast'em Widgeon Widget


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Ch Rosebrook's Tuscan Sun

Best Of Opposite Sex
Devonsleigh's Bare Necessities

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Devonsleigh's Bare Necessities

Best Puppy In Breed
Ch Rosebrook's Tuscan Sun

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker


Winners Dog: (2-3-2-0)
Asklars Pale Moon

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric

Senior Puppy Dog Class
1st Asklars Pale Moon

Open Dog Class
1st Startop's Rhetoric


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Best Puppy In Breed
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial


Winners Dog: (1-1-1-0)
Katyra All For One

12-18 Month Dog Class
1st Katyra All For One


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Senior Puppy Bitch Class
1st Katyra Flat Top Beat 4 Glacial


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Setterrama Race To Editions



Veteran Bitch Class
1st GChEx Editions Manhattan Project


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Harbinger's Good Times At Heathercroft

Best Of Opposite Sex
Ch Valley View Dancing Quail



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cockerlea's Justin Time




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Bonneterre Ozzy Mika

Best Of Opposite Sex
Chakra's Home Sweet Home

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Chakra's Home Sweet Home

Select Dog
Ch Adrian's North Star Dreamer


Winners Dog: (1-1-1-1)
Chakra's Home Sweet Home

12-18 Month Dog Class
1st Chakra's Home Sweet Home


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Bonneterre Eh Miz Trini

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   Ch Wonderstruck Jomyr Smoke Rings   Whippet   25
Group 2nd   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   20
Group 3rd    Foxtrot's Ahead By A Century   Rhodesian Ridgeback   18
Group 4th   
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador
  Deerhound (Scottish)   13
BPIG    Windstorm Azad Beatrix   Saluki   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Mijkelh Monsoon

Best Of Opposite Sex
GCh Napier's Omg Did You Hear

Best Puppy In Breed
Mijkelh Monsoon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mijkelh Monsoon

Junior Puppy Dog Class
1st Mijkelh Monsoon

Veteran Dog Class
1st GCh Winterbourne's Amantaka



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Nylucha's Icing On The Cake

Best Of Opposite Sex
Coburn Horchata Ice

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Coburn Horchata Ice

Best Puppy In Breed
Coburn Horchata Ice


Winners Dog: (1-1-0-1)
Coburn Horchata Ice

Junior Puppy Dog Class
1st Coburn Horchata Ice


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sedona Tourmaline

Open Bitch Class
1st Sedona Tourmaline


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Palakore's Talisman

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote The Edge Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Chetcote Rumour Has It

Select Bitch
Ch Chetcote Saucy Sensation



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Chetcote Rumour Has It

Reserve Winners Bitch
Snowdancer's Ain't No Wire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Rumour Has It

Open Bitch Class
1st Snowdancer's Ain't No Wire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Fanta's AlluringAuroraBorealis

Best Of Opposite Sex
Ch Fanta's Arctic Rebel

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Fanta's AlluringAuroraBorealis

Best Puppy In Breed
Fanta's AlluringAuroraBorealis


Winners Dog: (1-2-1-0)
Fanta's Mighty Hunter Orion

Senior Puppy Dog Class
1st Fanta's Mighty Hunter Orion


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Fanta's AlluringAuroraBorealis

Reserve Winners Bitch
Fanta's Northernstar Nite Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Northernstar Nite Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fanta's AlluringAuroraBorealis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Foxtrot's Ahead By A Century

Best Of Opposite Sex
GCh County Line's It Is Written In The Stars

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Foxtrot's Ahead By A Century

Select Dog
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Select Bitch
Ch Nirokii Jewel At Kopera


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Foxtrot's Ahead By A Century

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxtrot's Ahead By A Century

Veteran Bitch Class
1st GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Puppy In Breed
Windstorm Azad Beatrix



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Windstorm Azad Beatrix

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstorm Azad Beatrix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Wonderstruck Jomyr Smoke Rings

Best Of Opposite Sex
Navyn Classic Moet

Best Puppy In Breed
Navyn Classic Moet

Select Dog
Ch Clandara's Driving The Bentley

Select Bitch
Ch McCartney's Lyrical Rock Music



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Navyn Classic Moet

Senior Puppy Bitch Class
1st Navyn Classic Moet


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   27
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   26
Group 3rd   
Pure Karma Del Gran Oso Negro
  Newfoundland   23
Group 4th   
Ch Delta Liberator Commandicate
  Doberman Pinscher   22
BPIG    Snowmist Paco Kingdom Navjord   Siberian Husky   N/A
Best Veteran In Group   Ch Avatars Oops I Did It Again With Brassring   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene

Best Of Opposite Sex
Ch Bearhug's Rocky Horror Show

Best Puppy In Breed
Ch Bearhug's Rocky Horror Show



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bearhug's NorthernSong

Reserve Winners Bitch
Bearhug's Xa Pretty Medusa

Senior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's NorthernSong
2nd Bearhug's Xa Pretty Medusa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Canton Sur In My Dreams

Best Of Opposite Sex
Wagner Pride Of Justin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Canton Sur In My Dreams

Best Puppy In Breed
Wagner Pride Of Justin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wagner Pride Of Justin

Junior Puppy Dog Class
1st Wagner Pride Of Justin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Canton Sur In My Dreams

Open Bitch Class
1st Canton Sur In My Dreams

Veteran Bitch Class
1st Ch Avatars Oops I Did It Again With Brassring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Hannoveria Top Gun

Select Dog
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones


Winners Dog: (3-0-1-0)
Hannoveria Top Gun

Reserve Winners Dog
Kalinka Esugey Bagatur

12-18 Month Dog Class
1st Hannoveria Top Gun

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Black Spirit All Eyez On Me

Open Dog Class
1st Kalinka Esugey Bagatur


Veteran Bitch Class
1st Argus Electra Hanooka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Delta Liberator Commandicate

Best Of Opposite Sex
GCh Mervio Chosen Warrior V Sioul

Best Puppy In Breed
Delta Liberator Commandicate

Select Bitch
GCh Liberator's On A High Note



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Delta Liberator Commandicate

Senior Puppy Bitch Class
1st Delta Liberator Commandicate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

12-18 Month Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Ridgehaven's Estrela Kodiak



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Best Puppy In Breed
Eirians The Johnny Rotten


Winners Dog: (1-2-1-0)
Furyan's Bull Durham

Senior Puppy Dog Class
1st Furyan's Bull Durham


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Reserve Winners Bitch
Eirians The Johnny Rotten

Junior Puppy Bitch Class
1st Eirians The Johnny Rotten

12-18 Month Bitch Class
1st Steenfeldt Eat Your Heart Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear

Open Dog Class
1st Nightline Grizzly Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Snowmist Paco Kingdom Navjord

Best Puppy In Breed
Snowmist Paco Kingdom Navjord


Winners Dog: (2-0-0-1)
Snowmist Paco Kingdom Navjord

Reserve Winners Dog
Bain's Northern Playn For Keeps

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist Paco Kingdom Navjord

Open Dog Class
1st Bain's Northern Playn For Keeps



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   9
Group 2nd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   8
Group 3rd   
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   7
Group 4th   
GCh Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   6
BPIG   
Essexshire Hurricane Hazel
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Famous Cruella Friend Of Mine

Best Puppy In Breed
Essexshire Hurricane Hazel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Famous Cruella Friend Of Mine

Reserve Winners Bitch
Essexshire Hurricane Hazel

Junior Puppy Bitch Class
1st Essexshire Hurricane Hazel

Open Bitch Class
1st Famous Cruella Friend Of Mine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cabaret Red Raider

Best Of Opposite Sex
Meliagold Salutes Mother Goose



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Meliagold Salutes Mother Goose

Open Bitch Class
1st Meliagold Salutes Mother Goose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windyfields L'Ingenue



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windyfields L'Ingenue

Reserve Winners Bitch
Hiwire Victoria Of Mazara

Open Bitch Class
1st Windyfields L'Ingenue
2nd Hiwire Victoria Of Mazara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tuxntails Malachi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested   22
Group 2nd   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   16
Group 3rd   
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   12
Group 4th   Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black   Griffon (Brussels)   11
BPIG    Shirmont Coming Attraction   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Shirmont Coming Attraction

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Shirmont Coming Attraction

Best Puppy In Breed
Shirmont Coming Attraction


Winners Dog: (2-1-1-0)
Glenorchys Fame And Fortune 2nd

Reserve Winners Dog
Rowantree Golden Promise

12-18 Month Dog Class
1st Rowantree Golden Promise

Open Dog Class
1st Glenorchys Fame And Fortune 2nd


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Shirmont Coming Attraction

Senior Puppy Bitch Class
1st Shirmont Coming Attraction


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
Ch Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Cabaret Dasha All Eyes On Me

Best Puppy In Breed
Curlious Tldr

Select Dog
GCh Sassytails I Go Commando


Winners Dog: (2-1-2-1)
Cabaret Dasha All Eyes On Me

Reserve Winners Dog
Curlious Tldr

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Curlious Tldr

Open Dog Class
1st Cabaret Dasha All Eyes On Me


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Windwater Ladyday Black Dress

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Ladyday Black Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Frosted Pebbles



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Weylinmarsh's Plata Esterlina

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Plata Esterlina



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Weylinmarsh's Plata Esterlina

Reserve Winners Bitch
Sonrisas I'd Be Jealous Too

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Plata Esterlina

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh Bramble Sweetbriar

Open Bitch Class
1st Sonrisas I'd Be Jealous Too


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Toscane I Love Bunnies

Best Of Opposite Sex
Belina Leather And Lace At Rythm

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Toscane I Love Bunnies


Winners Dog: (2-1-0-0)
Toscane I Love Bunnies

Reserve Winners Dog
Clandara's Pagani

Open Dog Class
1st Toscane I Love Bunnies
2nd Clandara's Pagani


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Belina Leather And Lace At Rythm

Canadian Bred Bitch Class
1st Belina Leather And Lace At Rythm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Xzotic Rozy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Xzotic Rozy

Reserve Winners Bitch
Dayjuel Infinite Love

Canadian Bred Bitch Class
1st Dayjuel Infinite Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Xzotic Rozy
2nd Dayjuel Honeysuckle Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   19
Group 2nd   
GCh Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   18
Group 3rd   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   17
Group 4th   
Ch Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor
  French Bulldog   15
BPIG   
Ch Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor
  French Bulldog   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Selectabull's Running Bear

Best Of Opposite Sex
Ch Chan Chue One Kiss With Selectabull

Best Puppy In Breed
Ch Selectabull's Running Bear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Senior Puppy Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Bellefleet's Sydney's Magnus

Best Of Opposite Sex
Ch Horizon Zoelle Running With Scissors

Best Puppy In Breed
Ch Horizon Zoelle Running With Scissors


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bellefleet's Sydney's Magnus

Open Dog Class
1st Bellefleet's Sydney's Magnus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Alaman's Show Me The Money

Best Of Opposite Sex
Magisterial's Check These Legs

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Magisterial's Check These Legs

Best Puppy In Breed
Ch Alaman's Show Me The Money


Winners Dog: (1-1-0-1)
Magisterial's Check These Legs

Junior Puppy Dog Class
1st Magisterial's Check These Legs


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Ormar Foregone Conclusion

Canadian Bred Bitch Class
1st Ormar Foregone Conclusion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   24
Group 2nd   
GCh Maplemyst's Moonshadow
  Finnish Lapphund   22
Group 3rd   
Ch Comeaway Rich And Charming
  Collie (Rough)   16
Group 4th    James Maximus Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   13
BPIG   
Ch Twistofate Journey Of The Heart
  Border Collie   N/A
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Aleshanee Dasher


Veteran Dog Class
1st GCh Tresrullah's All Tuckered Out


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aleshanee Dasher

Open Bitch Class
1st Aleshanee Dasher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Twistofate Journey Of The Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Bellaclan Royal Heiress Of Shepstone

Best Puppy In Breed
Ch Twistofate Journey Of The Heart

Select Dog
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Phoenix From The Dogsfarm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Phoenix From The Dogsfarm

12-18 Month Dog Class
1st Phoenix From The Dogsfarm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Comeaway Rich And Charming

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Seafire

Select Dog
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks


Winners Dog: (1-0-2-0)
Sylvan Argent Windsong Seafire

Senior Puppy Dog Class
1st Sylvan Argent Windsong Seafire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Colwick's Front Page News




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts (2-0-1-3)
GCh Maplemyst's Moonshadow

Best Of Opposite Sex
GCh Maplemyst Guardianofthegalaxy

Select Bitch
GCh Maplemyst True North


Winners Dog: (2-0-1-3)
Maplemyst Tip Of The Iceberg

Reserve Winners Dog
Ember's Dragon In The Myst

12-18 Month Dog Class
1st Maplemyst Tip Of The Iceberg

Open Dog Class
1st Ember's Dragon In The Myst



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
James Maximus Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Ileigh Vom Bergimwald

Best Of Winners: (1-2-0-0)
James Maximus Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-2-0-0)
James Maximus Vom Burgimwald

12-18 Month Dog Class
1st James Maximus Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ileigh Vom Bergimwald

Reserve Winners Bitch
Freya Vom Burgimwald

12-18 Month Bitch Class
1st Ileigh Vom Bergimwald

Open Bitch Class
1st Freya Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ashland's Radiant Cowboy

Best Of Opposite Sex
Frontrunner Chief General

Best Puppy In Breed
Ch Ashland's Radiant Cowboy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Frontrunner Chief General

12-18 Month Bitch Class
1st Frontrunner Chief General


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lakesong's Special Agent

Best Puppy In Breed
Lakesong's Special Agent


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lakesong's Special Agent

Reserve Winners Dog
Lakesong's Slice Of Life

Junior Puppy Dog Class
1st Lakesong's Special Agent
2nd Lakesong's Slice Of Life



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
O'Neill's The General's Scout

Best Of Opposite Sex
Queenly's Queen Of Hearts

Best Of Winners: (1-1-0-0)
O'Neill's The General's Scout


Winners Dog: (1-1-0-0)
O'Neill's The General's Scout

12-18 Month Dog Class
1st O'Neill's The General's Scout


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Queenly's Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Queenly's Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By