Miramichi Kennel Club
Saturday, September 26, 2015 - Show 1



Related Results

Obedience

Saturday, September 26 (Trial 1)
Sunday, September 27 (Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, September 26 (Trial 1)
Sunday, September 27 (Trial 2)



Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Dalmatian  
Onsengeltje Secret Endeavour
Points: 73 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Spaniel (Clumber)  
GCh Whidbey's Charleston Chew
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Dalmatian  
Onsengeltje Secret Endeavour
Best Altered In Show
Judge: Robert Rowbotham
Shih Tzu  
Loghavens Forever In My Heart
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
German Shepherd Dog  
Harmonia's Rise and Shine








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   10
Group 2nd   
GCh Amberview Socie'te' Cartier
  Retriever (Golden)   9
Group 3rd   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   5
Group 4th   
GCh Akar Viktor's Sweet Dreams
  Vizsla (Smooth-Haired)   4
BPIG   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Altered In Group    Backroad Bold as Brass   Retriever (Golden)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Best Puppy In Breed
Ignatio del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Ignatio del Fiume



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
Backroad Diamore Dream

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Backroad Duck Duck Gooze

Best Puppy In Breed
Backroad Extraordinarily Irish


Winners Dog: (1-2-1-0)
Backroad Duck Duck Gooze

12-18 Month Dog Class
1st Backroad Duck Duck Gooze


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Backroad Diamore Dream

Reserve Winners Bitch
Backroad Extraordinarily Irish

Senior Puppy Bitch Class
1st Backroad Extraordinarily Irish

12-18 Month Bitch Class
1st Backroad Diamore Dream

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Backroad Bold as Brass


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Doindogs Chelsea Marie

Best Of Opposite Sex
Kindspirit In The Beginning

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Lobuff's Startin' Over

Best Puppy In Breed
Everwood's Paint It Black


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kindspirit In The Beginning

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kindspirit In The Beginning


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Lobuff's Startin' Over

Reserve Winners Bitch
Everwood's Paint It Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Everwood's Paint It Black

Open Bitch Class
1st Lobuff's Startin' Over


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Akar Viktor's Sweet Dreams




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - Alan Ewles Top Dog
Points
Group 1st   Ch Raydachs Rippin Good   Dachshund (Standard Wire-Haired)   9
Group 2nd   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   8
Group 3rd   Ch Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   6
Group 4th    Corkery's Caught In The Act   Basset Hound   5
BPIG   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Corkery's Caught In The Act

Best Of Opposite Sex
Corkery's Take the Cake

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Corkery's Caught In The Act


Winners Dog: (1-1-0-0)
Corkery's Caught In The Act

12-18 Month Dog Class
1st Corkery's Caught In The Act


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Corkery's Take the Cake

12-18 Month Bitch Class
1st Corkery's Take the Cake


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Jalhar Traveller Girl

Best Of Opposite Sex
Lemonladies Start Me Up Ollie

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lemonladies Start Me Up Ollie

Best Puppy In Breed
Lemonladies Start Me Up Ollie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Lemonladies Start Me Up Ollie

Junior Puppy Dog Class
1st Lemonladies Start Me Up Ollie


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lemonladies Dream Boat Annie

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemonladies Dream Boat Annie


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Raydachs Rippin Good




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams

Best Puppy In Breed
GCh Auriga's Pocketful of Dreams

Select Bitch
Ch Kan Trace All I Do Is Win




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services





Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - Alan Ewles Top Dog
Points
Group 1st    Riverwest Becca   Entlebucher Mountain Dog   12
Group 2nd   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   10
Group 3rd   
GCh Belnois Locked N' Loaded
  Bernese Mountain Dog   7
Group 4th   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   6
BPIG    Riverwest Becca   Entlebucher Mountain Dog   N/A
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Briley's Black Onyx

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Briley's Black Onyx

Best Puppy In Breed
Briley's Black Onyx


Winners Dog: (1-1-0-1)
Briley's Black Onyx

Junior Puppy Dog Class
1st Briley's Black Onyx


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Top Hat's Irresistible Marder

Open Bitch Class
1st Top Hat's Irresistible Marder


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Riverwest Bojangles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Puppy In Breed
Riverwest Becca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Best Puppy In Breed
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Select Bitch
Ch Britlinblues Walking On Sunshine


Winners Dog: (1-1-0-2)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Junior Puppy Dog Class
1st Britlinblue Dancin In The Moonlite


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Shorelines East West Shameless

Junior Puppy Bitch Class
1st Shorelines East West Shameless


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alegup's Call Me Rufus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alegup's Call Me Rufus

Open Dog Class
1st Alegup's Call Me Rufus



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silcort Cindy




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jing Jing Ii

Best Puppy In Breed
Jing Jing Ii


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jing Jing Ii

Junior Puppy Dog Class
1st Jing Jing Ii



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   Ch Haeloganlane's MacLaughlin   West Highland White Terrier   7
Group 2nd   Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire   Fox Terrier (Wire)   6
Group 3rd   
Keepsake Abegweit Willie
  Soft-Coated Wheaten Terrier   5
Group 4th    Mersey Allegro Con Brio   Manchester Terrier   4
BPIG   Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire   Fox Terrier (Wire)   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus



Winners Bitch: (0-1-0-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus

12-18 Month Bitch Class
1st RZenith N Hollytroy's Lexus


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler

12-18 Month Dog Class
1st Crombie's Rhett Butler



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ch Onsengeltje Secret Admirer

Best Puppy In Breed
Ch Onsengeltje Secret Admirer




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire

Best Puppy In Breed
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kreuzritters Fall From Grace

Best Puppy In Breed
Kreuzritters Fall From Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kreuzritters Fall From Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Kreuzritters Fall From Grace


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mersey Allegro Con Brio

Best Puppy In Breed
Mersey Allegro Con Brio



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mersey Allegro Con Brio

Junior Puppy Bitch Class
1st Mersey Allegro Con Brio


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scandvik Java Rush

Senior Puppy Bitch Class
1st Scandvik Java Rush


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Best Puppy In Breed
Keepsake Abegweit Willie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Senior Puppy Dog Class
1st Keepsake Abegweit Willie



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Haeloganlane's MacLaughlin




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - Alan Ewles Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   15
Group 2nd   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   14
Group 3rd   
Ch Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   13
Group 4th   
Witherow's Prima Ballerina
  Havanese   12
BPIG    Xcel's Fairway Indecent Player   Chinese Crested   N/A
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Xcel's Fairway Indecent Player

Best Of Opposite Sex
Ch Kiss Me Quick N'Co

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Xcel's Fairway Indecent Player

Best Puppy In Breed
Xcel's Fairway Indecent Player


Winners Dog: (2-1-0-1)
Xcel's Fairway Indecent Player

Reserve Winners Dog
Fairway's Cut The Corner

Senior Puppy Dog Class
1st Xcel's Fairway Indecent Player

Open Dog Class
1st Fairway's Cut The Corner


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Oceaniahcc Rising Sun Chalise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oceaniahcc Rising Sun Chalise


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Witherow's Prima Ballerina

Select Bitch
Ch Adamas Acernis Baleigh



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Witherow's Prima Ballerina

Open Bitch Class
1st Witherow's Prima Ballerina


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

12-18 Month Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Passionpaps Breaking Bad

Best Of Opposite Sex
Ch Kinduhaven's Sugar'N Sass

Best Puppy In Breed
Mawenpaw's One Night Stand

Select Dog
GCh Okkak's Magnus Lacelink



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Mawenpaw's One Night Stand

Junior Puppy Bitch Class
1st Mawenpaw's One Night Stand


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Best Puppy In Breed
Annadeans Sassy Lassie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Junior Puppy Bitch Class
1st Annadeans Sassy Lassie


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zatua Atua Nove Kasio



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zatua Atua Nove Kasio

Open Bitch Class
1st Zatua Atua Nove Kasio


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   9
Group 2nd   Ch Daulokkes Flora Danica   French Bulldog   5
Group 3rd   
Ch Symarun's Your Cheating Heart
  Shih Tzu   4
Group 4th    Desjardin's Let's Go Kyro   Poodle (Standard)   3
BPIG   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aristocrafts Back in Business
  French Bulldog   0
Best Altered In Group   
Loghavens Forever In My Heart
  Shih Tzu   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje Infinite

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Secret Endeavour


Winners Dog: (1-3-0-0)
Onsengeltje Secret Endeavour

Junior Puppy Dog Class
1st Onsengeltje Secret Endeavour


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Onsengeltje Infinite

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Secret Admirer

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Infinite
2nd Onsengeltje Secret Admirer

12-18 Month Bitch Class
1st Onsengeltje Just Sayit Already


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daulokkes Flora Danica



3-6 Month Bitch Class
1st Aristocrafts Back in Business


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Angelsun Intense Attraction


3-6 Month Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha


Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Oakwood v Kaitler Midnight Train to Georgia


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Keesridge Fire and Ice


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belcourt Chippendale

Best Puppy In Breed
Belcourt Chippendale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belcourt Chippendale

Senior Puppy Dog Class
1st Belcourt Chippendale



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Desjardin's Let's Go Kyro



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Desjardin's Let's Go Kyro

Reserve Winners Bitch
Bijou's Glorious Red of Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Desjardin's Let's Go Kyro

Open Bitch Class
1st Bijou's Glorious Red of Rose


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Symarun's Your Cheating Heart

Best Puppy In Breed
Ch Symarun's Your Cheating Heart


3-6 Month Dog Class
1st Halo's Journey To Victory Lane

Sexually Altered Dog Class
1st Loghavens Forever In My Heart


3-6 Month Bitch Class
1st Halo's New Journey To Opal's
2nd Halo's Journey to Opal's

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st    Snowbelt's All American Boy   Australian Shepherd   5
Group 2nd   
GCh Timberline's Runnin' Wild
  German Shepherd Dog   3
Group 3rd    Sunnyseas After Shock   Shetland Sheepdog   2
Group 4th   
Estrella's Pretty Betty Quick
  Bearded Collie   0
BPIG    Sunnyseas After Shock   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harmonia's Rise and Shine
  German Shepherd Dog   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Snowbelt's All American Boy

Best Puppy In Breed
Risingstar's Take Two


Winners Dog: (2-0-0-0)
Snowbelt's All American Boy

Reserve Winners Dog
Risingstar's Take Two

Junior Puppy Dog Class
1st Risingstar's Take Two

Open Dog Class
1st Snowbelt's All American Boy



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Estrella's Pretty Betty Quick



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Estrella's Pretty Betty Quick

12-18 Month Bitch Class
1st Estrella's Pretty Betty Quick


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Timberline's Runnin' Wild



3-6 Month Bitch Class
1st Harmonia's Rise and Shine


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sunnyseas After Shock

Best Of Opposite Sex
Nikkilen's Resitience

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sunnyseas After Shock

Best Puppy In Breed
Sunnyseas After Shock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sunnyseas After Shock

Junior Puppy Dog Class
1st Sunnyseas After Shock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nikkilen's Resitience

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Resitience


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By