Lakeland Kennel & Obedience Club
Sunday, July 3, 2022 - Show-5



Related Results

Conformation

Friday, July 01 (Show-1)
Friday, July 01 (Show-2)
Saturday, July 02 (Show-3)
Saturday, July 02 (Show-4)
Sunday, July 03 (Show-5)
Sunday, July 03 (Show-6)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCHB Ghostpine's Quantum Leap NTD ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Tannis Postma
Lakeland Terrier  
GCh Affirm's Charismatic
Points: 144 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tannis Postma
Beagle  
GCh DragonPearl What If I Could Fly
Points: 126
Best Puppy In Show
Judge: Tannis Postma
Parson Russell Terrier  
Ch Westham's Born This Way








Group 1 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   28
Group 2nd   
GCh Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   27
Group 3rd   
GChB Allsgold's Darby Downes
  Retriever (Golden)   21
Group 4th   
Inglis Above The Sky
  Retriever (Flat-Coated)   15
BPIG   
Inglis Above The Sky
  Retriever (Flat-Coated)   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Duchess du Pimbina

Best Of Opposite Sex
Ch DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duchess du Pimbina

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bianca's BrazosRiver Tahoe



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Inglis Above The Sky

Best Puppy In Breed
Inglis Above The Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Inglis Above The Sky


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChEx Allsgold's Darby Downes

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Fifth Element Akasha

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Verdoro's Fifth Element Akasha

Best Puppy In Breed
Verdoro's Fifth Element Akasha


Winners Dog: (2-3-1-0)
Kavon's Mission Control

Reserve Winners Dog
Canzas Good Day Sunshine


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Verdoro's Fifth Element Akasha

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Hope And Glory

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 8 pts (5-2-0-2)
Tchesinkut's Dutch Chocolate

Best Of Opposite Sex
GCh Ekho's Endless Spiral

Best Of Winners: (5-2-0-2)
Tchesinkut's Dutch Chocolate

Best Puppy In Breed
Torngat's Wine Not

Select Bitch
Ch Biscay Fogo Island Harbour


Winners Dog: (5-2-0-2)
Tchesinkut's Dutch Chocolate

Reserve Winners Dog
Torngat's Wine Not


Winners Bitch: (5-2-0-2)
Ekho's Let It Snow

Reserve Winners Bitch
Biscay Passage Abegweit

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Trusask Denbydale Rift In Time

Best Of Opposite Sex
Sienna Sky

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Kenerin I Kissed A Girl

Select Dog
Ch Martinridge Future Promise


Winners Dog: (1-1-2-0)
Kenerin I Kissed A Girl


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sienna Sky

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch Rejoices N Countrystars Moonmist

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Brandia's Chewie

Best Puppy In Breed
Brandia's Chewie

Select Dog
GChB Canrick's Patriot


Winners Dog: (1-2-2-1)
Brandia's Chewie


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Rachris Raven H'll

Reserve Winners Bitch
Rehmann's Tri White Dove





Group 2 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   8
Group 2nd   Ch Custail Justice At Hawkhaven   Irish Wolfhound   7
Group 3rd   
Bearvalley's Neo Brown Bear
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   6
Group 4th   
Bassetacres Roll Out
  Basset Hound   4
BPIG   
Bearvalley's Neo Brown Bear
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bassetacres Roll Out


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bassetacres Roll Out


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DragonPearl What If I Could Fly



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch RHK Nutty Fireball

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Goldys Copper Star

Best Puppy In Breed
Ch RHK Nutty Fireball


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Bearvalley's Neo Brown Bear

Best Of Opposite Sex
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Puppy In Breed
Bearvalley's Neo Brown Bear


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bearvalley's Neo Brown Bear


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Custail Justice At Hawkhaven







Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   20
Group 2nd   
GChB Bendegeit's Arson Around
  Mastiff   19
Group 3rd   
GChS Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   18
Group 4th   
GCh Ringkona's Slippery When Wet
  Siberian Husky   12
BPIG    K'n Islands Hacia La Noche   Great Dane   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nitroberner's Fire & Fury



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GChG Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Daynakin Keep It Between Us V Valbydane

Best Puppy In Breed
K'n Islands Hacia La Noche

Select Dog
GCh ATG's Not In My Nature



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Daynakin Keep It Between Us V Valbydane

Reserve Winners Bitch
ATG's Stay Wild Moon Child

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bendegeit's Arson Around



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eagle Creek's Breakout



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eagle Creek's Breakout

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Jury's Karma Police


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB Ringkona's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Aurorabalto's Image Of The Past

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Arcticsun's Mighty Thor

Best Puppy In Breed
Arcticsun's Never Say Never At Shadanatam

Select Dog
Ch Arcticsun's Heartbreak Hotel


Winners Dog: (1-2-2-0)
Arcticsun's Mighty Thor





Group 4 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   17
Group 2nd   
GChB Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   16
Group 3rd   
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart
  Manchester Terrier   15
Group 4th   
CryCa Wee Bit O'Spicy For Brucher
  West Highland White Terrier   14
BPIG   
Ch Westham's Born This Way
  Parson Russell Terrier   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ambition's Southern Belle



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Versaterre Turning A New Leaf

Best Of Opposite Sex
Versaterre Yardley's White Cliff Watercolor

Best Puppy In Breed
Versaterre Yardley's White Cliff Watercolor


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Dreamacres Heart Of Midlothian

Best Of Opposite Sex
Dreamacres Indica

Best Of Winners: (1-3-1-0)
McGuinness Dressed With Basil

Best Puppy In Breed
McGuinness Dressed With Basil


Winners Dog: (1-3-1-0)
McGuinness Dressed With Basil


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Dreamacres Indica

Reserve Winners Bitch
Dreamacres Nirvana

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Venandi's Eye Candy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Venandi's Eye Candy

Reserve Winners Bitch
Venandi's Hollywood Drama

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westham's Born This Way

Best Puppy In Breed
Ch Westham's Born This Way



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bowsers Shelter From The Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bowsers Shelter From The Storm

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ghostpine's Quantum Leap



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
CryCa Wee Bit O'Spicy For Brucher

Best Of Opposite Sex
Ch Mactal We Will Rock U For CryCa



Winners Bitch: (0-2-1-0)
CryCa Wee Bit O'Spicy For Brucher

Reserve Winners Bitch
CryCa's Party Of One





Group 5 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valifyre Without A Trace
  Papillon   24
Group 2nd   Ch Lorwin's Blue Blood   Havanese   19
Group 3rd    VeeVee Prim N Proper   Yorkshire Terrier   13
Group 4th   
Ch Xoe's Master Of Illusions
  Pug   10
BPIG   Ch Lorwin's Blue Blood   Havanese   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch DNZ Hersey's Baby Ruth

Best Puppy In Breed
Ch DNZ Hersey's Baby Ruth



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Lorwin's Blue Blood

Best Of Opposite Sex
Ch HBH Penny For Your Thoughts

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Behike's Sadar

Best Puppy In Breed
Ch Lorwin's Blue Blood


Winners Dog: (1-2-1-2)
Behike's Sadar


Winners Bitch: (1-2-1-2)
HBH Dark And Delicios

Reserve Winners Bitch
HBH Oh So Good

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Valifyre Without A Trace

Best Of Opposite Sex
Sweet World Mini Mouse

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sweet World Mini Mouse

Best Puppy In Breed
Angelwing’s Pennies From Heaven

Select Dog
GCh Bluechip Meet Me At Gibraltar


Winners Dog: (1-2-2-0)
Jovelle's Tin Man


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Sweet World Mini Mouse

Reserve Winners Bitch
Angelwing’s Pennies From Heaven

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 8 pts (4-4-0-1)
Ch Tofini Can't Believe It's Not Butters

Best Of Opposite Sex
Arwins Tickle My Pickle

Best Of Winners: (4-4-0-1)
Terramarie's Fendi

Best Puppy In Breed
Ch Tofini Can't Believe It's Not Butters


Winners Dog: (4-4-0-1)
Arwins Tickle My Pickle

Reserve Winners Dog
Pitrepoms Won Ton


Winners Bitch: (4-4-0-1)
Terramarie's Fendi

Reserve Winners Bitch
Tofini Not Really A Waitress

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Xoe's Master Of Illusions



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
VeeVee Prim N Proper

Best Puppy In Breed
VeeVee Prim N Proper



Winners Bitch: (0-3-0-0)
VeeVee Prim N Proper

Reserve Winners Bitch
VeeVee Shine N Bright





Group 6 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   16
Group 2nd   
GChB Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   15
Group 3rd   
GCh Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   10
Group 4th   Ch Daulokke's Yonaz Le Avenir   French Bulldog   5
BPIG   
Whissler's I'm Just Gonna Waltz Right In
  Shih Tzu   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChS Winterspear Atari Dreams

Best Of Opposite Sex
GChB Milo's Here Comes Freddie

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Best Puppy In Breed
Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Select Bitch
Ch Milo's Happy Daze


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Milo's Chasing Ruby's Dreams

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Daulokke's Yonaz Le Avenir



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChS Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Seransil Con Brio Where Dreams Come True

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Sailso Presley Guides Me Home

Best Puppy In Breed
Sailso Presley Guides Me Home


Winners Dog: (2-2-1-0)
Sailso Presley Guides Me Home

Reserve Winners Dog
Seransil Edge Of Glory


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Seransil Con Brio Where Dreams Come True

Reserve Winners Bitch
Sailso Fane Island

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Satika's Inari At D.C.Kin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Whissler's I'm Just Gonna Waltz Right In

Best Puppy In Breed
Whissler's I'm Just Gonna Waltz Right In




Group 7 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   25
Group 2nd   
Ch Tallywood Glendamar Atira
  Collie (Rough)   24
Group 3rd   
Ch Crinan Final Decision
  Shetland Sheepdog   23
Group 4th   
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn
  Berger Picard   11
BPIG   Ch Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Turbar's Shakin' it At Carnival

Best Of Opposite Sex
Kiji Million Reasons

Best Puppy In Breed
Kiji Million Reasons



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Kiji Million Reasons

Reserve Winners Bitch
Saffire's Coiled In Love

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Of Opposite Sex
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Best Puppy In Breed
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Reserve Winners Bitch
Hpnotiq's Uniquely Baijiu

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn

Best Puppy In Breed
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Tallywood Glendamar Atira



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 11 pts (4-5-3-0)
GCh Crinan Final Decision

Best Of Opposite Sex
Cincerlee's Graceland

Best Of Winners: (4-5-3-0)
Cincerlee's Graceland

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp

Select Dog
GCh Zesta Step Up


Winners Dog: (4-5-3-0)
Zesta Man Of The Hour

Reserve Winners Dog
Madselin Magic Number


Winners Bitch: (4-5-3-0)
Cincerlee's Graceland

Reserve Winners Bitch
Zesta Intensified

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bernerbarn's Jelly Bean

Best Of Opposite Sex
Angelwing's Heavenly Elixer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bernerbarn's Jelly Bean

Best Puppy In Breed
Bernerbarn's Jelly Bean


Winners Dog: (1-2-0-0)
Angelwing's Heavenly Elixer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bernerbarn's Jelly Bean

Reserve Winners Bitch
Angelwing's Fleur De Lis

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By