Brantford & District Kennel & Obedience Club
Saturday, December 7, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Michelle Scott
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 233 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Schipperke  
GCh Bonchien Lawless V Jet
Points: 197
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
French Bulldog  Ch Fabelhaft Robobull Faure
Best Veteran In Show
Judge: Michelle Scott
Rhodesian Ridgeback  
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Michelle Scott
Irish Wolfhound  
Starkeeper Calorien Beryl








Group 1 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   59
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   58
Group 3rd   GCh Aislingcudo Is Nessa Na Ri   Setter (Irish Red & White)   54
Group 4th   
Ch Whisperfield Absolut N Perrier
  Pointer (German Short-Haired)   49
BPIG   
Ch Whisperfield Absolut N Perrier
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Bryden's Walk The Line
  Spaniel (English Springer)   0
Best BBE In Group    Calowa Lurians Igniting Sparks   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
Ch Whisperfield Absolut N Perrier

Best Of Opposite Sex
Legacyk She Said Yes

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Shadowland All Fired Up

Best Puppy In Breed
Ch Whisperfield Absolut N Perrier

Select Dog
GCh Whisperfield Out On A Limb


Winners Dog: (2-2-3-0)
Shadowland All Fired Up

Reserve Winners Dog
Windheim & Esday's Written In The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Shadowland All Fired Up

12-18 Month Dog Class
1st Windheim & Esday's Written In The Stars


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Legacyk She Said Yes

Reserve Winners Bitch
Mount Albion's Aussie Kiwi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mount Albion's Aussie Kiwi

Open Bitch Class
1st Legacyk She Said Yes

Veteran Bitch Class
1st GCh Whisperfield Classico Madiera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Conroy's Against The Wind

Best Of Opposite Sex
Kaela's Reagan At Summersend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Conroy's Against The Wind


Winners Dog: (1-1-0-0)
Conroy's Against The Wind

Open Dog Class
1st Conroy's Against The Wind


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaela's Reagan At Summersend

12-18 Month Bitch Class
1st Kaela's Reagan At Summersend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Rush's Keen And Quik

Best Of Opposite Sex
Rush's Keepin' Her Busy

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Rush's Keen And Quik

Best Puppy In Breed
Butterblac's Reign At Valkyrie

Select Dog
GCh Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (1-2-2-0)
Rush's Keen And Quik

Open Dog Class
1st Rush's Keen And Quik


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Rush's Keepin' Her Busy

Reserve Winners Bitch
Butterblac's Reign At Valkyrie

Junior Puppy Bitch Class
1st Butterblac's Reign At Valkyrie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Keepin' Her Busy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 12 pts (2-3-4-4)
Ch Hashgolds Dalane Give Peace A Chance

Best Of Opposite Sex
Ch Jaad Kiss And Tell

Best Of Winners: (2-3-4-4)
Jaad Kiss The Girl

Best Puppy In Breed
Huntcrest I've Gotta Crush On You

Select Dog
GCh Linirgor Tartan And Tweed

Select Bitch
GCh Baileymist Rhymes N Reasons


Winners Dog: (2-3-4-4)
Stonemead In A Summer Haze

Reserve Winners Dog
Huntcrest I've Gotta Crush On You

Junior Puppy Dog Class
1st Huntcrest I've Gotta Crush On You

Open Dog Class
1st Stonemead In A Summer Haze


Winners Bitch: (2-3-4-4)
Jaad Kiss The Girl

Reserve Winners Bitch
Beau Geste Flashback

Junior Puppy Bitch Class
1st Honadore Don't Call Me Sugar

Open Bitch Class
1st Jaad Kiss The Girl
2nd Beau Geste Flashback


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
Anew's We're Running With The Ball

Best Of Opposite Sex
Masonridge Jaunenoir La Tea Da

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Anew's We're Running With The Ball

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker


Winners Dog: (1-1-3-0)
Anew's We're Running With The Ball

12-18 Month Dog Class
1st Anew's We're Running With The Ball


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Masonridge Jaunenoir La Tea Da

12-18 Month Bitch Class
1st Masonridge Jaunenoir La Tea Da


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Wild Flower

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Roaneden's High Tide

Best Puppy In Breed
Roaneden's High Tide

Select Dog
Ch Pikkinokka's Ahoy Huckleberry


Winners Dog: (1-1-2-0)
Roaneden's High Tide

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's High Tide


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Roaneden's Wild Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wild Flower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reidwood Its Elementary


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reidwood Its Elementary

Open Dog Class
1st Reidwood Its Elementary



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Aislingcudo Is Nessa Na Ri

Best Of Opposite Sex
Ch Clancuddy's Great Explorer

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Aislingcudo Is Kenya Nessa


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Aislingcudo Is Kenya Nessa

Open Bitch Class
1st Aislingcudo Is Kenya Nessa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Calowa Lurians Igniting Sparks

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Ice On Fire

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Calowa Lurians Igniting Sparks

Best Puppy In Breed
Ashleysown Ice On Fire

Select Dog
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Dog: (3-3-1-0)
Calowa Lurians Igniting Sparks

Reserve Winners Dog
Jaywick's Tyme To Try The Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Kelgerri's Eye Candy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Calowa Lurians Igniting Sparks

Open Dog Class
1st Jaywick's Tyme To Try The Magic


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Ashleysown Ice On Fire

Reserve Winners Bitch
Wynridges The Iron Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashleysown Ice On Fire
2nd Jaywick's Tyme For A Magical Moment

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridges The Iron Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Beauvert Mischief Hiddencreek

Best Puppy In Breed
Islandview Rivermist Hicaliber

Select Bitch
Ch Beauvert's Rose Of My Heart



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Beauvert Mischief Hiddencreek

Reserve Winners Bitch
Islandview Rivermist Hicaliber

Senior Puppy Bitch Class
1st Islandview Rivermist Hicaliber

Open Bitch Class
1st Beauvert Mischief Hiddencreek

Veteran Bitch Class
1st Ch Beauvert's Rose Of My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Walk The Line


Veteran Dog Class
1st GCh Bryden's Walk The Line



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ferngolds Spirit Of The Drum

Best Puppy In Breed
Calabri Catching Fire


Winners Dog: (1-0-1-0)
Calabri Catching Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Catching Fire


Veteran Bitch Class
1st GCh Ourdream's Wheel Of Fortune


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Best Of Opposite Sex
Sandyridge's Meant To Be

Best Puppy In Breed
Sandyridge's Meant To Be



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sandyridge's Meant To Be

Senior Puppy Bitch Class
1st Sandyridge's Meant To Be


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   33
Group 2nd   Ch Virgo Fantasia Dirty Martini   Dachshund (Miniature Long-Haired)   32
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   25
Group 4th    Pahlavi Northern Dancer   Afghan Hound   22
BPIG    Pahlavi Northern Dancer   Afghan Hound   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Best BBE In Group   
Starkeeper Calorien Beryl
  Irish Wolfhound   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Charsada Je Suis Prest

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Pahlavi Northern Dancer

Best Puppy In Breed
Pahlavi Northern Dancer


Winners Dog: (2-1-0-0)
Pahlavi Northern Dancer

Reserve Winners Dog
Charsada Vengeance Is Mine

Junior Puppy Dog Class
1st Pahlavi Northern Dancer
2nd Charsada Vengeance Is Mine


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Charsada Je Suis Prest

Junior Puppy Bitch Class
1st Charsada Je Suis Prest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
Ch Virgo Fantasia Dirty Martini

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Talisman

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Virgo Southern Comfort

Best Puppy In Breed
Dacski Whiskey On The Rox

Select Dog
Ch Dreamhund's Life Of Riley

Select Bitch
GCh Chetcote The Edge Of Glory


Winners Dog: (1-1-3-2)
Virgo Southern Comfort

Open Dog Class
1st Virgo Southern Comfort


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Dacski Whiskey On The Rox

Senior Puppy Bitch Class
1st Dacski Whiskey On The Rox

Veteran Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Prelude's Academy Award MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's PB N J MW

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Prelude's Academy Award MW

Select Dog
Ch Brighthope Flanders Field MW


Winners Dog: (1-2-1-0)
Prelude's Academy Award MW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prelude's Academy Award MW


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Prelude N Bryden's PB N J MW

Reserve Winners Bitch
Prelude's Lucy In The Sky MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's PB N J MW

Open Bitch Class
1st Prelude's Lucy In The Sky MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Best Puppy In Breed
Harambee's Calman Of Scarlett



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Senior Puppy Bitch Class
1st Harambee's Calman Of Scarlett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (4-2-1-1)
Starkeeper Calorien Beryl

Best Of Opposite Sex
GCh BaileySong Turkish De Lite

Best Of Winners: (4-2-1-1)
Starkeeper Calorien Beryl

Best Puppy In Breed
Starkeeper Calorien Beryl

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


Winners Bitch: (4-2-1-1)
Starkeeper Calorien Beryl

Reserve Winners Bitch
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Senior Puppy Bitch Class
1st Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starkeeper Calorien Beryl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Nirokii Kopera Guardian Jax

Select Dog
GCh Kopera's Redgee Or Not



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Nirokii Kopera Guardian Jax

12-18 Month Bitch Class
1st Nirokii Kopera Guardian Jax

Veteran Bitch Class
1st GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Zahara Aindifae Al Daoud

Select Bitch
Ch Khamsin's Caprice For A Song



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

Open Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Cariads Its High Time

Best Of Opposite Sex
GCh McCartney's Lavish Dreams

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Cariads Its High Time

Best Puppy In Breed
Cariads Its High Time


Winners Dog: (2-1-0-1)
Cariads Its High Time

Reserve Winners Dog
Devonair's Zed Not Zee

Junior Puppy Dog Class
1st Cariads Its High Time

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Devonair's Zed Not Zee


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Dragonsong N Runways Amarula

Senior Puppy Bitch Class
1st Dragonsong N Runways Amarula


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   35
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   34
Group 3rd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   33
Group 4th   
GCh Aviators Nobreza @ Macduff
  Portuguese Water Dog   32
BPIG    Keevabay's One More Down   Portuguese Water Dog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Seabury's Goodby Ruby Tuesday
  Portuguese Water Dog   0
Best BBE In Group   
Ch IliasLegacy Joy Kallisto
  Black Russian Terrier   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kandersteg's Just Chillin V Adesa



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Joy Kallisto

Canadian Bred Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Best Puppy In Breed
Ch Fyrecreek's Stone Cold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Opposite Sex
Ironbull's Red Hunter

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ironbull's Red Hunter

Best Puppy In Breed
Majestic Promises In The Dark


Winners Dog: (1-1-1-0)
Majestic Promises In The Dark

Senior Puppy Dog Class
1st Majestic Promises In The Dark


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ironbull's Red Hunter

12-18 Month Bitch Class
1st Ironbull's Red Hunter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
Kin's Hot For Ginger

Best Puppy In Breed
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart

Select Dog
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Kin's Hot For Ginger

Reserve Winners Bitch
Redstone's Blackstar V Aludra

Junior Puppy Bitch Class
1st Arket's Margaritaville

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kin's Hot For Ginger
2nd Redstone's Blackstar V Aludra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Oneida's Wedrowka In The Park

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Yva Pyron

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Yva Pyron



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Senior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Yva Pyron


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sulandi Busy Being Fabulous

Best Of Opposite Sex
Teffills Eniciea

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sulandi Busy Being Fabulous

Best Puppy In Breed
Sulandi Busy Being Fabulous


Winners Dog: (2-2-0-0)
Teffills Eniciea

Reserve Winners Dog
Cr Gunnar Bison

Senior Puppy Dog Class
1st Cr Gunnar Bison

12-18 Month Dog Class
1st Teffills Eniciea


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sulandi Busy Being Fabulous

Reserve Winners Bitch
CR Bambina Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st Sulandi Busy Being Fabulous

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CR Bambina Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 10 pts (2-4-1-4)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Ridgehaven Keeper Of The Stars

Best Of Winners: (2-4-1-4)
Valkyrie We're No Angels

Best Puppy In Breed
Keevabay's One More Down

Select Dog
Ch Fado's Estrelaleal Rei

Select Bitch
Ch Valkyrie The African Queen


Winners Dog: (2-4-1-4)
Ridgehaven Keeper Of The Stars

Reserve Winners Dog
Valkyrie Reign Of Steele

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Valkyrie Reign Of Steele

Open Dog Class
1st Ridgehaven Keeper Of The Stars


Winners Bitch: (2-4-1-4)
Valkyrie We're No Angels

Reserve Winners Bitch
Keevabay's One More Down

Senior Puppy Bitch Class
1st Keevabay's One More Down
2nd Keevabay's Warrior Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Lunanova Cookin' At Skipnstone

Open Bitch Class
1st Valkyrie We're No Angels

Veteran Bitch Class
1st Ch Seabury's Goodby Ruby Tuesday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowybear's Irish Cream

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Unshakable Mtn

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowybear's Irish Cream

Best Puppy In Breed
Snowybear's Irish Cream


Winners Dog: (1-1-0-0)
Snowybear's Unshakable Mtn

12-18 Month Dog Class
1st Snowybear's Unshakable Mtn


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowybear's Irish Cream

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowybear's Irish Cream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st    Glahms Golden Moonbeam   Dandie Dinmont Terrier   19
Group 2nd    Westchester Foxheart Karma   Airedale Terrier   15
Group 3rd   
GCh Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   14
Group 4th   
DancingB's Calamity Jane
  Bull Terrier   13
BPIG    Glahms Golden Moonbeam   Dandie Dinmont Terrier   N/A
Best Veteran In Group   Ch Kairos Blazing Hot   Manchester Terrier   0
Best BBE In Group    Brandenburg's Kissing Rain   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westchester Foxheart Karma

Best Puppy In Breed
Westchester Foxheart Karma


Winners Dog: (1-0-0-0)
Westchester Foxheart Karma

Junior Puppy Dog Class
1st Westchester Foxheart Karma



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ispy A Glaurieus Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ispy A Glaurieus Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy A Glaurieus Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxrun Winter Harvest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
DancingB's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
GCh Actions Nocho II

Best Puppy In Breed
DancingB's Calamity Jane



Winners Bitch: (0-1-1-0)
DancingB's Calamity Jane

Junior Puppy Bitch Class
1st DancingB's Calamity Jane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's I'm So Pretty

Best Puppy In Breed
Thunderally's I'm So Pretty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's I'm So Pretty

Junior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's I'm So Pretty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Glahms Golden Moonbeam

Best Of Opposite Sex
Glahms Le Roi

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Glahms Golden Moonbeam

Best Puppy In Breed
Glahms Golden Moonbeam

Select Bitch
Ch Skye Dreamer Pocket Princess


Winners Dog: (1-1-0-2)
Glahms Le Roi

Senior Puppy Dog Class
1st Glahms Le Roi


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Glahms Golden Moonbeam

Senior Puppy Bitch Class
1st Glahms Golden Moonbeam


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Karafuto Who I Was Born To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Karafuto Who I Was Born To Be

Open Dog Class
1st Karafuto Who I Was Born To Be



Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch Kairos Blazing Hot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Best Puppy In Breed
Brandenburg's Kissing Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brandenburg's Kissing Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Redrox Haslemere Heart Of Gold



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Redrox Haslemere Heart Of Gold

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Make Believe

12-18 Month Bitch Class
1st Gryndlscot Make Believe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Scylla

Open Bitch Class
1st Redrox Haslemere Heart Of Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Farquar Orlaith Celtic Star

Best Of Opposite Sex
Maybach Top Of The Nevis

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Farquar Orlaith Celtic Star


Winners Dog: (1-2-0-0)
Maybach Top Of The Nevis

Open Dog Class
1st Maybach Top Of The Nevis


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Farquar Orlaith Celtic Star

Reserve Winners Bitch
Garshangan's Kinder Surprise

12-18 Month Bitch Class
1st Garshangan's Kinder Surprise

Open Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   20
Group 2nd   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   18
Group 3rd   
GCh Pekehuis Shazam
  Pekingese   17
Group 4th   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   14
BPIG   
Touche's Know How To Njoy
  Japanese Chin   N/A
Best Veteran In Group   
Ch BabyDoll BonBon At LaPomette
  Pomeranian   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Ch The Royal We Wug




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Miso Miss Taken

Best Puppy In Breed
Ch Miso Miss Taken




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Weylinmarsh's Jackson

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh's Jackson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cornsilk 'N Tapestry Oh La La

Best Puppy In Breed
Cornsilks Shake It Up



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cornsilk 'N Tapestry Oh La La

Reserve Winners Bitch
Cornsilks Shake It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Shake It Up

Open Bitch Class
1st Cornsilk 'N Tapestry Oh La La


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
GCh Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Select Bitch
GCh Pocopayasos SPF30 Ltd Edition




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Touche's Know How To Njoy

Best Of Opposite Sex
Hin Satori Journey To Njoy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Touche's Know How To Njoy

Best Puppy In Breed
Touche's Know How To Njoy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Junior Puppy Dog Class
1st Hin Satori Journey To Njoy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Touche's Know How To Njoy

Junior Puppy Bitch Class
1st Touche's Know How To Njoy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Southcreek's Toast Of The Town

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon's The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's The Bees Knees



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pinkribbon's The Bees Knees

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon's The Bees Knees


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
GCh Lionking Taking Chances

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Sergeant Pepper

Select Dog
Ch Diaquiris Sergeant Pepper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm



Veteran Bitch Class
1st Ch BabyDoll BonBon At LaPomette


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Poppy

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Poppy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Best Puppy In Breed
IslandGems Glory Of Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Junior Puppy Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   23
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   21
Group 3rd   
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse
  Bulldog   16
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   14
BPIG   Ch Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Beachview's Trigger Happy Girlfriend
  Schipperke   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Invictus Boston Sancho Panza

Best Puppy In Breed
Invictus Boston Sancho Panza


Winners Dog: (2-0-0-0)
Invictus Boston Sancho Panza

Reserve Winners Dog
Aldars Crosby

Junior Puppy Dog Class
1st Invictus Boston Sancho Panza

12-18 Month Dog Class
1st Aldars Crosby



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Danier Muirs Lil Running Mouse

Best Of Opposite Sex
Ch Spitfires Rock N And Roll N




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koira Shadowhunter's Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Koira Shadowhunter's Dream

Open Bitch Class
1st Koira Shadowhunter's Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Best Of Opposite Sex
Ch DiOro Fabelhaft Petit Tresor

Best Puppy In Breed
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Select Bitch
Ch Aristocratescu Born Beauty


Winners Dog: (1-0-1-3)
Hallmarks Red Hot N Charming

Open Dog Class
1st Hallmarks Red Hot N Charming



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Puppy In Breed
Idecleir Desiderata Troubadour


Winners Dog: (1-0-1-0)
Idecleir Desiderata Troubadour

Junior Puppy Dog Class
1st Idecleir Desiderata Troubadour



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Umbra's Stray Bullet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Stately's Rebel With Four Paws

Best Of Winners: (1-2-0-2)
K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Select Bitch
Ch Elan's Bright Star


Winners Dog: (1-2-0-2)
Stately's Rebel With Four Paws

Junior Puppy Dog Class
1st Stately's Rebel With Four Paws


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Best Of Opposite Sex
Ch Beachview's Trigger Happy Girlfriend



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hampton Hills Inked In Pink
  Miniature American Shepherd   38
Group 2nd   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   37
Group 3rd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   34
Group 4th   Ch Dury Voe Replica   Shetland Sheepdog   26
BPIG   
Nitelatches The Bachelor
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Nitelatches Grandgables Ironman   Shetland Sheepdog   0
Best BBE In Group    Auldscotia A League Of Her Own   Bearded Collie   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Select Bitch
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Coralane's Make A Wish

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Coralane's Make A Wish

Best Puppy In Breed
Coralane's Make A Wish

Select Dog
Ch Lotta Spots Mast-R Cowboy Tuff

Select Bitch
Ch Robin's Magic In The Air


Winners Dog: (1-3-2-2)
Battlefield's Smooth Operator

Open Dog Class
1st Battlefield's Smooth Operator


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Coralane's Make A Wish

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Arrogant Midsomer Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws Lady Luck Downunder

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coralane's Make A Wish


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
Ch Dreamchaser Positively Pink

Best Of Opposite Sex
GCh Motlikru-Buaidh Like No Other

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Auldscotia A League Of Her Own

Select Dog
Ch Rhosown's Celebrating Our Flag

Select Bitch
Ch Dreamchaser La Vita A Bella


Winners Dog: (1-2-2-3)
Auldscotia Dirty Dancer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Auldscotia Dirty Dancer


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Auldscotia A League Of Her Own

Reserve Winners Bitch
Auldscotia Highland Dancer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auldscotia A League Of Her Own

Open Bitch Class
1st Auldscotia Highland Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MNM's Soleila du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Sunset Temptress

Best Puppy In Breed
Bellaclan Sunset Temptress



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bellaclan Sunset Temptress

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Tartan Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Sunset Temptress

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Tartan Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Omega's Don't Rain On My Parade

Best Of Opposite Sex
Omega Dreams Etched In Silver

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Omega's Don't Rain On My Parade


Winners Dog: (2-1-0-0)
Omega Dreams Etched In Silver

Reserve Winners Dog
Brookdale To The Stars And Bk

12-18 Month Dog Class
1st Brookdale To The Stars And Bk

Open Dog Class
1st Omega Dreams Etched In Silver


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Omega's Don't Rain On My Parade

Open Bitch Class
1st Omega's Don't Rain On My Parade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hampton Hills Inked In Pink




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
Ch Dury Voe Replica

Best Of Opposite Sex
Dury Voe Paloma

Best Of Winners: (4-2-2-0)
Nitelatches The Bachelor

Best Puppy In Breed
Nitelatches The Bachelor

Select Dog
Ch Goldenhylite's The Deliverance


Winners Dog: (4-2-2-0)
Nitelatches The Bachelor

Reserve Winners Dog
Grandgables Illusionist

Junior Puppy Dog Class
1st Nitelatches The Bachelor
2nd Brantstar's Fashion Trendsetter

Senior Puppy Dog Class
1st Grandgables Illusionist

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windyrose Legacy Red

Veteran Dog Class
1st Ch Nitelatches Grandgables Ironman


Winners Bitch: (4-2-2-0)
Dury Voe Paloma

Reserve Winners Bitch
Brantstar's Fashionista

Junior Puppy Bitch Class
1st Brantstar's Fashionista

Senior Puppy Bitch Class
1st Dury Voe Paloma

Veteran Bitch Class
1st Ch Goldenhylite's Ms Adventure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Jumpin Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By